Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
15. okt 2010

@zaira1407 - kde si vycitala ze nedostanes z DNP matersku??? To vobec nie je pravda.Budes platit poistne 270 dni a mas narok na matersku.Zbytocna panika je tu vyvolana.

mima595
15. okt 2010

@oknosmas - ak nechces mat maximalnu matersku, tak sa neoplati

snilka
15. okt 2010

Ahoj žienky! Chcem sa opýtať na Vaše rady. Som nezamestnaná už vyše roka, nikde som nepracovala 😒 , som po výške. Plánujem otehotnieť, lebo vidím, že nájsť si prácu sa mi vôbec nedarí, otehotnieť tiež nie. Ale, ak by som otehotnela, čo mám urobiť,, aby som dostávala RP? Tým, že som nezamestnaná, neplatím si ani dobrovoľné poistenie. Prosím Vás o radu, čo by ste urobili v mojom prípade. Ďakujem Vám vopred za reakcie a prajem príjemný dnik. 🙂

zuzkat1
15. okt 2010

@snilka este sa nevie ako to bude s RP ale ak by to ostalo po starom tak este stale si mozes zacat platit DNP ma sa platit 270dni aby si mala narok na matersku a potom na zvyseny RP... ak sa nieco ohladne RP aj zmeni stale sa ti oplati platit DNP lebo tak budes mat narok aspon na matersku ...lebo inak rovno bez naroku na matersky prispevok nastupujes na poberanie RP a to je nizsie...samozrejme zavisi to aj od toho v akej vyske si budes DNP platit...ale tieto sumy ja neovladam...to si bud pozri na ich stranke (socialna poistovna) alebo sa priamo tam spytaj

kakakina
15. okt 2010

@snilka ,RP dostanes bez ohladu na to ci si pracovala,alebo nie!Po zmenach ,ked prejdu zakonom asi 190eur,ale ak by si chcela dostavat aj materske,musis sa dobrovolne pripoistit,aspon minimalnou ciastkou,co je asi 14eur mesacne,a 6mesiacov dostanes trosku viac penazi,asi 250eur.Ale do socialnej poistovni zajdi cim skor,musis si totiz zacat platit,este kym otehotnies.

kakakina
15. okt 2010

@snilka ,ak ti v rozpocte zvysa vysia ciastka,mozes si dat aj vyssie DNP,ale ak sa ti nedari otehotniet,aby si to neplatila zbytocne dlho.ja osobne som si dala tu najnizsiu,a tesim sa aj tomu ze vobec matersku dostanem,pri prvom som nedostavala.Ale hlavne ti prajem aby si co najskor nasla na teste dve ciarky 😉 !

asan
15. okt 2010

Ahojte kočky, prosím poradte mi. Platím si DNP od novembra 2009, takže už mám splnených tých 270 dní. Zatiaľ som to nijak nevyužila, ale plánujem otehotnieť 😉 , tak dúfam, že sa na podmienkach nič tragické nezmení, lebo zatiaľ sa nám nedarí ☹ Ale teraz mám inú otázku. Som chorá a chcela by som ísť na PN. Koľko budem dostávať a akú dobu? A čo mám pýtať od doktorky pre SP? Prosííííííííííím poradte mi 🙂 .

standa82
15. okt 2010

@asan ..... dostávať budeš 55% z VZ z akého si platíš DNP. Ak si aj zamestnaná, tak si od lekárky vypýtak 2x PN, jedno do SP a druhé do práce.

asan
15. okt 2010

standa82, ďakujem za odpoveď a ešte jedna otázočka. Platím si z max VZ, som nezamestnaná. Stačí mi teda 1x PN a hneď to mám zaniesť na SP? A na stránke SP som našla že 1-3 deň je to 25% a od 4 dňa 55%, Je to tak? Ale neviem akú dlhú dobu platí tých 55%.

oknosmas
15. okt 2010

@mima595 chcem mat maximalnu,no je zrejme budem,hoci nechcem, na rizikovom a to si mi povedala,ze budem mat z minima potom.ci to neovplyvni matersku potom?

mima595
15. okt 2010

@oknosmas - nie. pretoýe materska je už iny pripad... len musis mat aspon nieco zapletene, napr. aj mesiac.... ale to obdobie, odkedy si prihlasena z rozdielu, musi byt 26 tyzdnov

standa82
15. okt 2010

@asan ..tak ti stačí jedna PN pre SP. Prvé tri dni platia 25% a zvyšok 55% - pokým budeš PN.

zaira1407
15. okt 2010

@mariro no tak to by bolo uplne super , nieze by som bola nejaka bažiaca pipka za € ale vieme kolko take babätko potrebuje aby bolo krasne a vonavucke a nic mu nechybalo 😀 a to hlavne ked je prvy uzlíček v celej rodine (dufam, ze nam to vide -babätko),ja neviem neverim tejto vlade uz ani pol slova!Ale s MM sme dohotnutí, ze platime dalej ,takze u nas sa na tom nic nemeni , len nerozumiem tomu , ze pol roka musis mat vyplatene a potom si mozes znizit z max.a doplatit aj tie zvysne mesiace z minima , ze preco sa rata ten zaciatok a nie koniec 😖 -neviem ci som sa spravne vyjadrila 😅
ale aj tak dakujem za vysvetlenie ..lebo sa mi zdvíhal tlak ....

sny
15. okt 2010

Baby,ak si budem teda platiť DNP z maxima,budúci mesiac otehotniem,tak by mi mali potom platiť materskú tých 6mesiacov okolo 613eur?A priráta sa k tomu aj tých 164eur,co je riadna minimum materská?Dosť tomu nechápem,prosím poraďte,co máte skúsenosť.ďakujem

asan
15. okt 2010

@standa82 .............. a musím s tou PN bežať hneď v ten deň ako mi ju doktorka vypíše na SP?

standa82
15. okt 2010

@asan ...do troch dní

@sny ...keď si budeš platiť z maxima, tak bude maxim.materská, žiadne minimumm k tomu pripočítavať nebudú.

katka888
15. okt 2010

@gapa

asi sa pytam bplbost a skoro, ale sesterka ma upozornila, ze vcera v spravach hovorili o DNP a "zneuzivani", pravdepodobne, ze s tym nieco budu robit.
Kedze som to nevidela, mas prosim ta nejake info? dakujem

katka888
15. okt 2010

@standa82
😠 😠 😠
tak pri prvom som to neriesila a teraz pri druhom am porazi, ak vyhadzujem peniaze hore kominom. 😠

standa82
15. okt 2010

@katka888 ..povedala som, minister sa vyfarbuje čím ďalej tým viac 😠 To čo nám radil, teraz bude rušiť 😠

katka888
15. okt 2010

@standa82
ja uz spekulujem, ako to vyuzit niekde inde... no nic, zase zasadnem po nociach a budem luskat nove novely zakonov...
zrusit sa mi neoplati

standa82
15. okt 2010

@katka888 ...ešte je OČR, keď si už platíš alebo PN.

katka888
15. okt 2010

@standa82
ano, ano... presne tak 😀
ale platim od augusta a som chcela po tehu, alebo po 270 dnoch platenia sa hodit PN....

standa82
15. okt 2010

@katka888 ..áno, až po 270 dňoch, nuž......

katka888
15. okt 2010

@standa82
mam titul z ekonomie, ta hadam nieco vymyslim hahahahahaha ...... a ked nie, tak som v ... 😀

standa82
15. okt 2010

@katka888 🙂

oknosmas
15. okt 2010

@mima595 takze ked sa teraz odhlasim a prihlasim z maxima, tak sice pocas pn, budem dostavat z minima, ale matersku maximalnu? dobre to chapem?

mima595
15. okt 2010

@oknosmas - ano, dobre

oknosmas
15. okt 2010

@mima595 super, tak dakujem, pojdem si to hned odhlasit a prihlasit, aby aspon ta materska za nieco stala 😉 cize si od toho max. vymeriavacieho zakladu odcitam svoj vymeriavaci zaklad v praci a z rozdielu si vyratam 4,4 percenta a to si mam doplacat? dakujem velmi pekne za rady

silvia1124
15. okt 2010

ahojte, prosim poradte mi .som nezamestnana a termin porodu mam 20.12.lenze namam odpracovane tych 270 dni.dostanem aj tak matersku alebo sa moze nemocenska doplatit chybaju mi 3 mesiace.neviem co mam robit.:(( dakujem 🙂