Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivca82
13. sep 2012

@gapa ahoj, ešte ťa idem otravovať, dúfam, že už posledný raz. 30.9, mi končí prac.zmluva, Na balíček sa nahlásim pred skončením, zmluvy počas trvania pn, abysom na materskú z dnp (z minima) nastupovala s aktívneho poistenia. Na materskú musím kedy nastúpiť, keď termín pôrodu mám 20.11.? Viem, že 6 týždňov pred termínom pôrodu. len neviem, aký presný dátum to má byť, ale nestane sa mi, že ak by som neporodila "včas" že mi materskú s ochrannej lehoty zo zamestnania neuznajú? A ešte jedna vec, keď mi ukončí dr. pn pred nástupom na materskú a nasledujúci deň nastúpim na materskú aj z dnp aj zo zamestnania nezruším si tiež ochrannú lehotu zo zamestnania? Trošku blbo napísané, ale myslím že vieš čo chcem vlastne vedieť 😅 😀

alubinka
13. sep 2012

ahojte, viete mi poradit ako vyuzit dnp ktore som si platila od 2.januara 2012 ? zanikne mi zo zakona 27.septembra.. tehotna bohuzial niesom a tak by som chcela nieco podniknut pre vratenie aspon casti penazi..

je vyhodne prihlasit sa na minimalny balicek? alebo je mozne platit si nemocenske z maxima a dochodkove plus poistenie v nezamestnanosti z minima?

moon1979
13. sep 2012

@alubinka nie je to mozne, VZ je jednotny ...

alubinka
13. sep 2012

@moon1979 myslela som si.. 😖

moon1979
13. sep 2012

@alubinka urobili to prave preto, aby to cele stazili a nie zjednodusili ...

alubinka
13. sep 2012

@moon1979 to mi je jasne.. a nevies poradit co robit v mojej situacii? snazilkujeme dalej, tak by som to chcela vyuzit

moon1979
13. sep 2012

@alubinka
zalezi do vela faktorov ... zamestnanie, VZ zo zamestnania, VZ z akeho si si platila DNP atd atd ... materska sa posudzuje z VZ 2 roky spatne ... takze teoreticky mas cas porodit do 2 rokov, ale narok z DNP sa ti bude posudzovat uz len z minima ...
mas moznost nastupit na PN v ochrannej lehote ... ale to uz musis vediet sama ... ako sa dlho sa snazite, niekedy sa da otehotniet na prvy sup (môj pripad 2x 😀 a niekedy to trva aj cele roky bohuzial ... tazko radit ...

mirka1985
13. sep 2012

@moon1979, @gapa, ako vidim, ste v tomto doma, tak potrebujem PORADIT. Momentalne som na rodicovskej dovolenke, mala ma 1 rok a 4 mesiace. V tehotenstve som vyuzila DNP na PN a neskor aj na matersku. Pracovny pomer mi skoncil ku koncu roku 2010. DNP mi trvalo do konca materskej, cize 24.11.2011. Samozrejme casom planujeme aj dalsie babo. Da sa v mojom pripade vyuzit este nejako DNP? Kolko mesiacov by som musela platit po novom a ci to vobec bolo pre mna rentabilne. Hned ako by som otehotnela by sa mi dalo vybavit ist hned na PN. Cosi som pozerala a zda sa mi, ze musim platit 26 tyzdnov z maxima. Potom hned na zaciatku tehu na PN a neskor materska - bolo by to vyhodne? Fakt to je vela penazi..........Dakujem za kazdu radu, pretoze ak nieco neurobim, vychadza mi materska pri druhom minimalna. Dalo sa to navysit kedysi aj cez zamestnanie s vyssim platom ale teraz uz neviem ako to je.................

alubinka
13. sep 2012

uz mi asi fakt nic ine neostava, len ta pn..
aj tak dakujem ;)

moon1979
13. sep 2012

@mirka1985
podla môjho nazoru jedine nove zamestnanie so slusnym platom, teda co najvyssim VZ alebo sa poistit, ale to je uz drahy spas ...
z minima to v baliku vychadza 120 Eur mesacne z maxima vyse 1000 Eur ... musis mat splnenú podmienku aspon 270 dni poistenia posledné 2 roky pred nástupom na MD ...

mirka1985
13. sep 2012

@moon1979 a na aku minimalnu dobu sa musim zamestnat s vyssim platom, aby sa mi z neho neskor ratala materska, pripadne PN.

moon1979
13. sep 2012

@mirka1985 270 dni 🙂

iná situácia by bola, keby ti PP stále trval ... tam by si mala predpokladaný VZ zo zamestnania aj napriek tomu, že počas RD si z práce odhlasená z povinného NP ... takto je to trosku iné a máš teda len dve moznosti, bud sa zamestnat a splnit podmienku zo zamestnania,alebo sa pripoistit ...

mozno gapa vie o inom lepsom rieseni, uvidis 🙂

kazdopadne mysli na to, ze podmienku 270 dni poistenia pred nastupom na MD alebo pred cerpanim PN musis mat splnenu, inak nemas narok ani z minima a budes poberat rodicovsky prispevok ako ktorakolvek ina nepoistena nezamestnana mamicka

mirka1985
13. sep 2012

@moon1979 fuuuuuuuu, to je dost vela

moon1979
13. sep 2012

@mirka1985
ak dobre ratam uz si presvihla aj 8 mesacnú ochrannú lehotu po skonceni DNP ... tu si mohla vyuzit este keby si bola tehotna ...

sunset
13. sep 2012

@janka9900 super 🙂 dakujem janka za odpoved, velmi ma potesila 😀

alicek14
13. sep 2012

@janka9900 dakujem za odpoved, takze ked mi konci dnp 5.10.2012 a nie som tehotna, tak pojdem tam 4.10.2012 a toto zrusim a zalozim si nove dnp z min.balika(vies kolko budem platit prosim?) som zamestnana a teraz som doplacala do max.vymeriaceho zakladu 26 eur, tak neviem kolko budem platit teraz a snad nebude vadit ze som to zrusila???? sme na najlepsiej ceste otehotniet, len este nie som 😝 tak sa bojim, ze ked to teraz zrusim, aby sa mi to ratalo.. dakujem

moon1979
13. sep 2012

@alicek14
z minima to robi 120 eur mesačne 🙂 trošku podstatný rozdiel oproti tomu čo si platila doteraz ale hold ... systém nepusti 🙄

tatianka.g
13. sep 2012

@moon1979 prosim ta,ked chcem kontaktovat SP s mojou otazkou kde presne mam pisat? Co som nasla poradnu na SP, tak tam su dost stare otazky a odpovede...

spisiacka
13. sep 2012

baby ja to vsetko mala tiez tak krasne naplanovane bola som tehu isla son na PN vsetko vyslo.... a pred tydznom som potratila v 13 tydzni.... teraz neviem myslim ze uz som aj o dobrovolnom poisteniu aj po materskej ze uz nestihnem nic.... ☹

moon1979
13. sep 2012

@tatianka.g

http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

klikni na polozku "kontaktný formulár" 🙂

olo
13. sep 2012

@janka9900 dakujem takze prejst iba na balicek nemocensky iba vtedy sa neplati a bude to ako suvistle poistenie som z toho jelen tety povedali ze tym ze prejdem na balicek to cele pokazim

alicek14
13. sep 2012

@moon1979 dik za odpoved a neda sa tak, ze toho 5.10.2012 mi dnp skonci a prihlasim sa z toho minima az ked zistim ze som tehotna?? a pripadne keby som vyuzila pn 7 dni po ukonceni dnp tak by sa mi to zcasti vratilo, mohla by som sa potom este nanovo pihlasit ked zistim ze som tehonta??? viem som spekulantka ale su to predsa prachy... musim to nejako vyriesit, lebo cas leti... daaaaaakujem

moon1979
13. sep 2012

@alicek14
najvyhodnejsie by bolo stihnúť otehotnieť max do 5.10.2012 ...

janka9900
13. sep 2012

@alicek14 nesmies zrusit stare poistenie!!! aby sa ratalo ako nepretrzite, tak sa len dopoistis na cely balik. teda das prihlasku na dochodkove poistenie a poistenie v nezamestnanosti, nedavaj nijaku odhlasku! 😉 vtedy bude poistenie nepretrzite. keby si stare zrusila a nove zalozila, tak by si mala narok iba na min. davky. ked si platila 26€, teraz by si z toho VZ platila cca 200€. ak sa ti to zda dost, co teda je dost... mozes sa prihlasit uz iba na minimum, co je 120€ mesacne. materska sa bude ratat z priemeru VZ za cely rok, nebude sice maximalna, ale bude pekna 😉 drzim palce, nech sa rychlo postasti 😉

janka9900
13. sep 2012

@olo balicek je cely, kde je nemocenske poistenie, poistenie v nezamestnanosti a dochodkove poistenie. neda sa poistit len na nemocensky balicek. myslela som to tak, ze vymeriavaci zaklad pre poistenie v nezamestnanosti a dochodkove poistenie si mozes dat taky, aky mas na nemocenskom poisteni. ked si PN a pojdes z nej plynule na matersku, nic tym nepokazis 😉 na balik sa prihlas den pred skoncenim stareho poistenia, bude sa to brat ako nepretrzite poistenie 😉

gapa
13. sep 2012

@sunset
splátka neskoršia už teraz nevadí, no už radšej plat do splatnosti
pn neovplyvní materskú.

gapa
13. sep 2012

@moon1979
s tým minimom súhlasím. kto má plánovanú sekciu, dá sa spoliehať na skorší pôrod, inak to isté nie je.

gapa
13. sep 2012

@terinka2013
asi si zle porozumela odpovedi zo sp.

je absolútne jedno, aký ti dá lekár pravd.termín pôrodu (pre výšku a nárok na materské), podstatné je či porodíš najskôr 6.10. (ak 270dní dosiahneš 5.10.).
ku dnu nástupu na md nebudú vedieť, či splnaš nárok na materské, či splnaš 270dní. To zistia až po doručená rodn.listu dieťaťa. Ak tam bude dátum nar. najskôr 6.10., tak ti materské uznajú spätne od nástupu na md a aj ti ju vyplatia spätne. Len zaplat v splnatnosti a môžeš si potom požiadať o vrátenie preplatku na poistnom za obdobie poberania materského.

gapa
13. sep 2012

@ivca82
pri ptp 20.11.2012 nástup na md 6týž. pred mi vychádza 9.10 /pozri či ak jedno je narp. pondelok, či aj druhé je pondelok)
ostatné obavy sú zbytočné.

gapa
13. sep 2012

@mirka1985
výhodné, ak sa prihlásiš na balík do 460dní od ukončenia dnp (ak predtým trvalo 270dní súvisle), tak stačí aby si tak urobila do 8tt. a pred nástupom na md splnila 26týž.
samozrejme ak sa zákon nezmení