Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

svistinka
24. aug 2011

@silviabn dakujem za pomoc, zajtra utekam na soc. poistovnu sa prihlasit 🙂

sssimi
24. aug 2011

@lucia.kl takže ak aj nastúpi na PN tak nemusí zvyšovať DNP, aby dostala materskú tých cca 630€?

lucia.kl
25. aug 2011

@sssimi nie nemusí, pretože bude dostávať materskú aj s poistenia v práci a potom ten doplatok z DNP takže ak by si to zvýšila, tak by zbytočne platila navyše... len musí naďalej platiť to DNP čo si zadala a potom ke´d bude nastupovať na MD tak si treba pýtať dve žiadosti o MD jednu ako zamestnanec a jednu ako DNP

ketere
25. aug 2011

@lucia.kl ahoj, prosím Ťa nevieš mi poradiť ohľadom tých 26 týždňov? ja si platím DNP od mája 2010, teraz som v 11 tt.. 270 dní do pôrodu stíham, ale čo sa týka tých 26 týždňov, to je tak, že musím byť pred materskou 26 t poistená, alebo si to 26 t platiť... lebo už som PN, a pravdepodobne budem až do začiatku MD... neodhlásila som sa, len si to teraz neplatím, lebo počas Pn sa toto poistenie nemusí platiť.. vopred ďakujem

ketere
25. aug 2011

@tinara23 ja tak isto... som szčo, mesačne platím 34 eur... a 8 tt pred pôrodom mám 17.1.2011 ☹

monka9999
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kattija
25. aug 2011

ahojte baby chcela by som vas poziadat o radu lebo ja uz som z toho fakt debil ☹ s mm rozmyslame o druhom babu, kedze som uz nezamestana premyslam o DNP aby som dostavala matersku, kolko si mam platit mesacne? kolko potom budem dostavat? ked uz planujeme mam uz zacat teraz platit? vopred vam dakujem za info papa

zuzana1u
25. aug 2011

@kattija ahoj. Musíš ísť na socialnu poisťovňu a tam ti povedia kolko si budeš doplácať na dobrovolné pripoistenie. Ja som pred otehotnením pracovala a platila som si 25e. začni si to platiť už teraz a ked zaplatíš určený počet mesiacov a pôjdeš na marodku, tak budeš dostávať aj vysokú marodku. oplatí sa to platiť. ja mám teraz materskú 680e a keby som si nepriplácala mala by som okolo 400e. tak vela šťastia. ahoj

pici
25. aug 2011

ked si nezamestnana , a platis si najvyssiu moznu DPN, NIKDY nedostanes najvyssiu matersku. to je jeden velky omyl... predsa za 50 eur odvodov nebudes dostavat tolko isto ako zena co zarobi max vymeravaci zaklad co je neviem presne ale 1116,75 EUR.
ak pracujes a tvoja mzda dosiahuje nejaku vysku coja viem 500 EUR, dpn sa vypocitava zo zvysnej sumy do maxima vymeriavacieho zakladu aby dokopy boli zaplatene odvody z 1116,75 a to dokopy cini ovela viac ako 50 EUR, preto je nezmysel verit, ze ak nepracujete a zaplatite si 50 eur dostanete maximalnu matersku 680 EUR...
dpn musite takisto platit 270 dni pred nastupom na matersku aby vam k niecomu bolo

moncicak28
25. aug 2011

@kattija ahoj, uvádza sa, že musíš byť dobrovoľne poistená min. 270 dní pred pôrodom, to je pravda, ale len pre samotné vyplatenie dávky. Ak chceš dostávať maximálne dávky musíš si platiť z maximálneho vymeriavacieho základu (neviem aký je určený pre tento rok, treba sa opýtať na pobočke, ale myslím okolo 47 €/mesiac a dostávala by si okolo 660€/mesiac, tieto sumy sa ročne menia, treba sa vždy informovať v SP). Poistné treba začať platiť vždy rok predtým ako budeš mať termín pôrodu. T. j. ak budeš mať termín pôrodu v roku 2012 musím mať toto dobrovoľné poistné uhradené za rok 2011. T. j. ak by si si začala platiť teraz teda od 1. 9. a pôrod by si mala niekedy v 2012 na vyplatenie dávok by Ti rátali iba tri mesiace 9.-12. 2011... taká je moja skúsenosť.

tinara23
25. aug 2011

@pici momentálne je to v zákone tak, že ak si nezamestnaná a platiš si DNP z maximálnej sumy z VZ 1116,75 t.j. poistné sa ráta 4,4% z maxima to je nejakých 49,xx eur mesačne a poistená si 270 dní, tak dostávaš aj PN (55%) aj materské (60%) v plnej výške t.j. materské napr. 670,05 eur. Od nového roku sa to má zmeniť.

pici
25. aug 2011

@tinara23 tak mne tam na socialke to trochu v inej verzii povedala...

tinara23
25. aug 2011

@pici jaaaj, tie panie na sociálke 😠 🙂

kattija
25. aug 2011

baby dakujem vam @tinara23 a ako sa to ma menit? co je v navrhu?

sssimi
25. aug 2011

@lucia.kl Ďakujem moc.

lucia.kl
25. aug 2011

@ketere ahoj, to je v poriadku, doba na PN - ak ti bola priznaná aj z DNP sa ti ráta do doby poistenia, takže aj do tých 26tt

nikol.l
25. aug 2011

@nikol.l Haloo baby neviete mi poradiť čo robiť???? 😖

ninan2
25. aug 2011

@pici Ahoj, no ja ako posledny rok nezamestnana mam naozaj najvyssiu matersku, kedze som si platila najvysiu vysku VZ na DNP 😉 Takze za 50 mesacne viac ako 600 teraz dostavam.

pici
25. aug 2011

to all

@ninan2 tak potom jedno velke pardon za mylnu informaciu... pojdem sa opytat tej tetusky na socialke ci je kompletna :D ze mi taku kravinu povedala

tinara23
25. aug 2011

@nikol.l ťažko povedať čo bude s DNP, plánujú sa nejaké zmeny, ale pokiaľ nič nie je schválené, ťažko ti tu niekto dá odpoveď či sa poistiť DNP, alebo nie. Ja osobne by som to možno riskla a poistila sa aspoň z minima, možno budú nejaké prechodné ustanovenia pre tých čo už sú poistení. Ja osobne si ho platím od júla 2010 a ešte tehotná nie som, takže sama som zvedavá, čo sa vymyslí.

ninan2
25. aug 2011

@pici to neries, v tych okienkach na pobockach nie je kompletny asi nikto 😀 Najlepsie je sam si nastudovat cely zakon 😀

bapi1
25. aug 2011

@moncicak28 poistenie si treba platit rok pred tym ako bude porod? Nie je to blbost? Ja si platim od januara 2011 a termin porodu na konci roka. A splnim aj 270 dni aj 26t. Tak mi povedz,ci budem mat narok.

nikol.l
25. aug 2011

@tinara23 ďakujem za radu 🙂 tak ja to asi risknem a uvidím čo bude.Nejak to budú musieť riešiť keď už budú ľudia poistený , že im to len tak nezrušia som veľmi na to zvedavá. Prosím ťa a vieš mi poradiť niekde som čítala , že sa môžem dať poistiť na ten rozdiel čo je max. VZ - hrubá mzda? a ten rozdiel by som platila je to pravda?Moc sa do toho nevyznám a na SP ti 3x neporadia 😒

tinara23
25. aug 2011

@nikol.l ak sa chceš poistiť z maxima, tak maximálny VZ pre DNP je momentálne 1116,75 od neho odrátaj tvoj priemerný hrubý príjem a vyjde ti vymeriavaci základ pre DNP. Z tohto vymeriavacieho základu sa potom platí poistné vo výške 4,4 %.

lin123
25. aug 2011

bapi1 materska sa rata za cely predchadzajuci rok, cize, ked porodis v roku 2011, vyrataju Ti matersku za rok 2010. To je fakt.

tinara23
25. aug 2011

@atiatko @ketere a ostatné kočky, tu som našla odpoveď p. Mihála na DNP, keď je kočka zamestnaná a aj DNP a nastúpi na materské v roku 2012. Tak uvidíme, či to tak naozaj bude po zmenách.
"Dobrý deň, rada by som vedela aký dopad bude mať novela zákona, ktorá má platiť od januára na výšku mojej materskej, ktorá by mala začať 8.1.2012, keď si už roky platím dobrovoľné nemocenské poistenie a zároveň som zamestnankyňou. Bude sa vypočítavať z oboch základov? Prípadne nebolo by pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú dovolenku ešte v tomto roku...napr. 31.12.2011? (endr)

Odpoveď: Budete mat narok na materske z oboch poisteni."

http://www.cas.sk/clanok/205130/minister-prace-...

bapi1
25. aug 2011

@lin123 blbost,tam som mala nulovy zaklad,pretoze som bola cely rok na rd. Tak mi vysvetli ako je mozne,ze mam schvalenu pn z dnp.

lin123
25. aug 2011

@bapi1 ja nehovorim o PN, to je o niecom inom...PN z DNP tam je podmienka 270 dni a tu si splnila, predpokladam a preto ti ju schvalili...ale vyssie som pisala o materskej. nech ma opravia ak sa mylim, ale zakon som si nastudovala..a tak som si ista, ze mam pravdu.

daniela242
25. aug 2011

@lin123 ja si tiež platím od januára 2011 a termín pôrodu mám v januári 2012. Budem mať teda nárok na materskú?

lin123
25. aug 2011

@daniela242 kedy nastupujes na matersku? To je podstatne. V januari ci v decembri, predpokladam spravne, ze v decembri? Tak sa Ti materska bude ratat za rok 2010.