Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

valika_val
5. jún 2012

@jahody11 jeeej, dik ze si sa ozvala.
no a teda, som sa chcela opytat, ze na akej PN si?
lebo: mna Dr. vypise na PN, lebo som rizikovka. ale kedze podla soc. poist. nemam splnenu podmienku c. 2., a teda nemam nepretrzite 182 dni (prihlasena som od 21.1.), tak by som teraz dostala len nejaku malu PN.
182 dni budem mat 22.7., takze az vtedy sa mi oplati ist na PN, lebo bude vyssia.
alebo je tu naj moznost, ze ist teraz na PN, potom prerusit a potom od 22.7. na dalsiu PN (od mojej gyndosky).
je tak?
a ak ano, tak potom na aku PN sa mam dat teraz vypisat?
pani zo soc. poist. mi hovorila (telef.), ze lepsie je mat pri dvoch PN za sebou aj dve ine diagnozy a teda dvoch inych doktorov, ze potom to nepresetruju... kdezto ak by som bola s jednou PN s kratkym prerusenim, tak by to bolo podozrive...
no, je to domotane, ale hadam chapes 😅

mariro
5. jún 2012

@gapa tak som premyslala a teda asi bude lepsia verzia od teba,s tym ,ze odhlasit a prihlasit sa z maxima v decembri 2012,par dni pre nastupom na MD,pre pripad,ze by sa mohlo nieco prihodit pocas tehu nedajboze....potom pripadna PN a OCR v 2013 bude z maxima, i ked by som spravila zmenu na minimum po skonceni 26 tyzdnov a skonceni MD v auguste 2013.Je to tak spravne,ze?Inak dakujem za rady, aj pri predchadzajucom tehu si mi takto dobre poradila 🙂 ,vela krat na teba myslim a dakujem kazdy den 🙂 .

gapa
5. jún 2012

@mariro
😀
aj tá tvoja verzia je dobrá, sa počas pn a poberania nemocneského sa prihlásiť a ukončiť pn ešte pred nástupom na md. Vlastne ak ti potrvá pn súvisle, obe majú rovnaké riziko, ak by porodila pred ukončením pn alebo pred prihlásením, tak musíš sa prihlásiť v januári. Ale ak by si náhodou chcela či musela ukončiť pn, ktorú poberáš s vym.základu roku 2011, čo je viac ako minimum, tak pri dalšej pn by bola z minima (ak by si sa v priebehu pn nanovo prihlásila a neuplynulo 26týž. Preto by som asi tú moju verziu brala.
Ale snád zákon nezmenia a nebude to inak potom, to je vždy nevyspytatelné, no to my neovplyvníme.

mariro
5. jún 2012

@gapa nebudem to silit,necham to na ten december 🙂

jahody11
5. jún 2012

@valika_val ano, mala by si PN z minima, ako ja, ja prerusim PN na 2 tyzdne akoze sa mi polepsilo ale po 2 tyzdnoch znova pojdem na PN akoze sa zhorsil znova stav, ved tehotenstvo je relativne, raz je dobre a raz zle, bola som aj na soc. poist. sa pytat a moze to tak byt 🙂 mne konci az 31.7. tych 26tyzdnov, takze v polke jula ukoncim PN a v auguste znova zacnem...
boli tu baby co prerusili len na 3-4 dni a bolo to ok 😉

valika_val
5. jún 2012

@jahody11 no hej, len ma "strasila" teta, ze to presetruju, ked sa stanovi znova ta ista diagnoza... ze ci to nie je spekulacia a tak.
ale v podstate mas pravdu...
a este mi prosim napis, ze ako to je s platenim.
ak nastupim na PN s datumom napr. 8.6., tak si mam vyratat alikvotnu ciastku toho DNP, ktoru zaplatim? do 7.6. vratane? alebo mam zaplatit celu sumu a nechat si tam preplatok?
a potom ked prerusim PN, tak mam zas zaplatit alikvotnu na tie 3-4 dni?

jahody11
5. jún 2012

@valika_val ja som mala zaplateny cely mesiac lebo som nevedela, ze pojdem na pn a potom zaplatim asi tiez celu ciastku, to este uvidim...

loulou
6. jún 2012

@gapa Ahoj, prosím vedela by si mi poradiť. Moja situácia je asi taká, že od 16.5.2011 som si platila DNP, ktoré mi 9.2.2012 zaniklo zo zákona. Počas toho obdobia som bola na PN od 12.10.2011-12.11.2011 a potom keď som zistila že som tehotná tak som nastúpila na PN od 12.1.2012 z dôvodu rizikového teho. kde som až do nástupu na materskú. DNP som si platila stále, keďže mi nevznikol nárok na uplatnenie. Po zániku DNP zo zákona som chodila na SP ako na hodiny klavíra asi mesiac a pýtala som sa či mám všetko v poriadku vyplatené aby mi náhodou nevznikol nedoplatok. Pani ma uisťovali, že je všetko v poriadku a že mi vznikol preplatok ktorý mi bol 2.3.2012 pripísaný na môj účet. Ešte som sa pýtala, že koľko mám zaplatil za tých 9 dní vo februári alikvótnu čiastku a ubezpečili ma, že táto mi bude strhnutá z preplatku. Naposledy som sa pýtala začiatkom apríla, či mám teda všetko v poriadku a odpoveď bola, že áno. Včera som si preberala poštu a mala som aj ÚZ zo SP, kde mi bolo oznámené, že mám voči nim nedoplatok v sume 4,83eur. Bola som prekvapená a pozrela som na na stránku SP, kde je zoznam dlžníkov, v ktorom figurujem už od konca apríla a tam mám pri mojom mene uvedenú dlžnú sumu 9,57eur. Hneď som volala na SP ako je to možné, veď sa nezhodujú ani dlžné sumy. Keď som im vysvetlila moju situáciu, pani mi hovorila niečo o manuálkach a neviem čom ešte, nevedela ani presne ktorú sumu mám uhradiť a že oni nemajú zaznamenaný žiadny preplatok voči mne, že žiadne peniaze mi neposielali, keďže som dlžník. Ale sranda je že mám o tom rozhodnutie a aj mi peniaze fyzicky prišli. Na moju odpoveď že ako je toto možné, mi nevedeli odpovedať ale hneď ma uistili, že nakoľko som dlžník, tak sa ani nemusím namáhať so žiadosťou o vyplácanie materskej z DNP, že nato nemám nárok. Ja som si z mojej strany nie vedomá žiadnej chyby, chyba nastala z ich strany a ja mám nato teraz doplatiť. Neviete mi prosím poradiť ako postupovať v takomto prípade, ďakujem

gapa
6. jún 2012

@loulou
tažko toto radiť. Aby som vedela posúdiť, či ozaj preplatok máš, kolko, či nedoplatok, tak to chce vela presných údajov.(údaje o tom, či si mala nárok na nemocnské z dnp pri prvej pn, z akého vz si bola prihlásená, príp. zmeny, či si mala aj iné nem.poistenie ...)

Ak je nedoplatok menší ako 5eur, tak nevadí, treba požiadať a doplatiť. (resp ešte to overím, resp. pozri § 31 Zákona o soc.poistení, predpokladám je to ods.3)

Ak ke nedoplatok väčší ako 5eur, tak to bude problém s nárokom na materské. Neviem, či sa do dlhu rátajú aj penále, ale možno by som radšej uhradila a zároven reklamoval, kde by som uviedla, že pre istotu si zaplatila napr. 10eur dna xx.xx.xx. No nemám vôbec skúsenosť s takouto reklamáciou.
čo máš uvedené presne na tých dokladoch o vrátení, za aké obdobie, či tam je napr. za obdobie do 31.1.2012 alebo čo.

loulou
6. jún 2012

@gapa
Ahoj som zamestnaná na TPP od 10/2010, DNP som si platila len od 16.5-9.2, takže nárok na nemocenské pri prvej PN som nemala, VZ som si dala maximálny( teda platila som rozdiel medzi MVZ a mojou mzdou). Pri prihlásení toho 16.5.2011 som si uviedla ten rozdiel, ale asi za 2-3 týždne sa mi zvýšila mzda o 30eur, takže preplatok tam určite bol. A ide o to že neviem aký mám vlastne nedoplatok. V rozhodnutí o nedoplatku ktoré mi prišlo, je uvedené, že nedoplatok mám v mesiacoch 5/2011, 11/2011 a 02/2012. Ale tabuľka ktorú som dostala uvádza 05/2011 sumu 0eur, 11/2011 tiež 0 eur a 02/2012 je tých 4,83eur. Ale na stránke dlžníkov figuruje suma 9,57eur. Dnes som strávila 1/2 dňa na SP,nevedeli mi to samozrejme vysvetliť, pani čo mi rátala súbeh pri ukončení DNP mi hovorila niečo o tom, že keď som bola pri platení DNP na PN a nepoberala som PN z DNP tak sa mala rátať nejaká manuálka, ale bližšie vysvetlenie som nedostala. Uhradila som teda tých 4,83 eur, čo som teda mala za tých 9 dní vo februári alikvótnu čiastku, ale neviem lebo vysvetlenia som sa nedočkala. Oni tvrdia, že chybu neurobili,len mi ich zamestnankyňa poskytla zavádzajúce údaje, ale to je asi moja vina, že poskytujú zlé údaje. A v rozhodnutí o vrátení preplatku sa uvádza, že v období od 16.5.2011-9.2.2012 mi vznikol preplatok v sume vyše 11 eur. V SP mi povedali že tých 9 dní mi nemohlo byť odrátaných z preplatku, nakoľko by mi to nepokryl, ale to je podľa mňa blbosť keď mi vrátili 11 eur a nedoplatok by bol aj tých 9,57 eur tak to je určite menej než tých 11 čo mi vrátili. Neviem či už mám kontaktovať riaditeľa SP a žiadať vysvetlenie tam, alebo fakt už neviem

kikusik88
6. jún 2012

@gapa ahoj moja, uz som ta kedysi otravovala ale ak mi vies pomoct??
bola som dnes na soc. poistovni. 12.7 mi konci DNp zo zakona. som v 3 mesiaci tehu a ked mi to skonci budem koncit 4 mesiac. a ona dnes na mna ze ci si pre istotu nechcem platit balik..myslis ze je to potrebne? ked je jasne ze mam od jula 8 mesiacov och. lehotu, mala by som matersku dostat v plnej vyske nie??
a etse jedna vec, nevedela mi povedat ako mi ma dr. potom vypisat matersku. ci 2 x raz ako pre zamestnanca a raz ako pre DNP ci staci len raz...vies mi poradit? dakujem krasne

kvietok1605
6. jún 2012

@kikusik88 si v ochrannej lehote nie je potrebné platiť balík teda v súčasnej dobe t.z. ak sa nezmení zákon ten sa zvykne meniť od 01.01 nasledujúceho roka prevažne ale ja by som to zatiaľ nechala tak ako je v prípade ak sa niečo bude meniť v médiach sa to vždy pretriasa a áno je potrebné aby ti lekár vystavil 2 žiadosti o materské jednu zo zamestnania a jednu na DNPO

kikusik88
6. jún 2012

@kvietok1605 dakujem, k 1.1 uz budem na MD cize by sa ma uz zmena nemusela dotknut..teda ak dajaka bude...ok cize potom dr asi pripomenut ze potrebujem 2x MD a on v pohode vypise ze?

kvietok1605
6. jún 2012

jasné musíš mu to povedať doktor nevie koľko máš poistení

sevzuz
6. jún 2012

@gapa ahoj mozem ta poprosit o radu:
mam svagrinku ktora je na rodicovskej, na MD nastupila 1.10.2009 na RD 1.4.2010. Niekedy v maji 2011 si zacala platit DNP, ktore jej skoncilo v januari a potom bola na PN-ke este v ochrannej lehote to stihla a potiahla to do 30.3.2012. V polke decembra dostala este na RD vypoved od zamestnavatela dohodou. V polke aprila prisla na tom ze je tehotna s terminom porodu 18.12.2012. To znamena ze teraz je nezamestnana na RD a chcela by som vediet z coho jej bude ratana MD a ci by sa dalo nieco s tym robit keby sa teraz "akoze" zamestnala u nejakeho sukromnika z maxima bude jej ratana MD s maxima, alebo da sa s tym nieco robit?
Dakujem

gapa
7. jún 2012

@loulou
je dobre, že na tom potvrdení máš napísané, že je to preplatok do 9.2.2012, teda akoby ti dali potvrdenie, že nemáš nedoplatok a to aj na základe ústnej info, ktorú ti povedala tá prácovníčka. Ak by uviedli dátum len do 31.1.2012, tak by bola chyba na tvojej strane, takto sa domnievam, že je na ich strane, že si neoverili positené za február a aj v rozhodnutí tak napísali. A teda aj dobré, že nedoplatok bol len menší ako 5eur, inak by to bol fakt problém a neviem, ako by to dopadlo.
Ale neviem, či by som sa neistila ešte tým, že by som si teraz vyžiadala písomne potvrdenie, že nemáš dlh voči SP. Ak ti to potvrdia, tak nárok na materské mať budeš. Ak by ti to nepotvrdili a napísali by aj nejaký další dlh, tak je to na pováženie, či dlžoba bola len menšia ako 5eur.

malli počítať manuálkou, tak to predpokaldám mali rátať ručne, im to asi nerobí systém. Aj mne tak raz zle vyrátali preplatok asi o 140sk, najprv som to chcela aj reklamovať, no som sa na to nakoniec vykašlala. A ked som žiadala o preplatok, tak zase nejaká nižšia suma mi nabehla, no nechcelo sa mi tiež za to ísť na SP. Teraz asi z preplatku odrátavajú aj úroky, ak si niekedy zaplatila neskôr.

Ak by bol problém s materskou, tak by som to riešila cez toho riaditela, ale je to na tebe, či už teraz niečo podnikneš. Nemám s tým skúsenosti, čo sa týka dlhov a už vôbec nie v spojení s úrokmi ...

gapa
7. jún 2012

@kikusik88
ak nebudeš mať prerušenie nem.poistenia a nevznikne ti nové nem.poistneie, tak ti plynie ochranná lehota a musíš z dnp nastúpiť na md presne 6týž. pred termínom.
Samozrejme treba žiadost o materské od lekára 2x, na každom vyznačíš, z akého nem.poistenia si nárok uplatnuješ a že si žiadaš o matersé aj z iného nem.poistenia.
Istota je samozrejme trvajúce nem.poistenie, aj dnp, ale nepredpokladala by som, že tento rok sa niečo v tom zmení (ty nastupuješ na md tento rok). A s ochr lehotou snád ani budúci rok. Ale samozrejme 100% záruku ti nik nedá.

aha, až teraz čítam, že už tam odpoved máš 🙂

loulou
7. jún 2012

@gapa
Ďakujem, včera som tam strávila skoro celý deň, keď sme sa s manželom pýtali na nejaké potvrdenie, že tam už nemám dlh, lebo tých 4,83eur som včera v hotovosti zaplatila na SP, tak mi povedali že oni nič také nedávajú, ale mám si podať žiadosť o preverenie platieb a vyrátanie prípadného nedoplatku. Neviem ako dlho im to bude trvať, ide o to, že na materskú mám nastúpiť do mesiaca od dnešného dňa, tak aby to stihli. A to potvrdenie, že nemám dlh voči nim si vybavím kde, priamo pri okienku, či s pani čo mi rátala súbehy a to okolo toho, nevieš poradiť

gapa
7. jún 2012

@loulou
neviem. A platila si z vysokého vz? lebo ak z cca minima, tak by možno bolo istejšie sa nanovo prihlásiť na balík dnp tesne pred nástupom na md aby bolo materskké rátané z minima terajšieho. No možno to na dotaz k tomu riaditelovi aj je.

brmbolcek
7. jún 2012

@gapa - posielam IP 🙂

gapa
7. jún 2012

@sevzuz
v čase ukončenia dnp nebola tehotná, teda jej plynula len 7dnová ochr. lehota, teda je potrebné, aby sa pred nástupom na md prihlásila na dnp, ak chce nárok na materskké z dnp z minima. (podmienku 270 v posledných dvoch rokoch pred pôrodom stíha ak je tehotná s prirátaním dní ukončeného dnp)
Neviem ako skončili pp, no prepdokladám žiaden den pred ukončením pp neodpracovala ani nečerpala dovolenku??!!! v takom prípade, aj ked by tehotná bola v čase ukončenia pp, tak jej ochranná lehotea zo zamestnania neplynula, elbo jej skončilo nem.poistneie dnom nástupu na rodič.dovolenku a nie dnom ukončenia prac.pomeru. Ak by čerpala riadnu dovolenku alebo pracovala pred ukončením je to inak. Aha, ukončenie pp bolo ešte v r 2011, tak že jasne nebola tehotná (som myslela že neskôr skončil pp)

POdla terajších zákonov, ktoré sa predpokladám nezmenia do jej nástupu na md. Ak by sa zmenili, môže to byť inak. Teda podla terajších zákonov, ak sa zaemstná, tak nárok na materské zo zamestnania jej vznikne. Či sa jej bude rátať materské z vym.zákldu v r.2011 zo zamestnania (ak nemá žiadny vym.základ, tak z minima) alebo z nového vym.základu, tak to záleží, či jej nové nem.poistenie zaemstnanca bude pred nástpom na md trvať aspon 90dní. Ak bude, tak sa bude rátať materské z nového vym.základu, z ktroého odvádzala odvody v rozhod.období od začiatku nem.poistenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na md.

loulou
7. jún 2012

@gapa Veď to, že som platila zo skoro 750eur

gapa
7. jún 2012

@loulou
som skúšala, či ten dlh 9,57eur nie je len za tých 9dní z vz 750eur, no nevychádza mi to. Aký máš presne vz? A kedy ti prišiel ten papier, že ti vracajú. LEbo splatnost poisteného za február je do 8.3.2012, či ti to prišlo dovtedy?

(inak dávno sa mi stalo na DU, že nám vrátili nadmerný odpočet za jeden mesiac, ktorý sme si započítali s tým, čo sme mali zaplatiť. Takže bol problém, bo sme nemali zaplatiený jeden mesiac. Odvtedy ja nemám rada žiadne zarátavanie, ked na to nie je doklad, resp. žiadosť. Oni myslím potom považovali na du ako dátum zaplatenia až dátum preučtovania a teda nebolo to ok. Preto ja radšej preučtovanie nie vo všeobecnosti bez zdokladovania. Ale tiež som raz nezapaltila dnp myslím za den, či dva, ked som mala preplatok z dôvodu očr, ale platila som z minima.

spisiacka
7. jún 2012

ahojte je nieco nove? pre tie baby co sme davali DNP este po starom a sme na rodicaku? Diky za info. Tehu este nie som ale som na rodicaku do konca maja buduceho roku. Ak by to vyslo sla by som na PN od septembra kedy by vraj mal vzniknut narok na max PN ale ako to s tou nasou nestatnou materskou? Kadze info potesi

kikusik88
7. jún 2012

@gapa dakujem za odpoved. cize si nejdem nic predlzovat, naco bude platit balik ked mi ho netreba.... a potom mam lekarovi povedat ze mi treba matersku vypisat na 2 x alebo to on uz bude vediet?
a co znamena neprerusovane nem. poistenie. ze ho teraz neprerusim a nezacnem odznovu ano? iba mi skonci v juli a koniec...pochopila som ?

gapa
7. jún 2012

@kikusik88
treba povedať lekárovi, že máš 2nempoistenia a potrebuješ 2x žiadosť

neprerušované, znamená že v zamestnaní nebudeš čerpať napr. očr nad 10dní, neplatené volno

kikusik88
7. jún 2012

@gapa aha ok poviem mu potom. a kde zanesiem obidve na soc. poistovnu? a na ake oddelenie?
aha ale PN mozem? aj obycajnu dovolenku?

gapa
7. jún 2012

@kikusik88
pn a dovolenka je ok.
z dnp odnesieš sama na soc.poistovnu, zo zamestnania odovzdáš mzdárke

kikusik88
7. jún 2012

@gapa super. dakujem krasne velmi si mi pomohla. mame v meste totiz soci´. poistovnu v dvoch budovach a kazdu inde ...cize na DNP som bola v jenej a posielala ma do tej druhej hladat nemocenske sa na toto popytat. a uz som nestihala ist do prace. cize si mi usetrila kroky 🙂 dakujem

e.l.i
8. jún 2012

@gapa
Ahojte... potrebujem od vas radu som zamestnana a platim si rozdiel mzdy a VZ.... od roku 2009 si platim z najvys. vymer. zakladu- DNP...v januari som ho zrusila.. a nahlasila som sa 30.jan. znovu.....o dieta sa snazime uz vyse roka.. ale stale sa nam nedari.. zacali sme to riesit u dr... cakaju nas vyserenia.. a tehotenstvo vyzera byt nedohladne.. takze neviem...neviem ci stihnem oteho do zaniku DNP...myslim ze by mi to malo zaniknut koncom oktobra....
Preto neviem na co sa pripravit.. ci tesne pred zanikom ist este na PN.. a dat si par mesiacov nadej na oteho..alebo neviem.. co vlastne dalej, co by som mala podniknut.. aby som mala narok z toho co som investovala 4roky!