Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

beruska113
31. aug 2010

@gapa
dakujem za radu aj Tebe. PRacovny pomer trva.

@gapa
@mariro
@standa82 a aj dalsie baby, klobuk dolu, ze ste ochotne poradit. ja mam z toho cisty gulas. no vdaka vam uz trochu mensi. ale sa musite smiat, ze som z toho jak jelen. ved uz teraz netusim, o com pisala katarina104. tak uz len prihlasit, platit a dufat, ze z toho budem nieco mat.

mufin
31. aug 2010

@gapa
ja este k beruskinmu problemu Mam presne to iste. Prosim Ta, pri vypocte sa pozera na vysku aku mi dal zamestnavatel ako podklad na vyplacanie prvej MD, alebo na platnu zmluvu a v nej uvedenu sumu HZ. U mna je to totiz rozdiel, zvysovali, ale toho priemeru z ktoreho ratali sa to nedotklo vtedy uz. Uz som pisala aj mzdarke, ze za npu pridem, predsa len ma viac skusenosti ako ja... Dakujem

marpado
1. sep 2010

prepacte mohol by mi este niekto poradit nedostala som odpoved pani mariro mi nacrtla ze treba davat pozor ci ide o DNP z PN alebo z MD je tam nejaky rozdiel alebo iny postup? vie mi niekto poradit dakujem velmi pekne za rady

majamat
1. sep 2010

@beruska113 , dostala si tu uz vela odpovedi, len ti chcem nieco ujasnit. mzda, ktora je na zmluve, nie je hruba. je to len zakladny plat, z ktoreho sa hruba mzda pocita a to takto:

zakladny plat+vsetky priplatky+vsetky premie(a pod.)=hruba mzda

katarina104
1. sep 2010

neviem prečítajte si HN poradňa- ako maximalizovať budúcu materskú? tam som to čítala.
@helenkasabinka podľa toho čo tam píšu, keď neporodíš do konca roka tak iba z priemeru za tento rok.

katarina104
1. sep 2010

helenka prepáč že som ťa pomýlila je to tak,že ak porodíš v ďalšom roku, tak sa ti berie základ z tohto roku od vzniku poistenia.

katarina104
1. sep 2010

píše sa tam, že ak prebieha poistenie v dvoch za sebou idúcich rokoch, potom je rozhodujúcim obdobím rok, ktorý predchádza roku pôrodu a denný VZ sa zisťuje od vzniku poistenia do konca roka, ak vznikne v roku v ktorom nastane pôrod, potom je rozhodujúcim obdobím tento rok.
Ospravedlňujem sa všetkým ktorých som pomýlila.

katarina104
1. sep 2010

@helenkasabinka máš nárok

lunana
1. sep 2010

ahojte, potrebovala by som poradiť, dá sa DNP doplatiť spätne? Lebo kamarátka je v 9 tt a chcela by si to platiť, len už je asi neskoro na to, alebo sa to dá ešte nejak vybaviť? ďakujem

helenkasabinka
1. sep 2010

@katarina104 takze teda ak si platim DNP a z toho VZ mesacne 49€ tak mam teda po porode narok na 610€ matersku?? 😕

ninan2
1. sep 2010

@lunana bohuzial nie, DNP plati az odo dna prihlasenia sa do SP, s tym datumom sa neda nijak hybat...

ninan2
1. sep 2010

@helenkasabinka ano, tak to vychadza.

helenkasabinka
1. sep 2010

@ninan2 takze ano ...ako ze budem mat teda taku matersku tych cca 610€ ? lebo tak mi povedala aj teta na socialnom len niektore tu ine pisali tak som bola zmatena z toho 😕 😅

ninan2
1. sep 2010

@helenkasabinka no ak si platis poistne z max VZ tak Ti vychadza maximalna materska, to ma logiku. Ci na to splnas narok (podmienka 270 dni poistneho za 2 roky, posledna zmena VZ 26 tyzdnov pred porodom atd, to uz je druha vec).

helenkasabinka
1. sep 2010

@ninan2 no snazim sa to splnit 😉

ninan2
1. sep 2010

@helenkasabinka tam sa este berie do uvahy datum posledneho prihlasenia sa na DNP, a z toho potom VZ, taktiez ci poistenie vzniklo v tom roku ako porod alebo v minulom. Ale ked si hned od zaciatku zacnes platit DNP z max VZ a nebudes robit ziadne zmeny, mas urcite max. matersku. Ja tiez tak platim.

gapa
1. sep 2010

@mufin
uvediem príklad,
npar. tvoj terajší PP začal 1.12.2006 (pretým si 1rok pracovala v inej firme), ak by si na prvú na prvú MD nastúpila
- v roku 2007, tak sa ti materské rátalo z obdobia 1-31.12.2006, t.j. z vym.záladu v tomto roku
- v roku 2008, tak sa ti materské rátlao z roku 2007,
ak v tomto roku tvoja základná mesačná mzda (ako píše majamať) bola 600eur + prémie ste dostali za marec +sept. po 100eur a za jún a dec.2007 po 200eur, tak
denný VZ = (8 mes. x600eur + 2mes x 700eur + 2 mes x 800eur) : 365dní = cca 21,3699 eur
materská na 1kalend. den = 55% z DVZ

pri druhej MD ak uvedie ako pravdep. VZ 600eur
pravdep.denný VZ = 600eur :30 = 20 eur
materská na 1kal. den = 55% z pravd. VZ

ak teraz nastúpiš na MD a napr. medzitým zvyšovali platy tvojim kolegom napr. na 650eur, no ty nemáš nový plat. výmer, tak záleží od mzdárky, či uvedie základnú mzdu z tvojho aktuálneho plat.výmeru 600eur, či uvedie mzdu porovnatelnej kolegyne 650eur, príp. ti vystaví ja nový plat. výmer, ak sa dá..
Ak by si nastupovala na MD v marci, júni, sept. alebo decembri a oni vyplácajú vtedy premie, tak môže navýšiť sumu o výšku prémii, ktorú by si dostala, ak by si pracovala. Ale nižší ako 600eur by nemala uviesť (problém, ak by pracovali všetci na 60% neviem, ako by som riešila na mieste mzdárky ).
Problematické uvedenie mzdy len za časť mesiaca som už spomínala. To ak napr. netrvá celý kal.mesiac nástupu na MD len RD a MD. SP delí vždy sumu uvedenú mzdárkou číslom 30, aj keby uviedla len sumu začasť mesiaca! Mzdárky zväčša s tým nemajú skúsenosť, tak treba s nou o tom hovoriť, opýtať sa, čo uvedie ešte pred odovzdaním tlačiva o výške pravdep. VZ na SP.

nika147
1. sep 2010

dobrý deň, chcela by som sa opýtať, neviem či to tu už bolo...platím si celý rok DNP z maximálneho vymeriavacieho základu a chcela by som platiť minimum...treba na to podať nejakú žiadosť a ak áno tak kde????
ďakujem

gapa
1. sep 2010

@ninan2
len ta trochu poopravím, nezáleží kedy porodíš, ale kedy nastúpiš na MD, od tohto dátumu vzniku nároku na materské na predchádz. kalend. rok (obvykle), resp. jeho časť. (len ak porodíš mamička velmi predčasne, ak nestihla nastúpiť ani na MD, tak je to den pôrodu)

helenkasabinka
1. sep 2010

@ninan2 no zacala som platit od 15.augusta 2010,tehotna este nie som,plati maximalnu vysku zakladu teda 49,10€ a planujem na tejto sume zostat az do tych 270 dni an nerobit ziadnu zmenu 😉

helenkasabinka
1. sep 2010

@ninan2 a tych 270 dni sa rata teda do dna porodu alebo do dna nastupu na matersku? 😕

janicka83
1. sep 2010

ahojte, chcela by som sa spýtať jednu vec: od roku 2004 som zamestnaná, 25.1.2009 som išla na materskú, teraz poberám rodičovský príspevok v tej vyššej sume, platím si DNP z minima od 4/2010 ale chcem si to ísť zvýšiť, ale vraj sa to dá až po 1/2 roku platenia, chceme druhé bábo s manželom, keby som teraz v októbri zostala tehotná - pravdepodobný termín pôrodu by tak vychádzal na júl-august 2011 a chcela by som vedieť z čoho sa mi bude rátať materská? Iba z DNP?

ninan2
1. sep 2010

@helenkasabinka no to si prave teraz nie som ista, ako pise Gaba vyssie... Inak ja platim cca od rovnakeho datumu ako ty. Ale ja som predtym mala PNP, takze sa mi do tej doby 270 dni bude ratat aj PNP, ak teda nebudem mat narok na matersku z PNP (aktualne som bez prace). Hadam to ale vyjde tak, ze bude narok z oboch poisteni.

ninan2
1. sep 2010

@nika147 ak uz preslo pol roka od poslednej zmeny VZ, mozes si ho zmenit. Ak nie, treba sa odhlasit a na dalsi den prihlasit. Oboje sa vybavuje osobne v SP, maju tam na to aj tlaciva.

beruska113
1. sep 2010

@ninan2
@helenkasabinka
mne vcera povedala v SP, ze do dna porodu.

@majamat
dakujem aj Tebe.

nika147
1. sep 2010

@ninan2 ďakujem, nerobila som žiadne zmeny, len som nevedela, kedy to môžem urobiť 🙂 a aká je nanižšia suma, čo sa platí?

adra17
1. sep 2010

@gapa Podľa toho, čo tu píšeš:
" V zákone o soc.poistení § 57 ods.2 sa hovorí, že sa materské ráta z pravdep. VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ale za akých okolností nie je uvedené. (denný VZ je jedna tridsatina z neho)Takže je na mzdárke ako si to vysvetlí. Sú aj niektoré riskantnejšie prípady, preto je dobré o tom so mzdárou hovoriť. Suma, ktorú uvedie sa za kažadých okolností delí čislom 30!!! Aj keby mzdárka uviedla len mzdu za časť mesiaca. (napr. z dôvodu, že do 15.4.2011 čerpala mamička nemocenské zo zamestnania a od 16.4.2011 nastupuje na MD. Počas PN zamestnávatel nem.poistenie neplatí, tak ta toto obdobie neuvedie VZ a uviedla len VZ za obdobie od 16.4. do 30.6. t. j. cca polovicu mesačn. mzdy. Soc.poist. vyrata denný VZ ako tridsatinu z tohto VZ, ie deleno 15!!!)... "
nie je dobré byť PN v mesiaci, kedy nastupuješ na MD? Pochopila som to správne?

helenkasabinka
1. sep 2010

@beruska113 presne tak aj mne povedala len tu clovek vselico ine aj cita 😅 😕 😉 😉

beruska113
1. sep 2010

@helenkasabinka
hlavne sa podla mna zakon vylozi raz tak, raz tak. a urady vzdy niecom prekvapia.

ja som sa dnes v nejakych letakoch zo SP docitala, ze ako mi skoncila MD a presla som na RD, mala som si pred ukoncenim MD podat v SP prihlasku, aby za mna platili dochodkove. bola som sa tam pred ukoncenim MD pytat co dalej a toto mi nik nepovedal. co uz.

standa82
1. sep 2010

@beruska113 ..takto som dopadla aj ja. mne to tiež nikto v SP nepovedal. Takže rok som bola bez DP.