Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

stojdulka
16. nov 2009

ahojte...chcela by som si overiť informáciu....ked si už desať rokov nepretrzite platím nemocenské ako SZČO(čím spĺnam podmienku 270dní) a od noveho roku chcem otehotnieť tak stačí ak si začnem v decembri platiť DNP z max. VZ a dostanem potom maximálnu možnú materskú? alebo ako to je???

gapa
16. nov 2009

Stojdula,
ak sa chcece začať snažiť už na zač.roka, tak by som si radšej dala DNP už teraz z rozdielu VZ z povinného szčo a maxima, t.č. 1084,55eur.

gapa
16. nov 2009

kikula,
čo je DP a DZP. Ak by išlo o dobrovolné nemocenské poistenie, tak ozaj si dávala od 1.6.2009 zmenu VZ? alebo si sa odhlásila a nanovo prihlásila?

gapa
16. nov 2009

aha,
zajacik už reagovalala na otázku od kikula. Som si nevšimla. Súhlasím s nou.

lenaaninka,
ozaj záleží, aké iné ukončené nem.poistenia si mala v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu, kedy presne skončí PP, či do cca 11tt, alebo po. LEbo ochranná lehota z ukončeného zamestnia je 6mesiacov a nárok na materské v ochrannej lehote vzniká 6týždnov pred pravd.dátumom pôrodu, čo určí lekár.

No a je podstatné, či splníš z oboch nem.poistení 270dní.

ttiffanny
16. nov 2009

ahoj gapa!
už si mi niekoľko krát poradila, tak sa zase na teba obraciam. v auguste som si zmenila vymeriavací základ. vtedy som bola na začiatku tehotenstva. podala som odhlášku a na druhý deň prihlášku, tak ako si mi poradila. nie zmenu. ale počula som, že nie je dobré podať prihlášku hneď na druhý deň, že zvyknú robiť pre to problémy. počula si už o tom niečo? lebo teraz sa trošku obávam, či som dobre urobila. ďakujem ti za odpoveď.

stojdulka
16. nov 2009

gapa...
ešte aby som tomu rozumela na 100%, ked platim ako szčo z minima 295,5 tak sa mám prihlásiť na DNP 789eur
aby som dosiahla spolu VZ 1084,5eur....pochopila som správne? 😵

gapa
16. nov 2009

ttiffanny,
a robili ti problém???? ak baby považujú za problém, ked pani pri okienku prevráti oči, tak to je problém. Ak je na to čas, tak je dobré mať nejakú medzeru, ak je ale žena už tehotná, tak každý den je dobrý a podstatný. P. minál radí myslím prihlásiť sa po odhlásení cca o 2dni. No ak ti zobrali odhlášku a zobrali odhlášku, tak nehladaj už v tom problém. 🙂

stojdulka,
áno, ako píšeš.
Od nového roku však budeš z povinného sžčo platiť z iného VZ (už to nie je viazané na min.mzdu ale tuším cca nejaké percento z priemernej mzdy dva roky dozadu, takže potom si nezabudni zvýšiť VZ z DNP od februára (platíš pozadu za január) a príp. sa dohodnúť, ako to bude s DNP, či stačí platiť skutočný rozdiel, alebo radšej stále z VZ podla prihlášky a dodatočne si vypýtať preplatok vrátiť.

jankkam
16. nov 2009

potrebujem zistiť čo si môžem platiť DNP z minima cca až 4 mesiace potom sa odhlásiť a nanovo prihlásiť o niekoľko mesiacov na 26 týždňov z maxima a pritom splniť 270 dní a poberať materskú z maxima či to je potrebná platiť si DNP v kuse a to 270 dní

mima595
16. nov 2009

gapa - mam jednu otazku. Pri nastupe na MD sa ti výška materskeho na 1 den vyratava tak, že sa VZ deli poctom dni mesiaca, v ktorom nastupujes na MD.
A ako je to za február? Delí sa VZ 28 dnami, alebo sa berie napr. 30 dní?
Totiž mojej sestre vychadza nastup na MD 27.2., kedže ma vsak 2-rocneho syna, tak sme najprv rozmyslali, že by bolo vyhodne nastupit na MD až 2.3.2010, aby dostala este rodicak za marec.
No ale ked sme to dnes preratavali a ratali sme s tou alternativou, že v mesiaci február sa VZ delí 28, tak je aj tak výhodnejsšie nastupit na MD vo februári.
podotykam - sestra ma TPP + si plati DNP z rozdielu medzi max. VZ a HM/270 dní splna už teraz, ale 26 tyzdnova lehota jej konci 16.2.2010/

gapa
16. nov 2009

mima,
otázka je, či vôbec dosiahne VZ, ako uvádzaš, lebo taký vysoký VZ obvykle ťažko dosiahnuť ak je jej VZ zo zamestnania a aj DNP napr. celý rok 2009. V prvom rade treba vyrátať denný VZ z DnP a DVZ z PP a či ich súčet dosiahne vyšší DVZ ako je v maximum pre 3/2010 a o kolko,
max. DVZ pri nástupe na MD
v 3/2010 je 1084,55:31
v 2/2010 je 1084,55:28

snád som to napísala zrozumitelne 🙂

gapa
16. nov 2009

jankkam,
nie je potrebné splniť 270dní v kuse. Môže to byť viac období, len treba v dvoch rokoch pred skutočným dnom pôrodu dostiahnuť v sumáre tých aspon 270dní. No a samozrejme pri DNP je dôležité aspon 26týždnov pred nástom na MD od posledného prihlásenia na dNP.

kikula13
16. nov 2009

gaga-

ano ide odobrovolne nemocenske poistenie a davala som zmenu od 1.6.2009

ttiffanny
16. nov 2009

gapa: nie, mne zatiaľ nerobili problémy 😉 . ja pôjdem na materskú koncom februára. len som niečo také počula, a preto som sa chcela opýtať. veď, ak budem náhodou nejaký problém mať (čo dúfam, že nie), tak sa ti ozvem a poradím sa s tebou. ale zatiaľ veľmi pekne ďakujem!!!

gapa
16. nov 2009

kikula,
škoda, že si nedala odlášku a novú prihlášku.
Teraz sa ti ale ráta nem.dávka z vymer.základu, čo si mala v r.2008 a to bolo len min.mzda 8100Sk. Ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila, tak by sa to rátalo pri vzniku PN, očr do 26týždnov z aktuálnej min.mzdy, t.j z 295,5eur a po uplynutí 26týždnov z toho nového vyššieho VZ.

Takto v r.2010 sa ti bude rátať nem.dávka tak, že zrátajú VZ v r.2009, takže sa zjednodušene spriemeruje minimum s tuším maximom, čo si si platila DNP.

no a treba zistiť, či poberanie nem.dávok ovplyvnuje poberanie dávok v hmnot. nudzi. V tom sa vôbec nevyznám.

kikula13
17. nov 2009

gaga,
zatial ti dakujem,ale možno to bude znieť čudne,ale ja neviem presne či som davala zmenu,alebo odhlášku a nanovo prihlášku .Viem len to ,že moja ekonomka mi radila ,aby som si zvyšila na maximum a po 6.mesiacoch vpripade PN by som mala nárok na tu vyššiu dávku,tak teraz neviem či si mám na mesiac tu PN vypísať,alebo nie.

snezka11
18. nov 2009

moja známa poberala dávku v hmotnej núdzi a ked jej vznikol nárok na PN tak jej dávku odobrali.

standa82
18. nov 2009

No tak to ozaj človek aby ani neochorel, lebo tento s...... štát mu nedá nič. 😖

silviaaigor
18. nov 2009

Ahoj gapa. Potrebujem odpoveď na otázku mojej kamarátky, ktorá býva v Prahe, chce čo najskôr otehotnieť a chcela by si platiť DNP. Osoba pracujúca v ČR viac ako dva roky dostáva materskú tam, ale kamarátka tam pracuje krátko, takže bude dostávať materskú tu na Slovensku, tak myslím si správne, že si môže začať platiť to DNP, keď materskú jej bude vyplácať z tadiaľ? Za skorú odpoveď ďakujem. S pozdravom Silvia.

gapa
18. nov 2009

silviaaigor,
ak pracuje v čase nástupu na MD a predtým pracovala na SK, tak jej ku dnom nem.poistenia v čr predpoklám prirátajú aj dni nem.poistenia v sr v posledných dvoch rokoch. Len bude potrebovať zo slovenska potvrdenie, aj ked možno samotná poisťovna čr si to vyžiada sama (ak by to už pri podávaní žiadosti mala, tak to rýchlejšie vybavia peniaze predpokladám), no to by bolo najlepšie sa tam informovať.

Donedávna som si myslela, že nevadí, ak pracuje v zahraničí (či už v EU alebo mimo) a platí si tu DNP, no teraz som objavila aj také reakcie, že to takto nie je možné riešiť (ale či len v rámci EU netuším). Som myslela, že len pri zdravotnom poistení to možné nie je, ak je už zdrav.poistená v EU, no teraz si nie som istá ani nem.poistením, info sa hladajú velmi ťažko a ja som také nič neriešila.

cigaretka5
18. nov 2009

kocky dnes som sa dozvedela ze som tehu, skvela sprava, len neviem ako to bude s mojou materskou... Gapa vidim ze radis o sto stest skusis aj mne?
do maja 2009 som bola normis zamestnana a nemocenske mi sztrhavai z maximalneho VZ kedze moj prijem tomu zodpovedal, od juna som nezamestnana a teraz od 1.12 chcem zacat ako szco, ak bude vsetko ok teraz som v 5 tyzdni tak materska bude niekedy od jula 2010 ,no a teraz som jelen ci sa prihlasit ako dobrovolny platzitel alebo nie, nie je mi jassne co bude vymeriavaci zaklad a ako sa bude pocitat pol rok na Urade prace?
AK by som sla na dobrovolne poiszenie nestihnem 270 dni, len neviem ci sa 270 rata za kazde poistenie. teda extra povinne , a extra dobrovolne, alebo sa to kumuluje, ze ak nemam 270 dni za poslende dva roky, tak sa rychlo zaregistrujem napriklad na mesiac, dam maximalny VZ a potom bude toto aj obdbonbie rozhodujuceho obdobia? Kukala som mihalove skolenie , lcely cas som mala pocit ze cas sa kumuluje, ale nakoniec ma zmiatol, tak fakt neviem................

misiatkos
18. nov 2009

ahojte,rada by som sa opytala ci si moze aj SZCO platit dobrovolne nemocenske poistenie,dakujem

cigaretka5
18. nov 2009

misat ano, pokial to ma pre teba zmysel ,

kikula13
18. nov 2009

snezka
tvojej známej odobrali len jej dávku,alebo davku celej rodiny,

zajacik...
18. nov 2009

Cigaretka gratulujem k tehu 🙂 Ak sa teraz prihlasis na DNP, tak si daj max. VZ, aby sa ti materska pocitala z maxima. Resp. sa prihlas toho 1.12. ked zacnes pracovat ako SZCO a pre DNP si daj VZ= (max. VZ- VZ zo SZCO). Podmienku 270 dni budes mat splnenu, lebo sa do nej pocita akekolvek uz ukoncene NP, cize sa ti do tych 270 dni bude pocitat to ukoncene zamestnanie. A ak sa prihlasis toho 1.12., tak by si mala stihnut aj podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho platenia od vzniku DNP ku dnu nastupu na MD. A RO pre vypocet materskej bude u teba odo dna prihlasenia na DNP, teda napr. 1.12. do konca roka 2009 🙂

kikula13
18. nov 2009

gaga,
V prípade zmeny poistenia ba som kedy mala narok na max,ked si nadalej platim z maxima.

zajacik...
18. nov 2009

Kikula narok na maximalne davky vznikne vtedy, ak splnas podmienky naroku na davku a ak si si v RO platila poistenie z max. VZ. Ak by si si pred 6 mesiacmi neurobila odhlasku, ale len zmenu VZ, to znamena ze DNP nebolo prerusene a teda ak by si isla teraz na PN, tak RO by bol pre teba rok 2008, cize minimalna PN. Ak by si isla na PN v r. 2010, tak by sa ti spriemerovali VZ v rozhodujucom obdobi (rok 2009), a teda davka by sice nebola maximalna, ale ani minimalna. Najlespie by bolo keby si si v SP zistila ci si urobila odhlasku a nanovo prihlasku pred 6 mesiacmi alebo len zmenu. Lebo keby si tam mala tu odhlasku a novu prihlasku, tak by si mala narok na max. davky. A tebe sa jedna len o PN alebo sa ta bude tykat aj materska?

andzi
18. nov 2009

Dnes som sa bola prihlásiť na DNP a bola som prekvapená, že musím platiť z minimálneho VZ, ktorý je 295,50 €, t.j. 13 € mesačne, pričom rozdiel medzi mojou brutto mzdou a max. VZ je menší. Z toho som sklamaná, lebo súčet vymeriavacích základov je vyšší ako max. VZ a vyššiu materskú aj tak nedostanem. Je to správne?

zajacik...
18. nov 2009

Andzi ano je to spravne, minimum je proste dane a maximum tiez. Ale viem ze ak je sucet VZ vyssi ako max. VZ a tym padom si platis aj dokopy aj vyssie poistne, tak potom mozes SP poziadat o vratenie preplatku. Ale podrobnosti neviem 😒 A od 1.1.2010 sa minimum zvysuje na 319,58€, cize od januara si budes platit vyssie poistne nez teraz.

andzi
18. nov 2009

zajacik, dík. Hej, to bude vyššie poistné o 1 €. A nevieš podľa akého ustanovenia zákona sa dá požiadať o vrátenie a kedy?

andzi
18. nov 2009

zajacik, mení sa aj max. VZ?