Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katuskaa11
6. dec 2011

Caute baby potrebovala by som sa poradit.......
Som nezamestnana vysokoskolacka 🙂 teda som prihlasena na urade prace. V juni mame svadbu a rozmyslam ze by som si zacala platit to dobrovolne nemocenske a tak naplanovat malinke aby by vysla vyssia materska.
Viem,ze sa to plati minimalne 270 dni do terminu porodu???ci ako to je....
Od januara by sa to malo zrusit pocula som ....takze teraz v decembri keby som zacala tak este mozem zvysit si matersku??? oplatilo by sa mi to???
pls poradte mi

stojdulka
6. dec 2011

@gapa keby si mohla i mne poradiť, platím si odvody i DNP do maxima už tri roky takže mi dnp zanikne k 1.2.2012 ☹ no plánovali sme si že niekedy vo februári by som chcela otehotnieť, tak neviem ako to spraviť tak aby bolo čo najlepšie...dakujem

terez24
6. dec 2011

@filiatko ahoj, ja to mam "teoreticky" velmi podobne ;). Len chcem sa spytat, preco 6 a nie 7 mesiacov?
dik ;)

fide
6. dec 2011

@gapa Ahoj Prave na Jojke v správach bolo presne to, čo my tu uz mesiace premielame akurat ze to caka na podpis prezidenta 😎 jaj socialka....
Prosím ta teraz mi porad teda vychadzajuc z toho ze prezident vsetko podpise.... vyzerá to, ze mi MD z DNP vijde iba z minima nakolko ma teta zo socialky presviedcala ze staci iba pol roka platit z maxima. teda od 12 septembra si platim dnp z minima necelych 15 eur nic moc ...od 12.12 by som mala ist na maximum..(podla nej)..no termin mam posledného maja a Dr mi vysla v ustrety ze moze do papierov pre soc. posunut termin porodu nakolko mi tam lieta 8 dni... teda 7.6 budem mat 270 dni. No z maxima mi to ratat asi nebudu kedze to ma byt nepretrzitych 26t.. Moja otazka teda je ci sa mi aj koli marodke oplati ist teraz na maximum, co je 45 eur som nezamestnana na RP takze ratame kazdy halier s mazelom. aby sa mi to vratilo....

2danculik
6. dec 2011

dúfam, že prezident nie je taký človek ako ten .... hnusák

terez24
6. dec 2011

@oktavia mozem sa spytat, ako je to mozne, ze si pri prvom dietatku platila a nic nedostala?

wanda007
6. dec 2011

ahoj @gapa, som tu nebola vyse roka, len teraz, ked su zmeny v DNP 😉 a pozeram, ze idete mat nove babatko!!!! VSETKO VSETKO VSETKO NAJLEPSIE, NECH SA VAM DARI, NECH SA BABATKU DARI, NECH STE MOC STASTNI VSETCI 🙂 citala som zavse, co si radila ostatnym dievcatam, klobuk dolu, ako to stihas, mozno aj na ukor svojej rodiny, mozno by som na tvojom mieste predsa len zvolnila, vsak nech si kazda precita 10 stran dozadu a vie odpoved, netreba vypisovat stovky stran 🙂 (samo, ze kazda, nech si ponadava, to je dovolene 😉)

A teda este moj nazor na DNP, skoda, plytva sa desne kadetade... je smutne, ze sa sa setri na nespravnom mieste. Ked uz sa nejake peniaze rozdeluju, tak nech je to spravodlivo. Alebo nikomu nic, ani odmeny a platy poslancom, materske a rodicovke, ... proste NIC NIKOMU!!! Takto to len zranuje.

Vieme, ze najdolezitejsie su nase deti... zakony sa neustale menia, raz horsie (teraz DNP), raz lepsie (prispevok k narodeniu dietata), v kazdom pripade je dobre spolahnut sa len na seba. Jedina istota, su nase deti, planujme ich, rodme, tesme sa z nich a nekonecne milujme, vsetko bude lahsie.

katuskaa11
6. dec 2011

@2danculik ja som tu po prvykrat 🙂))) komu idu tie odkazy???

fide
6. dec 2011

@gapa A este ze ak mi skonci 270 dni a budem chciet z toho poberat ci uz MD alebo PN musim si zacat platit ten nový balik???

martinal01
6. dec 2011

@zuzik1983 ahoj ja mam asi taky podobny problem ako ty, mne to tiez vychadza v aprili aby som si splnila 270 dni, ako som to ja pochopila tak budeme platit ako doteraz do splnienia podmienky. ale najlepsie platit dalej pockat kym sa to podpise prezidentom a ist sa opytat priamo do socialky, lebo momentalne tam aj tak nikto nic nevie....ja rozmyslam este nad jednou vecou, na ktoru mi zatial nikto neodpovedal, ze tym ktori si DNP platia zo ZAKONA 1.2. 2012 platenie zanika, ak este nema splnenu podmienku 270 moze este patit do splnenia, ale otazka je ci budu toto odhlasenie alebo respektive zanik zo zakona brat do uvahy ako odhlasenie a znova prihlasenie, pretoze potom nebudeme splnat ich dalsiu poziadavku 26 tyzdnov nepretrzite!!!!som z toho zmatenaaaaaa

filiatko
6. dec 2011

@terez24 preto 6 mesiacov, pretoze ked sa mi ukonci platenie 270 by som "bola v 6 mesiaci tehotenstva". na matersku mozes ist but 8tyzdnov alebo 6 tyzdnov pred porodom. ak by som sla 8 tyzdnov to su 2 mesiace, tak sa mi pocita tieto dva mesiace plnej vysky materskej teda 680 eur + 4 mesiace v plnej vysky uz po porode. to je dokopy 6 mesiacov. 2mesiace som v strate, pretoze po 270 dni si v ochrannej lehote 8 mesiacov a ja som vtedy akoze v 6 mesiaci.dufam ze si to pochopila 😉

oktavia
6. dec 2011

@terez24 malá sa narodila o 13 týždňov skôr, to máš niečo cez 100 dní skôr , do splnenia podmienky 270 dní mi chýbali 7 dní tak mi nárok nevznikol.

terez24
6. dec 2011

@oktavia jaaaaaj ☹.

oktavia
6. dec 2011

@oskvarka to viem aj ja, že nárok na materskú mi vlastne vznikne z minVZ aj keď platím z maxVZ, keďže nesplním tých 26týždňov platenia. Ešte mi to troška podvihne súbeh poistení, ale tiež to sláva nebude. 😒

daniwaugh
6. dec 2011

@gapa
nemala by som mat, lebo som na materskej od oktobra 2009, to som si dnp neplatila, az teraz v auguste 2011 som si zacala 🙂 a dakujem velmi pekne za odpoved, cenim si to.

pamaja
6. dec 2011

@oskvarka info z centraly socpoist cast textu, ktory mi poslali - Ak táto fyzická osoba bude chcieť byť aj naďalej nepretržite poistená na dobrovoľné nemocenské poistenie, do 29. februára 2012 sa musí na dobrovoľné poistenie prihlásiť opäť – avšak už komplexne na dobrovoľné dôchodkové poistenie, dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

oktavia
6. dec 2011

@gapa môžeš poradiť aj mne? Od 25.mája 2011 si platím DNP z min.VZ,k 1.11.2011 som si bola zvýšiť na max.VZ, , ku 18.februáru splním podmienku platenia 270 dní platenia, nesplním však podmienku 26 týždňov súvislého platenia. Keby som sa prihlásila na ten nový sociálny balík, a následne na druhý deň by som nastúpila na PN, ktoré by mi vlastne vzniklo z DNP, mala by som potom nárok aj na materskú z DNP? Keď by som bola na Pn, vyhla by som sa plateniu toho soc. balíka/teda aspoň myslím, že keď si PN, tak nebusíš platiť DNP/ a vlastne takto by som nadobudla aj tú podmienku splnenie 26 týždňov. Alebo sa mýlim?Nemôžem si dovoliť doplatiť tie dva mesiace po novom, nakoľko je to pre mňa veľmi vysoká suma, a viem, že ak nesplním podmienku 26 týždňov, tak síce platím z max, ale rátať sa mi bude z min. Mala by som mať nárok aj na súbeh poistení, som v trvalo prac. pomere, dúfam, že súbeh poistení nezrušili.ďakujem 🙂

zasha
6. dec 2011

@stojdulka tak otehu skor, do 31/1 ked otehotnies, a uz nebudes platit dnp tych 190,-€ , a pojdes na md do 30/9 tak mas este narok na max matersku pokial ja viem.som na tom podobne

ssissi
6. dec 2011

Ahojte, viete niekto poradit k tejto situacii? Pytam sa k PN-kam, OCR-kam. SZCO od 20. jula 2011 prihlasena na DNP s minimalnym zakladom. Predtym do maja 2011 zamestnanec, cize podmienka na vznik naroku na nemocenske/osetrovne je splnena, otazkou vsak je, ze v akej vyske. Aktualna vyska pre vypocet narokov je z minima, nakolko nie je splnena podmienka 26 tyzdnov.
Moja otazka znie:
1/ oplati sa DNP napriklad zajtra uplne zrusit, a cojaviem od 15/12/2011 sa prihlasit na DNP s maximalnym vymeriavacim zakladom, a tento nanovootvoreny od napr. 15/01/2012 znizit na minimalny? - aby po 26 tyzdnoch (pri pokracovani v "kompletnom balicku" po 1. februari 2012, s minimom) bol narok na PN/OCR z vymeriavacieho zakladu, ktory bol v obdobi od zaciatku noveho poistenia (15/12/2011) do konca prislusneho kalendarneho roka 2011 - t.j. vymeriavaci zaklad z maxima?
2/ alebo je potom uz treba, aby to malo zmysel, platit z maxima celych 26 tyzdnov???
3/ alebo postaci DNP len zvysit a rusit a znovuotvarat je uplny nezmysel?

som z toho jelen... dakujem za radu

bettypo
6. dec 2011

@gapa ďakujem. pekne s nami vybabrali

gabina23
6. dec 2011

@gapa ja som takto skončila a som aj tehotná takže si asi idem byť hlavu o stenu kedže sa mi pravdepodobne bude materská vyratávať z minima :(

zuzanamatko
6. dec 2011

@mimkaa2607 to nevie to som este neriesila,ved uvidime.

lenkahrubsova
6. dec 2011

Myslím si,že jediné čo teraz všetky možeme urobiť je len čakať a modliť sa,aby aspon prezident mal rozum a nič také nepodpísal.Nestresujme dopredu,zbytočne aj tak s tým nič neurobíme.Počkame a uvidíme. 😉

lusterka
6. dec 2011

baby a este jednu otazku mam, ked budem mat 270 dni dna 25.1.2012, tak da sa s tym nieco robit?..mozem ist este na PN? kdeze mi to zanikne 31.1.2012? vyplatia mi PN, ak by som bola na PN od 26.1.2012?

mima595
6. dec 2011

@lusterka - vyplatia....tam je podstatsne, aby si zaciatok PN, resp. OCr mala este v obdobi trvania poistenia, alebo v obdobi ochrannej lehoty...co je k 7.2.

lusterka
6. dec 2011

@mima595 dakujem velmi pekne...ja uz som sa zlakla, ze z toho nic nemam, len som tam platila..uz som si myslela,ze sa odhlasim este zajtra...

bubinko83
6. dec 2011

toto som našla v inej teme tu :

Ahojte dievčatá!
Tak pekne poporiadku!
Minulý týždeň sa objavili v mediách správy o MD...ale POZOR! Padol len návrh, nič nebolo schválené, podpísane, prerokované v čítaniach, nič nenadobudlo platnosť a už vobec nie účinnosť!
To, že sa vyjadrili že od 1.1.2012 znamená, že takýto zákon možu kľudne prijať aj napr. v novembri 2012!
Tak isto tie, ktoré neporozumeli....pre všetky ženy, ktoré nastúpia na materskú od nadobudnutia PLATNOSTI zákona, len tie budú mať nárok na vyššiu materskú a poberať dlhšie...uvediem príklad: mamička išla na materskú minulý rok (nastupovala za určitých podmienok, výška aj týždne) - táto mamička bude poberať tých starých 34 alebo 36 tt a percentá po starom, nemá nárok ani po novom roku na zvýšenie!OPAKUJEM, ZVYSENIE TYZDNOV A SUMY PLATI LEN PRE MAMICKY,KTORYM VZNIKNE NAROK PO SCHVALENI ZAKONA A PO JEHO PLATNOSTI!!!!!!!
Druhá vec je, či sa poistiť ako DPN! To, že chcú zrušiť DPN platí len pre budúce mamičky, ktoré sú ZAMESTNANE (za ne plati odvody zamestnávateľ a oni sa casto pripoistuju do maxima) - pre ne to bude zrusené!
Pokiaľ ste študentky, aleb nezamestnané a platíte si DPN, dostanete materskú podla toho kolko si platíte!Zhrniem to, ide len o to, ABY SA ZENY KTORE PRACUJU NAVYSE NEPRIPOISTOVALI!!!
Ak by ste mai ešte nejaké otázky, kľudne sa pýtajte...

mima595
6. dec 2011

@bubinko83 - podla mna je to blbost...
aj minuly rok sa predsa materska predlzovala a zvysovala vsetkym, ktore mali na nu narok aj po 1.1.2011, aj ked na matersku nastupovali este v r. 2010

milena35
6. dec 2011

@bubinko83 ci je toto nazor?