Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dorotka_
13. jan 2012

@tinara23 dakujem

tinara23
13. jan 2012

@brmbolcek dá sa samozrejme, je to podľa VZ aký si určíš a z neho platíš 4,4%. Najmenej je to z 339,89 eur a max. tých 1153,50. Ak nestihneš otehotnieť, tak sa môžeš po ukončení 270 dní do 7 dní (to je ochranná doba) hodiť na PN, aby sa ti aspoň niečo vrátilo.

dorotka_
13. jan 2012

@albi26 no ale vlastne ti staci otehotniet pred ukoncenim tych 270 dni toto som nasla : Ak otehotniete ešte pred zaniknutím DNP, začína vám plynúť osemmesačná ochranná lehota. Ak počas nej nastúpite na materskú dovolenku, pre výpočet materského sa bude brať do úvahy vaše DNP.

brmbolcek
13. jan 2012

@tinara23 - aha a ak by som nevyuzila PN , zeby mi prave vtedy zdravie fungovalo 🙂 tak nemam nic z toho ci ? je tam nejaka nadej vratenie penazi bez PN ?
cas na prihlasenie mam do konca januara , ze ? ciastka 30€ mesacne je dobra ci mam trosku zvysit ? vime cim viac tym lepsie ....

tinara23
13. jan 2012

@brmbolcek peniaze ti nevrátia bez PN, OČR, materskej......
no to máš VZ cca 700 eur, takže z neho by si mala materské 65%, čo je 455 eur. Z maxima by si mala materské cca 749 eur. 😉 najneskôr sa musíš ísť prihlásť 30.1., lebo ťa prihlásia až od nasledujúceho dňa, t.j. 31.1.

brmbolcek
13. jan 2012

@tinara23- teda ozaj dakujem za radu 🙂 hned buduci tyzden tak spravim 🙂 a skusim si platit aspon 40€.....
ozaj este raz dakujem 🙂

majolenka11
13. jan 2012

@tinara23 ahoj, vedela by si mi prosim poradit s jednou otazkou? Ak by som sa teraz odhlasila a prihlasila z maxima a chcela by som ist na PN z čoho sa mi to bude počítať, Ja som momentalne prihlasena od27.06.2011 a planujem sa do 31.01.2012odhlasit a prihlasit , chcela by som otehotniet a asi to bude rizikove tehu, a neviem že z akej sumy sa by mi to rátalo.

tinara23
13. jan 2012

@majolenka11 môžeš sa prihlásiť z maxima, ae na PN budeš mať nárok až po uplynutí 270 dní. A zároveň musíš mať splnenú podmienku nepretržitého platenia 26 týždňov, aby si ju mala z maxima. Čo som len tak približne rátala tak nejak cca koncom marca (prerátaj) splníš podmienku 270 dní, čiže potom môžeš ísť na PN, ale z minima a cca koncom júla 26 týždňov a potom môžeš PN a materské z maxima.

nattii
13. jan 2012

baby da sa s jedneho DNP ked mam splnene podmienky ist na PN a potom Na matersku, budu mi to ratat z toho isteho DNP

alcik14
13. jan 2012

ahojte, prosim Vas o radu, prave som sa uplne prvy krat prihlasila na DNP z maxima, som zamesnana uz vyse 5 rokov a chceme zacat pracovat na babetku od juna 2012, chcem sa opytat na matersku by som nastupila v marci 2013 ale co ked by som mala rizikove tehu od augusta 2012?? z coho sa bude ratat PN a materska?dakujem za pomoc

wildluccia34
13. jan 2012

@oskvarka ahaa tak 255e..nie je až tak velmi zle,žiadna slava,ale na to ako som si to platila,tak je to dobre,dakujem ti krasne ak mi to tak vynde,tak budem celkom rada,takže hned prvy mesiac by som mala mat 255e?a potom ked porodim,tak budem mat vyšši rodičovsky prispevok,či nevieš?

titinkaa11
13. jan 2012

baby poprosím vás o radu. dnes som sa nanovo prihlásila na DNP z maxima, ale uvidla som asi zle vymeriavací základ. 1153 - 317 (kedze zarábam oficiálne minimálnu mzdu) ale minimálna mzda od 1.1 2012 je 327€. Čo teraz robiť? ďakujem

majuskan
13. jan 2012

Dobry den prajem, Tak aj ja prosim o radu. DNP si platim asi dva roky, babo uz ma pol roka, materska bola uz z toho vyplacana, 24.1 mi konci. aj PN som mala z toho platene... Skutocne neviem, co by bolo najrozumnejsie teraz urobit, kedze budem na rodic.dovolenke, starsia dcerka bude mat pat rockov a ja som v podstate bez roboty. ukoncit DNP do konca januara a zacat platit nove od konca januara...? dakujem za radu...

ronja
13. jan 2012

@oskvarka DAKUJEM DAKUJEM DAKUJEM 🙂 🙂 🙂

maminka142
13. jan 2012

Ahojte, tak dnes som sa bola informovať na SP a ako som to tu čítala, tak som to zle pochopila 😅
Myslela som si, že ked sa nanovo prihlasim a do oktobra neotehotniem, tak že mam smolu a že na PN môžem ísť len 7 dni a že sa mi tie peniažky ani nevratia, že to bude risk 😕
Ale tych 7 dní je len ochranna lehota do ktorych musím ísť na PN a PN môžem 52 týždňov 😀
Takže žiadny risk, ak aj neotehotniem peniažky sa vratia PN-kou 😀 😀 😀
@tinara23

lubkasungirl
13. jan 2012

ahojte babenky, referujem situaciu v socialnej poistovni v Presove - pohodicka 😉
Dnes som si dala odhlasku s datumom 26. januar a prihlasku k 31. januaru, vsetko som si to vypisala na nete v tlacive na stranke SP a vytlacila - iba som im to dala na potvrdenie - jedna kopia je pre mna, jedna pre nich. Ziadny problem, pracovnicka ochotna a este tam dokonca bol jeden zamestnanec, ktory dokonca aj radil ludom, aby si dali odhlasku a prihlasku este v januari. Takze v PO je to ok, nestresujte 🙂

verushkokav
13. jan 2012

cawte, je uz niekde zverejnená novela zákona ? má niekto link ? vopred thx

jojolenka
13. jan 2012

@gapa Ahoj chcela by som Ťa poprosíť o radu. Momentálne som na neplatenej rodičovskej dovolenke, platim si DNP a dnes som skončila prácu na dohodu chcem sa opýtať či keď ma odhlasia z dohody od pondelka a ja budem PN z DNP od dnes je to možne alebo nie. Ďakujem za radu.

karinkaeich
13. jan 2012

prosim vas, baby, na prihlasenie na dnp je potrebne vypisat tlacivo registracny list fo? na stranke soc.posit. som nasla iba platny od 1.1.2011. to je ono? nejako som uz pozabudla a predosly doma odlozeny nemam. diky za odpoved 🙂

ada21
13. jan 2012

Caute, baby viete mi este poradit z coho sa mi bude ratat materska, ak som si platila DNP najnizsiu sumu od 9.3. do 15.7. potom od 16.6. do 24.8. tu najvyssiu sumu, kedze sme prisli o babo, tak som to poistenie zrusila. Potom som si zacala platit znova DNP z najnizsej sumy od 31.10. do 6.12 a od 7.12 si platim tu najvyssiu sumu. Kedze po uplynuti 270 dni sa mi to poistenie automaticky zrusi, tak neviem ci budem mat narok na najvyssiu matersku, alebo nie. Neviete ci sa do tych 270 dni tieto poistenia spocitaju, alebo tych 270 dni sa bude pocitat az od toho 31.10.?
Ak sa to spocita, tak som si vypocitala ze najvyssiu sumu si celkovo zaplatim 106 dni a 164 dni tu najnizsiu sumu. Neviete mi niekto podla tohto povedat aku sumu budem dostavat matersku?

brmbolcek
13. jan 2012

@tinara23
este mam otazocku a akoby som mala postupovat pri vrateni penazi za DNP ked sa prihlasim do 3O.1 / v pripade ked neotehotniem / ked som tohoto casu momentalne na materskej ???
dakujem 🙂

veeron
13. jan 2012

@mima595 Ahoj Mima prosim Ta, mam jednu otazocku... platim si DNP od augusta ale myslim ze nie som este tehotna... a koncom mesiaca sa chcem odhlasit a prihlast a znovu platit po starom.. chcem sa spytat aj by som este otehotnela teraz v januari, co nepredpokladam, a porodim cca predcasne... ale budem platit cca 26 tyzdnov vkuse nove poistenie, budem mat narok na vyssiu matersku?kedze som to uz platila od augusta, ale to sa odhlasila a nanovo prihlasila? dakujem velmi....

tinara23
13. jan 2012

@brmbolcek ja som písala, že ti nevrátia, jedine ak to vyčerpáš PN, OČR po 270 dňoch.

brmbolcek
13. jan 2012

@tinara23- dakujem uz som v obraze , 🙂

bentleey
13. jan 2012

@karinkaeich ano je potrebne vypisat registracny list FO, ktory stiahnes na stranke socialnej poistovne...aj na odhlasku aj na prihlasku....ak sa chces prihlasit je potrebne si k tomu stiahnut vyhlasenie ze nie si k uvedenému dátumu povinne poistený(á) v inom členskom štáte Európskej únie...tiez to najdes na ich stranke.
ja som akurat dnes posielala odhlasku aj prihlasku v jednej obalke spolu...odhlaska k dnesnemu datumu a prihlaska a vyhlasenie k zajtrajsiemu /sobota/...nie je to problem....vikendy nerozlisuju...tak mi to povedala pracovnicka zo socialky po telefone...inak baby ak mate problem s vypisanim odhlasky resp. prihlasky volajte telefonicky na socialku....ja som volala do BA neskor do svojho rodneho mesta kde som to posielala a presli so mnou obidve cely formular...od kolonky ku kolonke...veeeelmi ochotne a mile boli

siss_sz
13. jan 2012

@lubkasungirl mozes mi prosim poradit, preco si davat odhlasku a prihlsku zas? vdaka...ja tomu nerozumiem... :-/

bentleey
13. jan 2012

@siss_sz robime to vsetky kvoli tomu...ze ak si platis samostatne DNP podla noveho zakona sa DNP k 1.februaru rusi...a musis sa prihlasit na cely balik poisteni /poistenie v nezamestnanosti, dochodkove.../..ale ak si momentalne platis DNP a neplatis ho dlhsie ako 27O dni...tak sa ti k 1.2. nerusi ale az ku dnu kedy dosiahnes 270ty den poistenia. vacsina z nas sa ale odhlasuje a prihlasuje nanovo z dovodu aby sme si predlzili dobu poistenia teda platenia postarom...ak sa prihlasis ku koncu januara nanovo sa ti pocita 270 dni...takze ak sa ti podari otehotniet do 270 dni...cca do oktobra...mas moznost poberat materske a nemocenske davky z tohto DNP. ale musis sa stihnut prihlasit na nove poistenie do konca januara...od 1. feb bude mozne uz iba na cely balik poisteni...je tu toho na nete vela...kludne si precitaj temu na porade.sk kde sa tomu tiez venuju..a taktiez na Mihal ma k tomu kopec na svojom blogu...

nicearty
13. jan 2012

ahojte, ja by som sa chcela opytat, som v 7tt a pracujem na dobu neurcitu (rok a pol mam odpracovane), myslela som, ze DNP sa mi uz neoplati platit, tak som to neriesila a vobec som sa tym nezaoberala, ale podla toho, co som dnes pocula a trochu tu na fore citala, pokial sa do 31.1.2012 pripoistim, vysla by mi vyssia materska? Este som zabudla povedat, ze sa chcem dat vypisat na pn,lebo mi byva velmi zle a v praci mavam velke stresy, ale aby som mala aj vyssiu pn, to mi uz asi nevyjde. Alebo ako to vlastne je v mojom pripade? Dakujem za pomoc 🙂

tara_
13. jan 2012

neviete mi nahodou niekto poradit, ci sa mi oplati ist na PN-ku, ak od 24.12.2011 poberam rodicovsky prispevok. Som DNP asi od marca 2010, platit som prestala, ked mi zacala plynut materska, ale neodhlasovala som sa. Teraz som sa zobudila, ze ked som uz na RD, tak by som si mohla znovu platit, ale aj tak sa to od februara rusi a pre mna to asi nema uz vyznam ako zamestnanca. Len nechapem, ako je to s tou PN-kou na rodicovskej v mojom pripade ...

bentleey
13. jan 2012

@nicearty pri DNP je podmienka ze musis byt poistena za posledne dva roky 27O dni...to je cca 9 mesiacov...takze to asi nestihnes....jedine ze by si uz predtym platila DNP...a ku dnu porodu by sa ti tie dni z predchadzajuceho DNP pripocitali ku dnom noveho poistenia ktore by si si chcela teraz v januari otvorit .