Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ellusy
9. jún 2011

@lucia.kl Nuz nic ine mi asi neostava ,, radsej takto akoby som mala potom dostat minimum 😔 . a dakujem velmi pekne za odpovede 😉

smejko26
9. jún 2011

@natyi25 ty si si to začala platiť až teraz? Ak áno, tak potom sa ti DNP neoplatí platiť, lebo nedostaneš maximálne.

smejko26
9. jún 2011

@ellusy v tom ti ja neporadím, neviem ako to funguje. Skús poprosiť o radu gapu, ona sa v tom dobre vyzná

cigaretka5
9. jún 2011

@ellusy na md musis nastupit v termine s doktorom sa da dohodnut na +- 2,3 dni ale pochybujem ze sa s nim dohodnes az tak neskoro

cigaretka5
9. jún 2011

@lucia.kl ako sa da ist na md neskor? to je podla ma hlupost , ved si pozri zakonnik prace - jasne definovane 6 reso 8 tyzdnov pred planovanym terminom porodu

cigaretka5
9. jún 2011

@ellusy ak zákonník práce ako aj zákon o sociálnom poistení, ktorý upravuje poskytovanie materského ako peňažnej dávky nahrádzajúcej príjem počas trvania materskej dovolenky umožňujú, aby žena nastúpila na materskú dovolenku aj neskôr, ako je 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu a zároveň poberala materské, ako dávku nemocenského poistenia. Ak žena vyčerpá z MD pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, než že pôrod nastal skôr, ako určil lekár, poskytne sa jej MD odo dňa pôrodu len do uplynutia 22 týždňov alebo 31 týždňov, ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve deti alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu. Materské sa potom vypláca len do konca 22 týždňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 28 týždňa (prípadne do konca 37. týždňa ak ide o osamelú poistenkyňu) od vzniku nároku na materské. Jediným obmedzením je ustanovenie, podľa ktorého materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Toto obmedzenie sa vzťahuje len na osoby v pracovnom pomere (zamestnancov).

lucia.kl
9. jún 2011

@cigaretka5 v tomto čísle mama a ja bolo o tom písané - možno to je aj na ich stránke, neviem, mám to od tial....

natyi25
9. jún 2011

@smejko26 nie, ja si platím DNP od 11.10.2010

mima595
9. jún 2011

@cigaretka5
@lucia.kl - ja sa zastanem lucie, ja som tiež citala....zena ma narok nastupit na MD v termine od 8 tt do 6tt, ale može si zvolit kedy, ale potom može prist o celych 34tt.

mima595
9. jún 2011

toto som skopirovala z inej temy, kde jednej babe odpovedali priamo z ustredia

v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeného lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Nárok na materské sa posudzuje spravidla k začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeného lekárom. Poistenkyňa si nárok na materské uplatňuje na tlačive Žiadosť o materské, ktoré vystavuje ošetrujúci lekár - gynekológ.

Nárok na výplatu materského alebo jeho časti sa premlčí, uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý materské alebo jeho časť patrili. Z uvedeného vyplýva, že zákon o sociálnom poistení neukladá presný termín, kedy si má poistenkyňa požiadať o dávku materské, tzn. že vo Vašom prípade si môžete požiadať o materskú dávku aj 3 týždne pred pôrodom.

V prípade, že Vám nárok na dávku materské vznikne z ochrannej lehoty jej výška sa vypočíta z tzv. pravdepodobného denného vymriavacieho základu, ktorý sa vypočíta ako jedna tridsatina normálnej mzdy zodpovedajúcej miestu Vášho bydliska na území Slovenskej republiky (normálna mzda je priemerná mesačná hrubá mzda zamestnanca v hodspodárstve v Slovenskej republiky, ktorá sa stanovuje podľa regiónu a klasifikácie zamestnaní). Výšku normálnej mzdy zisťuje pobočka Sociálnej poisťovne.

Na záver poznamenávame, že nárok na materské v tzv. ochrannej lehote vzniká poistenkyni šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu.

lilyen2011
9. jún 2011

@smejko26 to je tiež pravda, len ja osobne som sa odhlásila nakoľko neplánujem byť znovu tehu 🙂 ale ak mamička vie, že chce ešte bábo jasné, kľudne nech ostane poistená, len odhlásiť sa skôr ako keď má v ruke potvrdenú materskú je risk, lebo práve 1-2dni jej môžu chýbať a vybabre akurát sama so sebou 🙂 len na to som chcela upozorniť, že ak sa chce odhlásiť najskôr až keď má schválenú MD 😎

smejko26
9. jún 2011

@natyi25 tak potom by si mala dostať materskú aj z DNP

natyi25
9. jún 2011

@smejko26 ano, to viem, len som si to chcela zvýšiť na maximum a to už nestíham, nevadí, ked neprší aspon kvapká :D

smejko26
9. jún 2011

@natyi25 jáj, tak to veru už nestíhaš, keďže to bolo treba najneskôr do 8.týždňa tehu. Ale máš pravdu, keď neprší aspoň kvapká

natyi25
9. jún 2011

@smejko26 akurát uvažujem, že či by sa mi to oplatilo využiť aspon tak, že odídem na rizikové teh. keď si už budem platiť 270dní, len ono sa to asi oplatilo,keď bolo materské 55% z hrubej mzdy a pn sa tiež počíta 55%z HM, teraz keď je to 60% a neplatím si maximum (do maxima mi chýba tých 5%) tak by som bola stratová tých 5% čo si neplatím + 5% z 55 % PN, nie?

lilyen2011
9. jún 2011

@lucia.kl neviem aký je zákon či 26 alebo 28, no mne v soc. poisťovni tvrdili, že 28týždňov...tak neviem ako majú tie pracovníčky vyškolené, keď raz tvrdia tak raz onak... no je pravda, že keď tam človek príde s konkrétnou otázkou tak často pozerajú ako puk a sami nevedia o čo ide (o tom, že by sami od seba na niečo upozornili ani nehovorím) Človek si musí všetko zistiť sám všetky možné riziká, lebo nikto v dnešnej dobe na nič neupozorní, nič neporadí = vlastná skúsenosť...

smejko26
9. jún 2011

@natyi25 koľko si vlastne platíš? Keď budeš PN, tak dostaneš peniaze z toho DNP a počas PN budeš prihlásená, ale platiť nemusíš. Tých 5% nie je veľký rozdiel.

smejko26
9. jún 2011

@lilyen2011 pracovníčky v SP ti veľa neporadia, tak je lepšie im neveriť, lebo sa už mnohým stalo, že zle doplatili na ich rady. Radšej sa treba spýtať tu na fóre, sú tu baby, ktoré sa v tom veľmi dobre vyznajú

natyi25
9. jún 2011

@smejko26 platím si 20,5 €, ako sa postupuje, ked zostanem PN po zaplatení týc 270dní...jednoducho prestanem platiť? kolko mi vyplatia na PN z DNP?ď.

lilyen2011
9. jún 2011

@ellusy nové poistenie ti budú rátať odo dňa kedy si sa prihlásila ... ale zaplatiť musíš do 7dňa nasledujúceho mesiaca alikvotnú čiastku do predchádzajúceho mesiaca t. j, napr:
poistenie vzniklo 28. 1. 2011 - zaplatíš do 7. 2. 2011 (obdobie za január)
platí sa vždy mesiac pozadu
a čo sa týka vyplácania nároku zvýšenej materskej keď máš nástup napr. uvediem môj príklad
nástup na MD mám od 3.5 2011 t.j. 15-18. 6 mi bude vyplatená materská od 3.5
rozdiel by bol keby si išla rovno na RP - vtedy sa vypláca až odo dňa reálneho pôrodu 🙂

lilyen2011
9. jún 2011

@smejko26 presne viem o čom hovoríš!!! pri prvom tehu ma takto "nachytali" s DNP a nakoniec ma tak uviedli do omylu, že som síce nárok na MD mala ale len z minimálnej mzdy nakoľko som neskoro zmenila vymeriavací základ a zbytočne som im platila 45eur mesačne... takže som nakoniec musela ísť rovno na RP (lebo v tej dobe bol oveľa vyšši, než MD z minimálnej mzdy) takže som si pekne "spríjemnila" posledné chvíle tehu stresom na úradoch 😠

ellusy
9. jún 2011

@lilyen2011 uz som si to vsetko prepocitala znova ,, vychadza mi to na chlp akurat o jedne den sa budem musiet dohodnut s dokym aby mi dal neskorsi termin porodu a tym by sa mi aj materska posunula o jeden den ktory potrebujem aby som splnika celých 6 tyzdnou na materskej,, uff, ale uz konecne viem na com som chvala bohu,, a dakujem vsetkym co mi poradili moc x dakujem 😉 a zelam vela uspechov 😵

lilyen2011
9. jún 2011

@ellusy to je super držím palce! hlavne sa nedaj a ešte by som ti chcela poradiť jednu vec...sem-tam im zavolaj a over si, či im prišli všetky platby v správnej čiastke, či máš všetko vyrovnané, lebo oni ťa na to neupozornia!
mne napr. od januára sa menila výška odvodov o 0,02eur a tak som im bola dlžná 0,06eur za 3mesiace, no keby som si to nekontrolovala tak mi to ani neoznámia!! bacha aj na to...kontrolovať, overovať a stále sa pýtať radšej viac, než potom stresy držím moc palce! 😎

straska
10. jún 2011

Ahojte dievcata,
momentalne som v 5tt a chcela by som si materskou prilepsit. Uz jedno babatko mam 2-rocny chlapcek, o druhe dieta som min.rok prisla (tazka vrod.vyvojova chyba:((( ). Uz min. rok som planovala si prilepsit a tak som si platila nem.poistenie z max.vym.zakladu. Som nezamestnana, pred prvym tehotenstvom, resp. v ranom stadiu som dala vypoved a radsej som sla na urad prace.
Chcem sa spytat, ze ak splnam ako samoplatitel nem. poistenia tieto kriteria:
1. za posledne 2 roky min. 270 dni nem. poistenia
2.poistena nepretrzite aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku dov.
ci mi vyjde max. materska, alebo tam treba splnit este nieco viac?????
Vopred vam dakujem za odpoved. 🙂

zuzana36
10. jún 2011

ahojte babulky, tiez sa vas chcem opytat, lebo neviem ako to chodi
sama si platim asi cez dva roky najvysie mozne odvody do soc. poistovne co cini 146 eur mesacne. nikdy som to nevyuzila a dokonca ani po potrate som nebola PN, lebo kedze do roboty nechodim, tak som si myslela, ze je zbitocne sa davat na PNku. az teraz viem, ze som mala ist na marodku. ☹
chcem sa opytat ako by to bolo ak by som znova ostala tehu a sla na rizikove- tada na PN, kde to treba odniest a ako postupovat a aka by bola pripadna vyska PNky. neviem sa pohybovat v tychto vodach a budem vdacna ak mi to niekto ozrejmi. dakujem

lucia.kl
10. jún 2011

@straska stačí ti splniť len tieto podmienky čo si zadala

lucia.kl
10. jún 2011

@zuzana36 ahoj. na úvod ma zarazila výška odvodou do soc poistovňe, pokial viem tak max je nejakých 47€ čo je na ten VZ 1116,75€
takže tu odpovede na tvoje otázky, ak by si išla na PN ako DNP osoba, tak by si odniesla PN ku do sociálky, po jej priznaní by si už nemusela platiť poistenie. výška PN ky by bola 55% z VZ čo je cca 614€ následne by si išla na materskú čo je 60% z VZ čo je cca 670€ ani počas vyplácania materskej nemusíš platiť poistenie...

zuzana36
10. jún 2011

@lucia.kl dakujem moc. taku sumu mi vyratala tetula v soc. poistovni, je v tom nemoc. fond 47, 72 a ostatne je dochodkove a poistenie v nezamestnanosti. t o posledne zrusim, kedze nie som evid. na urade prace a damu sumu na nemoc. poistenie znizim na minimum, lebo ak by som aj mohla cerpat nemocensku, tak by sa to ratalo z toho co som platila minuly rok. potrebujem odlahcit rodinny rozpocet

zuzana36
10. jún 2011

@lucia.kl a este prosim Ta, ako by to bolo ak by som ostala na oceerke s detmi ani to som nikdy nebola a to boli hodne chore

nosoroztek
10. jún 2011

@straska to sa rata 26 tyzdnov pred nastupom na matersku? alebo 26 tyzdnov do predpokladaneho terminu porodu?