Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka888
9. okt 2010

@andrejkag
pn dostanes, ak si splnila tuto podmienku:
1. dnp dokopy min 270 dni
nikde som nenasla podmienku tych 26 tyzdnov co je pri materskej

majamat
9. okt 2010

@flegi ahoj, VZ je suma s ktorej sa ti vypocitava nemocenske poistenie a tiez davky PN,OCR, Materska. minimalane je 307,-€ a maximalna 1116,-€. uvediem priklad. povedzme, ze si das VZ 1000€, tak budes platit poistenie 4,4% z tejto sumy to je 44€ a davku PN, OCR, alebo materskej dostanes 55% s tejto sumy (prepocitanu na kalendarny den - takze vydelit 30dnami) to je 550€/mesiac a teda 18,33€/za den. ak si zamestnana, tak sa ti hruba mzda zaratava do VZ. ak napriklad chces maximalny VZ a to je tych 1116€ a zarobis napr. 650€, tak si to musis odpocitat z toho maxima. vyjde ti VZ na DNP 466€. z toho si zas vypocitas poistenie 4,4% a davku ktoru mozes cerpat 55% :30dni. samozrejme v takom pripade dostanes davku aj z nemocenskeho poistenia, ktore ti ide z platu.

majamat
9. okt 2010

vy ste toho popisali, nez som nieco skomolila pre flegi.vlastne ani nie. nejak sa neviem zorientovat.

miumia
9. okt 2010

ahojte chcem vas velmi pekne poprosit o radu lebo tie info co davaju na socialke su stale rozne a o ochote niekorych pracovnikov ani nehovorim..:(
ak si platim dobrovolne nemoc poistenie v tej najvyssej sume uz niekolko mesiacov a s manzelom planujeme babo aka bude moja materska a kolko mi ju budu platit? ako vysku meterskej ovlpyvni to ci som alebo niesom zamestnana? tento tok som skoncila vysoku a zamestnana som od juna tohto roku len u otca kde si platim odvody aby sa mi nieco zapocitavalo oplati sa mi to vobec alebo je to jedno ci som alebo niesom zamestnana ked si platim to dobrovolne? pocula som ze ak mi zamestnavatel pred nastupom na matersku zvysi plat budem dostavat prvych 6 mesiacov nejakych 80% zo mzdy ktoru som mala pred nastupom na matersku takze toto je jedina vyhoda toho ze som vedena ako zamestnana alebo este nieco viac?
prosim poradte niekto kto tomu rozumie 🙂

nikaivka
10. okt 2010

Ahojte. Ak mi viete dievčatá poradiť, tak mi prosím vás poraďte. 😉

S dcérou som na OČR a od budúceho týždňa sa chcem dať vypísať na PN. Je to možné súčasne byť OČR a so sebou na PN? Ďakujem vám vopred za vašu odpoveď.

majamat
10. okt 2010

@miumia v poisteni existuje maximalny VZ. ak si zamestnana a platis si PNP a aj DNP, tak sucet oboch vymeriavacich zakladov ti nesmie prekrocit maximum. teraz je to 1116,-€. takze ak si maximum platis z DNP a sucastne si platis aj PNP, budes mat z DNP preplatok, ale vyska materskej sa ti nezvysi.
co sa tyka toho vypoctu, o 80% som nepocula nikdy a ani som to tu nikdy necitala. vyska materskej je 55% z VZ.

je to na tebe. bud nemusis byt zamestnana, alebo si mozes znizit DNP. myslim, ze staci aj znizit. dalsia moznost je, ze to nechas tak a poziadas o preplatok soc. poistovnu.

standa82
10. okt 2010

@nikaivka ...myslím, že nie. Keď ti skončí OČR, potom choď na PN

tlenka
10. okt 2010

ahojte, vie mi niekto poradit? od 11/2008 si platim DNP z maxima, na materskej som bola od 28.7.2009-02/2010. Od marca 2010 som na RP.
od 8.10.2010 som nastupila na PN-ku. Chcem sa opytat, ci DNP za oktober 2010 od 1.-7.10.2010 musim mat uhradene teraz, alebo normalne v termine 8.11.2010? Dakujem vopred.

mariro
10. okt 2010

@tlenka -staci normalne v termine 😉

ladybirds
10. okt 2010

Ahojte, vedel by mi niekto poradiť????
Predpokladaný pôrod mám 14.6.2011, cca 3-5týždeň tehotenstva. V minulosti som si platila DNP, ale dlhšie sa nám nedarilo, tak som ho na začiatku 2/2010 zrušila. Rozpíšem vám konkrétne dátumi:
DNP 11,12/2008 z maxima, zmena
celý rok 2009 z minima
1/2010 z minima, koniec DNP
Zamestnaná od 5/2009, min.mzda,
Teraz sa chcem znova prihlásiť na DNP, ale z max. VZ. Podľa mojich výpočtom spĺnim obe podmienky, 270dní a aj 26týždňov. Ak by som bola PN hneď, rátalo by sa mi nemocenské zo zamestnania aj z DNP, ktoré som platila v roku 2009....?
Ak by som bola PN v roku 2011, tak by mi to vyšlo tak isto, lebo podmienku 26týždňov spĺňam teoreticky až 11.4.2011. Po tomto dátume, by som už mala nemocenskú aj materskú z maxima????
Prosím opravte,,, lebo nie som si istá, či sa mi oplatí znovu sa prihlásiť...

katarina104
10. okt 2010

ahoj, určite sa čím skôr, prihlás z maxima, aby si stihla tých 26 týždňov. 🙂

maja32
10. okt 2010

ahoj marino,prosím ťa ešte raz sa ťa chcem opýtať/je mi to trapne/ keď si platim DNP 39,60 od augusta a teraz som na očr so synom,bude mi očr vypočítana z tej sumy alebo z minima.písala si s VIKIZ a ona si plati od Júla z maxima,a bola s malou v septembri na očr,a jej si napísala že očr dostane z minima.tak ako to je mám v tom chaos. ☹ prosím ťa ak môžem tak mi odpiš,ďakujem už vopred

tehulka14
10. okt 2010

@mariro podám info keď mi príde na účet🙂

gapa
10. okt 2010

@nikaivka
možné to je. Ale v prípade súbehu očr a pn máš nárok na nemocenské a nie na očr. Pozor, tu je podstatné z akého nem.poistenia si to uplatnuješ a na ktorý den očr ti vznike PN. Pri DNP to nemá väčší význam, no pri povinnom poistení pozor na prípad, že by ti vznikla PN napr. na 12den očr (očr je platená len 10dní a od 11dna očr ti prerušujú poistenie v SP), tak by si predpokladám nemala nárok na nemocenské,lebo pn vznikla počas prerušenia nempoistenia. Pri DNP k prerušeniu poistenia nedochádza, takže tam problém nie je.
Ak ale ukončíš očr napr. 10.10. a od 11.10. si pn, tak tam problém "myslím" nie je ani pri povinnom poistení. Aspon mne nerobili problém, nemocenské som dostala.

gapa
10. okt 2010

@andrejkag
vyžiadať od lekára pn 2x, na obe napísať, že si uplatnuješ nárok aj z iného NP. Jednu dať zamestnávatelovi, jednu do SP, kde máš DNP. Tiež potom pokračovanie PN treba žiadať 2x, pre každé NP zvlášť a doručit zamestnávatelovi a SP cca do 4tého v mesiaci na SP (zamestnávatelovi skôr, aby to aj on stihol odniesť do toho 4tého).
budeš mať nárok na nemocenské z minima, lebo neuplynulo 26týž. od 7.7.
Nemocenské môžeš čerpať max. 52týž., ak si posledný rok, resp. 26týž. nebola na PN.

gapa
10. okt 2010

@ladybirds
ak si tehotná max. do 8tt (nerátam v ktorom si), tak sa ti to oplatí. Zo zamestnania sa bude rátať z vym.základu zo zamestnania z roku 2009 (od vzniku PP do 31.12.2009) a z DNP
ak vznikne PN v r.2010 sa bude rátať z minim. VZ aktuálneho teraz t.j. VZ 319,58eur bez ohladu na to, z akého VZ sa prihlásiš na DNP.
Ak vznikne PN až v r.2011, tak záleží aký zakon schvália.
Ak to, čo som čítala, tak ak vznikne PN hned 1.1.2011 a bude ti trvať DNP najmenej od 1.12.2010 (t.j. aspon 31dní pred vznikom pn), tak sa bude rátať zo "skutočného" VZ z DNP od posledného prihlásenia. Inak z celého!!! VZ v r.2010 (teda aj od 1.1.2010 do odhlásenia z DnP), aj ked netuším, či náhodou nebudú do toho rátať aj VZ zo zamestnania, aj ked zo zamestnania budeš jpoberať nemocenské zvlášť.
Ale môžu ešte robiť nejaké zmeny a aj zásadnejšie v tom návrhu, čo som čítala. Dúfam, že nie nepriaznivé.

nikaivka
10. okt 2010

@gapa

Ďakujem za odpoveď. Ešte že vás tu máme také šikulky šikovné, ktoré nám vedia poradiť. 🙂 Takže OČR som si uplatnila z DNP ( som nezamestnaná), Na OČR s dcérou som nastúpila 5.10. a ukončená OČR je 14.10. S doktorom som bola dohodnutá, že na PN nastúpim 12.10. Takže teraz neviem, či môžem nastúpiť na PN počas OČR, alebo mám radšej až toho 15.10, kedy mi OČR skončí. Prosím ťa poraď mi. Ďakujem.

gapa
10. okt 2010

@nikaivka
podla mna nie je problém ani ak očr je 5-14.10 a pn od 12.10., hlavne ak nejde o prac.pomer. Ved práve preto je v zákone o soc.poistení spomínané, že nárok na ošetrovné nie je v čase poberania nemocenského, materského. Takže rátajú aj s takýmito prípadmi, ked aj ty a aj dieťa ste zároven choré. Ale samozrejme ide o to dodržiadvať liečebný režim v čase tvojej PNky, tj. na kontrolu s dieťaťom by si vlastne ani nemala isť, ked nemáš vychádzky. Ak vychádzky máš, tak v čase vychádzok.

V praxi sa však skôr stretneš s prípadom, ked očr skončíš a pn začneš.
A to ti už očr aj ukončili 14.10? Lebo ked si sa dohodla na začiatku pn 12.10., tak by som dala ukončiť očr radšej 11.10.. Aj tak za dni od 12.10. =začiatku PN nedostaneš 55% z DVZ ale len 25% z DVZ, lebo nemocenské za prvé 3dni je nižšie.

nikaivka
10. okt 2010

@gapa

Áno, OČR mi už aj ukončili 14.10.. A s mojim gyndošom som sa dohodla, že keď prídem, tak mi sestrička vypíše PN. Takže kľudne môžem ísť na PN až po tých 10 dní OČR. Spravím to asi radšej tak, že po skončení OČR pôjdem na PN. Ďakujem ti krásne za rýchlu odpoveď.

mariro
11. okt 2010

@gapa - prosime ta o radu,nie je nam jasne ako je to s OCR,teda s jej vyskou.Ak nie je este splnena podmienka 270 dni v akej vyske bude OCR?Ci podla vysky z akej si platia baby poistne alebo z minima.Ci je tam potrebne dodrzat 26 tyzdnov co sa tyka vysky.Teda ak si plati mamicka z maxima,ale len dajme tomu 2 mesiace a ide na OCR.Aka bude jej vyska OCR?
Dakujeme za tvoju odpoved,ty to budes urcite vediet,lebo v tomto teda nemam skusenost este. 😉

meduliacik
11. okt 2010

@mariro Ahoj, ni som sice gapa, ale s OCR mam uz bohate skusenosti. Kym neprekrocite 26 tyzdnov odkedy si platite DNP, tak vyska davky je z minima. 😒

mariro
11. okt 2010

@meduliacik - dakujem,tak som si to aj ja myslela,takze posuvam info aj pre @standa82 @maja32

penelope10
11. okt 2010

ahojte
vedel by niekto poradit ? 10 dni OCR/ mesica je kalendarnych alebo su to 2 pracovné týždne ? Vdaka.
ak dieta ochorie na konci mesiaca, napr. 25., mozem cerpat 5 dni v jednom mesiaci a hned potom aj do 10. dna nasledujuceho mesiaca. Alebo sa to rata tak aby OCR spolu bola max. 10 dni ?

mima595
11. okt 2010

@penelope10 - 10 dni OCR je kalendarnych
a kludne možes zacat cerpat aj 31. a potom zvysok od 1.,.... tam to nie je ako u PN... že musis davat prechodovy listok, ked prechadzas pri PN z jedneho mesiaca do druheho

andrejkag
11. okt 2010

@gapa ďakujem za odpoveď 😉
ešte by som chcela vedieť či sa počas PNky platí DNP

k.a.t.k.a.
11. okt 2010

@meduliacik a to kazdu zmenu VZ treba platit 26 tyzdnov, aby sa mi z nej ratala vyska OCR?

standa82
11. okt 2010

@meduliacik
@mariro ..ďakujem

standa82
11. okt 2010

@andrejkag ..počas PN sa DNP neplatí

andrejkag
11. okt 2010

@gapa a ešte jedná otázočka, pri platení z min. 14 eur, aká asi to bude suma čo dostanem? ĎAKUJEM

andrejkag
11. okt 2010

@standa82 a to ked odnesiem PNku tak hned akože zruším platbu? alebo oni mi to daju vedieť? a nebudu mi potom te mesiace chýbať pri materskej? kedže sa snažíme o bábo