Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

solinkarka
9. aug 2010

@andzi ten je teraz vo vyske nejakych 165e ze??? a to preco zas idu menit??

solinkarka
9. aug 2010

@andzi a co ten prispevok pri narodeni dietata?? prepac ze ta otravujem ale ja o tychto veciach nemam ani sajnu ☹ je to tolko tych veci ze sa v tom vobec nevyznam

andzi
9. aug 2010

@solinkarka no on je v 2 výškach - 164 € pre ženy, ktoré neboli pred pôrodom nemocensky poistené a 256 € pre tie ktoré boli nemocensky poistené. Jasné, že budeš mať nárok aj na príspevok pri narodení dieťaťa aj príplatok k nemu, to je rovnako pre všetky matky , spolu je to vyše 800 €.

solinkarka
9. aug 2010

a tych 164e to je do dvoch rokov ci ako??

andzi
9. aug 2010

nie do 3 rokov veku dieťaťa. Tá matka, ktorá poberá 256 €, poberá najskôr materskú 28 týždňov, potom rodičák 256 € do 2 rokov, potom 164 € do 3 rokov.

katka888
9. aug 2010

trosku otazka od veci, ale vie niekto odpoved?
nato, aby DNP osoba mala narok na matersku musi byt min 270 dni poistena za posledne 2 roky pred terminom porodu. ale materska sa zacina vyplacat 6 tyzdnov pred predpok terminom porodu.
co ak napriklad vymyslim, mam termin porodu 1.1.2011, 270 dni mi uplinie cca 20.12.2010, na matersku nastupim 6 tyzdnov pred 1.1.2011, ale realny termin porodu bude napr 10.12.2010. tj , na materskej uz som, ale kedze som porordila skor, nesplnila som podmienku 270 dni. viete co sa deje v takom pripade?
pytam sa preto, lebo som si dala DNP, planujeme druhe babo a ako poznam manzela, ked na mna kukne, otehotniem.... tak zatial na mna nekuka, ale ak by naaahodou sa stal takyto extrem, viete niektora ako to riesi socialka?
dakujem za info

lucia20
9. aug 2010

@katka888 pokial ja viem, tak nic nedostanes... ja splnim 270 dni az tento stvrtok a dnes v noci s nami mala cvicila a robila bu-bu-bu, ze ide von. :D a materska by bola v keli. teraz budem pekne 3 dni lezat a nehybat sa. :D

katka888
9. aug 2010

@lucia20
joj, drzime palceky, nech si pocka do piatku, najlepsie do nedele, treba jej opakovat, ze v nedelu sa vraj rodia stastne deticky 😉
a co s tymi peniazkymi, co uz vramci materskej socka vyplatila? myslim tych necelych 6 tyzdnov...

katka888
9. aug 2010

@lucia20
p.s. hlavne nechodit 🙂 mna poslala doktorka z rannej kontroly na vychadzku, tak som chodila po nakupnych centrach / vonku bola zima / a poobede na kontrolu aj s nakupom, lebo som sla manzelovi robit na veceru fran zemiaciky a z fran zemiacikov bolo babo do pol noci 🙂 🙂

ludka140281
9. aug 2010

ja som platila 270dni 44.10€ a dostala som 560€ az po narodeni dcerky,to budem brat 6mesiacov....pocas toho nic neplatim az po 6 mesiacoch mam narok na zvyseny rodic.prispevok,kedze som bola pred nastupom na matersku nezamestnana...to bude do 2rokov dietatka,potom uz tu nizku posledny rok

lucia20
9. aug 2010

@katka888 mne nic nevyplatili prave kvoli tomu, ze estge nemam splnenu podmienku... ak mi to vyjde tak v septembri dostanem za august a jul spatne...

mala v nedelu ist nemoze, lebo ideme cisarskym. :D

ja jej stale opakujem, nech caka, ze musi pockat. ked vydrzi tak bude mat nove hracky a pampersky... :D ak nevydrzi, tak hold bude v babylove a hracky po sestrach. :D tak hadam som ju motivovala. :D:D:D:D

no my sme dnes tooooolko nabehali, ze ak to dnes nerozbehneme, tak isto vydrzime do buduceho tyzdna. :D ale zajtra som odhodlana lezat. :D

ttina
9. aug 2010

mozte mi prosim tiez poradit?...23.8.10..sa vraciam po 3rokoch do prace, ale na ciastocny uvazok, planujeme s manzelom dalsie, ale zatial sa nedari...ak by som si zacala platiti DNP a bolo by to 270dni...tak by som mohla mat asi krajsiu matersku ako po ciastocnom uvazku, ze?

ttina
9. aug 2010

lucia..ides cisarsky ktory krat? 3?...ja som bola prvy krat tiez cisarsky...a asi by som sla aj druhy krat, ze?

lucia20
9. aug 2010

@ttina urcite... zalezi z akeho vymeriavacieho zakladu by si si platila.

ttina
9. aug 2010

@ludka140281 ...ludka 44,1EUR jednorazovo 270dni?...dakujem

lucia20
9. aug 2010

@ttina myslim, ze nemusis ist... ja som mala prve dva normalne. teraz musime ist na cisarsky kvoli malinkej.

ttina
9. aug 2010

@lucia20 ...aha?...a z akeho by som mohla?...to si mozem vybrat?..alebo mi to oni vyrataju?

ttina
9. aug 2010

@lucia20 aha🙂 tak drzim prsteky🙂

lucia20
9. aug 2010

@ttina ja si momentalne platim uz 266 dni 47,7 eur. to je suma mesacne platenych odvodov...ale medzitym sa uz vraj zvysilo maximum.

lucia20
9. aug 2010

@ttina to si urcujes ty z akeho chces. ale potom to nesmies 26 tyzdnov menit. ja som si dala hned od zaciatku maximum aby mi to nekratili a dostala som maximalnu matersku...

lucia20
9. aug 2010

@ttina dakujem. aky bol cisarsky? ja mam z toho trochu strach 😖

ludka140281
9. aug 2010

@ttina mesacne,po dobu 270dni a teraz beriem kazdy mesiac 560€ 😀 😀 😀 bola by skoda nevyuzit to

helenkasabinka
9. aug 2010

@ludka140281 krasna materska 😵

ttina
9. aug 2010

@ludka140281 ..to je super ludka...asi sa na to pojdem opytat..a to kde treba ist na socialku?...tam mi to vedia povedat....takze to musi byt 260dni ...6tyzdnov pred porodom?...dobre to chapem🙂?

ttina
9. aug 2010

@lucia20 ...ja som mala rodit klasicky, ale malej prepadol pupocnika dusila sa...tak som vlastne ani nevedela co sa robi☹..len ma uspali a uz som sa len zobudila ako ma vezu na izbu anapinalo ma od narkozy☹...brusko bolelo pri kazdom zakaslani, sniechu...ale da sa to vydrzat pre ten maly uzlicek co potom prinesu🙂

ttina
9. aug 2010

@lucia20 a ked to nestihnem a porodim npr. skor...potom to platenie je este na nieco dobre?

lucia20
9. aug 2010

@ttina 😖 nam malinku neprivezu... ☹ ☹ ☹ ja chcem ist do spinalu, aby som ju aspon videla, ked uz by nahodou....

@ttina myslim, ze potom ti je to platenie na dve veci, akurat si prispela do socialky. :D treba si zacat platit s dobrym naskokom. ja som si zacala 16.11. ale to som netusila ze malinka sa nam zadari uz 12.12. ak by to bolo normalne tehu, tak v den terminu porodu by som mala uz 24 dni navyse, ale kedze je to tak ako je, tak bohuzial nam ide o kazdy den. nenapadlo ma, ze by sa mohlo nieco stat a malu musia vyberat skor ako je termin. takze aj na to treba mysliet, ze to babatko mozno bude musiet ist skor von, tak je lepsie mat uz zaplatene dopredu a mat klud na dusi. predsalen je to rozdiel mat 150 eur a 550eru.

ttina
9. aug 2010

@lucia20 ..jasne ked je taka moznost..u nas uz nebola☹...prestavala dychat....ale hlavne ze je zdrava🙂.poznas presny datum kedy sa mala podarila?🙂...ale 270dni musi byt pred 6tyzdnovym nastupom na MD?...dobre som to pochopila?

lucia20
9. aug 2010

@ttina jasne, hlavne ze je zdravucka...
vieme presny datum, lebo to bolo den pred mojimi meninami a potom uz ni... :D

nie, 270 dni musis mat do dna skutocneho porodu.

ttina
9. aug 2010

@lucia20 🙂..jaj
dakujem za rady...takze co mam urobit je ist na socialku?..a poziadat ich aby mi vyratali npr. z max. vymeriavac. zakladu DNP a cim skor aj zaplatit aby mi plynuli dni?