Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

martinex
18. jan 2011

@akinorev87 no budes mat narok na PN ale jej vyska sa ti vypocita z tvojho hrubeho platu...z DNP aspo po 270dnoch

akinorev87
18. jan 2011

@martinex
Ďakujem, áno, už som to pochopila 😉
A hocikedy sa dá odhlásiť z DNP??? napr. raz zaplatím a potom už nechcem ďalej platiť??? 😅

martinex
18. jan 2011

@akinorev87 jasne,tak ako sa prihlasis cez registr.list FO sa aj odhlasis...len sa MUSIS odhlasit,lebo ak len prestanes platit,tak ti to v socialnej poistovni rataju ako nedoplatok...

akinorev87
18. jan 2011

@martinex super, ďakujem Ti pekne, hneď zajtra sa idem prihásiť!!! 😅

nana85
18. jan 2011

@gapa ahoj,uz si mi radila a ak mozem este by som ta pootravovala.DNP si platim od 18.5.2010.nastup na MD 6tyzdnov pred terminom mi vychadza na 1.3.chcela som ist 8 tyzdnov,v polovici februara,ale som sa tu docitala,kedze by mi vtedy chybali nejake dni do tych 270,SP by cakala az do porodu kym by mi vyplatila matersku?to mam asi lepsie ist od toho 1.3.,alebo ako?

mirca
18. jan 2011

@standa82 píšeš "na DNP ti potom stačí prihlásiť sa z rozdielu VZ (1116 mínus tvoj VZ v práci)" vsťahuje sa to aj keď som práve na materskej a čakáme druhé? Stačí doplácať rozdiel? Ako zistím koľko?
Mna sa teta pýtala kolko chcem platit, ukázala mi tabulku a tým to haslo...platím 49,13 a pred materskou som platila asi 17

rivatha
18. jan 2011

Ahojte. Prosim vas, tych 1116 je maximum, z ktoreho vyjde najvyssia materska? Moj VZ tam oni maju, ked som na rodicovskej a brala som matersku predtym. Ved mi z neho ratali nedavno matersku. Ci nie? 😕 Vyratam rozdiel a zo zbytku mi vyjde nejaka mesacna suma, ktoru mam platit. Spravne?

Alebo teda. Ak si chcem zacat platit DNP, potrebujem najskor nejake udaje od zamestnavatela? Alebo mam prist do SP a povedat, ze by som si chcela platit DNP. Predpokladam, ze nikto tam nebude mily a ochotny, tak by som rada vediet, ake presne ziadat tlacivo a co don 😅 Alebo je to niekde zhrnute na nete, prosim vas? Nechcela by som tam prist a operovat slovickami vraj, zhruba a podobne 😀

obedwix
18. jan 2011

ahojte chcem sa opytat...kamaratka je zhruba v 7tt.bola sa pytat na SP o DNP tak jej povedali že jej je zbytočne niečo platit lebo to nema význam. je zamestnana viac ako tri roky a ma min.mzdu. ma sa ist zaregistrovat však so mnou suhlasite lebo ona nie. nechce ma posluchnut lebo teta na urade vravela že netreba...

rivatha
18. jan 2011

@obedwix No pokial ja viem, tak uz naozaj nestihne platit tak dlho, ako treba, aby bola materska vyssia.

kvetinka211
18. jan 2011

@rivatha ahoj, najkompletnejsie info aj s prikladmi najdes urcite tu: http://jozefmihal.blogspot.com (cast materska) .. je to sice na predchadzajuci rok, ale v dnp sa medzitym nic okrem tej dlzky (34 t) a vysky (60% vz) materskej nemenilo

miah
18. jan 2011

@obedwix ak nema ziadne ukoncene NP v poslednych 2rokoch treba si DNP zacal platit este pred otehotnenim, nakolko takto by uz nestihla splnit podmienku 270dni platenia do porodu

obedwix
18. jan 2011

a potom tých 26t nepretržiteho platenia sa tu spomina v suvilosti s čim?

miah
18. jan 2011

@obedwix Pozor, na dobrovoľné nemocenské poistenie sa v zásade treba prihlásiť ešte pred otehotnením! A to preto, lebo materské z dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP) vám priznajú len vtedy, ak DNP trvalo aspoň 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.

Aby bola táto informácia úplná, treba dodať, že k dobe trvania samotného DNP sa pripočíta aj doba prípadného iného - už ukončeného - nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak by ste sa na DNP prihlásili až po otehotnení s tým, že sa k dobe DNP pripočíta aj doba predošlého už ukončeného nemocenského poistenia, prihlásiť sa na DNP treba najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. A to preto, lebo DNP musí trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské!

miah
18. jan 2011

@obedwix ak by mala nejake ukoncene nemocenske poistenie v poslednych dvoch rokoch pred porodom stacilo by jej platit si 26tyzdnov

obedwix
18. jan 2011

@miah je zamestnana viac ako 3roky tak som myslela že sa jej to nejako rata a že jej tým padom stači pripoistit sa aby platila tých 26t...vdaka za odpovede...bože to je chaos v tomto

gapa
18. jan 2011

@nana85
11,2. ti uplynie 270dní, takže ak porodíš najskôr 12.2., tak ti nárok vznikne. Nie je na nárok na materské podstatné, či nastúpiš na MD 1.3. alebo 10.2., ak to bude v rozmedzí 6-8týž. pred pravdep.termínom, čo ti napíše lekár do žiadosti o materské.
Je síce pravda, že vraj čakajú na rodný list (aj ked niekde písali baby, vraj stačí aj nejaké potvrdenie od lekára že do 11.2. vratané neporodili, či také niečo), ale sumu materského vyplatia v každom prípade rovnakú. To že o možno mesiac, či dva neskôr, neviem, či je pre teba podstatné. No aj tak vela záleží priamo od pani,čo ti robí papiere a či prídu všetky papiere do cca 4tého po ukončení mesiaca, kedy zaplatíš za mesiac ktorý predchádza mesiacu nastúpenia na md...

standa82
18. jan 2011

@mirca ..pokiaľ ti aj teraz trvá PP a je predpoklad že aj bude trvať, tak potom stačí z rozdielu ako som písala.VZ v zamestnaní si zisti ako si mala pri nástupe na MD.Teraz si platíš z max. VZ 1116 eur.

mirca
18. jan 2011

@standa82 to znamená, že ked budem platit 49€, budem tam mať preplatok? dá sa to zmeniť, ked som papier podpisovala len vcera a nechcela by som sa odhlasit a zase prihlasiť (som v siedmom tyzdni)?

monideni
18. jan 2011

@miah ahoj miah, ty si taká znalá problematiky, môžeš mi poradiť? ja si platím DNP od 1.4 alebo od 1.3 - presne takto narýchlo neviem ale 270 dní mi padlo 27.12. Teraz rozmýšľam, že ho buď znížim na minimum - 14,- EUR alebo zruším, nakoľko ešte nie som tehotná. Čo ak ho zruším a napr. na budúci mesiac zistím, že som tehotná? Musím si ho znovu platiť ďalších 270 dní alebo sa mi počíta aj predchádzajúce? Čo v prípade, keď budem musieť ísť na PN a budem ho mať zrušené? Ďakujem pekne za odpoveď a tvoju radu 😉

standa82
18. jan 2011

Si teda zamestnaná alebo nie? Keď si sa prihlásila lrn včera, tak to bolo úplne zbytočné, pretože si už v 7.týždni a nesplníš podmienku 270 dní. Nebudeš mať nárok na matrskú. Oplatilo sa ti to len vtedy ak už máš nejaký prac.pomer ukončený max.2 roky dozadu aby sa ti k dňom z dnp pripočítali dni zo zamestnania - ukončeného. Spolu minim.270 dní. Potom budeš mať nárok na materskú z DNP.

miah
18. jan 2011

@monideni ak uz mas splnenych 270dni a zrusis ho.. ked zistit ze si tehotna staci sa opat prihlasit a splnit podmienku platenia 26tyzdnov.. co sa tyka PNky v tom ti neviem poradit..

mirca
18. jan 2011

@standa82 ne ne, som zamesstnaná, mam TPP, platila som si DNP uz spred prvým tehotenstvom, po vise 270 dnoch som isla na PN a hned na matersku, po materskej som sa odhlasila...vcera som sa bola opät prihlasit

lietadlik
18. jan 2011

Ahojte. Som tu nová, rada by som sa pridala.Na budúci mesiac chcem ísť na IVF(umele oplod.), platím si od 28.11.2008 DNP vo výške 29,20e (ale si nepamätám z akého VZ, lebo pani v soc,poist. nebola velmi ochotná a nemám kópiu prihlasovacieho tlačiva). Podla toho,čo som tu vyčítala, mala by som mať nárok na výplatu dávok PN aj z DNP . Budem na PN asi 1 mesiac pred tehu. Ak by sa mi to nepodarilo, nastúpim do roboty. Chcela by som vedieť, či mám radšej potiahnuť PN na opätovne pokusy alebo prerušiť PN. Ak by som ju prerušila, kolko budem musieť odpracovať aby som opäť mohla dostavať aj dávky z DNP ? ĎAKUJEM

katy1986
19. jan 2011

Ahojte dievčatá,
Mám otázočku, už som si študovala aj stránku sociálnej poisťovne, ale....
Platím si DNP od júla, čiže júl mám zaplatený, čiže mám zaplatených 6 mesiacov. (platím si najvyšší)som tehotná, cca v 6 tt, teraz 25. jan idem k dr na dalšiu kontrolu. Dr. sa ma pýtal, že či chcem chodiť do práce, keby sa dalo.
Som nezamestnaná, ale mám dohodu o vykonaní práce - som v call centre. Lenže 2 týždne som nebola, lebo v kuse vraciam. tak chcem sa spýtať, že keby dr. ma vypísal, to znamená, že by som ani na úrad nemusela chodiť, normálne by som bola doma na pn - ale moja hlavná otázka je, či mám nárok na nejaké sociálne alebo nemocenské ked si platím to DNP? alebo po koľkých mesiacoch zaplatenia mám nárok?
Dakujem za odpovede 🙂 Fakt mám z toho už mišmaš v hlave...

mariana4
19. jan 2011

Ahojte , som tu nova a chcela by som poradit ohladne naroku na matersku. Som zamestnana od 1.11.2010, predtym som bola nezamestnana a teraz som v 6 tyzdni tehotenstva , neviete mi povedat ci budem mat narok na matersku alebo si mam zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie ? Dakujem za odpoved

kamaj
19. jan 2011

@andrejkam Ďakujem 🙂

andrejkam
19. jan 2011

@kamaj nemáš za čo 😀

katuska26
19. jan 2011

@katy1986 no podľa mňa máš nárok na PN z DNP a to z maxima 😉 kľudne choď na PN 🙂 určite sa ti to vyplatí 😉

katuska26
19. jan 2011

@katy1986 a tým že budeš PN si DNP platiť nemusíš, ale akoby si si platila, ráta sa ti to a to až do ukončenia materskej, potom nástupom na RD si to buď zruš, alebo zníž alebo plať ďalej z maxima.... 😉

nika1985
19. jan 2011

ahojte chcem sa spytat od 21.jula 2010 si platim dnpo zacala som marodit som na rizikovom ak to spravne pocitam tak 18.aprila my vychadza ze budem mat zaplatenych 270 dni co potom ?kam mam ist aby som dostavala uz aj z toho peniaze dik