Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka3.12
20. jan 2009

Gapa dakujem krasne. Myslim ze som to uy nestihla, lebo lekarom mam predbezny termin porodu 1.9 🙂 le neva. Mam este jednu otazku, kdesi , uz neviem na ktorom fore sm citala, ze celkova materska nemoze presiahnut
16 000. Je to pravda? Cize ak sa mi zrata materska od zamestnavatela ( zamestnana som na dobu neurcitu od 1.12.20O7) a z DNP a presiahne 16 000, tak mi to nezaplatia?
A ked som uz nestihla zvysenie VZ, mozem DNP zrusit uz teraz, alebo si ho este platit, co ja viem do juna, ked sa to vypocitava z predchadzajuceho kalendarneho roka?

Vrela vdaka

terezka
21. jan 2009

Ahojte, vidim, ze Gapa vie naozaj vsetko, tak si dovolim hodit otazku, na ktoru som este nenasla odpoved - ak som nemocensky poistena ako SZCO a platim odvody z minimalneho VZ, teraz (porod v septembri) sa poistim dobrovolne nemocensky, toto dobrovolne poistenie mi bude trvat nepretrzite 26 tyzdnov do nastupu na MD a subezne mi bude trvat aj poistenie SZCO, z akeho vymeriavacieho zakladu sa spocita moje materske? Bude to tak, ze sa spocita DVZ z jedneho aj z druheho poistenia a davka sa scita? A rozhodne obdobie pre vypocet bude ktore? Predchadzajuci kal. rok alebo tie dni, ked som platila DNP? A bolo by pre mna vyhodnejsie ukoncit poistenie SZCO (zrusit zivnost) a zacat platit len DPN, pripadne sa zamestnat s max. vymeriavacim zakladom? Dakujem. T

katik
21. jan 2009

gapa mas ss, pls mrkni nato dik

terezka
21. jan 2009

uz som si to zistila na tom linku na p. Mihala. Pri subehu poisteni sa posudzuje kazde poistenie zvlast, ci trvalo 270 dni. V mojom pripade by netrvalo, takze to nie je riesenie. Ale mozno by bolo dobre zrusit zivnost a zacat si platiti len DPN alebo sa zamestnat.

gapa
21. jan 2009

terezka,
veru tak. z oboch to nestihneš. No pozor, ak by si si aj platila z DNP z vyššieho VZ, tak nestihne uplynúť od prihlásenia do nástupu na MD (najneskôr 6týždnov pred predpokl. termínom pôrodu) potrebných 26týždnov. Takže jedine zo zamestnaním by si si pomohla. Ukončiť živnosť a zamestnať sa pred nástupom na MD.
Potom ale treba uplatnovať nárok na materké len zo zamestnania. Inak by sa mohlo stať, že ti priznajú mateské v ochrannej lehote z povinného NP szčo a neuznajú zo zamestnania. Lebo v tomto je postup SP akosi nevyspytatelný !!

terezka
22. jan 2009

ahoj gapa, no to je este zaujimavejsie, to by ma vobec nenapadlo. A da sa to s tou Soc poist nejak vykomunikovat vopred? Aby ti materske pocitali len z casu zamestnania?

gapa
22. jan 2009

terezka,
čo človek, to iný prístup. No a o tom to je. Môžeš si zistiť, kto ti bude rátať materské. Môžeš sa ho spýtať. No či ti dobre poradí???

Ja som si aj konkrétnu pani našla, mi nevedela povedať. Mailovala som s jej vedúcou cez mojú známu vtedy pracujúcu na SP ale inom oddelení, no a vedúca mi napísala, že nárok na materské nebude. Ale v tom prípade, čo som riešila ja, bol postup podla zákona jasný (nie ako v tom tvojom, že to ozaj nie je presne uvedené). Tak som spravila, ako sme pôvodne zamýšlali a podla variantu, na ktorý sme sa pýtali.
No a predstav si, nárok na materské bol, aj ked to potvrdili až po dvoch mesiacoch od žiadosti a mojom telefonáte a tiež sprievodnom liste, kde som im napísala z akého dôvodu nárok na matrské je.

Takže ak ti v prípade jednoznačnom neporadia správne, tak neviem, či v nejednoznačnom prípade tak urobia. Som v tom skôr pesimista.

Teraz som práve čítala prípad, že uznali v takomto prípade (aj ked miesto zamestnania mala trvajúce DNP a miesto Szčo ukončené zamestnanie), že si podala žiadosť z oboch nem.poistení a uznali jej nárok z ukončeného nem.poistenia/zamestnania v ochrannej dobe a nie z trvajúceho/DNP, v ktorom nebol splnených 270dní.

Ak by som bola na tvojom mieste, tak to skúsim. Pred nástupom do zamestnania ukončím živnosť a uplatním si nárok LEN zo zamestnania, čo by som na žiadosti o materské vyznačila. Dni ukončeného nem.poistenia, resp. prerušeného NP (prerušenie sa v zmysle zákona o soc.poistní považuje ako ukončenie) by mali potom prirátať k trvajúcemu nem.poisteniu. No čert nikdy nespí a aj na SP sú už prešibanejší ako boli napr. pred rokom. Takže zaručiť ti to nezaručí nik. Bohužial.

No to zistovanie u svojej pracovníčky nem.dávok určite treba skúsiť. (no rozhodovať o tom budú v soc.poistovni podla sídla zamestnávatela, nie podla tvojho bydliska! )

ella1
22. jan 2009

mám otázku.ak je niekto dobrovoľne nezamestnaný, musí si platiť do ZP? teraz je to myslím cca 26,74 €?
je to povinné?alebo je to každého vec? bavili sme sa s kamoškou, kt. bola vedená na UP, potom sa nechala vylúčiť(nemala na to nervy)...pap. z UP o ukončení jej vlastne doteraz neposlali ...no a tým pádom nestihla 8 dňovú ohlasovaciu povinnosť.aké môže mať penále?
a nemohla by spraviť tak, že povedzme na UP ukončila v napr. v oktobri a nemala by zaplatené tie vyše dva mesiace a začala by si platiť napr. až teraz od januára.....

janazuza
22. jan 2009

Ahoj gapa. Tak som sa prihlásila na to dobrov. nemocenské poistenie.Zatial som si to dala s minimálneho základu.Ten sa môže zmeniť.chcem sa opýtať, ak sa zmení minimálna mzda, tak ja si to tiež musím zmeniť?
Ak by som to neurobila a platila po starom, čoby sa mohlo stať? A ešte jedna otázka: Môžem čerpať ošetrovné na syna( aj ked som z ním na predlženej RD)?Pani na sociáalke mi povedala, že nie je možné poberať RP a dostávať ošetrovné.( a to som jej zabudla povedať, že som na predlženej RD).Vopred ďakujem za odpoved.

gapa
22. jan 2009

ella,
podla mna až tak nevadí, že nesplnila 8dnovú lehotu. Oni sú radi, ak si to dá do poriadku. Podla mna budú chcieť aj papier o vyradení z UP, aby jej nadväzovalo ZP. ZP si platiť musí, ak nie je napr. zamestnancom alebo poistencom štátu.

JANAZUZA,
poberať ošetrovné "z dobrovolného nem.poistenia" môžeš aj počas poberania RP, nič tomu nebráni. Ja som tiež poberala. A je jedno, že poberáš RP z dôvodu nepriazn.zdr.stavu dieťaťa, t.j. že si na tzv. predlženej RD. Ak by si mala niekedy s tým problém, tak mi v klude napíš na IP. Sú vraj bohužial aj také odborníčky a argumentujú paragrafom 3a zo zákona o RP, ktorý je však o niečom úplne inom.

Po zmene min.mzdy od 1.1.2010 by si mala automaticky začať platiť z tejto novej min.mzdy (t.j. prvýkrát za 1/2010 do 8.2.2010), žiadnu zmenu nahlasovať nemusíš. Ak by si mala nedoplatok aspon 100,- Sk, tak by si nemala nárok na nem.dávky, lebo to je jedna z podmienok na nárok na nem.dávky.

Môžeš spraviť tak, že po konci kalend.roka môžeš si zavolať na SP a vyžiadať potvrdenie o vyplatených nem.dávkach (ošetrovné,nemocenské) a tiež extra o zaplatenom poistnom na DNP. Zároven sa môžeš informovať, či tam nemáš nedoplatok. Ak si na teba uplatnuje odpočet nezdanitelnej čiastky manžel, tak nemoc.dávky patria do tvojho príjmu=vlastného príjmu manželky a zaplatené poistné od tohto príjmu odrátaš. (to už máš takú celoročnú radu 🙂

janazuza
23. jan 2009

Ďakujem, si zlatá. 🙂 Ja by som si neporadila inak. Ešte raz diky. 😉 🙂 🙂 🙂

gapa
24. jan 2009

🙂 🙂 😵

adrica
26. jan 2009

Ahojte dievcata. 😉
Mam konkretny pripad, lebo uz zacinam mat z tohto trosku mis-mas 😠

Som zamestnanaod roku 2004, ale momentalne na RD, ktora plynie do marca 2010.
Chcela by som si opat platit DNP, kedze som si ho platila v roku 2006 od marca do novembra, kedy som aj nastupila na PN-ku.
Porod som mala v marci 2007.
DNP som si zrusila v auguste, pretoze sa mi to zdalo nie prilis potrebne{az teraz viem, ze som z toho mohla cerpat aj ine veci 😢 😠 }
Otehotniet by sme chceli priblizne v druhej polovicke roka, aby porod vysiel az v roku 2010.
Cize materske sa mi potom bude ratat zo zamestania, cize VZ pravdepodobny a aj z DNP?
Neviem totiz ci si dat plny VZ na DNP, alebo len rozdiel medzi VZ zo zamestania a DNP.

Pytam sa aj kvoli tomu aby som bola aspon trosku pripravena na SP, lebo s nou nemam velmi dobre skusenosti. ☹ 😠

Dakujem za Vase odpovede.
Prijemny den Vam prajem.

gapa
26. jan 2009

adrica,
ak už od 8/07 nie si DNP, tak sa treba prihlásiť ešte pred otehotnením, t.j. pred prvým dnom poslednej menštr., aby uplynulo potrebných 270dní DNP, to ale asi vieš.

Ak tvoj PP trvá a na MD nastúpiš počas čerpania RD, tak sa ti bude rátať ako píšeš z pravdep.VZ. Takže ti stačí sa prihlásiť z rozdielu. Nemusíš však zo súčasného VZ ale si môžeš prihodiť nejakých cca 2000,-Sk. Lebo predpokladám, že súčasne maximum 30219,- t.j. 1003,09eur sa od 1.7.09 zvýši zase o cca nejakých 2000,-, takže pri nástupe budeš môcť poberať v súčte z oboch nem.poistením do výšky maximálneho VZ, ktorý bude platiť v mesiaci nástupu na MD.
ten sa ráta napr. za 1/09, 3/09, 5/09 1003,09eur :31dní
za 2/09 1003,09eur :28dní
za 4/09, 6/09 je ot 1003,09eur :30dní
....
takže od 7/09 to bude nové mesačné maximum : 31dní /resp. 30dní/resp. vo febr. 28dní 😉

adrica
26. jan 2009

Ahoj Gapa.
Dakujem za odpoved, myslela som si, ze budes prva kto odpovie. 😉

Mam vsak este jednu otazku:
Takze ak to nestihnem do konca RD , potom sa bude vypocitavat materska len z VZ z DNP?

A k tej vyske, ja som by som si chcela dat VZ z 22.000Sk, lebo po tom co tu citam tak radsej viac zaplatim.
Mala som pri prvej MD VZ okolo 12.000Sk zo zamestnania.
Cize teoreticky by som mala splnit aj to zvysenie od 1.7.2009.

A ak zistim, ze budem mat porod az v maji, mozem si potom pred koncom tohto roka zmenit Vz na maximum, teda ak by sa potom ratalo len z VZ z DNP.

Asi mam vela otazok, ale ako hovorim radsej sa opytam.
Dakujem za odpoved. 😉

gapa
26. jan 2009

adrica,
nárok bude aj zo zamestnania, ak ti bude zamestnanie trvať,
ak nestihneš nástup na druhú MD do konca RD, tak sa materské zo zamestnania ak nastúpiš do práce 15.3.2010 a na MD nastúpiš ešte v r.2010 bude vlastne počítať tiež z pravdepodobného VZ, lebo v r.2009 "predpokladám" nebudeš mať vymer.základ pre NP (som si tiež mohla hned pozrieť, kedy má tvoje dieťa 3roky 🙂 ). Ak by si nastúpila na MD až v r.2011, tak by sa rátalo materské zo zamestnania samozrejme zo skutočného VZ v r.2010.

Po 6mesiacoch od prihlásenia na DNP si môžeš zmeniť VZ, t.j. zvýšiť alebo znížiť.

Ak ti uvedú do potvrdenia pre SP zo zamestnania pravdepodobný VZ pre nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD sumu 12000,- Sk, tak z toho budeš mať denný VZ 12000:30 (vždy deleno 30, nezáleží od mesiaca!) = 400,-Sk, no a zvyšok sa ti doráta z DNP a ohraničuje ho denný max. VZ podla mesiaca nástupu na MD, resp. podla počtu kalend.dní v nom (vid predchádzajúce príspevky).

adrica
26. jan 2009

Ahoj Gapa.
Vdaka za upresnenia, tak uz som len zvedava co mi povedia v stredu na socialke. 😒

A este jedna otazka:
Idem v marci tohto roku na operaciu s krc.zilami.
Mozem ist na PN-nku?
Budu mi mat vobec z coho ju vyratat, kedze som si DNP zrusila v r.2007?

Dakujeeeeem. 😉

monni
26. jan 2009

ahojte, gapa vidim ze sa vyznas, potrebovala by som pomoct.
moj syncek bude mat 3 roky 9.6.2009, takze vtedy by som mala aj nastupit do prace. ja sa ale do prace vratit nechcem, nevyhovujuce podmienky, tiez mi ho neprijali do skolky teraz a chcela by som potom aj druhe babatko.
predpokladam ze ak chcem zostat doma po dovrseni troch rokov mojho dietatka ako dobrovolne nezamestnana, musim dat v praci vypoved. kedy by som mala dat vypoved, staci toho 9.6.2009? alebo mozem byt doma aj na predlzenej materskej ak sme zdravi?
ak budem dobrovolne nezamestnana a potom otehotniem, budu mi vyplacat matersku a nasledne rodicovsky prispevok ako pri prvom dietatku a bude sa zaratavat materska cele tri roky do dochodku? alebo budem mat narok iba na rodicovsky prispevok vo vyske 4.780 sk?

pochopila som to z tychto prispevkov tak, ze ak chcem mat narok aj na matersku, musela by som si platit doplnkove nemocenske poistenie - dobre tomu chapem?
ak ano, kolko mesiacov si to musim platit a v akej vyske? a co vsetko si budem musiet platit ak chcem dostavat peniazky pri dalsom babatku?otehotniet by som chcela ihned. dakujem pekne za kazdu radu

gapa
26. jan 2009

adrica,
vzhladom na to, že už si na Rd od cca 8/07, tak ani v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN-ky si nebola nem.poistená aspon 270dní, takže nárok na nemocenské z DNP ti vznikne až po uplynutí 270dní z DNP.

gapa
26. jan 2009

monni,
by si chcela toho trochu vela, to sa nedá zodpovedne zodpovedať.
Takže odpoviem tolko
ak je dieťa zdravé, tak môžeš maximálne zamestnávatela požiadať o poskytnutie neplateného volna.
1.) On ale za teba v takom prípade bude musieť odvádzať zdravotné poistenie (4% za zamestnanca + 10% za zamestnávatela z minimálnej mzdy).
2.) Ak nedáš dieťa do škôlky a podáš si na SP podla tvojho bydliska najneskôr 10.6.2009 prihlášku s potrebnými prílohami ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (za teba v r.2006 podával ešte prihlášku zamesnávatel, no nahlásením ukončenia tvojej RD dna 9.6.09 vlastne podá odhlášku), tak budeš nadalej dôchodkovo poistená štátom.
3.) Na zdrav.poistovni treba podpísať prehlásenie, že sa riadne staráš o dieťa do 6rokov, takže budeš tiež poistencom štátu pre ZP.
4.) Potom v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia by sa zamestnancovi aj zamestnávatelovi vrátilo zaplatené zdrav.poistenie (ak by si nemala žiadny príjem).

No je to trochu komplikované a predpokladám by si musela mať so zamestnávatelom velmi dobré vzťahy, aby vyhovel a predpokladám, aj tak by si nechal to zdrav.poistenie tebou preplatiť.

Ak ale chceš ukončiť prac.pomer bud poslendý den prac.pomeru alebo 31.5.09 alebo 30.6.09, tak podla mna sa skús dohodnúť na ukončení PP dohodou podla § 60 zákonníka práce, tj. dohodnete sa na presnom dátume ukončenia PP. Ak to podpíšeš, tak tvoj PP končí aj v prípade, ak by si už bola tehotná, PN..
Ak by zamestnávatel nesúhlasil s ukončením prac.pomeru dohodou ku dnu 9.6.09, tak treba podať výpoved podla § 67 zákonníka práce. Ak doručíš (osobne na podpis alebo doporučene s doručenkou podla dátumu skutočného prevzatia) výpoved zamestnávatelovi v priebehu marca 2009 (je jedno či 1.3. alebo 31.3.09), tak od 1.4.09 začne plynuť dvojmesačná výpovedná lehota, takže 31.5.09 skončí tvoj prac.pomer výpovedou zo strany zamestnanca. Tak isto tvoj PP skončí aj v prípade, ak budeš PN, tehotná ... Ak doručíš výpoved v apríly, tak skončí PP 30.6.09.
Po ukončení PP platí bod č.2+3 vyššie spomenutý.

Po ukončení tohto PP bud 9.6.09 alebo 31.5.09, t.j. počas prerušenia nem.poistenia, nebudeš mať nárok na nemocenské dávky. Tiež nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti, ak si si dobrovolne neplatila PvN.

Ak by si ukončila PP napr. 30.6.09 a od 10.6.09 čerpala do 30.6.09 riadnu dovolenku, tak by si bola po ukončení prac.pomeru v ochrannej lehote, no neviem, či po akú dobu, no predpokladám v tomto konkrétnom pripade, ak by si bola nem.poistená pred ukončením PP od 10.6.do30.6. t.j.21kalend.dní, tak by si mala byť v OL tiež 21kalend.dní, t.j. do 21.7.2009 (ak nebudeš tehotná, ale ak budeš, tak je OL 6mesiacov t.j. do 31.12.09). Takže ak by ti vznikla PN, očr, si nastupovala na MD v ochrannej lehote, tak budeš mať nárok na nem.dávky.

Dni čerpania rodič.dovolenky počas trvania PP sa ti zarátavajú do potrebných 270dní nem.poistenia. Ale len pri uplatnovaní nároku na MATERSKé, teda nie na NEMOCENSKé. To je dobré vedieť, ak by si sa prihlásila na DNP z dôvodu čerpania materského a nebola zamestnaná.

monni
26. jan 2009

dakujem gapa za odpoved, si zlata.
takze znamena to ze kym som na rodicovskej dovolenke, plati za mna do dovrsenia troch rokov dietatka nemocenske poistenie moj zamestnavatel?
moj zamestnavatel urcite nebude suhlasit s tym ze mi predlzi rodicovsku dovolenku, nie je moc zhovievavy.
takze pre mna by bolo asi najlepsie dat vypoved na dohodu.
ale keby sa mi podarilo hned otehotniet a bola by som na rizikovom, moj pracovny pomer bude trvat dalej alebo ma mozu vyhodit aj ked som tehotna toho 9.6.2009? a dostavala by som v tomto pripade aj tu vyssiu matersku toho polroka?

mne ide hlavne o to, ze musim zostat s malickym doma po dovrseni troch rockov. a chcem hned dalsie babatko, ale kedze mam zdravotne problemy a musim to kazdy mesiac odkladat, vyzera to tak ze nestiham prechod z rodicovskej dovolenky na dalsiu matersku 😢 . preto potrebujem radu ako postupovat v tejto situacii.
rada by som dostavala pri druhom dietatku matersku a to som sa docitala ze na to aby som ju mala vyplatenu musim si platit to doplnkove nemocenske poistenie. niektore kocky ale vravia ze zostali doma a neplatia si ziadne platby, takze mam z toho poriadny gulas ci teda platit alebo nie. a bude doba troch rokov pri dalsom dietatku automaticky zaratana do dochodku?
dakujem

gapa
26. jan 2009

monci,
ak si podáš po ukončení PP prihlášku na SP a až do narodenia druhého dieťaťa nebudeš zamestnaná (mat aktívne dôchodkové poistenie ako zamestnanec) a ani tvoje prvé dieeťa nepôjde do pôrodu druhého do škôlky, tak potom treba do SP doručiť rodný list druhého dieťaťa + vyhlasenie + ... čo všetko sa radšej informuj priamo na tvojej SP, lebo každá má v tomto iný postup, ked sa prechádza zo starostlivosti z 1dieťaťa na 2dieťa.

zamestnávatel za teba neplatí nem.poistenie po dobu čerpania RD. POčas čerpania MD (prvých obvykle 28týždnov) ti nem.poistenie trvá ale zamestnávatel nie je povinný platiť za teba nem.poistenie z dôvodu poberania materského. Od nástupu na RD nahlasuje zamestnávatel prerušenie nem.poistenia, takže už nie si nem.poistená.

Ale je jedna výnimka podla zákona o soc.poistení § 49a sa aj doba prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky za podmienky trvania prac.pomeru ráta do potrebných 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ktoré musíš splniť, ak chceš mať nárok na materské.

či bude trvať tvoj PP záleží od toho, či podáš výpoved alebo podpíšeš dohodu (pozor na to, výpoved dohodou neexistuje; sú to dve odlišné ukončenia prac.pomeru+ treba používať výraz ukončenie prac.pomeru dohodou alebo výpoved zo strany zamestnanca). Ak nič s toho neurobíš, tak PP trvať bude. Ak urobíš, tak trvať nebude.

anib
27. jan 2009

Ahoj Gapa, chcem sa opytat:
1: Kolko si mam teraz vo februári za 1/09 po novom platiť DNP, ked som si ho platila z rozdielu vo vyske 974,-Sk/30dní
/30219 - aktual.min.mzda 8900,- = 21319,-SK a z tejto sumy 4,4% 938,-Sk - číže ešte menej?/
2: Ked som stale na Pn /odvody do soc.poistovne neplatim, len DNP a teraz aj Pv nezamestnanosti/ , tak
a) som povinná si platiť do VSZP odvody ja /lebo si ich počas PN platim/ alebo oni?
3: Akonáhle nastupim na MD ako SZČO - tak vsetky platby odvodov su ako pri PN? Teda myslim,ze neplatim odvody do soc.poistovne, ale oni my počas tých 6 mes platia aj to DNP, ale PvN si aj pocas materskej platim sama vsak a do zdravot len tie preddavky? Dakujem za odpoved

moncicka
27. jan 2009

Ahojte, chcela by som sa spytat, som na MD, ta mi konci v maji potom nastupujem na rodicovsku dovolenku, a chcela som sa spytat keby som si platila DNP po dobu dvoch rokov a potom isla znova na MD po dvoch rokoch aj ked budem na RD budem mat narok na matersku?
neviem ci som to dobre napisala ci ma pochopite. 😉

ssissi
27. jan 2009

Ahojte, dá sa to nejako zjednodušene vysvetliť, ako je to s práceneschopnosťou a rodičovskou dovolenkou?
Resp. oplatí sa matkám na rodičovskej dovolenke platiť si dobrovoľné nemocenské poistenie?
Ak som na rodičovskej a ochoriem, neplatím DNP, tak dostávam klasika len rodičovský príspevok.
Ak som na rodičovskej a ochoriem, a platím si dobrovoľné nemocenské poistenie minimálne 270 dní , tak dostanem vyplatenú PN-ku aj rodičovský príspevok??? 😕 😕

Moncicka, ja si myslím, že budeš mať nárok na materské, aj ak by si si neplatila DNP, ak si zamestnaná. Ale teda odpoveď nechám na kompetentnejších 😅 .

ssissi
27. jan 2009

moncicka, asi toto je tvoj prípad
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/13...

moncicka
27. jan 2009

ahojte, velmi pekne dakujem 🙂

mima595
27. jan 2009

sissi - ale ak si platis DNP, tak toto môžeš využívať aj na OČR - a to sa mi vidi ovela vyhodnejsie ako ist na PN, lebo dieta ti ochorie dost casto. A ak aj nemas DNP platene este 270 dni, tak ti ho preplatia z minimalnej ciastky, co za 10 dni cini takych cca. 49 EUR.

ssissi
27. jan 2009

mima595, to akože som na rodičovskej dovolenke, doma, a ak mi ochorie dieťa, tak si klasika vypýtam OČR? 😕 A ak ochoriem ja, tak práceneschopenku??? 😕 .
Ale tá PN-ka nie je lepšia ako OČR, ak sme choré obe? Lebo zdá sa mi, že ak som na OČR, tak mi nebeží dôchodkové, také čosi.

ssissi
27. jan 2009

A dostanem za obdobie choroby aj rodičovský príspevok aj nemocenské?
Ozaj a týka sa to len dobrovoľného platenia počas rodičovskej?
Zaujíma ma ešte situácia, keď som bola ešte minulý rok na materskej, bolo to cca 2 mesiace od nástupu na MD zo zamestnania, nebol vtedy nárok na PN-ku, bola som vtedy dlhšie chorá? Nič dobrovoľne som si neplatila.