Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

veronkaj
25. okt 2010

@franziska tak teraz už nechápem

tak tých 270 dní k nástupu na materskú?? a ja že to musí byť do pôrodu a musím ju platiť tých 270 dní

teda a na materskú sa chodí 6 týždňov pred pôrodom???

takže ak sa dnes prihlásim tak od dnes 26 týždeňov musím platiť doplnkové poistenie = 26 t. x 7 dní=182 dní to mi nevychádza???

takže 270 do dňa pôrodu a 26 týždňov v kuse čo budem splnať lebo budem zamestnaná a aj poistenie si budem platiť

a ak náhodou pôjdem počas toho na pn? napr. teraz som bola na pn z dôvodu potratu dva týždne?? to sa zarátava???
som zamesnantá od 2001 v kuse len občas pn alebo očr.
a ked si budem platiť sama tak v tom budem platiť aj keby som išla na pn len u zamestnávateľ mi to počas pn neplatí tak??
a to mi budu za to obdobie nejako krátiť materskú lebo tým, že som po potrate určite budem mať rizikové a na zač. ma asi 2-3 týždne nechá ležať

?? dakujem

veronkaj
25. okt 2010

a oni mi na sociálke vyrátajú kolko mám platiť za mesiace??? alebo dajú šeky,??

standa82
25. okt 2010

@veronkaj ...270 dní do pôrodu!!!!!
Platiť musíš až do nástupu na MD, počas MD sa neplatí, čiže sa nemusíš odhlasovať alebo znižovať. Až po ukončení materskej, pri prechode na RD, začneš platiť alebo sa odhlásiš.
Ak sa dnes prihlásiš, musíš platiť 270 dní - až do nástupu na MD, nie len 26 týždňov. Môžeš ísť naPN, ale z DNP ju nedostaneš lebo nebudeš mať splnených 270 dní. Dni sa ti rátať budú.
Mali by ti dať rozhodnutie, ale nie vždy to spravia, takže si to vypočítaj sama.

penelope10
25. okt 2010

ahojte,
maly je chory...
pri OCR, dokedy treba zaniest papier do SP ? v ten isty den alebo staci aj na druhy den.
ako sa potom oznamuje prechod do dalsieho mesiaca, je na to osobitný papier ?
Dikes 🙂

franziska
25. okt 2010

@veronkaj tak ako pise standa82 do porodu.

elizabeth1011
25. okt 2010

Ahojte.
chcela by som vas poziadat o radu. 31.10. nastupujem na MD, prislo mi vyjadrenie zo soc. poistovne,ze mam narok na md z dnp,ale 270 dni budem mat az po porode.
Chcem sa opytat ci mi viete poradit dokedy mam platit dnp?
Dakujemn za odpoved 🙂

standa82
25. okt 2010

@elizabeth1011 ..platiť by si mala až kým nesplníš 270 dní.

veronkaj
25. okt 2010

@standa82 prosím a ak by sa stalo, že dnes si dám termín že odo dnes platím a napr. sa nám zadarí, mám len 1 vaječník o mesiac 38 tak to je že by som bola rada keby sa zadarilo a napr. v deň pôrodu budem mať len 259 dní dnp tak to mi z toho už nebude plynúť nárok len to od zamestnávateľa???

som myslela že napr. potom ju po uplynutí tých ďalších 11 dní by navýšili ten zostatok materskej,

tak to asi nepôjde, však?? len poctivo ku dňu porodu mať tých 270 dní poistenia. .
ďakujem a vlastne mne ked pôjdem na materskú cca 8/2011 z ktorého obdobia u zamestnávateľa budú rátať materskú??? lebo v roku 2009 som mala vyššiu hrubú mzdu.

standa82
25. okt 2010

@veronkaj ..nie, ak jednoducho mesplníš dni do pôrodu, nebudeš mať z DNP nárok. Keď pôjdeš na MD v roku 2011, tak ti materskú budú počítať z VZ z roku 2010.

veronkaj
25. okt 2010

no pekné zase som nestihla, a v roku 2009 sme mali o 100 eur viac no idem dnes na sociálku škoda že mi to nemôžu dať spätne napr. od začiatku oktobra alebo tak.

standa82
25. okt 2010

@veronkaj ..vždy sa PN alebo MD vypláca z rozhodujúceho obdobia rok pred, alebo od uzatvorenia zmluvy.Takže u teba je to od zamestnávateľa za rok 2009.

ejaeja
25. okt 2010

@penelope10 do 3 dni nepotrebuješ prechod ale može sa stať že ti vyplatia celu až za november takže v decembri stalo sa to už aj mne

veronkaj
25. okt 2010

@standa82 ale ja som tu zamestnaná od 2001 takže preto sa pýtam, a v podstate keby som vedela skôr tak hneď po potrate som si to mohla dať do dnp a už by mi to plynulo no čo už,

hádam nám to vyjde.dúfam.

standa82
25. okt 2010

@veronkaj ...keby sme toho vedeli viac, na nič ťa v dnešnej dobe nikto neupozorní, ak si sama nezistíš. Pri prvom tehotenstve som bola aj ja ten prípad a teraz pri druhom je to tak ako to mohlo byť už 1x. 😉

penelope10
25. okt 2010

@ejaeja dakujem a dokedy to treba na SP ohlasit (OČR) ?

ejaeja
25. okt 2010

@penelope10 ja to nosim hne´d alebo na druhy deň ale to môžeš do 3dni od vystavenia zaniesť

penelope10
25. okt 2010

@ejaeja vdaka 🙂

pegy
25. okt 2010

otazku som pisala uz vyssie, najde sa niekto kto mi da odpoved 🙂
Este by som chcela vediet, niekto tu spominal, ze ak by som bola cely mesiac PN, mozu mi vziat rodicak...ako toto funguje, ved, ked by bola zena na rizikovom, tak je PN niekolko mesiacov

xlea
25. okt 2010

@pegy rodicak ti vziat urcite nemozu, to je statna socialna davka, kdezto PN/OCR alebo MD je davka zasluhova... cize ked si to neplatis, nic ti nedaju a opacne... rodicak s PN nema nic spolocne

pegy
25. okt 2010

ved ani mne to nesedelo, ale bolo to spominane v tejto teme....

lazika1
25. okt 2010

@xlea No neviem nemyslím si, že to je tak. Podla mna o OCR neide, ani o PN, pokial niesom PN po celý mesiac, potom sú vyplácané dve štátne sociálne dávky myslím, a to nemože byt. V prípade že žena je mesiac PN, nemože poberat RP. Myslím, že také tri týždne nespravia nič. To je moj názor.

michellina
25. okt 2010

@standa82 no ja si platim od 6.9.2010, to som platila 11,80€ a teraz kazdy mesiac 14€ a platim to vzdy koncom tohoa ktualneho mesiaca tzn. za oktober 26.10.2010...je to ok?

ada11
25. okt 2010

podľa mňa môže ísť súbežne RP a PN, alebo OČR. ja som to tak mala 😉

mariro
25. okt 2010

@ada11 moze to tak ist ale nesmies mat PN celu mesiac,musi tam byt aspon 1-2 dni bez PN,inak ti rodicak nedaju,lebo je to ako dalsi prijem,pozor na to baby!

xlea
25. okt 2010

@lazika1 urcite je to tak, ako som to napisala... rodicovsky prispevok nema nic do cinenia s PN-kou ci OCRkou.... PN ani OCR nie je socialna davka, to som napisala. Rodicak dostavas z uradu prace, PN a OCR zo socialnej poistovne...

xlea
25. okt 2010

@mariro v pohode dostanes aj rodicak aj PN za cely mesiac... poznam osobne par pripadov... ked si predsa zlomis nohu a budes s nou na PN 3 mesiace, tak ti PN nebudu predsa prerusovat koli rodicovskemu...

mariro
25. okt 2010

@xlea noo ak mas taku skusenost tak potom ok...sestra je na rodicaku a PN mava len 28 dni zhruba a bolo tu o tom dost popisaneho

lazika1
25. okt 2010

@xlea Na úrade by ti odpovedali, že ked si na rodičáku, tak nemáš čo byt PN...Je to len moj názor, oni vyplatia aj RP aj PN, len keby to skontrolovali tak verím tomu, že by musela niečo vraciat...

lazika1
25. okt 2010

@lazika1 Takže asi je to tak: záleží od toho podla ktorého zákona má žena priznaný RP. Pretože PN sa považuje ako príjem, no niekoré RP, ktoré sú priznané do konca roka 2009. Tak vtedy žena može aj pracovat, aj poberat rodičovský príspevok. Toto je moj názor.

xlea
25. okt 2010

@lazika1 to je zhruba rovnaky pripad ako ked si nezamestnana a aj PN... rovnako je to aj s rodicakom a PN... myslim, ze ked si rodic mas pravo byt aj chory... i ked samozrejme je lepsie, ked je rodic zdravy 😉 na urade, pokial nemas zname duse tak sa nic nedozvies... uradnicky castokrat netusia, co maju ludom povedat, tak im tresnu prvu sprostost, co ich napadne, prikladov z praxe mam mnoho, nakolko s uradmi som si tento rok uzila svoje.... pokial sa clovek da, tak ho budu buzerovat ako posledneho zlodeja a okradaca tohto statu....