Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ankalv1
1. feb 2011

Ahojte prosím ak mi môže poradiť niekto kto sa do toho rozumie.Pred 1.tehotenstvom som nebola zamestnaná 2 roky takže som hneď mala rodičovský,teraz by som si chcela začať platiť dobrovoľné nemocenské pripoistenie,chcem sa spýtať či sa mi to vôbec oplatí a budú mi to vyplácať aj keď nebudem zamestnaná 2 roky.ak áno aký dlhý čas -presne- to musím platiť?ďakujem za všetky odpovede

gabi306
1. feb 2011

Ahojte.som dobrovolne nezamestnana a neplatim si nemocenske poistenie.na co mam narok? na rodicovsky prispevok ktory budem poberat az od 6 mesiaca po narodeni dietata?co si mam vsetko po porode vybavit??? viete niekto poradit? dakujem vopred za dopoved

tara_
1. feb 2011

ahojte, pisala som vcera, ale zatial mi nikto neporadil 😖

Tak by som sa chcela opytat este inu vec ... mozno s tym by ste mi niekto vedeli poradit. Len vcera som sa dozvedela, ze ked idem na PN-ku, tak ju treba vypisat dvojmo - jednu ako zamestnanec a jednu ako dobrovolne poistena osoba ... to som fakt nevedela. No a moj problem je v tom, ze si platim dobrovolne od 23.3.2010 a PN som do novembra 2010. Cize narok na dobrovolne mam az niekedy od decembra. Lenze ked mi doktor vypisoval v novembri PN-ku, tak som nevedela, ze to treba zvlast pre dobrovolne no a v podstate vtedy som este nan nemala narok ...
Tak teraz neviem co mam spravit, lebo budem na PN-ke az do porodu, co mam na konoci maja.
Vedeli by ste mi pls niekto poradit co teraz? Dakujem
😎

tinara23
1. feb 2011

@ankalv1 určite sa ti to oplatí, len je potrebné sa poistiť skôr ako otehotnieš, podmienkou poistenia je byť poistená minimálne 270 dní do pôrodu za posledné dva roky. Sama si zvolíš vymeriavací základ (VZ) od 329,xx eur-1116,xx eur z ktorého budeš platiť poistné vo výške 4,4%. Materská sa ti vyráta ako 60% z VZ, ktorý si si určila. Nevadí keď si nezamestnaná, však na to to je, je to dobrovoľné poistenie. A materská 670 eur tiež nie je na zahodenie, ak sa poistíš z maxima 1116 eur. A samozrejme ak bude platiť pár mesiacov skôr ako otehotnieš, môžeš po 270 dňoch DNP využiť na PN(napr. rizikové tehu) a dostávať z maxima cca 600 eur, tiež nie je zlé 🙂

tinara23
1. feb 2011

@gabi306 budeš mať nárok na rodičovský príspevok vo výške 190 eur, do 3.rokov dieťaťa, rodinné prídavky tuším 22 eur a "pôrodné" cca 800 eur. Výšku týchposledných dvoch súm neviem úplne presne. Ale ak nie si ešte tehotná, tak sa pripoisti na DNP a budeš mať nárok na materské, viď príspevok vyššie , ktorý som písala ankavl.

tinara23
1. feb 2011

@tara_ skús sa obratiť na gapu, s týmto nemám skúsenosť 😒

ladybirds
1. feb 2011

@tara_ ako laik si myslim, ze by ti v pohode mohli vypisat dalsi pn papier s tou istou diagnozou napr. od zajtra, ktory by si zaniesla na socialku. alebo ukoncit pnku a zacat novu. je to skoda, ak mas narok aj z dnp, ved si si predsa platila poistne.. 😉

smolka
1. feb 2011

ahojte,
dneska som bola zaniest ziadost o materske na socialnu poistovnu, stym, ze ziadam o materske z DNP. Pani bola zlata, vsetko v pohode, len jedina vec co ma zarazila bola, ze mam 60 dni cakat na rozhodnutie.. To od kedy sa tak dlho caka, alebo to je niaka najdlhsia lehota?? 😕 Dik za pomoc

tara_
1. feb 2011

@ladybirds no hej, ved som sa aj bavila s doktorom, ktory mi povedal, ze on mi moze vypisat PN-ku novu ... co mi pride ale blbe, kedze ten narok mam uz niekedy od decebra. Viem, ze som si to neustrazila, ale hadam na to narok mam, ked si to platim. Doktor moze vystavit PN-ku maximalne 3 dni dozadu 😖

No skusim este na SP ... len oni mi tam nejak nikdy nic neporadia. Naposledy mi pani povedala, ze mi to pozistuje a vypytala si na mna t.c., ze ona mi zavola. Ja cela natesena a ona uz nezavolala a ja sa jej pre zmenu nemozem dovolat 😨

A este ma napadlo, ze teraz ked som na PN-ke, tak vobec nemam to dobrovolne poistenie platit??? Mam v tom fakt chaos 🙄

tara_
1. feb 2011

@tinara23 dakujem 😎

tinara23
1. feb 2011

@tara_ pokiaľ nečerpáš PN z DNP tak DNP zatiaľ platíš naďalej. Keď však budeš mať PN z DNP tak neplatíš. Niekde tu na fóre som čítala, že baba ukončila PN a doky jej vystavil novú PN a tú odniesla, ale to neviem isto.

ankalv1
1. feb 2011

ďakujem za všetky odpovede,chcela som vedieť hlavne či nie je podmienka byť aj zamestnaná,díky 😉 😉

tara_
1. feb 2011

@tinara23 aha, takze to teraz este budem platit, kedze necerpam. Dakujem. No tak asi minimalne poviem dokimu, nech mi vystavi druhu, nech uz aspon zacnem cerpat 😀

ka.
1. feb 2011

@tinara23 este jedna otazocka, ak to teda dobre chapem a moj VZ pred nastupom na matersku bol vyssi ako 1116,- eur, tak by som si dala DZP zbytocne?

andreaspilova
1. feb 2011

Ahojte, vedel by mi niekto poradit?
On novembra minuleho roka si platim DNP z minima. Koncom roka som zacala pracovat a som SZCO, z coho mi vypliva, ze som na rok oslobodena od platenia do socialnej poistovne. Bude to mat nejaky vliv, ked si nadalej budem platit DNP? Dakujem.

lucida11
1. feb 2011

ahojte! poradte mi prosim niekto,ci v mojom pripade ma este zmysel zacat platit DNP. prave som zistila ze som v 9.tyzdni tehotenstva a DNP som si este neplatila. ma v mojom pripade este zmysel zacat si ho platit? ake su tam limity? diky moc,pomozete mi.

iwonna
1. feb 2011

Ahojte potrebujem poradiť..ako je platená očr a PN? Ak mam dobrovolne poistenie kt. si platím cca od 22.9.2010 je možnné si ho uplatniť počula som že na očr áno.
Ak si platim kedy by som mala otehotnieť aby som to stihla.
Platim si 24 eur... plat mam v hrubom cca 700 eur.. platím si dosť? Aka mi vyjde materská? na sociálke mi v tom neporadili vraj si mam sama uričť kolko chcem platiť tak som si to dala iba podla toho kolko si plati kamarátka.
Ak som na očr a dieťa sa mi ani po 10 dnoch neuzdravilo dr. mi vypísala novú očr kt. mi dala na inu diagnozu bude mi preplatena..lebo niekde som čítala že to plati iba na 10dni.

mima595
1. feb 2011

@iwonna - podla noveho zakona, platneho od 1.1.2011 aj OCr možes cerpať po 270 dni od prihlasenia, takže OCR budes moct cerpat najskor v juli-auguste

iwonna
1. feb 2011

@mima595 a ako je platena očr kedže PN plati prve tri dni zamestnávatel 25% a potom tušim 55%. a očr ide iba zo sociálky?

miriamr
1. feb 2011

@iwonna :OČR platí iba sociálka a to max. 10dní a je to 55% z VZ.

chisa
2. feb 2011

ahojte, chcem sa opytat, som zamestnana, DNP si platim cca od febr. 2009 z najnizsieho VZ, následne som sa odhlasila a na druhy den prihlásila (od 4. aug. 2010) z rozdielu medzi najvyssim VZ a mojou mzdou, na matersku mam nastupit 13.2.2011. Na nete som nasla info, ze na DNP mam narok po uplynuti 26 tyzdnov od prihlasenia sa na DNP. Preto sa pytam, ci mam narok na najvyssie materske, t.j. 60% z najvys.VZ. dakujem za odpoved

skrecok
2. feb 2011

@lucida11 bohuzial uz nie ked si uz v 9tt. Je to neskoro...DNP je dobre platit uz par mesiacov pred otehotnenim, najneskor ak bude mat stastie do 5-6tt ale nemusi sa to stihnut.

mnamko
2. feb 2011

Ahojky,chcem sa opýtať ak nesplním ani tých 26týždňou budem môcť využiť aspoň OČR?a vzťahuje sa to aj na moju PN?keď budem na materskej?dokedy si mám platiť DNP ešte mesiac po nástupe na matersku?
Ďakujem za odpoveď

tinara23
2. feb 2011

@ka. áno, ak máš vyšší VZ v zamestnaní ako 1116 je to zbytočné 😉

tinara23
2. feb 2011

@chisa 26 tt od nového prihlásenia ti uplynie, ak dobre rátam (ešte prerátaj) 2.2.2011, 270 dní máš splnených dávno, na MD nastupuješ 13.2.2011, takže samozrejme na materské máš nárok z maxima (ak máš spolu so zamestnaním +DNP 1116,-eur.) 🙂

tinara23
2. feb 2011

@mnamko ahoj, neviem ti takto odpovedať uveď dátumy, kedy si sa poisťovala z DNP z akého VZ.

tinara23
2. feb 2011

@mnamko na OČR, PN aj materské máš nárok po 270 dňoch poistenia, ak nemáš ukončené nejaké iné nemocenské poistenie za posledné dva roky, vtedy by stačilo aj 26tt. DNP pokiaľ z neho čerpáš na PN, OČR, materské v tom čase neplatíš.

mnamko
2. feb 2011

@tinara23 no ja viemže 26týždňou mi stačí lebo som si dávala výpoveď a nástupdo roboty ale neviem ako je to keď mi to nevýde peniaze prepadnú?takže keď nastúpim na materskú v marci poslednú splátku pošlem v apríli?a môžem s DNP čerpať na materskej aj PN?alebo len OČR?a kolko dní má byť?

tinara23
2. feb 2011

@mnamko a kedy si sa poistila a kedy ideš na materskú ? Ak by si nesplnila tých 26tt do nástupu na materské, tak ju nebudeš mať vyplatenú, bohužiaľ peniažky ti nevrátia. Ale môžeš to potom neskôr využiť na PN, OČR počas rodičovského, len nesmieš DNP zrušiť, cez materskú sa nedá, OČR je max 10 dní. Keď nastúpiš na MD v marci, tak v apríly pošleš poslednú splátku, ale ešte sa pred tým poinformuj na soc., či ti nevznikla nejaká alikvota platiť, záleží, kedy presne nastupuješ na MD.

ladybirds
2. feb 2011

@tinara23 ahoj, poprosila by som ta o pomoc. DNP som si platila asi 2 roky z min. Od 10/10 som si zacala platit nove DNP z max./nanovo som sa prihlasila/. Teraz som pn /tehu na rizikovom/. Pnku mam aj z DNP z min. Zaujimalo by ma od kedy budem mat narok z maxima, uz po 26tyzd. od prihlasenia? Potrebujem ukoncit pnku a zacat novu? Alebo to v SP same zistia, ze sa mi meni VZ na vypocet pnky?