Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
4. apr 2012

@nellie26 tak potom super 🙂..

dzabena11
4. apr 2012

@katka9900 dakujem pekne, ale ja som napisala VZ len rozdiel z najvyssej sumy kedze som stale zamestnana...a prosim ta to potom musim ist aj na socialku s potvrdenim, alebo to vyplatia automaticky...nikdy som taketo veci nepotrebovala vediet. lebo na Pn som nebola niekolko rokov 😉 ale som strasne rada, ze su tu ludia co tomu rozumeju..

gapa
4. apr 2012

@dzabena11
predpokaldám dávala si si vypísať pn 2x, jednu pre zamestnávatela a jednu pre dnp (tú sama, či niekto iný odnesia na soc.poistovnu). Tak isto aj žiadost o materské bude treba vypísať 2x, pre každé poisetnie vzlášť. A myslím aj prechodky, teda potvrdenie od lekára, že ti trvá pn ku koncu kalend.mesiaca treba ku každej pn zvlášť (a treba zase k dnp odniesť na sp, inak ti pozastavia vyplatácanie nemocnského).
Z každého nem.poistenia ti zistia a vyrátajú denný vym.základ pre výpočet materského zvlášť, no materké sa vypláca v jednej sume zo súčtu oboch nem.poistení, oni sa dohodnú, ktorá pobočka, ak by si mala každú inde. No aj rodný list dieťaťa treba po narodení zaslať/odniesť ku každému nem.poisteniu zvlášť (bude to na poučení k žiadosti o materskej, že m áš oznámiť rodné číslo, robí sa to cez kopiu RL)

dzabena11
4. apr 2012

@gapa Ahoj vidim , ze na teba sa baby obracaju, ze si informovana 😉 no nedavala som Pn 2krat ja som len poslala 2 diel na firmu, lebo 10 dni plati zamestnavatel a aj prechodku a teraz neviem co... ☹ som na rizikovom hned od kedy prisli vysledky, trvalo vela rokov kym sa to podarilo a poviem, ze necakane no a vlastne nerozumiem tomu, ked som dala nove pripoistenie k 31.1. tak mam minimum Pn az do 26 tyzdna, nie? Ale potom uz z najvyssej sumy kedze som si doplacala do tych 1116e. Len nerozumiem jednej veci kym ja pojdem na Md tak to nebude 270 dni tak ako to bude , ci ked je to ochranna lehota, tak sa to berie inak? Nerozumiem tomu vazne?

iwusca
4. apr 2012

@gapa ahoj budem tivdacna ak mi poradis 🙂 23.9. bude mat dcera 3 roky cize mi skonci rodicovska. Zaroven by som ale mala zaciatkom oktobra nastupi na novu matersku z DNP, ktore mi konci niekedy v juny, cize budem este v ochrannej lehote. Chcem sa ta spytat, ci sa mi treba na tych par dni medzi rodicovskou a materskou hlasit niekde na urade alebo im staci zaniest na socialku ziadost o materske?A ked mi skonci DNP v tom juny treba tam ist a povedat im ze som tehu ci to netreba? Dakujem 🙂

inci
4. apr 2012

Dievcata,prosim o radu.od vcera som musela ist na OCR.som tehotna, zamestnana na TPP.k 31.1.12. Mi zo zakona zaniklo DNP(270 dni splnam) ako ma vyzerat to potvrdenie pre SP,ze som v case zaniku bola tehu,aby mi vyplacali nemocenske aj z DNeP a na co si mam davat pozor (viem,ze OCR nesmie trvat dlhsie ako 10 dni) ale ci nemam ine povinnosti voci SP,hlavne,aby to neovplyvnilo vyplacanie materskej davky....dakujem za odpoved.i.

poleva
4. apr 2012

@gapa joj dakujem zlatá si,,,a nevieš ako to chodia na kontroly? teda do ktorej hod.a cez víkendy?? lebo nejaké vychádzky mi dúfam dá 🙂

sendynka01
4. apr 2012

Ahojte baby, nestalo sa niektorej to co mne? Od 28.januara 2012 si platim DNP a dnes mi vratili naspat vsetky peniazky co som im do teraz za to obdobie zaplatila. Neviete co s tym? Ma zmyslel tam volat, ked tam maju taky bordel teraz?

ingrid16
4. apr 2012

Ahojte. nevie niekto poradit? dalo som sa v january nanovo poistit. takze poistenie mi zanikne 22.10.2012.
Do kedy by som najneskor musela otehotniet, aby som mohla cerpat matersku z DNPO?

poisonblu
4. apr 2012

@ingrid16 no dnom zaniku DNP uz musis byt tehotna, lebo len vtedy ti moze plynut 8 mes. ochranna lehota, inak by ti plynula iba 7 dnova

katka9900
4. apr 2012

@dzabena11 nevadi, ze nebudes mat doplatenych 270 dni, ked budes nastupovat na matersku. staci, ze splnis podmienku 26 tyzdnov do nastupu na md a do 270 dni sa ti zarataju dni ukonceneho poistenia. a to, ze si si dala vypisat iba jednu PN- predpokladam ako zamestnanec, tak ty v podstate akoby neziadas PN z DNP. z DNP mas narok na PN od prveho dna, nie az po 10 dnoch, ktore plati zamestnavatel. takze si si mala dat vypisat dve PN, jednu ako zamestnavatel, druhu ako DNP. neviem, ci by ti uznali, keby si si teraz dala vypisat PN pre DNP s datumom ako si mala tu prvu. asi si budes musiet prerusit PN a nastupit na obidve sucasne, ale to neviem urcite, pockaj, co odpise gapa;)
... a gratulujem k vytuzenemu babatku 😉

dzabena11
4. apr 2012

@katka9900 dakujm pekne aj za radu aj za gratulaciu, som nesmierne stastna 🙂 a uz viem, ze musim ist este jednu dat napisat a doniest na socialku, volala som s pani na socialke co ma nastarosti tieto vecia bola velmi mila a poradila ako to mam spravit a , ze treba im to priniest, ze nevadi aj ked neskor 🙂 tak dufam, ze tam bude takato pani aj zajtra ked tam pridm osobne 😀 Lebo mam mat klud a nerozculovat sa , setrit sa a podobne 😉

katka9900
4. apr 2012

@dzabena11 super, ze uz vies, co robit. tak sa pekne setri, prajem vela zdravicka a krasne tehulkovanie 😉

datanka
4. apr 2012

@sendynka01 to co?to vazne?nechapem preco.jasne,ze by som zavolala,to by ma teda zaujimalo,co sa stalo.a nie si zamestnana z nejakou velkou mzdou?ak sa dozvies preco,tak daj vediet

sendynka01
4. apr 2012

@datanka Som tam volala a nakoniec z toho vyslo, ze mi vratili nejaky preplatok na poistnom spred 3rokov. O tom som ani nechyrovala, lebo ked som sa bola pytat v akom stave mam platby v soc. poistovni tak mi povedali, ze mam vsetko ok. Nemam ani nedoplatky ani preplatky. Preto ma to prekvapilo a zhodou okolnosti to bola presne taka suma kolko som im doteraz zaplatila. Sranda :D To svedci o tom aky tam maju bordel!

datanka
4. apr 2012

@sendynka01 no odpadnem 😀 krasne!a ze preplatky posielaju len ked si podas ziadost! 😉 no to aby si si nebola nicim ista,ked si sa pytala,ze mas vsetko o.k.a potom preplatok.no ale horsie by bolo,keby si mala nedoplatok a neuznali koli tomu davky 😉 a nebolo by to ani tvojou vinou

zitaje
4. apr 2012

chcela by som sa opytat, musim platit dnp v plnej vyske aj ked som skoro cely mesiac bola na pn / ocr (konkretne 4 dni som nebola ani pn ani ocr)? Teda ako si vypocitam, kolko mam platit? Platim si z maxima, podla stareho, cize tusim 50,75 EUR.
Dakujem za odpoved

sendynka01
4. apr 2012

@datanka veru tak..a kto to ma potom vediet ked oni nie..tak ale nieco vyse 100eur ma potesilo :D

barbareta
4. apr 2012

babule prvých 10 dni pn platí zamestnávatel /to mi je jasne/ ale ked som pn i dalši mesiac pn-stale pokračuje tak každý začatí mesiac prvých 10 dní platí zamestnavatel alebo už Soc. poisťovňa ?

liz_lemon
4. apr 2012

@barbareta to nie je podla mesiacov, napr. ked ti trva PN 30 dni, tak prvych 10 plati zamestnavatel, a zvysnych 20 socialna poistovna

poisonblu
4. apr 2012

@barbareta nie, ak si PN napr. 2 mesiace, tak prvych 10 dni plati zamestnavatel a zvysnych cca 50 plati SP...s tym, ze ked sa ti lamu mesiace, tak musis si od dr. vypytat prechodku - tzv. papier na peniaze a ten odovzdat v praci alebo rovno poslat do SP....na zaklade toho SP vie, ze ti trva PN dalej....ak by si napr. PN ukoncila a zacala novu napr. o 2 tyzdne, tak len vtedy by znovu platil zamestnavatel 10 dni a zvysok zase poistovna

gapa
4. apr 2012

@dzabena11
som to odpísala a ma to vyhodilo. Ale som si všimla, že tú pn si si už zistila.(pozor treba zaškrtnúť, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia)
a čo sa týka poberania nemocneského, bude to z minima. Ty si sa odhlásila a vzniklo ti nové nem.poisenie 31.1.2012. Vznikom nového NP ti prestala plynúť ochranná lehota zo zaniknutého, tj. nie si v OL. A od poslendého vzniku dnp do vzniku pn neuplynulo 26týž, preto je nemocnské z minima a bude až do jej ukončenia. To by si musela mať novú pn, ktorá vznikne po uplynutí 26týž, aby sa to rátalo z nového vym.základu, z ktorého si začala platiť od 31.1.2012.
a tiež gratulujem a všetko dobré. Takže to čo si dala na sp berú ako pn zo zamestnania a teraz dáš novú z dnp? (lebo si vyplnala na pn-ke z akého np si uplatnuješ nárok na nem.dávku)

datanka
4. apr 2012

@zitaje no nie som v tomto odbornik,ale ak si necerpala pn z dnp,tak si to platit musis v plnej vyske,ak nemas splnenu podmienku-270dni,alebo 26tyzdnov z ukonc.nejakym starym poistenim.necerpala si teraz z dnp?

datanka
4. apr 2012

@poisonblu prosim ta a ked som pn,dlhsie,napr.3mesiace,musim vzdy na konci doniest tu prechodku?to vzy na konci mesiaca musim ist ku dr.nech mi ju vystavi?ci aky je tam postup?

poisonblu
4. apr 2012

@datanka ano, musis mat tu prechodku...ked ta necha PN aj na dalsi mesiac, tak nech ti to vystavi vtedy, ked si unho naposledy...mne ju napr. vystavila dr. aj 2 tyzdne pred koncom mesiaca

datanka
4. apr 2012

@poisonblu aha,dakujem

zitaje
4. apr 2012

@datanka ja si platim dnp uz vyse roka, a teraz v januari som sa odhlasila a znova prihlasila, cize som cerpala nemocenske z dnp, ale zrovna z tohto poistenia este nemam 270 dni, ani 26 tyzdnov. ALe celkovo, za posledne 2 roky uz 270 dni mam, preto som aj cerpala pn / ocr.

datanka
4. apr 2012

@zitaje aha,takze si cerpala teraz pocas pn aj ocr z dnp.tak to platit vtedy nemusis.a za tie 4dni si vyratas kolko mas platit a budes pokracovat normalne v plateni.zavolaj si do SP,tam ti to urcite povedia presne,ked si to hodi do PC.alebo sa opytaj gapy,alebo mimi,to budes mat este istejsie 😉 a dostavala si minimum,ked si mala novo zalozene dnp?

zitaje
4. apr 2012

@datanka ano, minimum, lebo predtym som si platila z minima, a teraz si sice platim z maxima, ale este nemam 26 tyzdnov.

@gapa mozem ta teda poprosit o nazor? 🙂
Alebo najlepsie zavolat im tam?

sstefi
5. apr 2012

a k tym kontrolam z poistovne viete niekto niečo, myslím čo sa tyka DNP ? či chodia prip. nakolko je to pravdepodobné napr, cez vikend a pod.