Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

toko2
26. okt 2009

ahoj všetci, prosím o radu.Som dobrovoľne nezamestnaná už dlhú dobu, DNP si platím od 16.12. 2008 z maximálneho vymeriavacieho základu. Nedarí sa mi však otehotnieť a preto neviem ako mám ďalej postupovať aby som toto poistenie nepreplácala.Poradte mi ako postupovať aby to bolo výhodné, neviem, kedy otehotniem 😒 , môžme brať čiste teoreticky mesiace od decembra 2009 ďalej....... Mám sa odhlásiť a prihlástť z minim. vymeriavacieho základu, alebo to mám nechať tak? Dakujem moc za radu.

anjelikbobo
26. okt 2009

Ahojte! Ja som bola na predlženej rodičovskej dovolenke a teraz som sa nahlasila na úrad prace. DNP som si doteraz nikdy neplatila, ale chcela by som začať. Akú sumu to treba platiť a aké mám z toho potom výhody. Ak sa nezamestnám chcela by som opäť otehotnieť. POraďte prosím!

standa82
26. okt 2009

Filiatko, chceš asi vedieť výšku materského príspevku 😖 Výška materskej dovolenky nie je, len dĺžka a tá je pol roka, potom je rodičovská dovolenka. Výška materskej sa vypočíta z rozhod.obdobia za predchádzajúci rok. Ak pôjdeš na materskú tento rok, vypočítava za ti z VZ za rok 2008 (pokiaľ máš TPP), ak pôjdeš na materskú na rok, vypočíta sa ti z VZ za rok 2009.
Príkl.: Mesačne máš VZ 500 eur. 500x12mes.=6000eur:365dní do roka=16,44eur x 55%= 9,04eur je tvoja denná výška materskej. Čiže mesačná výška je pri 30 dňoch v mesiaci: 9,04x30= 271,20 eur(8170,-Sk) Pokiaľ si samozrejme v TPP.
Ak si nezamestnaná a neplatíš si ani DNP, materskú nedostaneš, len rodičovský príspevok po narodení dieťaťa.
Pokiaľ si či už zamestnaná alebo nie a platíš si aj DNP, materskú ti vypočítajú aj odtiaľ.

standa82
26. okt 2009

Toko2, na tvojom mieste by som sa išla odhlásiť a na druhý deň znovu prihlásiť z min.VZ(keďže sa ti nedarí otehotnieť) a keď zistíš, že si tehotná (najneskôr však 26 týždňov pred pôrodom)by som sa prihlásila z max.Lenže zmenu môžeš urobiť len raz za pol roka. Ak by si to urobila k 1.11.09, potom môžeš zmenu urobiť najskôr až k 1.5.2010 a potom ešte 26 týždňov by muselo ostať do pôrodu.

toko2
26. okt 2009

standa 82- dakujem ti za odpoved, už to musím nejako premyslieť, ale si mi to ozrejmila, tak ešte raz dík. A ešte by som sa chcela spýtať, keď som dobrovoľne nezamestnaná, a platím si to DNP, mám mrávo na PN? Som teraz 2 týždne po chyrurgickom zákroku na ruke, kebzže si vypýtam potvrdenie od lekára a donesiem to na soc.poistovnu je tá možnosť nejakej PN, keď som dobrovoľne nezamestnaná? Ďakujem veľmi za odpoveď.

xpetka1x
26. okt 2009

ahojte platim si DNP asi mesiac VZ nan 700 po akom case platenia si ho mozem zmenit na maaaax VZ??

standa82
26. okt 2009

Až po polroku.

standa82
26. okt 2009

Toko2, máš nárok na PN, veď si platíš DNP.

xpetka1x
26. okt 2009

tak VZ si mozem zmenit po pol roku ok.. no a potom z max. VZ budem musit zasa platit tych 270 dni?? alebo len to co mi ostalo do tych 270 dni??

standa82
26. okt 2009

Tých 270 dní sa ti počíta od prvého prihlásenia. Čiže ako som ti písala v int.pošte od 1.10. 🙂

toko2
26. okt 2009

standa82 tak to som asi prešvihla, ked zákrok mi bol robený 13.10 a na stehy idem zajtra.....Či dá sa to aj spatne doniesť do soc. poistovne? Asi nie, ked "robia aj domové kontrolz", taku by už asi nestihli. Ako to je? Díííík

jankkam
26. okt 2009

ahoj gapa potrebujem vedieť že ak splním 270 dní tak ako dlho môžem čerpať z DNP ak budem na PN a potom ma M

xpetka1x
26. okt 2009

baby aksi zmenim po pol roku VZ na maximum a uz mam splatenych 240 dni a chyba mi do 270 len 30 dni musim zasa platit pol roka aj z max VZ?? asi ano ze?? ale musim stihnut platit ten pol roka do porodu?? takze ak si zmenim napr. 20.4 moj VZ na maximum musi sa dieta narodit mynim po pol roku aby mi pocitali RO z maxima

filiatko
26. okt 2009

standa 82 dakujem za odpoved 😉 pracujem a mam trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu. pracujem od 16.7.2007 a na matersku mam ist 8.1.2010. ale teraz od 3.10.2009 som na PN, zapocitava sa do materskej aj PN ma vplyv na vysku materskej? asi sa uz do prace nevratim PRETOZE pn MAM DO 23.11.2009 a potom budem pokracovat teiz v PN. dakujem ti za odpoved 😉

standa82
26. okt 2009

To ti už neviem povedať, len viem že to nie je preruenie poistenia.Snáď poradí niekto skúsenejší. 😒

gapa
26. okt 2009

jankkam,
ak si nebola dlhodobo PN, tak môžeš čerpať nemocenské 52týždnov.

xpetka,
ak nie si tehotná a doteraz si platíš z minima, tak by som nerobila zmenu VZ, ale odhlásenie a nové prihlásenie z maxima. Ak platíš doteraz z dosť vysokého VZ, tak potom je zmena VZ (nie odhlásenie a nové prihlásenie) rozumná.

xpetka1x
27. okt 2009

gapa platim si z VZ 700 a mesacne 30 eu.

standa82
27. okt 2009

Xpetka, gapa ti povedala presne to, čo aj ja.

xpetka1x
27. okt 2009

ano ale napisala ze by nerobila zmenu Vz no ja ho mam 700 a cem si ho zmenit po pol roku na tyxh 1038.55 tak musim urobyt tu zmenu a to sa robi tak ze sa odhlasim a znovu prihlasim z tym max Vz,, nie? xapem to dobre?? a budem si ho platit tyx 26 tyzdnou

eliza.liza
27. okt 2009

pn do materskej sa nezapocitava, podmienka naroku na MD je ze ku dnu nastupu na MD v obdobi 2roky dozadu ku dnu nastupu na MD si bola 270 dni nemocensky poistena, nepreterzite, a celkom 270 dni za posledne 2 roky. mam to overene s odd. nemocenskych davok soc.poistovni. vyska MD - je vyska nem.davok, ta ked sa nemylim sa vyratava priemerom s VZ, ale existuje max. strop VZ. Jeho vyska od 01.07.2009 je 1084,55 EUR, narok na MD je 55 %.

standa82
27. okt 2009

Xpetka, písala som ti do int.pošty. No ešte ma napadlo, keby si nebola vôbec začala platiť DNP z toho VZ, ktorý máš, nemusela si sa prihlasovať. Stačilo sa ti prihlásiť do 8 t.t. To je posledný termín na prihlásenie.Lenže ty si prihlásená a tak už môžeš urobiť len tú zmenu po polroku. Ostatné máš v pošte.

xpetka1x
27. okt 2009

standa diky uz som citala ale nevadi mala som najskor studovat az potom konat. tak ak splnim tych 26 tyzdnou platenia z max. VZ potom mi aj z neho vypocitaju matersku.. a este potom po tych 26 tyzdnoch sa mozem odhlasit z DNP ze?? potom si cem platit fond nezamestnanosti to sa plati dva roky po 6 eu aby som mala podporu.. ale to ty urcite vies

standa82
27. okt 2009

Xpetka, keď sa chceš odhlásiť, tak až po materskej, počas tejto doby si oslobodená od platenia.
No a tie články o materskej: www.porada.sk, klikneš si na kolonku DRAK a ku koncu strany sú názvy článkov.

jankkam
27. okt 2009

ahoj gapa
ako mám chápať dlhodobo PN, to je koľko

bancanka
27. okt 2009

dobry den, prosim prosim poradte mi lebo ked pojdem niekde na urad tak asi budem mat chaos. som doma nezamestnana od februara 2009 ale pred tym som robila v anglicku na papiere2 roky lenze som nesplnila nejaky pocet odpracovanych dni tak mi nevyplacaju podporu a ani nic insie kedze som sa vydala. takze som uplne bez penez. od augusta 25 do septembra 7 2009 som pracovala na pracovnu zmluvu a aj od 16 septebmra do 14. oktobra 2009 na pracovnu zmluvu boli to zastupovacky a teraz som zas bez penazi na urade prace. chcem si zacat platit dobrovolne nemoc poist z dôvôdu ze by som chcela otehotniet, viem ze by som si to mala aspon mesiac pred otehotnenim tak by to vychadzalo do porodu tych 270 dni tusim. no a nic blizsie neviem. viete mi poradit co vsetko ktomu potrebujem dolozit. ci aj papiere z anglicka a z posledneho zamestnania alebo si to oni vyhladaju sami. a ako to je ked budem stale na urade prace. pocula som ze ked sa dam na rizikove tak by som mohla mat aspon nejake peniazky a ako to funguje s tym rizikovym. môzem chodit von kedy chcem? a aka je vyska tej sumu pocas rizikoveho do kedy to platia a este kedy a v akej vyske by mi vyplacali matersku ked si to zacnem dobrovolne platit a do kedy to vyplacaju a co potom po pol roku zvysok materskej. mam si ziadat este aj o nejake ine davky? prosim pomôzte som z toho uplne mimo. hlavne viem ze v tomto state skor nedaju ako pomôzu mladym rodinam.

gapa
27. okt 2009

Bancanka,
k prihláseniu na DnP nepotrebuješ doložiť nič, len prihlášu a tuším nejaké poučenie dávajú teraz podpisovať. Radšej si všetko prefoť alebo vypíš 2x a kopiu kopiu/ druhý rovnopis si daj potvrdiť prevzatie SP.

Treba si postupne čítať, čo je tu popísané. Sú tu aj odpovede na tvoje otázky. Ak si nezamestnaná a nemáš deti, tak máš dosť času. Pozri napr. temu o DNP ... a príspevky pána mihála ...

orchidea1980
28. okt 2009

standa82 -ďakujem 😵

orchidea1980
28. okt 2009

ahojte. Spätne som prečítala skoro všetko, už aj viem, ako mám postupovať, len chcela by som to mať od Vás, potvrdené, že bude to ok. Tak, ak máte čas:
*mám DNP od 5/2009, platím z minima
*budem nezamestnaná od 11/2009
*plánovať baby môžme až na jar
Teraz pokračujem v DNP s minimom. Keď sa podarí otehotnieť, potom (max. do 6 tt) utekám na Soc.poistovnu a spravím zmenu v DNP.
A to: Odhlásim z DNP a znova, hneď na druhý deň prihlásim s max. VZ (1084,55€). A budem platiť z toho, len neviem dokedy. Obidve veci viem vybaviť jeden deň, že?
Alebo zvýšim VZ na maximum (Ja už budem mať pol roka, tak môžem dať aj zmenu). Ale zmenu vedia mi spraviť až od začiatku nasledujúceho mesiaca, s tým ja už asi nestíham 26 týždňov do nástupu na MD. Tak,mala by som odhlásiť/prihlásiť, radšej ako zmenu, že?

Keď by som našla nové pracovné miesto, aj tak platí skoro všetko, čo je hore. Len s rozdielom, že zvýšiť by som nemusela na max, ale na rozdiel max.-VZ z roboty. alebo? 😕

ďakujem za Vaše odpovede

standa82
28. okt 2009

Orchidea, ak nastúpiš na MD v roku 2010, tvojím RO je rok 2009. Čiže teraz by si sa mala odhlásiť a znovu prihlásiť z maxima.

orchidea1980
28. okt 2009

standa82, ďakujem, tak ja som bola v omyle??? 😕 😨 a keď budem prihlásená z maxima, tak do kedy mám platiť z maxima? Až do nástupu na MD? Lebo to už nebude malá čiastka 😒 (z 1084,55€...4,4%...47,72€ / mesačne).

A ohladne toho RO, si si istá? Ja to tak viem, že ak by bola MD v r.2010 rozhodujúce obdobie by bolo z r.2009 len ak nemám žiadne ukončené nemoc. poistenie. Keby som mala robotu napr. od 1.4.2010 a otehotnela ešte v tom mesiaci, tak RO by bolo od 1.4.2010. Lebo to je posledné nemoc.poistenie. A som si myslela, že na DNP platí to isté. Ak by som napr. v apríli dozvedela, že som tehotná, hneď by som odhlásila/prihlásila z maxima. A brali by RO od nového prihlásenia. Vysvetlite mi prosím Vás, ako mám tomu rozumieť?