Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

syko1
2. nov 2010

Ahojte chcem sa opytat, ked uz chcme skoncit s tymto pripoistenim je potrebne aby sme sa odhlasili alebo jednoducho staci prestat platit?

standa82
2. nov 2010

@syko1 ...musíš ísť do SP a podať odhlášku

sny
2. nov 2010

@syko1 Je potrebné sa odhlásiť,inak ti to nezrušia,nestačí prestať platiť.Mám taqkú brožúru,tam píšu,že inak by ti dali omeškanie a na to každý deň penále.Tak si radšej podaj odhlášku

syko1
2. nov 2010

aha a kua :( neda sa to nejako obist, zrejme sme na to zabudli.

standa82
2. nov 2010

@syko1 ...tak to nie :( Zrejme ti pri podaní odhlášky dajú zaplatiť omeškané platby + penále

camilapo
2. nov 2010

no super !ja neplatim uz od jula 😖

standa82
2. nov 2010

@camilapo ...neplatiť bez odhlásenia je možné len pri poberaní materskej z DNP.

camilapo
2. nov 2010

no mne chybalo nejakych 6 dni do 270 tak mi to vypocitali na SP,jedine keby som prenasla tych 6 dni tak mi vraveli,ze sa mi neoplati platit ale aby mi nieco povedali o odhlaske tak to ani slovo!!!!

syko1
2. nov 2010

ale su to spiny (pardon za vyraz) iba ako platit ale ako prestat vam vobec nepovedia. Je to spinavstvo. Zrejme to vyriesime staznovstou s tym ze zamestnanci neposkytuju kompletne informacie. Uvidime co na to. Ako kde ma rodina zobrat peniaze na dalsie platenie? a ked to je dobrovolne tak snad ked neplatim tak ma pris upozornenie s tym ze ste nezaplatili a do x dni vam bude pripoistenie ukoncene. to by bol ludsky pristup. Nie?

domenique
2. nov 2010

ahojte, neviete ako to bude ked sa schvali novy zakon o soc. poisteni? Zatial si platim DNP z minima, a ked zistim, ze som tehotna tak sa odhlasim a nanovo prihlasim a bidem si platit z max VZ, z coho sa mi bude vypocitavat materske? z posledneho prihlasenia alebo za rok, ktory predchadza roku narodenia? Napr. porodim 2011 a bude sa mi pocitat za rok 2010? Mam v tom chaoz. Dakujem

katarina104
2. nov 2010

@domenique ak podáš odhlášku a nanovo prihlášku tak od posledného prihlásenia, ale ak len zmeníš VZ tak za rok 2010 😉

katkak88
2. nov 2010

@penelope10 tak ako sa vlastne uplatňuje ta OČR.......pri akých prípadoch......a zamestnaná som není.

penelope10
2. nov 2010

@katkak88 pri nemoci dieťaťa, ked s nim musis byt doma, lebo je chore teploty, zlomena noha, ruka a tak. vola sa to ošetrenie člena rodiny a teda netyka sa iba dietata 😉

bubinko83
2. nov 2010

@syko1 ,ja som tiež DNPO prestala platit bez odhlasenia a potom mi prišlo zaplatit ešte na staru menu cca 12000 za ro tušim.Ale dovtedy žiadne upozornenie ani nič ine neprišlo. 😠

bubinko83
2. nov 2010

ale už to tu niekto pisal že je DOBROVOLNE pripoistenie a ako sa dobrovolne prihlasiš tak sa musiš aj dobrovolne odhlasit asi tak.

kvetinka211
2. nov 2010

@domenique ahoj, zakon o soc. poisteni sa bude prerokuvat koncom novembra (24-26.11). Vo verzii, ktora isla do parlamentu, sa nic pre dnp nemenilo. Otazne je, v akej podobe z parlamentu vyleze. Bude sa napr. prostrednictvom pozmenujucich navrhov zvysovat a predlzovat materska (a dufam, ze nezabudnu na tie mamicky ktore uz matersku poberaju resp. aspon tie, co sa nam narodia deti v januari ale na md nastupujeme v decembri). No v kazdom pripade sa este moze ta novela nejako zmenit, hlavne dufam ze nie k horsiemu co sa tyka dnp. Ak by ostalo vsetko po starom, vyska materskej (resp. jej cast za dnp) sa ti rata z posledneho dnp (ak trva aspon 26 tyzdnov.) Zo zamest. pomeru sa ti rata z posledneho pomeru ak vznikol v tom istom kalendarnom roku, resp. z predch. roku ak pomer trva dlhsie. Po novom bude posledny prac. pomer musiet trvat aspon 32 dni, aby sa z neho bral VZ, ak trva kratsie, bude sa ratat predchadzajuci rok.

sasettka
2. nov 2010

Ahojte,
minuly mesiac som bola od 11.10. na PN a z nej som 25.10. plynule presla na MD, panicka na socialke mi povedala, ze si mam zaplatit za cely mesiac DNP a potom ziadat o vratenie peniazkov... no a mna zaujima, ze kedy je to "potom" ? 😅 a akou formou mam o to ziadat? prist tam a pytat si nejaky formular?.... a este by som sa rada spytala, ze ci mi ma prist nejake vyzrozumenie, ze kolko mi bola vyratana materska, ci take cosi neposielaju?

adrioska
2. nov 2010

Sasettka: No to bola riadne leniva panicka (suca na staznost,ale kasli na nu 😠 ), pretoze Ti mala vyratat alikvotnu ciastku a len to by si zaplatila. Teraz zaplatis zbytocne za cely mesiac a mozes ziadat o vratenie prebytocnej platby. Ale jej je to jedno, lebo predpokladam, ze narobila robotu svojej kolegyni a nie sebe (keby si podla pismenka patrila jej, tak by ti to asi bez problemov vyratala 😠 )...no ale k veci: oktober je splatny v novembri (8.), ked zaplatis a kym zauctuju Tvoju platbu,...no aby si zbytocne nevypisovala, tak si podaj tu ziadost radsej az v decembri, ked uz by mali byt platby za november zauctovane vsetky. Samozrejme, ak ti tie peniazky az tak nechybaju. Ziadost si napis sama (daj nazov "Ziadost o vratenie preplatku") a ked chces mat istotu, tak ju vytlac (alebo vypis) 2x a jednu si daj opeciatkovat pre seba ( s tym sa potom mozes preukazat, ze si ziadost podala, ak by sa nahodou neponahlali s vratenim preplatku (maju na to mesiac od podania ziadosti). Ohladom materskej dostanes rozhodnutie a bude tam aj to, kolko Ti vyratali. 😉 (to tiez trosku potrva, kym poslu).

adra17
3. nov 2010

Prosím vás o radu. Platím si DNP. Od dnes som na PN-ke a teda musím zaniesť do SP papiere. Ale neviem, ktoré časti PN-ky im mám odovzdať. Máte s tým skúsenosti? Prosím, poraďte mi. Ďakujem!

bubinko83
3. nov 2010

@adra17 ,to ti mala doktorka povedat .Alebo vezmi všetky do SP a oni ti už povedia ktore potrebuju.

miah
3. nov 2010

ahojte, pri odhlaseni a prihlaseni ostava to identifikacne cislo rovnake? 😕

kaciatko81
3. nov 2010

ahojte, viem, ze asi hlupa otazka, ale ak chcem dostat maximalnu matersku, treba ist do poistovne a dat si dobrovolne nem. poistene z rozdielu medzi mojim hrubym platom a maximalnym vymeriavacim zakladom? dakujem 🙂

sasettka
3. nov 2010

@adrioska no veru, sla som tam s tym, ze mi vyrata, kolko mam zaplatit a ona na mna takto, tak som radsej neprotestovala 😅 dakujem pekne za vsetky info 🙂

liaguska
3. nov 2010

Poradte mi pls - pracujem na dohodu o vykonaní práce od 09/2010. Zároveň si platím aj DNP, no z minimálneho vymeriavacieho základu. Moja otázka - je výhodnejšie zmeniť platenie DPN na maximálny VZ? Prírastok plánujeme možno na budúci rok. Resp. ponechať to teraz na tom minimálnom VZ a ak by som bola tehotná, podať návrh o zmenu na maximálny VZ? Aký postup je výhodnejší, aby som nebola potom do budúcna znevýhodnený pri nároku na rodičovský príspevok resp. materskú?
Ďakujem pekne.

babababkova
3. nov 2010

Ahojte...ak by sme sa chceli zacat snazit od januara 2011 o babo...ako mi odporucate si platit dnp, ci uz tento rok v akej vyske, a od januara v akej vyske? Aby som vela neplatila zbytocne. Mozem si zacat platit uz teraz od 5.11. ja neviem z max.vz (teda okolo tych 50 eur). a od januara odhlasit a znovu prihlasit s min. VZ, s tým, že ho budem platit 26 tyzdnov. Poradte mi prosím, babušky, ktoré s tym mate skusenosti. Nech si aspon matersku prilepsim, ked rodicovsky bude mizerny. Dakujem Vam.

sny
3. nov 2010

Ahojte,už som raz žiadala o pomoc,no stále nemám odpoveď,preto prosím znovu:Začala som si platiť DNp od oktobra,tehu zatial nie som,ale chcela by som.Chcem vediť,že ak nahodou nestihnem tých 270 do pôrodu,že ako ešte môžem využiť to DNP?Napr.či môžem ísť po splnení 270dní po pôrode na PN a koľko by mi vtedy platili a či by som dostala aj rodičovský.ALebo že stihnem tých 270dní pred termínom,budem poberať max.materskú cca 6mesiacov a platiť ďalej,či môžem ísť zase po tom období na PN.Platím si max.VZ.Ešte jedna odtázka:Po pôrode by som si mala nechať to maximum alebo znížit na minimum.Ďakujem každému za odpoveď

mariro
3. nov 2010

@zuzuliatko12 - mozes byt aj na PN,len si vyrataj ci to stihnes tych 26 tyzdnov do nastupu na MD,inak by to malo byt ok.PN bude z minima ale materska by mala byt potom z maxima 🙂

standa82
3. nov 2010

@sny ...ak nesplníš 270 dni do pôrodu, materskú z DNP čerpať nemôžeš (ani si o ňu nežiadaj). Po splnení 270 dní môžeš z DNP čerpať pri OČR alebo PN. Dostávať budeš pri PN prvé tri dni 25% z denného VZ a od 4.dňa 55% z denného VZ. Dostaneš aj rodičovský, no nemala by si byť celý mesiac na PN, aspoň jeden deň v mesiaci nebyť PN, pretože sa môže stať, že na to prídu a RP budeš musieť vrátiť.
Ak stihneš 270 dní do pôrodu, počas MD platiť nemusíš, len sa neodhlasuj. Platiť opäť začneš až po MD (cca. po 6.mes.) alebo sa odhlásiš z DNP. To je na tebe. Po MD môžeš ísť na PN alebo OČR.
Po pôrode je na tebe aký si dáš VZ.

adrioska
3. nov 2010

@miah ano 🙂

@kaciatko81 ano 🙂

kaciatko81
3. nov 2010

@adrioska dakujem 🙂 tak to pojdem dnes skusit 😀 pomozu mi to tam vyratat alebo si to musim rovno doniest?