Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

siss_sz
5. máj 2011

@gapa takze ak si budem od 3.5. platit 270 dni DNP, potom dam vo februari prerusenie (teda budem mat zaplatenych 270dni) a napriklad budem tehotna v marci... tak sa prihlasim ...a uz nasledujuci den od prihlasenia mozem byt PN?
dobre som to pochopila?
podla teraz účinných zákonov, smaozrejme?...

dakujem

siss_sz
5. máj 2011

hoci to som udala nejake sibenicne a nezmyselne terminy...ehm...

lucia.kl
5. máj 2011

@sasettka keď budeš mať splnenú podmienku 270dní máš nárok na PN aj OČR z DNP, nevadí že niesi zamestnaná...

gapa
5. máj 2011

@siss_sz
pri dnp neexistuje prerušenie, len odhláška alebo prihláška (to pre presnesť 🙂, to nie je ako v zamestnaní, tam prerušenie je možné)
áno, aj v den nového prihlásenia. No nemocenské z dnp by bolo rátané z minima (podla teraz úč.zákonov).

samozrejme existujú aj iné postupy, no to ak by boli istejšie dátumy vzniku pn ... a už tu je o tom písané.

lucia.kl
5. máj 2011

@laua takto, ak to dobre chápem, platíš si rozdiel do maxima, to znamená že aj keď si teraz na PN tak sa ti to ráta normálne - platíš si aj DNP dalej?? ak áno, tak je všetko v poriadku a materskú by si mala dostávať maximálnu...
ja som bola na PN od novembra do mája - dalej som si platila DNP až dokial som nemala splnených 270dní a materskú som dostávala maximálnu...

lucia.kl
5. máj 2011

@jana86 ahoj. tú PN čo máš neruš - to je zo zamestnania, z DNP si nechaj vypísať druhý lístok PN, ktorý si vypíšeš ako dobrovolne nemocensky poistená a odnesieš do sociálky, len ti odporúčam overiť si v sociálke, či ti naozaj tým dňom uplynie 270dní - kamoške urobili chybu a posunuli jej to...
potom aj žiadosti o MD si pýtaj dve, jednu pre zamestnávatela a druhú do sociálky pre DNP

laua
5. máj 2011

@lucia.kl

Lucka, ďakujem za upokojujúcu správu. Len viem, že tam sa robili rozdiely či bude MD vyplácaná z minima či z maxima. Keď hovoríš, že ty si mala tiež dlhodobú PN a bola ti vyplácaná MD z maxima tak super. Hádam sa na tom nič nemenilo. Ide o to, že v auguste mi končí zmluva na dobu určitú a ptoom budem na úrade a pravdepodobne už tehotná v tom auguste a preto som si myslela, že by som si mala potom určite platit z maxima. Nebolo niekde napísané, že 26 týždnou pred nástupm na MD si musíš platit 4,4% z maximálneho VZ????

lucia.kl
5. máj 2011

@laua nie, len bolo písané, že by si si mala platiť 26 týždňov v kuse.. a po skončení pracovného pomeru by si mala byť ešte v ochrannej lehote, ale skús sa ešte opýtať gapa lebo ja sa tiež do toho nejak moc nevyznám, viem poradiť v tom, čo mám aj ja...

bubinko83
5. máj 2011

baby čo mam robit ? Teraz som poslala peniaze cez IB na DNP a zabudla som tam dat konštantny symbol? ☹

lucia.kl
5. máj 2011

@bubinko83 asi ísť do sociálky s výpisom a nech to tam spárujú... neviem, treba vyskúšať...

mima595
5. máj 2011

@bubinko83 - konstantny symbol nevadi, že chyba
dolezity je variabilny...teda cislo identifikacne

bubinko83
5. máj 2011

@lucia.kl už som volala do banky a operatorka mi povedala ,že vraj konštatny symbol neni povinny,že oni už si podla variabilneho symbolu budu vediet zaradit .Tkaže si to pojdem zajtra len overit či to tam je.

bubinko83
5. máj 2011

@mima595 ,naraz sme pisali 😀 Dakujem za odpoved vlastne to iste mi povedala aj ta pani.

lucia.kl
5. máj 2011

@bubinko83 hej, teraz som si to uvedomila, že to neni variabilný... to je tá prepracovanosť 🙂

bubinko83
5. máj 2011

a mylsite že už zajtra mi budu vediet povedat na pobočke SP či je platba v poriadku?

zabka132
5. máj 2011

..ahojte...potrebujem radu. Dnp si platim od 7.2. 2011, vcera som zistila, ze som tehu. Vychadza to cca na 7 - 8tt . Zatial som si platila minimum. Chcem sa spytat, ak si v pondelok pojdem zmenit dnp na maximum....vojdem sa este do terminu, aby som ziskala max. materske ?
dakujeeeeem 🙂

sandruska81
5. máj 2011

@sevzuz Myslím, že je to tak, ako si napísala. Od 1.10 z minima a potom neskôr z maxima (po 26 týždňoch od posl. prihlásenia).

penelope10
5. máj 2011

@zabka132 no zmenit si vyskunemozes. Musis to 1. DNP zrusit a zacat si platit nove z maxima... a verit, ze sa babo nepoponahla 🙂
snad to vyjde drzím prsty.

firstbaby
5. máj 2011

ahojte, potrebujem poradit...od buduceho mesiaca by som si chcela zacat platit DNP nakolko planujeme druhe babo( idealne august a neskor)...kde to ist povybavovat a kolko mam platit? vobec sa v tom nevyznam...dakujem za kazdu radu 😉

abriela
5. máj 2011

Ahojte "profesionalky" ohladne DNP. Prve DNP som premrhala. Mala som zaplatenych 5 mesiacov este v roku 2011. V decembri som prisla na to, ze som tehu. No termin bol az v august 2011 a uz by mi to nevyslo - spatne 2 roky. Dopadlo to vsak inak a DNP som premrhala 😒 .
Nechcem spravit dalsiu chybu, preto mam na vas otazky. Planujeme pracovat na dalsom babetku a chcem znova platit DNP mam sa prihlasit a platit hned maximum, aby mi vysla co najvyssia materska?
Este jedna otazka: Kolko je maximalna materska? Mam taku info, ze su tam nejake obmedzenia.

rybenka79
5. máj 2011

@abriela vcera som bola sa prihlasit na DNP, som sice uz tehotna a tak 270 dni nestiham podla vsetkeho ale ved je tu moznost vybrat si to ako nemocensku, no nie? 🙂
platim maximum, co je zo zakladu 1116,75e a platba 49,13eu. Materska je 60% a nemocenske 55%...oplati sa to tak ci tak

rybenka79
5. máj 2011

@zabka132 taxa na DPN sa da menit 1x za 6 mesiacov!

zabka132
5. máj 2011

@rybenka79 takze keby som zajtra sla do SP odlhasila som sa a od dalsieho dna prihlasila s maximalnou sumou....tak to sa akoze neda ??? 😕

rybenka79
5. máj 2011

@zabka132 Ano, to sa da, tak mi to vcera povedala pani na socialke....bola zlata, vydrzala vsetky moje otazky 🙂

rybenka79
5. máj 2011

@zabka132 odhlasit a opat prihlasit!!! nie zmenit sumu

katka_1983
5. máj 2011

Ahojte 🙂
ja si platim DNP od novembra 2009, vtedy som bola zamestnana a na papieri som poberala min. mzdu, a platila som to z vymeriavacieho zakaladu tusim 700 eur. potom som si vymeriavaci zaklad zvysila na ten maximalny (po pol roku), odvtedy som stihla byt zivnostinicka a aj nezamestnana a znova zamestnana 😕
momentalne sa snazime o babätko. ale este stale neviem, ako to vlastne s tym DNP je....v miestnej SP su neskutocne neochotny ludia a posuvaju si ma od jedneho okienka k druhemu a tretiemu a tak dalej....asi maju zakazane o tom hovorit, lebo zistili, ze ludia to asi zacali "zneuzivat". Dievcata, viete mi poradit, ako by to bolo keby sa mi podarilo otehotniet? Isla by som hned na PNku, takze by som dostavala PNku okolo 5OO eur???
Dakujem za radu 😉

zabka132
5. máj 2011

@rybenka79 fuuuuuuuu....uz som sa zlakla 🙂 ....ja som to tak aj myslela, len som to zle napisala 😝
...tak asi zajtra, najneskor v pondelok letim na socialku....dakujeeeem.

zabka132
5. máj 2011

a podla coho sa vlastne urcuje nastup na MD...myslim teraz bud 6 alebo 8 tyzdnov pred porodom....to urci doktorka ?

dajenka11
5. máj 2011

ahojte baby, prosim mozete mi pomoct, lebo som uz uplny jelen z toho DNP ☹ DNP si platim od 8.2.2011, zistila som , ze som tehotna tak som podala odhlasku a prihlasila sa na novo. predtym som platila 20 eur a od 28.4. platim tych 49 daco. stiham tych 270dni v pohode. len sa chcem opytat, ze ako mi to vyrataju, ze kolko budem dostavat?? a este jedna vec, predtym som bola bola predtym nez som otehotnela som bola na urade a este predtym rok som bola student, cize zatial som nikde na tpp nerobila. budem mat vobec nieco z toho ze si platim DNP?
dakujem vopred za vsetky odpovede 🙂

standa82
5. máj 2011

@dajenka11 ... z toho nového VZ si musíš platiť minim. 26 t do nástupu na MD. Potom budeš mať nárok na materskú z DNP.