Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
7. aug 2010

Zmena VZ je možná bez prerušenia len po pol roku Ak je zmena uskutočnená skôr ako po pol roku treba sa ohlásiť a zas prihlásiť A 270 dní sa ráta za posledné 2 roky a nemusí to byť vkuse 270 dní Tie sa zrátavajú s posledných 2 rokov

helenkasabinka
7. aug 2010

@xpetka1x co je to z minima a maxima? aka je to suma? 😕 dakujem za odpoved 😉

standa82
7. aug 2010

@katarina104 ....no ja som sa jeden deň odhlásila a drujý deň prihlásila, a nepočítali mi to od nového mesiaca. Ale od dátumu, od ktorého som sa znovu prihlásila. Z nového VZ musí splniť minim.26 týždňov platenia do nástupu na MD, nie do pôrodu.

standa82
7. aug 2010

@helenkasabinka .. minim.je 319 eur a maximum je 1116 eur. To sú minim. a max.VZ, Od ktorého po ktorý si môžeš platiť DNP.

helenkasabinka
7. aug 2010

@standa82 ja tomu nejak nerozumiem,to potom podla toho bude mat taku matersku? ci uz 319€ alebo 1116€ alebo ako?

standa82
7. aug 2010

@helenkasabinka ..... No ak si budeš platiť z minim., budeš mať minim.materskú . Ak až z max., aj materská bude maximálna a to je je cca.600 eur/mes. za polrok.

helenkasabinka
7. aug 2010

@standa82 juj tazke pre mna 😀 😅

standa82
7. aug 2010

@helenkasabinka ...čo je ťažké?

helenkasabinka
7. aug 2010

@standa82 mam pocit ako by som bola dili ale nerozumiem stale nejak tomu 😅 tie sumy 1116€ a 600€ kolko minimalne mesacne si mozem platit DNP? a kolko budem mat matersku z toho platene minima? 😕 😅

standa82
7. aug 2010

@helenkasabinka ...minimu.VZ je 319 eur a z toho sa mesačne platí 14 eur. Materská je potom cca.170 eur mesačne.

helenkasabinka
7. aug 2010

@standa82 aha a maximalne sa kolko plati mesacne a kolko je materska ? 😕 jaj dakujem za tvoju trpezlivost si zlata 😵

standa82
7. aug 2010

@helenkasabinka ..max.VZ je 1116 eur, mesačne to je 49,10 eur a materská je potom cca.610 eur/mes. 🙂 🙂

helenkasabinka
7. aug 2010

@standa82 dakujem moc krat 😵 😵 😵

pacmaha
7. aug 2010

ahojte.... ja som na rodičovskej dovolenke.... končí mi 19.8.2010. Som stále zamestnaná a dostanem výpoveď 26.8.2010 a potom pôjdem na úrad práce... Pokúšame sa o druhé bábo. Ak som už tehotná, už nestíham tú podmienku 270 dní??? Ak nie, je treba si to čo najskôr začať platiť aspoň z minima a potom ak zistím že som tehotná zmeniť na maximum???? dakujem veľmi pekne

lubica69
8. aug 2010

@pacmaha no ak si už tehu podmienku 270 dní nestihneš Prejsť z minima na maximum musíš najneskôr 6-8 týždni tehu aby ti vyšlo od zmeny 26 týždňov do pôrodu

pacmaha
8. aug 2010

Takže je to dobré hneď platiť od začiatku tehotenstva... myslím to maximum...

lubica69
8. aug 2010

No pacmaha áno Tých 6 týždňov ťa nezabije a ak porodíš náhodou skôr... 😅

milena35
8. aug 2010

Ahojte,prave som nastupila na matersku..v praci mam plat 1050e....chcela by som sa prihlasit na dobrovolne pripoistenie v nezamestnanosti,pretoze o tri roky ktovie co bude....ale aj nemocenske pripoistenie....pretoze buduci rok ma caka v marci operacia....preto chcem poprosit o radu,ci sa mi do poistenia v nezamestnanosti bude zaratavat aj obdobie materskej s tymto platom,a ci aj to,ze som zamestnana od 23:03 2010 aj ked som skoro cely cas bola na peenke.....a ci ma vyznam aj pripoistenie v nemoci...dakujem za odpoved..

jankkam
8. aug 2010

AHOJ
Mám splnené dobrovoľné nemocenské poistenie 270 dní. Potrebovala by som vedieť, že ako pôjdem na PN s dcérou, ktorá má 11 rokov či si to môžem uplatniť aby som dostala vyššiu maródku.

lubica69
8. aug 2010

@jankkam myslíš OČR?Áno máš nárok Treba si ju uplatniť v sociálnej poisťovni

momoyka
9. aug 2010

ahojte babenky, chcem vas poprosit o radu,
platim si dnpo, termin porodu mam 18.9., aky datum si mam napisat do tlaciva ziadosti o materske v casti b. narok na materske a jeho vyplatu si uplatnujem od................................................,
neviem ci akoze ten kedy je presne 6 tyzdnov pred materskou,
alebo ked budem mat splnene podmienky (270 dni platenia nem. poistenia) (26 tyzdnov uz mam splnenych), t. j. 16.8..... ako to vlastne je,
pri prvej materskej mi tento bod vypisovala dr. ale vtedy som si neplatila dnpo, tak teraz neviem ako urobit aby bolo dobre...
dakujem

standa82
9. aug 2010

@momoyka ...ja si myslím, že tam by mal byť dátum 6 týždňov pred pôrodom. Lebo mne to tiež vypisovala lekárka. Teraz si tiež platím DNP, tak možno si to budem aj ja vypisovať.

momoyka
9. aug 2010

aj ja si to myslim,
ale tiez ma napada, ci by nebolo lepsie tam rovno napisat ten datum ked budu splnene podmienky,
ale zas, potom by mi asi nepriznali od tych 6 tyzdnov pred porodom, ale az od toho datumu...ci?

standa82
9. aug 2010

@momoyka ..no neviem....

leontinka1981
9. aug 2010

Baby a co hovorite na toto?????
a ktovie ako este zrusia od nove roka DNP????
Sumy dvojstupňového rodičovského príspevku prešli prvou niekoľkocentovou valorizáciou, ktorá by mala zvýšiť dávku od januára budúceho roka. Podľa návrhu rezortu práce ide o zvýšenie z 164,22 eura na 164,40 eura a z 256 eur na 256,30 eura.

Mamičky však túto zmenu pravdepodobne už nepocítia, pretože nový šéf ministerstva Jozef Mihál (SaS) sa chystá zmeniť zákon po svojej predchodkyni. Mihál je rozhodnutý urobiť z dvoch súm rodičovského príspevku opäť jednu, aby neboli rodičia diskriminovaní. Aktuálne poberá 164,22 eura mamička, ktorá zároveň pracuje a 256 eur zase tá, ktorá sa svojho zamestnania vzdala.

Práve tento krok označila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) za hlavný zámer koalície. "To znamená opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby si mamička alebo otecko nemohli počas rodičovského voľna privyrobiť a zlepšiť svoju životnú situácia tak, aby neboli vzápätí diskriminovaní stratou podpory ostatných dávok a podpory," vysvetlila.

solinkarka
9. aug 2010

baby prosim vas poradte mi som uplne zufala ☹ som uz vyse roka nezamestnana a dozvedela som sa ze cakam babo. budem mat na nieco narok? okrem porodneho ten je myslim 600e aj cosi ze? a pridavkov? ☹ poradte dakujem pekne☹

andzi
9. aug 2010

@solinkarka budeš mať nárok na rodičovský príspevok, ale v akej výške, to sa rozhodne po schválení nového zákona.

helenkasabinka
9. aug 2010

kedy maju schvalit ten novy zakon,neviete?
@andzi

andzi
9. aug 2010

To nevie nikto, to sa uvidí niekedy budúci rok, ale podľa vyjadrení terajšej vládnej koalície vrátane ministra Mihála, zákon určite bude.

helenkasabinka
9. aug 2010

aha no dufam,ze to zrusi hajzlik 😅