Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

spisiacka
17. jan 2012

@millada cize to je diskriminacia pracujucih matiek hej? super. Ktovie ci aspon ta PN by vysla aspon po natup na MD z toho poistenia. Ja uz fakt neviem co mam robit.

spisiacka
17. jan 2012

@mima595 ahoj tieto tri zlozky to su v tom baliku? Ci tam je este nieco viac? Cize pocas PN a materskej sa platit nemusia? a potom sa daju zrusit? Lebo ako tak rozmyslam tak to je jedina sanca ako ziskat tu matersku. Ze po tych 270 dnoch neprejdem do ochrannej lehoty ale na ten balik a hned sa dat vypisat na PN. Teda v pripade zeby sa podarilo otehoniet. Je to tak?

spisiacka
17. jan 2012

@mima595 hmm len ktovie z akej sumy by to potom ratali ci ne z minima bo zas by som isto neplatila toto poistenie z maxima...

zuzanamatko
17. jan 2012

@blue_eyes ja to budem davat medzi úhrn povinneho poistenie.Preco by ti to malo uskodit?Ja budem mat o 500€ nižsi zaklad dane takze manzelovi z toho vratia 19 percent.

darka3
17. jan 2012

Kočky mám otázky ohľadom DNP poradíte mi email kde môžem napísať aby mi na ne odpovedali ďakujem.

siusinocka
17. jan 2012

Ahojte.. taká otázočka pre niekoho kto sa vyzna... syna idú koncom mesiaca operovať... išla by som na očr.. ako dalej? ukončiť ju toho 31.1? alebo zanikne automaticky? alebo ked preklenie do februára budem musieť platiť tie zvyšené poplatky? dakujem z

svirky
17. jan 2012

@pandorka27 PN mozes kludne vyuzivat aj pocas RD,ale az po uplynuti 270dni,ale nesmies ukoncit DNP...oni sami nevedia,ako to bude dalej,lebo co mam info od soc.pracovniciek,tak podla nich ten balik nema zmysel a nikto si to nebude platit...a keby si otehotnela v oktobri 2012,tak ti potom plati ochranna letota 8 mesiacov,po ktorych by si mala vyplatenu matersku z vymer.zakladu,ktory si si platila...

svirky
17. jan 2012

@murkodm uz sa ti to neoplati rusit a nanovo prihlasit,lebo 26 tyz.by ti koncilo niekedy v juli a to by ti nebola vyplatena materska...tebe sa z predosleho DNP pocita len obdobie 270 dni...

svirky
17. jan 2012

@bubulka722 Ked nastupis na PN 1.2.uz sa ti bude ratat z noveho DNP aj o len minimalna ciastka,lebo ty musis platit 26tyzdnov DNP,ale po splneni tejto podmienky(26tyz.)uz budes mat vyplatenu PN z ciastky,ktoru si si paltila...

spisiacka
18. jan 2012

@darka3 usis ist na stranku www.socpoist.sk potom zalozka nemocenske poistenie, vlavo v stlpci materske, potom si tam vyber napr temu kto ma narok a pod textom tam su len tri riadky je vasa otazka a taka obalka cervena vedla tak klikni na nu a uz im len napis.

milacik3
18. jan 2012

Prosim Vas chcela by som poradit sa hovori ze chcu zrusit DNP, ja som si zalozila poistenie v novembri 2011, a nie som este tehotna, som zamestnana. Teraz si ho mam zrusit a poziadat o vratenie penazi alebo ako to teraz funguje ???? ☹ dakujem za odpoved

karinkaeich
18. jan 2012

@spisiacka myslim, ze som rovnaky pripad ako ty. a tiez vobec neviem, co po oktobri, ked mi vyprsi tych 270 dni. tehotna este nie som, hadam sa podari. no nemozem pocitat s ochrannou lehotou, lebo som tiez na rd (vznik noveho poistenia). je to hroza. ja len dufam a modlim sa, nech sa tam niekto nad sebou zamysli a do toho oktobra sa to utrasie v nas prospech 🙂 zatial budem aspon jednym ockom sledovat, co sa deje a snazit sa nevesat hlavu

mikina123
18. jan 2012

@darka3 napiš na: poradna@socpoist.sk. Ja som tam písala predvčerom a v ten deň mi dali odpoveď.

mikina123
18. jan 2012

@milacik3 doporučujem pozrieť si tento článok: http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

mima595
18. jan 2012

@elise - možes dat link, kde je to vyjadrenie???

mima595
18. jan 2012

@vani - problem bol v tom, že ty si tu PN odniesla na UP...UP nerobi s PN nic, ma ju iba pre evidenciu...tam stacilo iba dat kopiu jednej PN...
ty si tu druhu PN mala modniest zamestnavatelovi, ak si isla v ochrannej lehote, ten by potvrdil VZ a tiež odniest na SP, aby ti preplatila PN aj zo zamestnania...kedze si na SP odniesla iba 1 PN, vyplatili ti iba PN z DNP

milacik3
18. jan 2012

@mikina123 dik to znamena u mna ze ked mam zalozene 2011 poistenie plati mi do jula 2012 teda tych 270 dni a potom si ho mam zrusit? alebo si ho mam zrusit do konca jauara a zalozit si nove i ked tam nevydim zmyslel preco sa toto musi robit

vani
18. jan 2012

@mima595 ale ja som v ochrannej lehote nebola....PNku som musela dať na úrad, lebo som bola už tretí mesiac nezamestnaná

qwera
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vani
18. jan 2012

@qwera ak chceš platiť ešte po starom, čo by znamenalo z maxima 50,75 EUR tak stačí, keď sa prihlásiš do konca januára.

murkodm
18. jan 2012

@svirky ja uz 270 dni mam takze ma k 31.12. odhlasilo automaticky len sa musim nanovo prihlasit na novy komplexny balik aby som mala nepretrzite 26tt teraz ich este nemam az na konci aprila budem mat.. len chcem vediet ked som na PN az do nastupu na matersku ci sa nam musim prihlasit alebo nie 🙂

tinara23
18. jan 2012

@milacik3 robí sa to preto, aby si si predlžila DNP cca do konca októbra. Ak si nepredlžiš, tak uplynutím 270 dní sa ti DNP zo zákona ukončí v júly.
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

frca
18. jan 2012

Ahojte,mohli by ste mi poradit ako je to s tym DNP?V marci bude 270 dni,ale neviem ci mi to uz nie je zbytocne platit,lebo tu ochrannu dobu 8mesiacov nestihnem lebo dovtedy tehotna nebudem.Vedeli by ste mi poradit ako by som mala postupovat?dakujem

vani
18. jan 2012

@dori2 ahoj, ak si spomínaš, včera sme riešili to maximálne DNP popri zamestnaní. Napísala som dotaz do poradne sociálnej poisťovne a tu mi napísali vyjadrenie :

Z informačného systému vyplýva, že ste dobrovoľne nemocensky poistená od 27.12.2010 a zamestnaná ste boli od 1.8.2009 do 31.7.2011. V prípade Vašej dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá Vám trvala od 7.11.2011 do 30.11.2011, Vám vznikol nárok na nemocenskú dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia. Rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenskej dávky je spravidla predchádzajúci kalendárny rok, t.j. vo Vašom prípade obdobie od 27.12.2010 do 31.12.2010. V tomto období ste však boli zároveň aj zamestnaná, preto sa Vám v tomto mesiaci, v mesiaci december 2010, ponížil vymeriavací základ z dobrovoľného nemocenského poistenia, nakoľko v tomto mesiaci za Vás platil nemocenské poistenie aj zamestnávateľ.
Podobné bude platiť aj v prípade, ak Vám vznikne nárok na materskú v roku 2012 alebo v roku 2013. V prípade, ak sa odhlásite z aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia a opätovne sa prihlásite na nové nemocenské poistenie ešte pred 31.1.2012, môžete si ho platiť naďalej, až do doby, kedy dosiahnete 270 dní z tohto poistenia. Avšak v prípade, ak Vám vznikne v roku 2012 nárok na nemocenskú dávku a popri dobrovoľnom poistení by ste boli zároveň aj zamestnaná, obdobie zamestnania Vám poníži vymeriavacie základy z dobrovoľného nemocenského poistenia.

takže mi to predsa len znížia a plnú materskú nedostanem, ak sa zamestnám....

karinkaeich
18. jan 2012

baby, staci platit dnp do nastupu na matersku (ked budem mat splnene podmienky vyplacania) alebo treba este aj potom, az do porodu?

tinara23
18. jan 2012

@vani trošku tomu nerozumiem čo ti odpísali. Ty si si platila z maxilneho VZ DNP ?

titinkaa11
18. jan 2012

@tinara23 prosim ta co v pripade, ze som sa odhlasila a nanovo prihlasila aby som ziskala cas. robila som si aj tehu test pred tym ako som sla na sp a bol negativny. dnes ale test vysiel pozitivny. viem ze ak by som bola na pn tak sa rata z minima, ale na vysku materskej to uz vplyv nema - ta by bola z maxi? dakujem

tinara23
18. jan 2012

@vani čítam to dookola čo ti napísali. Ako chápem prečo ti ponížili za PN aj keď si platila z maxima DNP. DNP ti ponížili o výšku hrubej mzdy zo zamestnania a z toho ti vypočítali PN, nakoľko PP už netrval, pretože prvoradý je pre nich PP až potom DNP.
ale tú druhú časť chápem tak, že keď sa zamestnáš a platíš max. a v čase nástupu na MD, PN budeš zamestnaná, tak ti ponížia DNP iba tak, že nedostaneš 1153,50+tvoja hrubá mzda, ale iba maxim. 1153,50, aj napriek tomu, že by si platila vyššie odvody.

blue_eyes
18. jan 2012

@zuzanamatko a mam to oznamit ekonomke v robote, lebo ona mi robi zuctovanie ci ako?

tinara23
18. jan 2012

@titinkaa11 ak máš splených 270 dní, tak máš nárok na PN z minima do 26 týždňov od prihlásenia tohto nového a po 26 týždňoch z maxima aj PN, aj materské.