Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
11. máj 2012

@lucianak
na druhej strane by to malo byť (teda predpokladám, lebo tak je to aj na žiadosti o materské)

lucianak
11. máj 2012

@gapa Aha, už som to našla 🙂 Ďakujem za radu...

zabkakatka
11. máj 2012

@gapa
no planovala som otehotniet a zrejme sa podarilo 🙂
cakam na potvrdenie, ale pytam sa preto, ze by som chcela este cerpat PN - dajme tomu, ze teda z minima .... ak budem pn napr. 10 dni pocas tychto 10 dni nemusim platit DNP? - ale bude sa mi to pocitat do toho obdobia 270 dni, ktore musim splnit na narok pre cerpanie MD???? dobre to chapem

dakujeeeem

lucianak
12. máj 2012

Baby, prosím poraďte... Mám nejaký blbý pocit z toho, čo som urobila.
Dokina mi vypísalla papier o PN pre socku. Ale až doma som si všimla, že napísala zlé číslo ulice. Tak som to prepísala dosť na hrubo s perom a dokonca mi to na tie spodné papiere pretlačilo nad to zlé číslo. Bude problém na sociálke?
Ďakujem za odpovede...

vejula
12. máj 2012

@gapa ahoj chcem sa spytať na tvoj pohlad na môj pripad. Dobrovolne nemocenske pripoistenie som si začala platiť minuly tyžden v lete. Platila som ho asi 3 mesiace a potom prerušila. Tento rok som si začala opať platiť 31.1 a hned vo februari som otehotnela. Termin mam 3 novembra. Na pisťovni mi povedali že mi to vychadza, ale chcem sa ešte uistiť, či je to skutočne tak. Či sa to čo som platila v lete vlastne zaratava. Ďakujem 🙂

gapa
12. máj 2012

@vejula
je dobré, že dnp ti bude trvať v den nástupu na md. Vdaka týmto 3 mesiacom ukončeného nem.poistenia splníš podmienku aspon 270dní NP dva roky pred pôrodom, tj. vpohode splníš podmienky na nárok na materské.🙂

vejula
12. máj 2012

@gapa dakujem za odpoved 😵

ivca82
12. máj 2012

@gapa chcem sa ťa opýtať, prečo je lepšie aby v deň nástupu na MD trvalo DNP? Ja som zamestnaná, platila som si niekoľko rokov dnp, 31.1.2012 mi zo zákona zaniklo, teraz som tehu a keďže som na pn, pred nástupom na pn som sa prihlásila na balík, aby som mohla čerpať z minima z dnp pn. Z balíka som sa už odhlásila, tak by som chcela len vedieť, či sa nemám radšej prihlásiť potom pred nástupom na MD na balík, a ak som sa tu správne dočítala, tak by som ho nemusela rušiť, až po skončení MD, a neplatila by som ani dôchodkové ani nezamestnanecké?

maria.vinea
12. máj 2012

@lucianak

Este jedno tajomstvo, ak si tehotna a si pn , tak k tebe kontrola nepride, to mam potvrdene...ale pssst
Ja sama sa podla vychadzok vobec neriadim....

lola77
12. máj 2012

@maria.vinea Tak mne kontrola bola...a aj kamoškám, čo sú na PN a sú tehuľky... To je všetko o šťastí 🙂

gapa
12. máj 2012

@ivca82
lepšie, teda istejšie preto, že sa nemusiš zaujímať o ochrnnú lehotu, kedy prestane plynúť (napr. po ukončení očr nad 10dní, pn dlhšej ako 52týž, neplateného volna). Môžeš sa prihlásiť aj potom, no samozrejme to má vplyv na všetky poistenia na ktoré sa prihlásiš, počas dní pred md (poistenie v nezam., dôch.poistenie z toho vym.základu)

ale ak ti plynie OL, tak lepšie popredu sa prihlásiť, ako si spravila ty, kvôli nepredvídaným udalostiam.

ivca82
12. máj 2012

@gapa opäť raz veľmi pekne ďakujem za radu/vysvetlenie 🙂 🙂 🙂

maria.vinea
12. máj 2012

@lola77
Asi ano... Ja len viem, ze na to nie su ludia, aby kontrolovali este aj tehotne,.. mojej mame raz bola kontrola , raz jej zazvonili zdola, sla prec.... A mama bola na balkone... Videla tu pani a ta sla rychlo prec. Clovek ktory je na Pn moze aj spat, sprchovat sa, alebo podobne, a oni vydzubanci raz zazvonia a idu prec...

lola77
12. máj 2012

@maria.vinea Tí, čo chodia na kontrolu majú papier, kde sú mená a adresy ľudí, ktorých majú navštíviť. Nie sú tam žiadne diagnózy, takže bežne sa chodí aj ku tehuľkám. Moja známa je šéfova presne tým, čo chodia na kontroly....U mňa zvonil viackrát a čakal..a kontrolu som mala v sobotu ráno tesne pred 10h...a o 10h mi začínala vychádzka.

maria.vinea
12. máj 2012

@lola77
Fiiiha, tesne pred vychadzkou, to je zakerne....

dadka28
13. máj 2012

@gapa ahoj..neviem či na mna pamatas...len v skratke...som v OL na PN...ak nahodou že mi ukončia PN,budem sa musieť hlásiť na úrad práce,keďze RP mi skončil v januári 2012...čiže tým pádom ak by som sa nahlásila na úrad práce,ruši sa mi OL a tým pádom nič z materskej??

stefi26
13. máj 2012

Chcela by som vas poprosit o radu. DNP som uz dávno splnila ešte v minulom roku tych 270 dní, v januári som sa odhlásila a na druhý deň opäť prihlásila na DNP z maxima, nakoľko sa nám do vtedy nepodarilo otehotnieť. Ale nakoniec sa na nás usmialo šťastie a som konečne teraz otehotnela - ptp mám 3.12. , DNP mi zanikne 21.10. - není to problém, lebo keď pôjdem 6 týžd. pred termínom na materskú, tak to bude 1 deň po zániku DNP - môžem isť aj 8 týžd. pred termínom, lebo niekde som sa tu dočítala, že pri DNP sa môže isť len 6 týžd.
A ešte jednu otázočku mám, keby som išla teraz na PN, viem že by som ju mala z minima, ale ma zaujma, či by som musela stale platiť to DNP až do toho 26 týždňa ?

zalka
13. máj 2012

@stefi26
Môžeš ísť na PN, počas PN odvody neplatíš. A správne si napísala PN bude rátaná z minima.

lolah
13. máj 2012

Babule prosim vas, ak mi niektora viete poradit...moja situacia je takato: 23.juna mi konci 270 dni DNP /platene z maxima/ este po starom, ale tehotna nie som /zdravotne problemy/. Viete mi poradit, ake mam moznosti dalej, co by bolo najlepsie pre mna, aby som o tie peniaze neprisla uplne? Chceme druhe babo, ale ktovie kedy sa nam podari .( Velmi pekne dakujem za odpoved.

ronja
13. máj 2012

@gapa Ahoj gapa a ostatné kočky viete mi prosím poradiť? DNP si platím od 1.9. 2011, k 31.1. 2012 som sa odhlásila a hned aj prihlásila nanovo. Podmienku 270 dní budem mať splnenú 27. mája 2012. ide o to, že som v 16 týždni tehotenstva a mám zdravotné problémy, kvôli ktorým ma chce lekár vypísať na PN. To je všetko OK , peniaze z Pn sa zídu no chcel ma vypísať už na minulej poradni a som ho ukrkala, že ešte nie, že nemám splnených 270 dní DNP, že aj tak nič neodstanem ale že budem doma a budem dodržiavať kľudový režim. teraz v stredu idem opäť na poradňu a zaujíma ma , že ak ma teraz na tú PN reálne vypíše tak mám odniesť papiere na sociálnu poisťovňu a oni rozhodnú potom k tomu 27. máju že mi priznávajú nemocenské dávky, či je to sprostosť a žiadosť o nemocenské dávky zamietnu a budem musieť doniesť novú Pn až k tomu 27. máju vystavenú???
Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

zalka
13. máj 2012

@lolah
Ak máš zdravotné problémy tak potom len nástup na PN do 7 dní od skončenia DNP. Cez PN sa Ti vrátia nejaké peniaze.

zalka
13. máj 2012

@ronja
Je to hlúposť, PN je platená až ked je vystavená po splnení podmienky teda až po tom 27.5. ak Ti lekár vystaví PN tak bude platená, ak ju vystaví skôr tak bude neplatená.

Ešte otázka, predtým ako si začala platiť DNP si nemala nejaké ukončené zamestnanie?

lolah
13. máj 2012

@zalka a co tak platit si novy balik po novom? a keby som nastupila na PN, kolko je to asi penazi na mesiac?

zalka
13. máj 2012

@lolah
No balík po novom je tiež riešenie, ale stojí podľa VZ aký si zvolíš. Treba platiť 35,15% z VZ, takže ak si zvolíš VZ 1000 eur tak budeš platiť 351,50 eur mesačne. Ak si zvolíš maximum 1153,50 tak musíš platiť cez 405 e ur mesačne, ak si zvolíš minimum 339,89 eur tak mesačne zaplatíš 119,66 eur.

Ak nie si tehotná, tak podľa mňa je to drahý šport. Lebo by si sa musela prihlásiť na pokračovací balík z maxima, aby to malo nejaký efekt. A aby sa Ti prípadná materská v roku 2013 nezpriemerovala.

Proste máš dve možnosti:
1) necháš to padnúť, pôjdeš na PN a v prípade tehotenstva sa prihlásiš na balík z maxima a den dva na to pôjdeš na PN až do materskej a materská bude maximálna
2) budeš pokračovať v balíku, ak budeš platiť maximum a otehotnieš tak potom môžeš to zrušiť a budeš mať maximálnu materskú ,
ak budeš platiť minimum a po otehotnení to zrušíš, tak potom budeš mať materskú vyrátanú z priemeru.

lolah
13. máj 2012

@zalka dakujem pekne za odpoved, toto som potrebovala vediet, ake mam moznosti. Teraz uz len nad tym popremyslat, zial z maxima si to nemozem dovolit platit, takze realne je to prve riesenie. Dakujem krasne :o)

zalka
13. máj 2012

@lolah
No to skoro nikto si nemôže dovoliť platiť z maxima. ☹ to bol úmysel predošlej vlády a ministra.

lolah
13. máj 2012

@zalka este prosim ta, ak mozes...ak beriem prvu moznost do uvahy, a dala by som sa na PN od 23.6. na dajme tomu do 23.7. /od 24.7.naplanovana dovolenka/ a potom by som mohla este ist na PN, ratalo by sa mi este z DNP? Alebo PN musi byt nepretrzite?

zalka
13. máj 2012

@lolah
PN musí byť nepretržité. Po dovolenke už by si nemala ochrannú lehotu, takže potom by PN platená nebola. Resp. ak sa potom prihlásiš na balík z minima a o den dva pôjdeš na PN tak PN bude platená ale len z minima.

lolah
13. máj 2012

@zalka myslela som si :( proste smola...ale dakujem za ochotu.

ronja
13. máj 2012

@zalka Ahoj mne práveže stále trvá pracovný pomer som teraz na rodičovskej dovolenke s dva a pol ročnou dcérkou a pracovný pomer mám na dobu neurčitú. práve kvôli tomu že som pri prvom tehotenstve skončila na rizikovom a mala som len PN od zamestnávatela som sa teraz rozhodla platiť si DNP kedže sme druhú bábo plánovali. Kedže mám pracovný pomer tak mám asi súbeh dvoch poistení a nárok na PN budem mať len z DNP po splatení tých 270 dní ak tomu správne rozumiem. Potom ked nastúpim na materskú budem mať aj od zamestnávatela aj z DNP tak je??? Dakujem