Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucka23
22. júl 2010

@adrianak82 ak chces mat max. matersku treba aby si si platila rozdiel medzi max. VZ co je momentalne 1116,74 € a tvojim terajsim VZ. z tej sumy si vypocitaj 4,4% a to je suma ktoru by si mala mesacne platit. musi to byt vsak 26 tyzdnov do nastupu na matersku dovolenku. 🙂

mariro
22. júl 2010

@lucka23 - DNP je nutne platit 270 dni

lucka23
22. júl 2010

@mariro ak ma prac. zmluvu co predpokladam ze ma ked zaraba 400 € v hrubom tak podmienku 270 dni platenia NP splnenu mat bude. ale musi splnit ze do nastupu na MD si to DNP musi platit 26 tyzdnov. aspon tak to chapem ja

adrianak82
22. júl 2010

@lucka23 ďakujem veľmi krásne 🙂 uz začínam byť chápavejšia 🙂

mariro
22. júl 2010

@lucka23 - tak to chapes zle...270 dni musi mat z prace a extra 270 dni z DNP....spocitavalo by sa jej to iba v pripade, ze by nebola zamestnana....vtedy by pripocitala k predchadzajucemu zamestnaniu tych 26 tyzdnov, ktore by postacovali...a 26 tyzdnov preto, lebo tolko musi trvat nove poistenie ak sa ma z neho cerpat davka DNP, za predpokladu ze ma splenynch 270 dni dokopy....pozor na to...takto sa potom zavadza a dezinformuje. 😉

mariro
22. júl 2010

@lucka23 - ved na predchadzajucej strane o tom diskutujes a pises tam i o 270 dnoch poistenia.Neboj ja som tiez mala z toho gulas.Dokonca sa tam odvolavas na stranku p.Mihala.
Ale uvadza sa akekolvek ukoncene nemocenske poistenie mozes spocitavat spred 2 rokov, aby v sucte dalo 270 dni...kedze pracuje, jej NP stale trva, cize nie je ukoncene.
Pozor ak to chces aj ty platit,aby si neoklamala sama seba.Ine je to kde je PP, ine ked je nezamestnana, ine ked je na RD.

magdulik
22. júl 2010

@mariro cize ked som na rd, pred tym normalne zamestnana, je to 270 dni do porodu, ano?

standa82
22. júl 2010

@magdulik ...obdobie RD sa počíta ako nemoc.poistenie (do 270 dní)

gembird
22. júl 2010

Ahojte! Mám malú otázočku:Od 15.7.2010 som podala papier od lekára na soc.poisť. DNP mám zaplatené na celý júl, treba sa odhlásiť z DNP, či to zrušia automaticky? Vrátia mi preplatok, či mám vyplniť nejakú žiadosť? Vychádza mi všetko 26t, 270dní, platila som z maxima, ptp mám 26.8.2010 len sa mi nechce cestovať 80km kvôli jednej otázky(i keď sú to dve 😉 ). Ďakujem za odpoveď. Pekný deň!

vieraj
22. júl 2010

@gembird DNP nezrusia automaticky,posli vyplnenu odhlasku nezabudni na datum odhlasenia a podpis. ale pravda je taka, ze pocas PN, ci materskej odvody neplatis, je dobre odhlasit to az po porode, resp. ja som si to nechala ocas celej doby materskej, nic som neplatila, len obdobie prihlasenia mi bezalo a po materskje som sla na OCR, PN a podobne a potom som to zrusila

ivana899
23. júl 2010

@gembird, o preplatok mozes poziadat. napis si ziadost o vratenie preplatku za obdobie od 16.7.-31.7. a dnp si zrus najskor az po uplynuti materskej- pretoze poistenie ti bezi, ale neplatis nic;)

gapa
23. júl 2010

@gembird
tiež by som sa na tvojom mieste neodhlasovala a hlavne ak si platila z maxima (predpokladám iné nem.poistenie nemáš). By som si potom mesiac pred ukončením poberania materského dala zmenu vym.základu napr. na minimum čo bude platné od 1.11.2011 (pozor, ale nie odhlášku, len zmenu!!!) a môžeš v r.2011 čerpať nem.dávky z toho maxima )
samozrejme ak by v tomto nenastala nejaká zmena od 1.1.2011, čo treba sledovať.
Ale jednožnačne najskôr odhlášku posledným dnom poberania materského. Môžeš podať aj skôr zmenu alebo odhlášku, t.j. aj mesiac pred týmto dátumom.

schodiste
23. júl 2010

ahojte moj sin dovrsil 3 roky 2.1 2010. v marci som sa zaividovala na urad prace som nezamestnana a som v hmotnej nudzi. ale kamaratka mi povedala ze mozem prestupit na starostlivost o dieta do sest rokov tak neviem co mam robit lebo pracu nemam a dieta nemam kam dat.ak bi to bolo mozne pokracovat aj nadalej bit z dietatom doma do 6 rokov tak mi prosim poradte chcela bi som vediet ci budem aj nadalej v hmotnej nudzi lebo mam 4 deti a som rozvedena tak neviem co je premna vihodnejsie a okrem toho ci sa mozem aj ja dobrovolne pripoistit prosim napiste mi. dakujem

zuzuliq
23. júl 2010

@gapa ak som spravne pochopila tak 6 mesiacov po porode mi moze pokracovat DNP z maxima a potom to znizit na minimum ale platit to nemusim kedze som na materskej? Mna totiz vobec nenapadlo co s DNP a maly ma uz 10 mesiacov a ziadne zmeny ani nic som nerobila 😖 Dufam ze nebude nejaky problem

monso
24. júl 2010

Ahojte dievcata,

potrebovala by som informaciu. Mam totizto zmatok ohladne tych 270 dni DNP. Ma to byt 270 dni do porodu alebo do odchodu na matersku, lebo raz niekto napise do porodu a raz niekto do odchodu na matersku. Jedna sa totiz o to, ze som zamestnana a zacala som si platit DNP od 13.7. a teraz neviem, kedy mozeme s manezlom "zahajit vyrobu". 😅 Ci mame pockat tych minimalne 6 tyzdnov, v pripade, ze tych 270 dni ma byt do ochodu na matersku - co je 6 tyzdnov do porodu alebo uz mozme zacat teraz, v pripade, ze tych 270 dni ma byt do porodu. Dakujem za kazdu osobku, ktora sa bude venovat mojmu dotazu. 😀

sasettka
24. júl 2010

@monso
270 do porodu, pomalicky mozte zacat vyrabat 😀

bambi9
24. júl 2010

ahojte,
gapa alebo ostatne chcem poprosit o radu... som zamestnana ale platim aj DNP - uz ubehlo 270dni... ked v tehotenstve nastupim hned na PN rizikove tak co bude s DNP? dostanem maximalnu PN ale ako to bude ked prejdem na matersku? rata sa mi dnp aj pocas PN?? prosim poradte ,vdaka 😎 😎

gapa
24. júl 2010

@zuzuliq
to chceš povedať, že si sa neodhlásila a ani neplatíš? Počas poberania materského nemusíš platiť DNP. Velmi záleží od konkrétnych dátumov poberania materského a z akého VZ platíš.

gapa
24. júl 2010

@schodiste
po dovršení troch rokov dieťaťa si nastúpila do práce predpokladám a podala si si odhlášku na SP??? Ak sa osobne o dieťa nadalej staráš, tak podla mna si môžeš dať nanovo prihlášku. Je tu niekolko mamičiek, čo sú zároven aj evidované na UP a aj majú podanú túto prihlášku. Alebo môžeš požiadať UP o vyradenie z dôvodu starostlivosti o dieťa a hladať si prácu aj bez úradu, resp. môžeš aj tak využívať ich služby. Ak požiadaš z dôvodu, čo som napísala, tak myslím nie je žiadna lehota, ak by si sa nanovo chcela zaevidovať, môžeš aj skôr ako o 3mesiace. Ak by si požiadala o vyradenie bez dôvodu, tak nové zaevidovanie je možné až o 3mesiace.

Myslím nie je nejaký problém, že budeš osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov na SP a aj v ZP a byť v hmotnej nudzi. Ale príp. sa na to spýtaj na UPSVaR, kto ti ráta dávky v hmotnej nudzi. Potom odhlášku si musíš dať v prípade, že sa o dieťa bude starať niekto iný (škôlka, jasle, iná osoba), dosiahne 6rokov alebo začneš pracovať na prac.pomer.

Tiež potom to treba nahlásiť na ZP, odhlásenie z UP a riadnu starotlivosť o dieťa.

gapa
24. júl 2010

@monso
čo som to raz rátala, tak je dobré, ak by si napr.porodila v 38týž, ako ja, čo je normálne v termíne, aby si sa prihlásila na DNP, potom dostala cca o dva týždne poslednú manštr. a potom môžete isť na to. Nech je aj nejaká rezerva. Málokto porodí presne v den, čo napíše lekár. Ja som raz týžden pred a teraz dva pred, preto som aspon za rezervu 2-3týždne.

gapa
24. júl 2010

a rata sa to do pôrodu, t.j. ráta sa to do dna pred pôrodom, den pôrodu sa už neráta.

zibi
24. júl 2010

@gapa hej rata sa do porodu?no ja som stale myslela ze odchodom na matersku musis mat zaplatene..no chaos. 😉

gapa
24. júl 2010

@zibi
do pôrodu sa ráta 270dní.
zaplatené musíš mať za obdobie desať rokov dozadu až do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD a zaplatiť to treba najneskôr do konca mesiaca, kedy nastupuješ na MD (inak je to v prípade, ak by išlo o prvé obdobie poistenia, t.j.len by ti DNP vzniklo). Toleruje sa nedoplatok 5eur.

Je v tom trochu hokej, aj v SP v tom majú problémy, tak radšej treba zaplatiť a mať v SP preplatok, ako mať nedoplatok a nemať z toho dôvodu nárok na materské, alebo mať naťahovačky so SP, aj ked nakoniec by ti nárok uznali. Ale za tie nervy s nimi to nestojí, radšej potom napíšeš jeden list, že si žiadaš preplatok na poistnom za obdobie xx. až xx vrátiť na č. účtu ..... . ako sa s nimi naťahovať.

Tých 270dní je v zákone o soc.poistení § 48 ods. 1 ak si dobre pamätám a v § 31 sa pýše o tom, za aké obdobie (desať rokov dozadu ....) dokedy musíš mať zaplatené.

A do nástupu na MD musí uplynúť aspon 26týždnov, ak ide o DNP, inak by sa materské rátalo z pravdepodobného VZ, ale to asi vieš a nehrozí ti to. Ale pre úpnosť uvádzam vid § 57 ods. 1 písm. c Zákon o soc. poistení.

monso
24. júl 2010

@sasettka, @gapa - babeny dakujem za vase rady, velmi si cenim, ze ste mi tak rychlo odpovedali. Takze pockame si na kramosky v auguste a potom hor sa do "vyroby". Manzel sa uz totizto nevie dockat babatka - uz cca 3 roky 😵 , mna to chytilo tak v poslednom pol roku, takze sa na to svedomite pripravujeme. Este raz velka vdaka. Pekny dnik prajem 😀

zuzuliq
24. júl 2010

@gapa no presne tak 😖 DNP som si platila z maxima, matersku som mala maximalnu a vobec ma nenapadlo ze co s tym DNP dalej. Mam to ist zrusit?

vlasta21
24. júl 2010

Ahojte, chcela by som sa opýtať, ak som zamestnaná a platím si DNP z maxima, budem dostávať aj materskú z maxima aj keď budem ešte dostávať aj z platu materskú?

karinnka
24. júl 2010

Chcela by som sa opytat od 4.6 som na MD,do dnes mi nedoslo rozhodnutie ani peniaze,platila som si aj DNP,stalo sa Vam to?V com moze byt problem?

gapa
24. júl 2010

@zuzuliq
ako chceš. Ale doplatiť do dna ukončenia budeš musieť aj tak.
Asi by si som si to na tvojem mieste nechala, len zmenila VZ na minimum (pozor nie odhlášku, ale len podať zmenu s účinnosťou od 1vého dalšieho mesiaca). Ale to velmi záleží od teba, čo plánuješ a či využiješ očr, pn.

moon1979
24. júl 2010

@karinnka ja som nikdy ziadne rozhodnutie nedostala, ani ked som bola na PN a to dlhodobo, mala som rizikove tehotenstvo, ani pri MD. to, kolko dostavam MD som sa dozvedela az z uctu 🙂

zuzuliq
24. júl 2010

@gapa takze budem musiet doplatit spatne od datumu porodu alebo od ukonecia poberania materskej?