Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

stitch30
4. júl 2012

Babi fakt ďakujem za rady. Tak to všetko prerátam pozriem do papierov , ale veľmi ste mi pomohli. Ak neovplyvní výrazne tak to je fajn z toho si už hlavu robiť nebudem.No dúfam že nemenili vymeriavacie základy lebo platím z minima aby som nemala nedoplatok .

gapa
4. júl 2012

@janka9900
to druhé. ochr. lehota bude plynúť z oboch nempoistení, ak po zániku nevzniklo nem.poistenie.

gapa
4. júl 2012

@saaskia
nemusíš splniť 26týž. Ak splníš 270dní, ale nie 26týž, tak bude nem.dávka z minima.

wewe1
4. júl 2012

@miselka206 Ahoj a akú sumu platí manžel za tú poistku?

olo
5. júl 2012

ahojky dnp si platim uz dlho do maxima dna 17.1 2012 som dala odhlasku a 18.1. zasa prihlasku som tehu mozem od 23 .7. nastupit na pn chapem to dobre to uz uplynie 26 tyzdnov platenia a budem mat pn z maxima a na matersku je jedno ci nastupim 6 alebo 8 tyzdnov dakujem pekne. a pred ukoncenim dnp by asi bolo dobre to predlzit ci co radite vdaka

janka9900
5. júl 2012

@olo ahoj, ano mozes nastupit na PN po 26. tyzdni a bude z max. ak by si nastupovala na matersku z ochrannej lehoty, musis nastupit 6 tyzdnov pred terminom porodu. pred ukoncenim by si mala lepsie prihlasit sa na balik, aby si nastupovala na matersku z trvajuceho poistenia. nastupit vtedy mozes 6 alebo 8 tyzdnov pred terminom, ale viac sa oplati 6 😉

brita
5. júl 2012

@janka9900 Ahoj, prosim ta, mozem sa spytat, preco by @olo mala lepsie sa prihlasit na balik pred ukoncenim DNP? Pises, ze by potom nastupovala na matersku z trvajuceho poistenia. Trosku tomu nerozumiem, ved bude v ochrannej lehote 8 mesiacov, takze matersku jej potom priznaju aj ukonceneho DNP - plynule prejde z PN na matersku. Aky vyznam ma, aby si dala po ukonceni DNP ten balik? Dakujem za vysvetlenie.

olo
5. júl 2012

@janka9900 dakujem takze 23. ma moze doky vypisat mam rizikove tehu po 4 potratoch a preco je lepsie nastupit 6 yzdnov pred terminom ako8 som aj zamestnana a ten balik taktiez nechapem ak mate chut to blizsie vysvetlit budem rada vdaka

janka9900
5. júl 2012

@olo po styroch? 😕 ☹ tak drzim palce, nech teraz vsetko dobre dopadne 😉
lepsie je nastupit 6 tyzdnov, pretoze mozete mat navyse dva tyzdne platenej marodky z maxima 😉
@brita ten balik nie je nutne predlzit, ale je to jednoduchsie, pretoze netreba dokladovat, ze ste boli v case zaniku poistenia tehotna. je to dobre hlavne vtedy, ked prechadza zena z rodicovskej dovolenky na matersku. a kedze budete PN, za balik platit nebudete a mozete si ho nechat aj pocas materskej. mozno sa vam dni poistenia v buducnosti zidu na dalsiu matersku, pripadne PN, OCR....

brita
5. júl 2012

@janka9900 Dakujem. 😉

olo
5. júl 2012

DAKUJEM CIZE OD 18.1. SI RATAT 26TYZDNOV AJ S VIKENDAMI TO MI VYCHADZA OD 23 NA PN A 6 TYZDNOV PRED TERMINOM NA MATERSKU BALICEK PREDLZIT OD 12OKTOBRA TAKTIEZ Z MAXIMA -NEPLATIM NIC AJ MATERSKA BUDE POTOM Z MAXIMA DOBRE CHAPEM NECHCEM ABY NASTAL NEJAKY OMYL DAKUJEM PEKNE

alenkaorava
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka9900
5. júl 2012

@brita @olo nemate zac 😉
@olo, ano, od 18.1. ratat 26 tyzdnov. na dalsi den od skoncenia 26. tyzdna mozete ist na PN. ja som to pozerala a vychadza mi, ze vam konci 26t. 18.7., teda by ste mohli ist od 19.7. na PN. balicek si predlzte den dva pred zanikom poistenia. je jedno, ci si ho date z max., ci z min., matersku to neovplyvni. lepsie je nastupit 6t. pred terminom 😉

olo
5. júl 2012

@janka9900 dakujem velmi pekne len aby to vsetko dobre dopadlo

olo
5. júl 2012

@janka9900 ja som to tiez ratala ale 23mam kontrolu tak par dni hore dole

janka9900
5. júl 2012

@olo no jasne, aspon si uzijete posledny volny vikend s neobmedzenymi vychadzkami 😉 drzim palce, aby bolo vsetko v najlepsom poriadku 🙂

mima22
5. júl 2012

chcem sa spytat ak mi budete vediet poradit ci sa da este platit to dobrovolne aby ked ostanem tehotna mala vacsiu matersku?kolkoo to trreba platit a ako dlho?a musim ostat do nejakeho casu tehotna?

gapa
5. júl 2012

@alenkaorava
vela otázok, nemám ale čas, tak niečo
podla mojich info (no lepšie overiť aj cez poradna@socpoist.sk ) ak chceš mať nepretržité dnp následne po starom tak pred ukončením sa treba prihlásiť na dobrov.dôchodkové+dobrov.poistenie v nezam., potom to bude trvať v balíku.
ráta sa aj do nároku na podporu, no tam by si musela platiť potom ešte dlhú dobu, aby v sumáre si mala aspon 730dní v období tri roky pred zaevidovaním a to je drahé, tiež to nebudem platiť, sa neopaltí, ak pôjdeš na up až po 3rokoch detí.
výhoda balíka je, že ti trvá to nem.poistenie aj počas poberania materkého bez platenia (príp. aj počas poberania nemocenského z dnp, tiež neplatíš) tj. pre budúcnost, napr. pn..., inak velký význam v tom nevidím, bo to poistenie v nezam, je krátke.

mary86
6. júl 2012

@mima22 ahoj dá sa, ale po novom už musíš platiť celý balíček a to sa ti podľa mňa vôbec neoplatí - ale aby si mala podrobnejšie info - tak ak zaplatíš za celý balík sociálneho poistenia mesačne 119,45 eur. A ak získaš 270 dní dobrovoľného poistenia, môžeš za minimálne poistné poberať materské vo výške 220,93 eur mesačne. To je teda počítané z min. vymeriavacieho základu - ak by si sa rozhodla platiť z max. vymeriavacieho základu, tak by si pri mesačnej platbe 405,45 eur budeš môcť po získaní 270 dní dobrovoľného sociálneho poistenia poberať materské vo výške 749,78 eur mesačne. Môžeš sa rozhodnúť, ale ako vravím podľa mňa sa to už za týchto podmienok neoplatí 😒

tinkaaa
6. júl 2012

ahojte pre všetkých,ktorí si chcú vypočítať výšku pn,alebo materskej - pripájam podľa mňa užitočný link - páči sa 😉
http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-n...

zuzana612
6. júl 2012

@gapa ahoj, len jedna otazka. Z coho sa mi bude ratat materska na ktoru mam nastupit v oktobri 2012. Do januara 2012 som bola vzdy poistena z max. vymeriavacieho zakladu. Od 1.2. som nepretrzite poistena z celeho balika, ale len z minima. Doteraz som bola v tom ze materska sa mi bude ratat z roku 2011 kedy som bola poistena z maxima. ALe po pozreti stranky co tu dala @tinkaaa som ostala v pomykove, ci mi nevyrataju matersku z prveho polroka 2012. Lebo tym padom by mi vysla len minimalna 😒

mary86
7. júl 2012

Ahojte mám jednu otázku - musím aj počas PN platiť DNP, tak sa mi zdá že počas PN sa nemusí platiť ale nie som si 100% istá. ďakujem za odpovede

petronelka1
7. júl 2012

@zuzana612 Ty si rovnaký prípad ako ja. Tiež budem žiadať o materské v októbri 2012 a v apríli som si začala platiť balíček, keďže mi trvá aj TPP v práci a momentálne som na rodičovskej dovolenke do januára 2013. Aj na pobočke v BA aj u nás v SL mi potvrdili, že materská mi bude rátaná za kalendárny rok 2011 (vtedy som si platila po 31 eur mesačne a teraz od apríla platím už len minimum), keďže som nepretržite poistená na DNP od augusta 2011. Aj pri Natálke mi bola materská rátaná za kalendárny rok 2008, pričom na materskú som nastupovala v dec. 2009. Tiež som zvedavá ako to dopadne v októbri, ako to vlastne vyrátajú, ale v apríli mi potvrdili ten rok 2011.

petronelka1
7. júl 2012

@mary86 Počas PN sa DNP neplatí. To isté platí pri poberaní materskej. 😉

mandm
7. júl 2012

@mary86 neplati sa pocas PN ALE pokial tu PN uz cerpas z DNP. pokial nemas este splnenych 270 dni tak musis platit. 😉

lucianak
7. júl 2012

@gapa Ahoj, vraj mám preplatok z DNP. Je na socke nejaké tlačivo, ktoré môžem vypísať alebo na pc vypísať žiadosť o preplatok?
Ďakujem

mary86
7. júl 2012

@petronelka1
@mandm super, nebola som si istá, takže ďakujem - a áno PN čerpám už z DNP 🙂

lucianak
7. júl 2012

@poisonblu Ahoj, ty si platíš ešte dnp, aj keď si na PN? Ja si síce platím, aj keď viem, že nemusím. 30.6. mi uplynulo 26t, tak už nebudem posielať peniaze do socky a požiadam o preplatok.

mary86
7. júl 2012

@lucianak Ahoj, ja som mala preplatok začiatkom roku - som bola na pobočke SP a tam mi dala pani čistý papier a nadiktovala mi čo mám napísať - ručne - a peniažky mi prišli do mesiaca na účet 🙂

eldzina
7. júl 2012

Ahojte, Ja som nastupovala na matersku este v januari zo stareho DNP. Tak mi prisiel papier, ze mi ho ukoncili od februara. A moja otazka, ked mi skonci materska a chcela by som ist na PN, z coho mi bude PN vypocitana? na tom novom prihlasena nie som. Dakujem.