Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

majamat
27. jún 2010

@jahmara , mne dali na vyber ci ma prihlasia v polovici oktobra, alebo az od 1.11.09. takze urcite sa da aj skor, ale uz nemas vela casu. mesiac sa uz konci.

gapa
27. jún 2010

@jahmara
ak ti ostane PtP 22.2.2011, tak nástup na MD 6týžd. pred termínom je 11.1.2011.
Pri prihlásení od 1.7.2010 uplynie 26týž. 29.12.2010, t.j. pri nástupe na Md/vzniku PN najskôr 30.12.2010 a splnení 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom/PN (nespomínaš, či ich máš splnených), máš nárok na materské z vym.základu, z ktorého si DNP platíš (ak nemáš súbežne iné NP)

jahmara
27. jún 2010

Ahojte kocky, dakujem za reakcie aj za radu. Ja som to nejako blbo ratala, len tak narychlo a preto som dosla k zaveru, ze mi v polovici janura tych 26 tyzdnov uplynie. Gapa, nechcem ta zneuzivat, ale aby som mala istotu, mozes mi pls este napisat ci splnam tych 270 dni ak som bola od 25. januara 2008 na MD, po pol roku som automaticky presla na RD a od septembra minuleho roka som SZCO? pred nastupom na MD som bola riadne zamestnana a v tej praci som dala vypoved dohodou k zaciatku septembra 2009 odkedy som SZCO.
Okrem toho, ja si platim DNP, ale z vymeriavacieho zakladu 700 eur a neviem ci je vhodnejsie to risknut, ukoncit toto a prihlasit sa nanovo z maxima alebo iba zvysit a potom mi to, predpokladam, pri vypocte materskej Soc. poist. spriemeruje. Na nejakych 883 eur vymeriavaci zaklad. Ja nechapem tym vypoctom a neviem posudit, ci to bude velky rozdiel alebo nie. Dakujem, ze ste ochotne si to aspon precitat, lebo mam pocit, ze spletam sieste cez deviate 🙂)

standa82
27. jún 2010

@jahmara ....pokiaľ ti trvá PP, potom ti stačí splniť 26 týždňov platenia do nástupu na MD. Dni zo zamestnania ti pripočítajú k dňom z DNP a potom by ti malo vyjsť minim. 270 dní nemoc.poistenia. Pokiaľ ti PP netrvá, že si nezamestnaná na rodičovskej, musíš mať z DNP splnených min.270 dní do pôrodu.

gapa
27. jún 2010

@jahmara
ja by som odpovedala opačne ako standa, ak by ti prac.pomer trval, tak musíš z dNP zvlášť splniť 270dní.

Ak ti prac.pomer skončil počas čerpania RD v zamestnaní a to cca 31.8.2009, tak sa ti dni ukončeného zamestnania v období dva roky pred pôrodom môžu podla teraz platného zákona prirátať ku dnom trvajúceho nem.poistenia= u teba bude predpokladám trvať k nástupu na MD len DNP (nie povinné NP szčo).
Ak porodíš v 2/2011, tak sa sleduje obdobie nem.poistenia dva roky pred= od 2/2009 t.j. dni zo zamestnania do 31.8.2009= cca 6a niečo masiaca sa ti prirátajú k 6+niečo mesiacom DNP.

Ak sa v tomto zákon nezmení, tak budeš mať nárok na materské z DNP.

Ale veru ty niečo píšeš, že si Dnp platíš a predtým si hovorila o prihlásení od 1.7. Tak to si už ozaj sama musíš utriediť, čo a ako.

gapa
27. jún 2010

😅 🙂

katie233
28. jún 2010

Ahojte 🙂. Prosím vás, poraďte mi 😉. V apríli mi vznikol nárok na nemocenské z DNP. Od 10. mája som na PN. V máji som ešte zaplatila mesačné poistné, v júni som ho už neplatila, keďže som na PN. PN mi končí 30.6. Ale až 14.7. nastupujem na materskú dovolenku. Do 8. júla by som mala zaplatiť mesačné poistné. Mám či nemám platiť? Snáď pochopíte, čo som chcela povedať 😅.

mariro
28. jún 2010

@katie233 - mala by si zaplatit alikvotnu ciastku,kedze si vsak v maji zaplatila cely mesiac a bola si od 10.5. na pN ,tak tam budes mat preplatok za 9 dni a teraz v july zasa treba zaplatit tych 13 dni...tak si to nejako rozrataj,a zaplat cosi,aby si nemala nedoplatok,radsej tam daj navyse a preplatok ti vratia ak bude nejaky.

jahmara
28. jún 2010

caute, dakujem zase za odpovede ... Gapa, mas pravdu, aj som mierne mimo v tychto veciach 🙂) Ja si platim DNP od septembra 2009 ked som zacala byt SZCO, ale z toho vymeriavacieho zakladu 700 eur a ak by som chcela maximalnu matersku, tak vraj sa musim odhlasit z tohto DNP co platim a prihlasit sa nanovo s tym, ze budem platit z maxima... to je vlastne ten problem, ktory stale riesim 🙂) ze ci to ma zmysel alebo radsej si to iba zvysim....

majcika
28. jún 2010

Ahojte mozete mi prosim poradit, od januara si platim DNP z maxima do novembra 2009 som platila DNP z minima teraz od jula 2010 mi vznikla povinnost platit z minima odvody ako SZCO svoje doterajsie platenie DNP z maxima som zmenila na 797,17 EUR co je rozdiel medzi maximalnym a minimalnym VZ je to tak spravne? budem mat teda vypocitanu matersku z maxima? dakujem velmi pekne

andzi
28. jún 2010

Ahojte. Prosím o radu, resp. o skonzultovanie môjho problému. Som v štádiu rozhodovania a keďže čoskoro nastupujem na materskú riešim veľkú dilemu, lebo nechcem prísť o materskú z DNP: Začala som platiť DNP v 11/2009 z min. VZ, ktorý bol vtedy 295 €. Od 1.1.2010 sa zvýšil na 319 € + nejaké drobné a od 1.1 platím už z tohto nového min.VZ. Moje RO bude obdobie roku 2009, teda materskú mi vypočítajú z 295 €. Môžem teraz urobiť takú fintu, že sa odhlásim a znovu prihlásim z nového min. VZ, t.j. 319 € aby som "úmyselne" nesplnila podmienku 26 týždňov do nástupu na MD a aby mi materskú počítali z pravdepodobného VZ a nie z 295 € ?
Bojím sa, aby som odhláškou niečo "nepokašľala" a nakoniec by som o materskú z DNP prišla. Takže baby, ktoré sa vyznáte a máte aj konkrétne skúsenosti, prosím poraďte. Ďakujem!

standa82
28. jún 2010

@jahmara ....áno, áno, poplietla som slová. Je to tak ako gapa napísala. Ospravedlňujem sa.

jahmara
28. jún 2010

@standa82 v poho 🙂) ja mam v tom totalny hokej 🙂)

juska
28. jún 2010

Ahojte žienky, prosím Vás o radu. 1.6.2010 som skončila výšku, momentálne som zaregistrovaná na úrade práce (zháňam robotu). v auguste budeme mať s miláčikom svadbu a plánujeme bábätko (resp. už sa aktívne snažíme 😀 ), zatiaľ tehotná nie som, preto by som sa chcela dobrovoľne nemocensky poistiť. viete mi poradiť, ako to je v mojom prípade? stačí mi tých 270 dní poistenia, či aj na mňa sa vzťahujú tie dva roky? A ešte, je to myslím tak, že si môžem vybrať či platiť z maximálneho alebo z minimálneho vymeriavacieho základu, niekde som čítala, že sa oplatí si to dať z minimálneho (kým neotehotniem) a potom si to zmeniť a platiť to z maximálneho, je to pravda? mám v tom mierne hokej, tak ak by ste mi v tom vedeli urobiť nejako jasno, bola by som vám moc vďačná, ďakujem.

standa82
28. jún 2010

@juska ...keďže si bola študentka, musíš sa dobrovoľne poistiť minim.na 270 dní do dňa pôrodu. Akú chceč výšku materskej, taký si dáš VZ, z ktorého budeš platiť. Stačí ti prihlásiť sa z minim.VZ kým nie si tehotná, t.j. z 319 eur a keď zistíš, že si tehotná, odhlásiš sa a na druhý deň sa prihlásiš z max.VZ , ktorý je 1115 eur aby si mala max.materskú. Najneskôr však do 8.tt (aby si stihla platiť z nového, teda z max.VZ minim.26 týždňov do nástupu na MD).

gapa
28. jún 2010

@andzi
skúsenost s materským nemám, no ak splníš 270dní, tak to bude ok. Zákon do konca júla, zač. augusta ťažko zmenia. Nárok na materské z DNP ti vznikne z pravdep. VZ. Treba si to ustriehnuť, lebo mne platili ošetrovné zo skutočného VZ a nie z pravdepodnobného VZ, aj ked 26týž. neuplynulo, len cca 4 a pol mesiaca.

ivana899
28. jún 2010

@juska
ak sa ti nerysuje nijaka praca a mas predpoklad, ze by si mohla byt na rizikovom tehotenstve, tak sa prihlas hned z max. VZ, po 270 dnoch platenia by si mala narok na max. PN a potom na max. matersku;) .....

juska
28. jún 2010

ďakujem Vám krásne, neviem, či je u mňa predpoklad, že by som mohla byť na rizikovom. ale urobím to tak, že si dám minim. VZ a keď zistím, že som tehotná, zmením to na max. hneď zajtra alebo v stredu si pôjdem zobrať prihlášku 🙂

majcika
29. jún 2010

Ahojte mozete mi prosim poradit, od januara si platim DNP z maxima do novembra 2009 som platila DNP z minima teraz od jula 2010 mi vznikla povinnost platit z minima odvody ako SZCO svoje doterajsie platenie DNP z maxima som zmenila na 797,17 EUR co je rozdiel medzi maximalnym a minimalnym VZ je to tak spravne? budem mat teda vypocitanu matersku z maxima? dakujem velmi pekne

gapa
29. jún 2010

@majcika
nepíšeš, či si sa odhlasovala z DNP a ak, tak odkedy si sa nanovo prihlásila z maxima, resp. odkedy platíš z minima.. A tiež kedy nastupuješ na MD

gapa
29. jún 2010

aha, takže jedno z toho v tvojom príspevku je, že od 1/2009 z minma

andzi
29. jún 2010

@gapa ďakujem, avšak ja ešte nemám splnených 270 dní, tie splním až v čase, keď budem na riadnej materskej dovolenke, cca 16. augusta a na MD nastupujem 1. augusta, ale ak neporodím predčasne, do pôrodu 270 dní určite stihnem. Musím to ešte zvážiť. Keď mám teda budem poberať materskú z DNP aj z PNP, tak mi lekár musí vypísať dve žiadanky na materskú alebo ako to je? Mám príslušné 2 pobočky Sociálnej poisťovne, takže jednu žiadanku zanesiem tam, druhú tam? V zákone sa píše, že materské sa vypláca len ako 1 dávka.

andzi
29. jún 2010

Práve čítam, že ministrom práce, socálnych vecí a rodiny bude Jozef Miháľ tak som veľmi zvedavá, aké zmeny prinesie jeho rezort aj pokiaľ ide o dobrovoľné nemocenské poistenie aj rodičovské príspevky. Samotné DNP je podľa mňa neudržateľný systém, ktorého podmienky budú určite sprísnené, už teraz to hrozne veľa ľudí využíva. Podľa môjho názoru by sa malo umožniť len ľuďom, ktorí si už platia povinné nemocenské poistenie ako zamestnanci alebo SZČO a DNP by slúžilo len ako doplnok, na pripoistenie. Uvidíme.

mimkao
29. jún 2010

Ahojte, vie mi niekto poradiť.... ? Na matersku nastupujem 7.júla. Mesačne si platím 47,70€. Len neviem akú sumu si mám zaplatiť za tých 7 dní v júli, lebo predpokladám, že si už nemusím platiť celú sumu, ale len za ttých 7 dní, nie? Ďakujem.

juska
29. jún 2010

andzi a čo napríklad prípad ako ja? študentka, ktorá zatiaľ nemala žiadnu možnosť platiť povinné nemocenské? to mám ostať bez akéhokoľvek príjmu? prepáč, ale aj ľudia ako ja (a určite nás nie je málo) by mali mať nárok aspoň na minimálne materské, už len kvoli tomu, že si to chceme dobrovoľne platiť.

andzi
29. jún 2010

@juska nepopieram, ale veď každá žena dostane rodičovský príspevok, tak úplne bez príjmu by si nebola. Dobrovoľné poistenie je preto dobrovoľné, že sa sama rozhoduješ či chceš platiť alebo nie. Ja som pracovala pred materskou 5 rokov, platila nemalé odvody a nikto sa ma nepýtal, či si chcem nemocenské platiť, jednoducho ako zamestnanec alebo SZČO som musela. Tak v tom to je nespravodlivé, vieš? Lebo zamestnaná žena sa naplatila na odvodoch do Sociálnej poisťovne nehorázne sumy! Preto si myslím, že by sa podmienky dobrovoľného nemocenského poistenia mali jednoznačne sprísniť, aby sa to nezneužívalo. Taká študentka ako ty si zaplatí len za 9-10 mesiacov po 47 €, t.j. 470 € na poistnom a dostane takú materskú ako žena, ktorá platila 10 rokov vysoké odvody zo zamestnania. Som za to, aby bolo nemocenské poistenie buď dobrovoľné úplne, čiže aj pre zamestnancov alebo SZČO (to je však nereálne, lebo sociálna poisťovňa by skrachovala) alebo aby sa sprísnili podmienky dobrovoľného nemocenského poistenia pre také osoby, ktoré nie sú súčasne povinne nemocensky poistené. Napríklad v tom smere, že táto osoba by si musela platiť DNP nie 270 dní pred vznikom nároku na dávku ale napr. 18 mesiacov pred vznikom nároku na dávku. Potom by sa to tak nezneužívalo.

andzi
29. jún 2010

Alebo ma napadá ešte jedna varianta, že by sa zvýšila sadza pre DNP napr. namiesto 4,4 % by bola 10% a to by si potom každý spočítal, či z VZ 1084 € bude platiť 108 € mesačne.

juska
29. jún 2010

no tak to je super, a dovtedy, kým dostanem rodičovnský príspevok čo? chápeš tá materská nie sú peniaze pre mňa, ale pre moje dieťa! Ja nehovorím, že systém je dobrý, určite sa nemôžem ja študentka, ktorá ešte ale nemala možnosť pracovať, hoci by som rada, nemôže porovnávať s tebou, ktorá už dlho pracuješ a odviedla si tomuto štátu nemalé peniaze. Ja uznávam, že to mnohí ľudia zneužívajú, ale čo iné mám robiť? Z čoho mám uživiť to dieťatko, kým dostanem materskú, keď zarába len môj budúci manžel a z jeho platu musíme platiť nájomné, benzín, jedlo a všetko ostatné?

anib
29. jún 2010

ono,tych nejasnosnosti je velmi vela, co napr. v pripade,ze clovek ako szco bol, platil povinne odvody aj ked minimum plus sa dobrovolne pripoistil, narok na matersku som mala, super,ze aj zvyseny rodicovsky ,nejake dni DNP este mam ,,v zasobe,, ak by som otehotnela do 3r veku dcerky mala by som aj Dnp ,tym padom dalsiu peknu matersku, no zivnost mam nateraz pozastavenu kvoli tomu,aby som vobec na rodic.prispevok mala narok,kedze popri nom robit nemôzem,budem mat aj popri pozastavenej zivnosti narok na md? ja si myslim,ze je to dobre,ako to je, ved tento zakon umoznuje mat nejaku tu korunku mamickam,ktore dietatko rozumne planuju,ano su to korunky hlavne pre dietatko, velmi to pomoze

anib
29. jún 2010

to, ze sa mamicka naplati vysoke odvody je koniec koncov dobre, ved o to bude mat vyssi dôchodok...
ale suhlasim s andzi v tom,ze tie dni platenia môzu byt aj vacsie,aby to nebola az taka ,,vypocitavost,,