Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
7. máj 2009

Ten druhý odstavec radšej upresním.

Ak by si sa napr. teraz odhlásila a nanovo prihlásila s vyšším VZ, tak v prípade, ak si uplatníš nárok na nemoc./materské po uplynutí 26týždnov a splnení ostatných podmienkok, tak ak požiadaš o dávku v r.2010, tak sa bude rátať z VZ-ov od posledného prihlásenia na DNP do 31.9.09. Ak požiadaš o dávku ešte v tomto roku (po uplynutí 26týždnov a splnení ost.podm.), tak sa bude rátať z vZ-ov od podsleného prihlásenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu vzniku nároku na nem.dávku. Ak požiadaš o dávku v období do 26týždnov, tak sa dávka bude rátať len z min.mzdy (ak si ostatné podm.na nárok splnila)

gapa
7. máj 2009

OPRAVA!!!!!

v tretom riadku nemal byť dátum "do 31.9.09." ale správne je "do 31.12.09"
(píšem narýchlo, tak sa ani nekontrolujem 🙂 )

gulicka55
7. máj 2009

Dakujem gapa, toto som pochopila, len neviem, co su ostatne podmienky.

spanihelka
8. máj 2009

Ahojte, prosím vás poraďťe mi...ako mám postupovať pri vybavovaní dobrovolného nem.poistenia? To mi stanovia výšku oni, alebo ako to vlastne je. Ďakujem pekne 😉

gapa
8. máj 2009

spanihelka,
stanovíš si ju sama v rozmedzí najmenej minim.mzda t.č. 295,5eur a najviac maxim. t.č. platné do 30.6.09 1003,09eur.
prihláška sa podáva na registr.liste fyzic.osoby.

spanihelka
9. máj 2009

ďakujem gapa, chcem ťa ešte poprosiť ak mám mzdu 430eur v hrubom, nevieš mi asi približne povedať koľko budem platiť?A aká bude potom moja materská? V lete chcem začať pracovať na babätku, kedy mám začať vybavovať a platiť? Som z toho totál mimo...lebo keď som sa bola pýtať v práci našej ekonómky pozerala na mňa,...že ona také nič nepočula...len ona vie niečo keď je budúca mamička nezamestnaná, tak vtedy si môže platiť aby dostala mnaterskú. ďakujem

alcapalca
9. máj 2009

ahojte, kolko eur ste dostali pri osetrovnom, z minima
lebo me sa zda ze akosi malo mi vyratali, kamoska spominala ze dostala vyssiu sumu
ja 5,4 a nejake centiky na den x 10 dni

gapa
10. máj 2009

alcapalca,
5,4 je z minima. Ak ti neuplynulo od prihlásenia na dNP do vzniku očr aspon 26týžnov, tak je to tak správne.

alcapalca
11. máj 2009

dakujem gapa, neuplynulo to viem, len ma pomylila kamoska ze vraj jej prislo 2900 korun a tiez z minima, tak som sa divila, ale urcite to muselo byt za dve ocr
dakujem

ilio
11. máj 2009

ahojte,
chcem sa opýtať, som zamestnaná, takže si platím NP. Budem si platiť naviac DNP ako spomínaný rozdiel medzi maximom a mojou HM, nastúpim na materskú a bude mi vyplácaná materská. Oni v SP mi automaticky budú počítať materskú z môjho poistenia alebo ich treba ešte nejakým spôsobom upozorniť na to, že som si platila aj DNP. A ešte jedna otázka: po nastupe na materskú sa môžem odhlásiť z DNP alebo je potrebné ju platiť ďalej? Ďakujem.

orchidea1980
12. máj 2009

Ahojte! mima595-ďakujem za upozornenie 😉 . Včera som bola informovať v Soc.poisťovni ohľadne môjho prípadu. Mám to rozpísané na 11-tej strane, 6.mája 2009.
Na dobrovoľné nemoc.poistenie sa platí 4,4%. Ohľadne ochrannej lehoty vysvetlili mi to tak, že mám ochrannú lehotu 6 mesiacov. To znamená, že v prípade ak stratím zamestnanie a v tom čase som už tehotná, tak mám na to 6 mesiacov aby som odišla na materskú. Ale je aj nejaká výnimočne predľžená ochranná lehota, to je vtedy, keď nestihnem odísť na materskú do 6-ich mesiacov, ale viem potvrdiť od lekára, že včase, keď som stratila zamestnanie som už bola tehotná. Vtedy mi chodí tiež materská aj zo zamestnania.
Ale keď som vtedy ešte nebola tehotná, tak nechodí zo zamestnania.

A ohľadne dobrovoľného nemoc.poistenia, som chcela vedieť hlavne to, aby som nestratila tú ochrannú lehotu (6mesiacov) kvôli DNP. Lebo niečo také som na tejto stránke čítala, asi od Gapy. Ale nič také mi nehovorila, takže vidím to tak, že DNP sa oplatí, tak stredu to asi vybavím.

Keď ste mali podobný prípad, mohli by ste mi napísať, príp.poradiť, ako bolo u Vás 🙂
pekný deň!

petronelka1
12. máj 2009

ahojte,
Od 15.08.07 som zamestnaná na trvalý pracovný pomer. Od septembra 2007 si platím DNP z minima. Včera som si bola zmeniť vymeriavací základ na 540 EUR, keďže z práce mi ide nemocenské z vymeriavacieho základu 464,70 Eur. Takže súhrn týchto oboch mám maximum. Chcem sa opýtať. Teraz musím platiť 6 mesiacov z tohoto vyššieho vymeriavacieho základu (23,70 Eur) a po uplynutí týchto 6 mesiacov mám nárok na výplatu nemocenského z tohoto vyššieho základu?
Tehotná zatiaľ nie som, ale ktovie čo bude o mesiac, dva. Urobila som dobre, že som si len zmenila vymeriavací základ, alebo som mala dať odhlášku a potom prihlášku z vyššieho VZ? Neviem, keď tak čítam vaše príspevky mám v tom chaos.

hav
12. máj 2009

ilio, pri nastupe na materku si treba od lekara vypytat dve ziadosti o materske - na jednom uvedies poistny vztah "zamestnanec" + na druhej strane ze si uplatnujes narok na materske z viacerych poisteni - tuto ziadost Ti potvrdi aj zamestnavatel. Na druhej ziadosti uvedies poistny vztah "dobrovolne nemocensky poistena osoba" + na druhej strane ze si uplatnujes narok na materske z viacerych poisteni - tuto ziadost Ti uz nepotvrdzuje zamestnavatel. Obe ziadosti je potrebne odovzdat do Socialnej poistovne. 🙂

ifuska
12. máj 2009

Ajojte, vie mi niekto poradit? Som SZCO, a odvadzam do SP povinne aj dobrovolne nemocenske poistenie- minimum. Neviete na kolko mi treba zvisit DNP aby som dostala max. PN-ku? Totiz uz 2 roky platim DNP, a aky je postup? Musim odznova platit 270 dni maximum?

pata31
13. máj 2009

Ahojte, chcem sa spytat pre kamosku...zacala si platit DNP od 29.4. a teraz zistila, ze je tehu...zaciatok poslednej mrchy mala 15.4. ...myslite, ze jej to vyjde?????

gapa
13. máj 2009

pata,
no bohužial, mne to skôr vychádza, že nie. Ak mala prvý den posl.menštr.15.4.09, 28dnový cyklus, tak PTP bude cca 19.1.2010. No a od 29.4.09 do 18.1.2010 je to len 265dní. No a to nerátam, ak by porodila napr. v 38týždni, čo už je riadne v termíne.

pata31
13. máj 2009

dokelu...no skoda...ale dakujem za odpoved, Gapi 🙂

spanihelka
13. máj 2009

ďakujem gapa, chcem ťa ešte poprosiť ak mám mzdu 430eur v hrubom, nevieš mi asi približne povedať koľko budem platiť?A aká bude potom moja materská? V lete chcem začať pracovať na babätku, kedy mám začať vybavovať a platiť? Som z toho totál mimo...lebo keď som sa bola pýtať v práci našej ekonómky pozerala na mňa,...že ona také nič nepočula...len ona vie niečo keď je budúca mamička nezamestnaná, tak vtedy si môže platiť aby dostala mnaterskú. ďakujem

janka46
14. máj 2009

Ahojte maminka-odborníčky!
Tiez mam prosbu, som zamestnana,ale chcela by som si zacat platit aj DNP,len neviem ci mam ist na Soc.poistovnu v mieste bydliska,alebo v pracoviska /kedze pracujem v BA/ a dalsi dotaz,potrebujem nejaky papier aj od zamestnavatela teda z prace,ze mi odvadza NP a v akej ciastke,alebo jednoducho nabehnem do Socky a dam si tu ziadost na DNP z rzdielu,ci si mam zacat platit hned z maxima 😖 ...
Ach jaj asi pisem ako "talian" ale je to pre mna fakt narocne sa v tomto zorientovat 😒
Velka vdaka za odpoved.

rula
14. máj 2009

Janka46, na SP pôjdeš v mieste bydliska, od zamestnávateľa nepotrebuješ nič. Prídeš tam, od nie veľmi milej pani si vypýtaš Registračný list FO, ten vypíšeš. Je na Tebe či si budeš platiť z minima, z rozdielu , alebo z maxima VZ. Záleží od toho, kedy plánujete babenko. Aby si splnila podmienku byť poistená 270 dni v posledných 2 rokoch. A dôležité je, že výška materského sa Ti bude počítať z celého predchádzajúceho kalendárneho roku.

rula
14. máj 2009

jeeej, Janka46, až teraz som si všimla, že máš dcérku... Oplatí sa Ti platiť z maxima, na druhý deň po prihlásení máš nárok na ošetrovné ak by bola malá chorá.Len neviem či Ti budú vyplácať to maximum hneď alebo až po 270 dňoch DPN. Ale minimum na deň počas OČR určite dostaneš. Nemám deti tak neviem presne. GapKa Ti určite poradí lepšie ako ja. Tiež neviem , či tie peenky nepotrebuješ potom 2, jednu na povinne poistenie a druhu na DNP. To už neviem ako to funguje.. Maminy Ti určite poradia.

petronelka1
15. máj 2009

Gapa chcela by som ťa poprosiť o radu. Vidím, že sa vyznáš. DNP z minima si platím od 09/2007. Teraz som si v máji zmenila vymeriavací základ tak, aby mi vyšiel maximum. Chcem sa ťa opýtať, aký čas teraz musím platiť odvod z toho zmeneného vymeriavacieho základu, aby som dostala vyššiu PN? Niekde som zachytila, že 6 mesiacov. Alebo je to od znova tých 270 dní?? Prosím prosím poraď mi.

gapa
15. máj 2009

petronelka, napíš z akého VZ si platila doteraz.

petronelka1
15. máj 2009

Ahoj gapa, doteraz som si platila z minimálnej mzdy po 360 alebo tak nejak mesačne. Teraz som si navýšila vymeriavací základ na 540 Eur (keďže z práce mi ide odvod z VZ 464,70), mesačná platba mi vychádza 23,70. Som zamestnaná od 08/2007.

gapa
15. máj 2009

petronelka,
takže doteraz si si platila z minima t.j. naposledy z VZ 295,5 (13eur mesačne). Tak na tvojom mieste by som si nedala ZMENU VZ, ale by som sa odhlásila a nanovo prihlásila.

Totiž, ak splnas už teraz podm. aspon 270dní v posl.dvoch rokoch pred vznikom PN z DnP, tak nárok na nemocenské máš (je jedno či si sa odhlásila, aj dni z odhláseného DNP sa rátajú, ak sú v posl.dvoch rokoch)

Ak ti vznikne PN teraz v r.2009 po ZMENE, tak nárok sa ráta z minuloročnej skutočnej min.mzdy a skutočných dní (t.j. z VZ 8100,-Sk : cca 30,5dní tak nejako to vychádza na mesiac, ak trvá DNP celý rok)
Ak ti vznikne PN v r.2010 po ZMENe, tak nárok sa ráta z VZ-ov v r.2009, tj. aj z tých minim za 1-4/09 (4x 295,5eur) + VZ za 5-12/09 (540eur x 8mesiacov) deleno 365dní

ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila, tak podla terajšieho zákona,
ak by si išla na PN hned na druhý den, tak tvoja PN sa ráta z AKTUlnej min.mzdy (t.j. nie minuloročnej) a delí sa číslom 30 (a nie 30,5), takže je nemocenské vyššie, ako by si dala zmenu.
ak by si išla na PN v R.2010, resp. po uplynutí 26týžnov!!!!!!!!!!! od nového/POSledného!!!! prihlásenia,tak by sa už nemocenské rátalo z novéh VZ 540eur.

dúfam, že je to zrozumitelné, lebo už musím končiť

petronelka1
15. máj 2009

ďakujem. Pochopila som to, tak sa pôjdem odhlásiť a nanovo prihlásiť. Ak sa podarí, tak na materskú by som išla aj tak až v roku 2010. Tak to by to vyšlo OK. Ďakujem.

janka46
15. máj 2009

Rula velmi pekne dakujem,uz sa my cv tom trosku vyjasnieva 😉 😉 vdaka za radu!
Este dotaz,vyplnim ten Registrač.list a zacnem platit od nasledujeceho kal.mesiaca,alebo dnom prihlasenia a vypocitaju my tu sumu tie pracovnicky,alebo si ju mam ja sama stanovit.....viem asi to tu uz bolo spomenute,ale nestiham citat vsetko dozadu...
Vdaka za pomoc!

gapa
15. máj 2009

janka, rula,
DNP je dosť komplikované (teraz obzvlášť), ak nie je konkrétna otázka z konkrétnymi dátumami. To by chcelo vždy dlhú odpoved (teda aby som bola s nou ja spojojná), na ktorú treba viac času a sústredenia. No a času je menej a po chrípke sa ťažko radí.

Takže ak si aj zamestnaná, tak aj keby si sa prihlásila v SP z maxima v DNP, tak soc. poistovna ti uzná za jednotlivý mesiac len VZ vo výške aktuálneho max. VZ a tvojho VZ v danom mesiaci. Takže ak máš cca rovnaký plat, tak sa oplatí prihlásiť z rozdielu maxima a tvojej HM v zamestnaní.

očr bude rátaná z minima, ak vznikne v odbodí prvých 26týždnov od prihlásenia, až po uplynutí 26týždnov od posledného (u teba aj prvého) prihlásenia sa ráta zo skutočného VZ v rozhodujúcom období. Pre nárok na ošetrovneé (očr) netreba splniť podmienku aspon 270dní .... Pre nárok na materské a nemocenksé z DNP už áno.

Ale nezabudni si VZDy spraviť kopiu (alebo vyplniť 2x RLFO) a dať si potvrdiť prevzatie soc.poistovnou. Aby si vedela aj neskôr údaje a vedela ich aj v prípade potreby obhájiť. Bez toho nemáš dôkaz.

Za sumu si zodpovedná sama, no možno ti pracovníčky poradia. Je to vždy 4,4% z VZ. No zaokrúhlovanie nebudem spomínať ani ak nejde o celý mesiac.

No a podla mna aj tak by si si mala o tom viac prečítať, aby si niekedy nespravila nejakú hlúposť a tiež sledovať zákony, teda zákon o sociálnom poistení, či sa niečo nezmení.

Ak si išla potom na PN/MD aj zo zamesnania aj z DNP, tak samozrejme treba2x žiadost o materské/PN

mici11
15. máj 2009

Ahojte, poprosila by som vas o radu: Moj posledny pracovny pomer trval od 1.11.2005 do 7.5.2008, kedy som dala vypoved dohodou. Odvtedy som evidovana na urade prace ako nezamestnana. dostavala som podporu, teraz nic nakolko manzel je podnikatel. Termin porodu mam 5.6.2009 a od 22.10.2008 si platim DNP kvoli vyssej materskej. Poradili mi tak v socialnej poistovni. Od 24.4.2009 som na materskej dovolenke, papier som zaniesla na urad prace a aj do socialnej poistovni. Tam mi povedali, ze po narodeni dietata treba doniest 2 prefotene rodne listy plus vyplneny registracny list FO,dochodkove sporenie a do DSS. Chcem sa vas spytat pride mi aj nejake rozhodnutie o priznani materskej, alebo to az po narodeni dieta? A od kedy mam vobec narok na vyplacanie materskej?A hned po narodeni dietata treba poziadat aj o rodicovsky priplatok?Dakujem vam velmi pekne za odpoved.

rula
15. máj 2009

Gapka , ďakujem aj ja za odpoveď pre Janku46, už aj ja v tom začínam mať jasnejšie, i keď ide to pomaly, preštudovala som to tu všetko, ale je to naozaj komplikované, každa máme inú situáciu a zorientovať sa v tomto zákone je naozaj náročné... čitam to dokola aj zákon samotný a stale objavujem nové veci 😕 . Odpočiň si, moc sa po chrípke neprepínaj, lebo sa Ti to vráti. Prajem zdravíčko. 😉 Janka46.... Gapka Ti poradila, keď pôjdeš do Soc. poist. vypýtaj si ten registračný list FO, v kľude si ho niekde vyplň, vypočítaj si tie 4.4% z Vymeriavacieho základu z ktorého si sa rozhodla platiť (nepíšeš či si zamestnaná), potom si to prefoť a odnes do SP, tam si kopiu daj potvrdiť . DPN nadobúda platnosť dňom podania RLFO. Platiť to budeš spatne za predošlý mesiac ( ak nebol celý vyrátaš si alikvotnú čiastku) až keď Ti príde domov (v priebehu 1 týždňa) pridelené identifikačné číslo, ktoré bude slúžiť pri platbe ako variabilný symbol.