Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jasterica25
11. júl 2011

ahojte kocky.
platim si DNP od 28.12.2010 a podmienku 270 dni mam splnenu. cize narok na vyplatu PN mam. mam iny problem 😀 zaujima ma v akej vyske. platim si z VZ 484. cize platim 21,32 mesacne. mam pocit, ze 26 tyzdnov odkedy som sa prihlasila, ubehlo 28. juna 2011 😀 a teraz ide o to, ze som od 7.6.2011 na PN. zo socialky prislo rozhodnutie, ze mam narok na vyplatu PN prve tri dni vo vyske 25 % a potom ostatne 55%. ale oni mi to ratali za celu PN iba z minima. podla mna, mi to mali ratat do 28.6. z minima a od 28.6. z toho VZ, z ktoreho si platim....o tomto v mojom rozhodnuti nebolo ani slovo. nejde o vela penazi, ten rozdiel budem mat. cca 4 eura..ale uz len z principu 😝

@lucia.kl nevies mi poradit? 🙂 budem ti vdacna

sny
11. júl 2011

@jasterica25 Ahoj,prepáč ak sa miešam,ale ako môžeš mať splnenú podmienku 270dní,keď ja si platím 10/2010 a budem mať splnené len tento mesiac???

jasterica25
11. júl 2011

@sny pretoze som mala jedno DNP ukoncene. v poslednych dvoch rokoch a z toho som splnala podmienku 270 dni. ale som ho zrusila a nanovo som sa prihlasila, preto mi boli davky vyplacane iba z minimalneho VZ, kym som nesplnila podmienku 26 tyzdnov. dni ukonceneho nemocenskeho poistenia sa pritavaju k dnom nemocenskeho poistenia, ktore prave trva.to, preco som ho zrusila a nanovo sa musela prihlasit, to uz je ina pesnicka...to uz je o nespolahlivost a nekompetentnosti pracovnicok v socialnej poistovni 😠 zial, uznali si chybu aj oni, ale mne uz to velmi nepomohlo vtedy ☹

jasterica25
11. júl 2011

@sny ja som platila od 2/2010 a v decembri zrusila. a nanovo prihlasila.

jasterica25
11. júl 2011

no volala som teraz na ustredie a zistila som, ze naozaj budem mat narok len na to minimum, pretoze pocas celej PN sa vyplaca davka v takej vyske, v akej bola priznana na zaciatku PN.... 😠 😠 😠 😠 😠

mishuu
11. júl 2011

Ahojte, mám otázku: platím si od januára DNP z najvyššieho vym. základu t.j. mesačne 49,13 €, teraz po daňovom priznaní za rok 2010 mi vyšla povinnosť platiť si 109,07 € odvody do SP, takže DNP mi znížili na 34,65 € + tá povinná časť 109,07 € takže ešte teraz som platila len DNP po starom a do 8.8. má prvýkrát povinnosť začať platiť takto po novom. Ak by som otehotnela koncom augusta a budem si to celé tehotenstvo platiť naďalej spĺňam podmienku, ráta sa to tak, že si DNP platím od januára 2011 a hotovo? Alebo sa mi tá zákonná lehota 270 dní povinného platenia začína rátať zase od znova odo dňa zmeny? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne? Budem mať nárok na najvyššiu materskú ak otehotniem v auguste alebo neskôr? Ďakujem krásne za odpoveď 🙂

lucka23
11. júl 2011

@siss_sz podla mna to tak nie je lebo ak by si chcela mat narok na PN z DNP musis to posledne DNP platit aspon 26tt.

siss_sz
11. júl 2011

@lucka23 akoze zaplatim 26tt, prerusim a aby mi uznali PN, musim zase platit 26tt najmenej?

lucka23
11. júl 2011

@siss_sz podla mna ano. myslim ze PN je to iste ako MD. a tam je podmienka ze musis mat dokopy za posledne 2 roky 270 dni nemocenskeho poistenia a zaroven to posledne DNP musi byt aspon 26tt. 🙂

sandruska81
11. júl 2011

@jasterica25 a co by sa stalo,keby si sa dala teraz pn ukoncila a hned sa dala vypisat na druhu pn? Tak by sa bral ten druhy VZ,nie?

siss_sz
11. júl 2011

@lucka23 aha, tak dik:-/

jasterica25
11. júl 2011

@sandruska81 ano to uz by mi platili z VZ z ktoreho som si platila doteraz. to som ale nevedela a k dnesnemu dnu PN koncim 😖 inak ma este zaujima, PN mi moze vypisat len obvodacka? alebo aj iny lekar?

lucia.kl
11. júl 2011

@jasterica25 celý problém je v tom, aby ti rátali z inej výšky musela by si PN ukončiť a začať z novou, oni totiž rátajú Pn z VZ ktorý bol pre nich v tedy aktuálny... oni to nepremenia počas bežania PN...

jasterica25
11. júl 2011

@siss_sz prepac, okopirujem tvoj prispevok, kedze sa mi nechce v tom nejako zamotavat 😉 aby si vedela, ku ktoremu prispevku som sa vyjadrila 🙂
to znamena - ak to dobre chapem - teraz budem platit 26tt, odhlasim sa a ked budem planovat byt tehotna sa prihlasim budem platit tolko, kolko mi chyba do 270 dni (teda asi 3 mesiace) a potom mozem ist na PN, hej? ci... ? dakujem)
potom ked si doplatis do tych 270 dní, co ti chyba, cize tie 3 mesiace, tak sice mozes ist na PN(rizikove) ale davky ti budu vyplacane iba z minimalneho VZ, co je teraz cca 6 eur/deň. na to, aby ti vyplacali z toho VZ z ktoreho si aktualne platis, musis mat rovnako splnenu podmienku 26 tyzdnov platenia. cize by som to povedala tak, ze PN budes mat z minima a MD z toho VZ, co si platis...
🙂

jasterica25
11. júl 2011

@lucia.kl no teraz to uz viem 🙂 skoda, ze som to nevedela skorej, mohla som si zrusit staru PN a dat si napisat novu, lebo od 28.6. len by mi potom zase ratali 25 % prve tri dni a to uz ani neviem potom, ci by sa mi to az tak oplatilo....

veracruz
11. júl 2011

ahojte, chcem sa spytat, z coho sa pocita materska, ak teraz poberam rodicovsky prispevok a pred prvou materskou som bola dlhodobo zamestnana?

lucia.kl
11. júl 2011

@veracruz ak nastúpiš na materskú ešte počas RD, tak sa ráta materská z predpokladaného príjmu aký by si mala v zamestnaní keby si nebola na RD...

nany100
11. júl 2011

@lucia.kl ahoj, vedela by si mi poradiť...o stranu späť som písala svoj problém 😉 ...ďakujem krásne 😉

lucia.kl
11. júl 2011

@nany100 bohužial, v tomto sa nevyznám, skús gapa alebo mima osloviť...

nany100
11. júl 2011

@lucia.kl ďakujem pekne 😉

siss_sz
11. júl 2011

@jasterica25 diky, to mi staci, lebo si aj tak platim iba minimum... dakujem... 🙂 to uz je potesujucejsie🙂

murinko82
11. júl 2011

@sandruska81 to znamena to ze si budem musiet vypocitat tak ako na zaciatku pri zakladani DNP a podat si odhlasku a potom hned na to prihlasku ?prepac ze sa takto pytam ale poterbujem to polopate

ginepra
11. júl 2011

ahojte múdre hlávky 🙂 Prosím Vás, môžem byť po nástupe na MD (ak nestihnem tých 270 dní do pôrodu a budem mať materskú len z predpokladaného príjmu) byť zároveň aj PN (ak by náhodou niečo) a dostávať PN z DNP? platila som si max... Ak nie, tak odkedy by som mohla začať čerpať z DNP napr. OČR alebo PN? ďakujem krásne za každú odpoveď

monr
11. júl 2011

@ginepra pokiaľ viem, tak PN alebo OČR môžeš byť, až keď čerpáš rodičovský príspevok, nie materskú.

ginepra
11. júl 2011

@monr aha, myslela som si... takže až po nástupe na RP? a počas MD nemusím platiť DNP, však?

ginepra
11. júl 2011

@monr ďakujem, že si zareagovala 🙂

janulap
11. júl 2011

Babenky,je pravda,ze tie maminky, ktore zacnu poberat RP po 1.1.2011 uz ho budu mat 190€,aj ak si platili napriklad DNP?Na ne sa uz nevztahuje ten zvyseny ,ktory bol do 20 mesiacov zivota dietata?Dakujem

lucia.kl
11. júl 2011

@janulap po 1.1.2011 je nový zákon a všetky mamičky majú 190€ RP len pri dvojičkách a viacerčatách je prídavok na každé dieťa + 25% DNP s tým nemá nič spoločné...

lucia.kl
11. júl 2011

@ginepra počas MD sa DNP neplatí...

sandruska81
11. júl 2011

@murinko82 mysleli ste to tak, že si chcete DNP navýšiť? To sa dá dvomi spôsobmi: buď po polroku, alebo zrušiť a na druhý deň založiť nové DNP. Ale ak to robí fakt len minimálny rozdiel, tak to nechajte tak.