Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

papuka
25. jan 2012

Ahojte, chcem sa opýtať dve otázky. Som na PN, som v 15 týždni tehotenstva, mám aj DNP aj normálne, PN som od 12/2011, termín porodu je 07/2012, dokedy budem dostávať vyššiu PN? 270 dní som završila 31.11.2011
Druhá otázka: Mám PN od gynekológa a sestrička mi povedala že nemám nárok na vychádzky, mám alebo nemám? Ja ich inak nepotrebujem, iba keď potrebujem niečo na úradoch kde to manžel za mna nevybaví.

vivere
25. jan 2012

@moon1979 to je mi jasne, ze v tomto pripade je to zbytocne. Ale ked planujem?

sisull
25. jan 2012

@zuba dakujem, cize mne sa to neoplati.. aj keby som sa prihlasila k 31.1., 270 dni by uplynulo cca v oktobri t.j.dovtedy by som musela nastupit do prace.. a maly bude mat v lete este len dva roky, je otazne ci ho vezmu do skolky.. este raz vdaka

kikuskas
25. jan 2012

ahojte, od vcera si platim DNP, este som si to nikdy predtym neplatila, takze idem este podla stareho systemu. Ak budem tehotna, dostanem matersku od zamestnavatela tych 65% z platu a plus DNP k tomu? A ako dlho sa DNP vyplaca? len pocas materskej? Dakujem velmi pekne za pomoc.

majolenka11
25. jan 2012

@andy175 napis mi ešte raz o čo islo do ip 😉

domeli
25. jan 2012

@patulka83 rozumieš tomu správne, no aby sme pracovníčke SP nekrivdili, tak to nepomenujme zavádzanie, len Ti proste nespomenula tú finančne výhodnejšiu možnosť, ktorá tu do 31.1.2012 ešte je... 🙂 Tak ako uviedla majolenka11, ak sa odhlásiš a prihlásiš do 31.1.2012 (s dátumom odhlásenia najneskôr 30.1. a prihlásenia 31.1.2012), spadáš pod pravidlá platenia DNP podľa "starých pravidiel" - t. j. teraz platiacich. DNP Ti v tomto prípade k 1.2.2012 zo zákona nezanikne, ale začne sa Ti nanovo rátať 270 dní a zanikne automaticky až 271.dňom (čo bude niekedy koncom októbra 2012). Platiť si budeš stále iba DNP (teda nie balík soc. poistení, ako to bude od 1.2.2012) vo výške 4,4% (nie cez 35% ako to bude od 1.2.2012) z Tebou určeného vymeriavacieho základu (pre max. materské: z max. VZ 1153,50 - čiastka 50,75e). Čo sa týka tehotenstva, tak je potrebné, aby si k dátumu zániku DNP bola tehotná (teda do toho októbra), aby si si potom mohla uplatniť nárok na materské z ochrannej lehoty, ktorá je v prípade tehotenstva 8 mesačná. Počas tejto ochrannej lehoty v prípade tehotenstva sa potom na tehotné vzťahuje aj nárok na PN z DPN, ak by bola potrebná počas tehotenstva do nástupu na MD.

tin007
25. jan 2012

Ahojte, mam taku otazku; 19.12. som sa prihlasila na DNP z maxima (49.13 je sadzba), teraz pozeram, ze nova max. sadzba je 50,75. V prihlaske mam uvedenu sumu, z ktorej platim DnP, moja otazka je, ci sa mi ju oplati zmenit na akt. maximalnu. Predpokldam (kedze si DNP platim iba mesiac aj kusok), ze by som musela dat odhlasku a nasl. den novu prihlasku na DNP s max. VZ. Viete mi povedat, aky rozdiel v MD by bol medzi platenim 49.13 a 50,75? Dakujem

mima595
25. jan 2012

@tin007 - ak nie si tehotna, možes tu kludne spravit...jednak tym ziskas dalsie dni navyse...lebo ti nove DNP skonci až cca. koncom oktobra...
ale bude sa ti nanovo ratat novych 26 tyzdnov, teda narok na max. davku budes mat až po 26 tyzdnov od aktualneho prihlasenia

tin007
25. jan 2012

@mima595 nie som tehotna; PP mi koncil 17.12. a nebola osm si ista, ci nie som (bola by som v case prihlasenia asi tak 2-3 tyzdne tehu), preto som sa prihlasila. uvazujem, ci to stiham, to by som dnes musela utekat odhlasit a zajtra prihlasit, uff

dori2
25. jan 2012

@jonki ano, presne tak. ak nie su tehotne, ked sa do konca januara odhlasia a znova prihlasia, pojdu este podla starych podmienok. 🙂

stefi26
25. jan 2012

ahojte, prosím vás pomôžte mi. Dnes som bola na SP a chcela som potvrdenie k ročnému zúčtovaniu dane za rok 2011, že koľko mám odvedených platieb z DNP. Len tam bola "strašne mila pani" a ta mi povedala, že si mám napísať žiadosť - neviete niekto ako má ta žiadosť vypadať, čo to má všetko obsahovať, ak ste to niekto písali, tak mi prosím vás napíste koncept. ďakujem

yvi83
25. jan 2012

Baby, ja uvazujem ze sa zajtra pojdem prihlasit na DNP, uz som si to raz platila, no zial za tu dobu sa nam nepodarilo otehotniet tak mi to uz padne, vtedy som si platila maximalnu sumu, musim si aj teraz ked chcem dostavat v pripade tehu maximum??to predchadzajuce sa mi uz nijak nezapocitava?? dakujem

dorka21
25. jan 2012

Ahoj! Mam otazočku?
Od pondelka som PN, ale som nezamestnana. Od doktorky som dostala 2 papiere, jeden ružový a druhý cierny.
Ktorý mám kam odovzdať???

zuzanamatko
25. jan 2012

@stefi26 mne kamaratka ekonomka poradila, aby som si dala dokopy vsetky platby co som platila,ja som to platila cez IB, tak som si podla variabilneho symbolu všetko vytlacila, ale mne to dali aj na socialke a nedala som ziadnu ziadost.

stefi26
25. jan 2012

@zuzanamatko ďakujem za odpoveď. Len ja som to neplatila cez IB, tak teraz neviem ako im mám napísať žiadosť. Ty si asi natrafila na ochotnú pracovníčku, keď ti to dali aj na SP, lebo mne povedala , že oni nemajú tlačivo, že si to musím sama napísať.

janulienka1
25. jan 2012

Platím si DNPO už 3 roky teraz som na rodičaku.Otehotnieť neplanujem .Chcem sa opytať ked teraz odhlasim a prihlasim do 31.1 a budem chcieť ísť na PN ,budem mať hned nárok na dávku v PN?Alebo sa mi neoplatí špekulovať ? 🙂

demelza
25. jan 2012

@mima595
@domeli
mozete mi poradit? platim si dnp od aprila z maxima, tehotna nie som, takze uvazujem, ze sa odhlasim a znova prihlasim do konca januara, cim mi zacne odznova plynut 270dni, vsak? teraz mam vsak zdravotne problemy a mohla by som ist na PN, je to mozne? aby som napr. dnes odniesla potvrdenie o PN, v piatok sa odhlasila a v pondelok prihlasila znova na DNP z maxima? ci nie je mozne odhlasit sa z DNP pocas PN? neviem co je lepsie

nelly3
25. jan 2012

@stefi26
Meno, adresa, mesto, PSČ

Pobočka SOCIÁLNEJ POISŤOVNE
Záhradnícka 153
829 02 Bratislava

Bratislava, 4.január 2012

Žiadosť o vydanie a zaslanie potvrdenia o odvedenom poistnom na dobrovoľné nemocenské poistenie za rok 2011.

Dobrý deň,
dovoľujem si Vás požiadať o vydanie a zaslanie potvrdenia výšky platieb poistného na dobrovoľné nemocenské poistenie pre účely vykonania ročného zúčtovania za rok 2011, pod variabilným symbolom xxxxxxxxxxx.
Potvrdenie prosím zaslať na uvedenú adresu v záhlaví listu.

Ďakujem za skoré vybavenie žiadosti.

podpis

som to z jednej stranky skopirovala 😉 len tam nedavaj var.symbol, ale tvoje rodne cislo 😉

nelly3
25. jan 2012

@stefi26
este som zabudla, adresu pobocky poistovne daj kam patris ty 😉

adide
25. jan 2012

@annie6 min.rok som po 3 rokoch na rodicovskej nastupila do praca a hned dostala vypoved, tak som sa dostala na tuto stranku a riesila som cosi podobne..No vtedy boli uplne ine podmienky...Teraz pracujem a chceli by sme druhé bábatko, preto chcem vyuzit este sancu do 31.1.12 a poistit sa ...doteraz som poistena nebola.....pomohla si mi, 😉 dakujem za odpovede a gratulujem k dvom // 🙂 🙂 🙂

mima595
25. jan 2012

@demelza - toto riesenie je dobre...možes sa odhlasit aj pocas PN...ale ako pisala Gapa, mozu ta skontrlovat, kedze si PN....
možes aj dnes podat odhlasku s datumom odhlasenia v piatok a hned aj prihlasku s datumom prihlasenia v pondelok a napr. od zajtra ist na PN

jonki
25. jan 2012

@dori2 dakujem velmi pekne aj za moje kamosky...ja sa snazim poradit ked viem ale nie vzdy som si ista tak si mi to potvrdila.akurat som sa snazila jednej babe poradit ze to co jej povedali na poistovni asi nie je moc spravne....ze jej poradili zle...ale ona ze sa rozhodla inak...no co uz ☹

stefi26
25. jan 2012

@nelly3 ďakujem 🙂

demelza
25. jan 2012

@mima595
myslela som, ze to potom pojdem odhlasit pocas vychadzok, to by slo nie? ok, takze na vyplatenie PN nebude mat nasledne odhlasenie a prihlasenie DNP ziaden vplyv, vsak?

mima595
25. jan 2012

@demelza - ak ti da vychadzky, tak možes, na PN to vplyv mat nebude...

lenia8765
25. jan 2012

ahojte,mam otazku som dobrovolne pripoistena a som na marodke uz od septembra,chcem sa opytat ci mi budu vyplacat matersku pokial neprestanem marodovat ?aledo len do januara a potom už nič?alebo sa musim ist prihlasit a na novo prihlasit aby som dostala peniaze ci co vlastne mam robit??pomoooc ☹

demelza
25. jan 2012

@mima595
dakujem, si zlata, velmi si mi pomohla

janulienka1
25. jan 2012

A ešte ,ked pôjdem na PN 1.2 tak som ešte v ochrannej dobe 7 dní?

luna22
25. jan 2012

na Pn sa vlastne može ist aj 2,2 až do 7.2 ?

katka9900
25. jan 2012

@luna22 ano