Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

beruska113
11. aug 2010

@helenkasabinka
jaj heli, ved to ani ti novi sasovia vo vlade nevedia, co si zajtra zmyslia a nieto este pani a socialke. tak by som sa nespoliehala. a kolko budes platit?

helenkasabinka
11. aug 2010

@beruska113 ved ale aspon ma troska utesila,kolko? 49€ mesacne najvyssiu taxu 😉

beruska113
11. aug 2010

ja mam otazku, ktora tu bola polozena urcite velakrat, ked som na MD a pojdem na socialku, potom mi ma dat zamestnavatel aj nejake tlacivo aky som mala prijem za min.rok? to som bola od marca PN a od maja na RD a potom MD.
a nema tu niekto skusenost, ak som mala predchadzajuci prispevok cca 14tis skk, kolko by som mala asi teraz platit mesacne do maxima? viem, ze min je to 10E a max tusim 50E

beruska113
11. aug 2010

@helenkasabinka
no pekne, ale tak hadam nebudu zbytocne vyhodene

helenkasabinka
11. aug 2010

@beruska113 minimum je 14€ a maximum 49€ mesacne 😉 a dufam,ze nic neznizia 😉

silvia371
11. aug 2010

Ahoj baby, len pre istotu si chcem overit, ci je moj postup spravny. Od 1.7. som zrusila DNP platila som ho vyse roka a kedze teraz snazilkujeme a podarilo by sa mi otehotniet, tak by som sa znova ihned prihlasila a zacala platit z max VZ resp. rozdiel max minus szco na pol roka a potom znizit na minimalny teda za predpokladu, ze by som rodila buduci rok. Mala by som mat splnenu podmienku 270 dni aj 26 tyzdnov......dakujem za odpovede, som szco a platim z minima

katka888
11. aug 2010

@silvia371
pokial nezmenia podmienky, tak ano.
aj ja planujem o pol roka znizenie, ked uz budeme tehu

slavusik1
12. aug 2010

Ahojte baby, platim si DNP a chcem sa spytat, kto vypocitava matersku ? Zamestnavatel alebo SP? Ak nastupim na matersku treba nieco vybavit v SP aby mi vyplacali max. matersku, alebo mi to vypocitaju automaticky z platu a z DNP?
Dakujem.

janettt
12. aug 2010

Ahojte,prosim o radu nejaku zbehlu zienku lebo ja sa v tom vobec neviznam. 7.1.2011 mi konci RD a mam sa vratit do prace.Zistila som ze som znovu tehotna a rodit mam okolo 11.3.2011.Co mam vlastne teraz spravit .Na ake davky mam narok ak vobec narok mam.Na urade a socialke mi nevedeli konkretne poradit .Vraj sa mam dohodnut so zamestnavatelom.Prosim poradte.Dakujem

lucia20
12. aug 2010

baby o necele 2,5 hod. ubehne 270-ty den. ja sa nenormalne tesim, aj ked este porodit by som stihala. 😀

ttina
12. aug 2010

@katka888 dakujem Katka, uz nebudem nic menit, ale dakujem krasne za info🙂

maja32
12. aug 2010

ahoj gaga chcem ťa poprosiť,mam syna ktorý ma vo februáry už 5rokov.chceli by sme druhe dieťa.začala som si od augusta platiť dobrovoľné nemocenské poistenie na sumu 900
eur. naposledy som bola zamestnaná pred prvým tehotenstvom.viem že musím platiť aspoň 270 dní.chcem sa opýtať keby som počas tehotenstva bola na PN,počítajú sa aj tie dni do tých 270 dní.a kedy môžem prestať platiť DNP.dočítala som sa že niektoré ženy platia ďalej,aký to ma význam o čo prídem keď prestanem platiť po narodení dieťaťa.´dakujem

skrecok
12. aug 2010

@janettt Mna napada jedine bud si predlzit RD (ak sa da) alebo si dat vypisat na par tyzdnov PN-ku. 🤐 Ale vazne si myslim, ze sa treba dohodnut so zamestnavatelom co dalej ak su tam velmi dobre vztahy. Ved je to par tyzdnov.

gapa
12. aug 2010

@janettt
pri PTP 11.3.2011 ti vzniká nárok na materské v období najskôr 14.1.2011 a najneskôr 28.1.2010 kedy by si mala nastúpiť na MD (niekedy v tomto rozmedzí).
T.j. ak by si nastupovala na MD 14.1.11, 8týž. pred PTP (ak by lekár tvrdil, že sa to nedá, že by si musela byť predtým na PN, tak sa nedaj a povedz, že na soc.poistovni to vysvetlujú tak, že mamička sa môže rozhodnúť, kedy nastúpi na MD v rozmedzí 6 až 8týž. pred pôrodom, nie lekár), tak to je len týžden. Na tvojom mieste ked budeš v pokročilejšiom štádiu, oznámim zamestnávatelovi tehotenstvo, aby s tebou nepočítal, že nastúpiš naspäť do práce. A by som zašla potom za mzdárkou sa poradiť, čo s tým týždnom. Mohla by si vklude čerpať dovolenku za rok 2011, ak zamestnávatel bude súhlasiť s tým, že ti ju poskytne ešte skôr, ako ti vznikne na dovolenku nárok, kedže je predpoklad, že ti nárok na dovolenku do konca MD vznikne (obdobie MD sa považuje za odpracovaný čas). Ale to je už na nich, potom požiadaj písomne o túto dovolenku. (budeš mať nárok na dovolenku najmenej 17dní, ak máš celoročný nárok na 20dní a možno viac, nechce sa mi to presne rátať, či bude v r.2011 neodpracovaných počas RD do 120dní alebo viac) Ak by to nešlo, tak by som išla na PN ale presne odo dna, kedy máš nastúpiť, nie skôr!!! A mzdárky by som sa spýtala, aký mi dá vymeriavací základ pre nárok na materské do soc.poisťovne. Mala by uviesť pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ale u teba je riziko, aby neuviedla len vym.základ za časť mesiaca. Ak by uviedla len za časť mesiaca, tak by ti to znížilo materské. Lebo soc.poistovna za každých okolností sumu, čo mzdárka uvedie delí číslom 30!!! Tak na to si daj pozor, preto sa radšej popýtaj popredu. Niektoré mamičky na to doplatili. A bohužial zákon nie je v tomto jednoznačný, aj ked uvedú mzdku len za časť mesiaca, nemožno to považovať za zlé vysvetlenie zákona (aK by som bola mzdárka, veru mám v tvojom prípade dilemu).
To čo som ti písala nájdeš v
Zákonnníku práce
§ 113 ods.1 (poskytnutie dov.zamestnávatlom pred vznikom nároku)
§ 144 ods.4 (že obdobie čerpania dovolenky sa považuje za výkon práce=odprac.čas)
§ 101 + § 109 ( nárok na dovolenku za celý kalend. rok, lebo tvoj prac.pomer bude trvať predpokladám celý kalend.rok 2011 a odpracuješ počas MD viac ako 60dní. O dni čerpania RD, nerátajú sa do toho soboty a nedele, sa bude celoročná dovolenka krátiť)

Zákon o sociálnom poistení
§ 57 ods.2 pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina pravdep. vym.zákl, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD)
z toho denná materská je 55%

toto si najlepšie vytlač, lebo tam máš priamo § a aj mzdárke to môže pomôcť. Aj ked od 1.1.2011 sa možno zmení zákon o soc.poistení, ale uvidíme, či aj tento spomínaný §.

janettt
13. aug 2010

Gapa strasne moc dakujem za pomoc a vysvetlenie.Konecne som v obraze lebo na uradoch v tom mali tiez chaoz.Pekne si mi to vysvetlila,este raz moc dakujem za radu.

standa82
13. aug 2010

@gapa ...ja som si dnes bola pre PN a chcela som nastúpiť 8 t pred pôrodom. Lekárka mi povedala, že sa to nedá, pretože som PN. Keď je vraj žena PN, môže ísť 6 t pred pôrodom, skôr nie. Je to pravda?

beruska113
13. aug 2010

@standa82
ja som bola PN a mne zas povedali, ze vtedy musim ist automaticky 8t pred terminom

standa82
13. aug 2010

@beruska113 ...no a vyznáš sa?

natasa123
13. aug 2010

kočky prosím viete niektorá poradiť aj mne?

ahojte, DPO som aj vďaka Vám naplno pochopila a pochopila som hlavne z toho, že kamarátke nepomôže. už je tehotná, pričom od 1.2.2010 je zamestnaná, dovtedy bola od roku 2008 SZČO. keďže termín pôrodu má začiatkom februára (nakoľko však čaká dvojičky, pravdepodobné je, že porodí skôr), chcem sa spýtať, či by mohla mať max.materskú ak by urobila toto:
- od 1.2.2010 je zamestnaná a platí sa z minim. VZ
- k 15.8. by skončila dohodou pracovný pomer a od 16.8. by bola DPO s minim. VZ (len na vykrytie doby)
- od 1.9.2010 (alebo 1.10.2010) by sa zamestnala u toho istého zamestnávateľa u ktorého bola od 1.2.2010, avšak už by mala vysoký plat a teda platilo by sa z maxim. VZ

Vyriešilo by to situáciu, kedy by musela ísť na rizikové pred pôrodom a teda poberala potom maximálnu materskú?
neviem, či tam nie je nejaký zádrhel, nakoľko by išlo o toho istého zamestnávateľa

vopred veľmi pekne ďakujem za radu. N.

makda
13. aug 2010

@gapa ahoj. potrebovala by som od teba poradit, kedze sa v tychto veciach vyznas. platila som si 10,5 mesiaca dobrovolne nemocenske poistenie najvyssiu sumu 47,70 eur. momentalne uz som na materskej a prisla mi uz aj prva platba zo socialky, rozhodnutie zatial nemam. ale volala som tam, lebo sa mi to zda dost mala suma, povedala mi, ze mi priznali plnych 100%, t.j. 26,2286 eur/den a z toho 55% budem dostavat. ked to tak prepocitam, tak mi to vychadza dost malo, ja som si myslela, ze budem dostavat cez 500 eur. nejaka som z toho zmatena, prosim porad. nevyznam sa v tychto veciach. dostala som fakt tu najvyssiu sumu?

beruska113
13. aug 2010

@standa82
no ved to, ja som chcela ist tych 6tyzdnov, ale ze to sa neda. ja sa v tom uz ozajnevyznam.

katka888
13. aug 2010

@makda
prepocitaj si to na pocet dni, kolko si v dany mesiac bola na materskej 😉

katka888
13. aug 2010

@makda
ale aj tak mi nesedi tých 26,2286 ńa den. odkedy si si platila dnp a nemenila si pocas platenia sumu?

katka888
13. aug 2010

@standa82
ja som bola pn, chcela som ist 8 tyzdnov a doki ze preco, ze sa chodi 6 potom, ze sa skoro este pytam ohladom nastupu na MD a nakonie na to zabudol, tak som sla 6

makda
14. aug 2010

@katka888 platila som od septembra 2009. kazdy mesiac rovnaku sumu 47,70. zufala som z toho, neviem kde moze byt zadrhel. v pondelok sa chystam na socialku, nech mi to vysvetlia

katka888
14. aug 2010

@makda
nech ti to vysvetlia, a mozno este gapu moze napadnut zadrhel. urcite napis, ako to dopadlo.

gapa
14. aug 2010

@makda
takže okrem DNP si nemala iné nem.poistenie? nebola si zároven zamestnaná? v obd. 9-12/2009? a dalej odkedy si na MD a kolko ti prišlo eur?

gapa
14. aug 2010

@standa82
nie je. Lekári zväčša tvrdia maminám presný opak, ak si na PN, že nastúpiť musíš už 8týž. pred. Je to na tebe, kedy sa rozhodneš nastúpiť na MD, aj na stránkach SP myslím v odpovediach maminám to tak píšu a zákon tiež žiadne obmedzenie v rozhodovaní mamičky nič nepíše (t.j. o žiadnej PN pred MD).

gapa
14. aug 2010

@standa82
jedine v prípade, že NETRVá nem.poistenie k nástupu na MD vzniká nárok na materské presne 6týž. pred PTP!!! Takéto "obmedzenie" existuje.

zc298
14. aug 2010

ahojte, potrebovala by som poradit, akosi sa v tom neviem vyznat...

od 1.3.2009 som zamestnana na TPP (predchadzajuci PP som mala od 17.8.2006 do 28.2.2009 - neviem ci je to podstatne). S manzelom sme sa tento mesiac zacali snazit o babatko. Napadlo nas, ze by som si mala priplatit dobrovolne nemocenske poistenie kvoli vyske materskej. Momentalne mam HM 660 eur, avsak s odmenami to vychadza v priemere 720 eur. Chcela by som si priplacat, aby som mala maximalny vymeriavaci zaklad, teda cca. 20 eur mesacne.
Neviem vsak, ci uz nie je neskoro, ci sa mi to este oplati... neviem totiz ci uz nahodou nie som tehotna (menstr. mam dostat az o 3 tyzdne). Tych 270 dni plati do predpokladaneho datumu porodu, alebo do skutocneho porodu? Ak by som porodila napr. po 265 dnoch platenia dobrovolneho poistenia, tak by som uz nemala narok na matersku z tohto poistenia?
Nieco som citala aj o tom, ze staci 26 tyzdnov platit, t.j. prihlasit sa do 8tyzdna tehotenstva...

Poradte mi prosim, co by bolo pre mna navyhodnejsie. Dakujem.