Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jana201
19. jan 2012

@gapa velmi pekne dakujem !!! aj ked tomu velmi nechapem bola som na socialke tam im akoby vadilo ze sa informujem ale asi tomu nechapem ja : /

z.vrablova
19. jan 2012

@gapa ... dakujem velmi pekne za odpoved...
Ak mozem, este by som mala jednu otazku, ak by som sa chcela prihlasit na novy balik, budem musiet prerusit PN, alebo sa dju robit zmeny aj pocas PN? Dakujem

jana201
19. jan 2012

len este mi nieco vrta v hlave na socialnke nieco vravela ze ak by som otehotenela a osem mesiacov do zadu by som mala zaplatene tych 270 dni ... narok bysom mala na md ale spominala nieco ze pocas tehotenstva a to plaati len pre tie co robi ze ich vypisu na pn ???

gapa
19. jan 2012

@z.vrablova
aj počas pn sa dá odhlásiť alebo aj počas pn, ak ti uplynie 270dní ti to zanikne zo zakona a aj počas pn sa môžeš prihlásiť.

gapa
19. jan 2012

@jana201
opakujem, treba to tu čítať a hladať, lebo sa mi ozaj nezdá, že sa v tom vyznáš.

jedny zo základných podmienkokk pre získanie nároku na materksé z dnp:
1. trvanie nem.poistenia alebo byť v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia (ochranná lehota je len 7dnová, ak si tehotná v čase ukončenia dnp, tak je 8mesačná, tj. ak po ukončení dnp nastúpiš na md do 8mesiacov, tak ti nárok na mateské vznikne)
2. byť nem.poistená aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred skutočným dnom pôrodu, tj. ak porodiš napr. 9.12.2012, tak sa sleduje, či si bola aspon 270dní nempoistená v obd. 9.12.2010 do 8.12.2012
3. zjdenodušene nemať nedoplatok v soc.poistovni, resp. pri uplatnení nároku v ochr. lehote zaplatiť celé poistné v splatnosti za posledné obdobie trvania dnp (ak nie je po ukončení dnp zaplatené všetko poistné v splatnosti, nárok v ochrannej lehote nevznikne!)

jajkaa83
19. jan 2012

Dík za pomoc baby.. ja to teda zruším. Teda nechám nech mi to automaticky zanikne k kuncu januára. Som z toho znechutená. Už v živote neurobím takú chybu, budem DOBROVOĽNE do štátu niečo platiť.

asan
19. jan 2012

@gapa , prosím poraď mi. Som v podobnej situácii ako jana201. DNP si platím od novembra 2009. Najprv z maxima a teraz od júna som sa zamestnala a tak priplácam rozdiel do maxima. Chceme druhé bábo, ale bohužiaľ som v novembri 2011 potratila a tak sa možné otehotnenie posunulo až najskôr niekedy v marci 2012. Ale to mi už skončí súčasné DNP. Čo by bolo najlepšie. Čítam tu o tom prihlásení a odhlásení do konca januára. Platí to aj pre zamestnané, ktoré len doplácajú do maxima? Alebo by bolo nejaké lepšie riešenie?

monnito
19. jan 2012

Ahojte, chcela by som sa Vás opýtať ohľadom mojej situácie. Začala som si platiť DNP od 18.01.2012 a chcem sa opýtať, že keď počas tých 270 dní neotehotniem čo je zhruba do októbra a otehotniem až v decembri, poprípade neskôr, či budem mať nárok na materskú aj v takom prípade, keď to bude po tých 270 dňoch platenia.
Otázka č.2: kedy najneskôr môžem teda otehotnieť aby mi bola vyplácaná materská, poprípade či sa budem musieť ešte nanovo poistiť.

siss_sz
19. jan 2012

@gapa ku dnu 30.1.budem mat splnenych iba 267 dni
teda ak sa odhlasim a znova prihlasim - ale nahodou som uz tehotna a neviem o tom (lebo sa snazime prave)... tak nebude platit, ze mi staci tych 26tyzdnov, ze? :-/
dakujem

spisiacka
19. jan 2012

@monnito musis otehotniet do konca tych 270 dni inak ti nevyjdu tydzne ibaze by si presla na platenie balika. Ale to nesmies byt zamestnana inak materska nebude z DNP

spisiacka
19. jan 2012

@siss_sz budes mas splnene 270 dni

spisiacka
19. jan 2012

@siss_sz ale od noveho zas musis cakat 26 tyzdnov ak chces mat vyplacane zo sumy aku si zvolis ak skor pojdes tak sa to rata z inej sumy

siss_sz
19. jan 2012

@spisiacka takze 267 zo "stareho" plus 26tyzdnov (plus 3 dni, co mi chybali do 270) a bude to platit, hej?
diky 😉

gapa
19. jan 2012

@siss_sz
na nárok na materské z nového vym.základu vám bude stačiť splnenie podmienky aspon 26týž. od nového prihlásenia, t.j. nastúpiť na md PO uplynutí 26týž.
Do 270dní sa bude rátať aj predchádzajúce ukončené nem.poistenie.

gapa
19. jan 2012

@asan
to isté platí aj pre teba, len je podstanté, ak by si otehotnela a chcela si uplatniť nárok na materské z dnp v ochr. lehote, aby ti po ukončení dnp nevzniklo nové nem.poistenie a teda aby ani nedošlo k prerušeniu/ukončeniu nem.poistenia zamestnanca (napr. neplatené volno, očr nad 10dní, pn nad 52týždnov)

caterine
19. jan 2012

@gapa ked ta tu vidim, nevieš nam čo sme na RD a zamestnane a planujeme babatko poradit či sa da nejako obist ten zakon, nevieš nahodou o niečom, alebo sa to vobec neoplati platit???? Baby tu už všeličo vymyšlali, ale ako to bude v praxi zatial asi nikto nevie

siss_sz
19. jan 2012

@gapa dakujem velmi pekne... takze sa tak ci tak mozem odhlasit a znova prihlasit - ci som alebo nie som tehu, hej? (ak, tak prvy-druhy tyzden som..)
dakujem!!!

jarulda
19. jan 2012

Zdravim, chcem sa opytat ak som momentalne PN, nemocenske mam vyplacane z DNP ktore ukoncim a o den nato sa nanovo prihlasim na DNP este teraz v januari budem povinna pocas pretrvavajucej PN platit poistne na nove DNP? Alebo az po ukonceni sucasnej PN?
Vdaka za odpoved

jarka_ch
19. jan 2012

@caterine
@gapa to by aj mna zaujimalo - ked som na RD,zamestnana a planujeme dalsie babo mozem si do konca januara este zacat platit DNP?bude to este zo stareho VZ?ako to je?som z toho uplny JELEN 😖 😖 😖 velmi pekne dakujem za odpoved

gapa
19. jan 2012

@jarulda
až po ukončení poberania nemocneksého z dnp začneš platiť odvody na dnp.

jana201
19. jan 2012

@gapa ja uz tomu asi chapem nic len tu citaaaaam a citaaaam no uvediem priklad : napriklad dajme tomu ze 4. 12.2012 by som porodila hej (to uvazdam len tak citomu rozumiem ) a mne by zistovali ci som si od 4.12.2010 - 1.12.2012 platila aspon 270 dni. a ja som si dajme tomu platila tych 20,40 eur mesacne a bola by mi vyplacana pn keby ze to tehotenstvo bolo rizikove ??? pocas tehotenstva a potom nasledne od toho 6 tyzdna md ??

gapa
19. jan 2012

@jana201
by si tomu chcela rýchlo rozumieť 🙂
materské sa neráta z tých 270dní, čo si plaitla v obd. dva roky pred pôrodom ale z tzv. rozhod.obdobia (ak posledné dnp trvalo ason 26týž. pred nástupom na md) a záleží od viac údajov.
a musíš splniť aj podmienku č.1 čo som písala v predchádz. príspevku.

jana201
19. jan 2012

ok ok ok 🙂 na dnes koncim :D uz vas nebudem otravovat !!!!!! 🙂 aj tak dakujem

zuba
19. jan 2012

@gapa Chcela by som sa informovať či som to všetko tu správne pochopila.
Moja situácia: do 20.8.2012 som na RD, zároveň som zamestnaná tohto času teda na RD, DNP si platím od 21.9.2011.
Takže ak by som sa teraz odhlásila k 30.1 a prihlásila k 31.1.2012, tak by som DNP platila ešte po ukončení RD a teda po opätovnom nástupe do práce.
a ak by som teda počas platenai tých 270 dní otehotnela, tak mi vyjde MD aj z DNP. Nakoľko mi pracovný pomer začal v čase platenia DNP a nie počas 8 mesačnej ochrannej lehoty.

Je to takto správne.

oskvarka
20. jan 2012

@petronelka1 mozes si to zatial platit alebo sa dokonca odhlasit a prihlasit (z minima) a potom ked zistis ze si tehotna tak sa zase odhlasit a prihlasit na balicek a ist na rizikove teda na PN a tym by si bola oslobodena od platenia (a tym ze by si ale dostavala len minimalnu PN a potom MD maximalnu)... inak uz len tie moznosti co boli spominane co ani teda neviem ci sa v praxi daju (ze z DNP pojdes na matersku o par dni skorej a tak.. - v tomto pripade zase treba byt prihlaseny z maxima..) alebo naopak ked zistis ze si tehotna tak uz sa neodhlasovat v ochrannej lehote nastupit na PN ktora by uz bola z maxima (ak by si sa prihlasila z maxima) s tym ze MD by ale bola len z minima ..

petronelka1
20. jan 2012

@oskvarka Ďakujem, na mňa sa ochranná lehota nevzťahuje, keďže som zamestnaná a na RD a chcela by som napojiť na RD MD. Zatiaľ počkám a budem to platiť do dosiahnutia 270 dní a uvidíme. Ozaj kebyže som otehotnela teraz február-marec a platila si do mája (30 eur mesačne) a náväzne by som sa od konca mája prihlásila na balíček z minima, tak z akého VZ by sa mi to rátalo? Z toho minima alebo z toho, čo som platila tých 270 dní?? Ja potrebujem to DNP len ako doplnok materského z práce. Ďakujem za odpoveď, si zlatá.

oskvarka
20. jan 2012

@petronelka1 viem ako to myslis mihal na blogu tvrdi ze by sa to ratalo uz to niekomu aj z poistovne odpisali ze sa to tak da ale zakon o tom nepise ani takuto moznost netvrdi takze ja si myslim ze nie :(.... este ma napadlo ze ak by si otehotnela este v case poistenia mohla by si ukoncit RD a nastupit do prace a cerpat marodku uz z prace (teda ako ze nie z prace ale pocas prace ze uz by si bola ako oficialne v praci ... lebo narok na nemocenske z prace by si asi este nemala) a tym padom by sa ti nemal vzniknut ten problem ze nastupom na MD (kedy uz budes len v ochrannej lehote a poistenie bude zaniknute) zacne nove poistenie ale neviem ci sa to v praxi tak da... teoreticky hned ako by si nastupila by si povedzme tyzden cerpala dovolenku a potom nastupila na PN (ako rizikove)

janka5861
20. jan 2012

Dievcata mam jednu otazku pokial marodi niekto 9 mesiacov.. tak potom sa musi PN zrusit a kedy sa moze ist opat PN ? Pocula som ze po pol roku .... je to pravda ? A este ked ste PN ,musim si platit DNP ?

adrikanatasa
20. jan 2012

baby a môžem sa nahlásiť na toto staré DNP do 31.01.aj keď som zamestnaná a platiť si z rozdielu max. VZ - hr. mzda alebo sa už nebude vyplácať materské z dvoch nemocenských poistení?

lubkasungirl
20. jan 2012

@gapa Gapka, Mihal hovori, ze napr. ak chces mat dnp, ktore si zalozis do 31.1. nepretrzite, tak staci sa pred skoncenim 270 dni prihlasit aj na ostatne poistenia/ktore su v baliku/ a zacat si ich platit...Tzn. ze nove nemocenske nevznikne, len sa v nom bude pokracovat... vraj takto sa dohodli ministersto a SP