Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

natalia777
10. jún 2011

ahojte kocky, viete mi poradit? som na materskej pred tym som pracovala 5 rokov v UK...... zijem uz tu na svk...s mm by sme chceli coskoro druhe dietatko, chcem sa vas opytat ak si pojdem aj ja do socialky platit to nemocenske ,v akej vyske aby som dostala co najviac? a kedy to treba zacat platit? musi to byt platene tych 9 mesiacov co?

natyi25
10. jún 2011

@lucia.kl keď som zamestnaná a platím si DNP, sa mi PN počíta z vym. základu, z kt. si mi platí poistenie zamestnávateľ + z vym. základu, z ktorého si platím DNP? (napr. zamestnávatel zo 600 € ja 500 €, spolu 1100€ je VZ pre PN, t. j. 605€? a materská potom 60% z VZ 1100 = 660€? dobre tomu rozumiem? 😒

lucia.kl
10. jún 2011

@zuzana36 tak máš tiež nárok na 10dní v kuse, dalo by sa aj dlhšie ale buď na druhé dieťa alebo na inú diagnózu. no neviem ako je to percentuálne, že kolko...

lucia.kl
10. jún 2011

@nosoroztek 26tt pred nástupom na materskú

lucia.kl
10. jún 2011

@natalia777 u nás asi nemáš prebiehajúci pracovný pomer?? max. VZ je 1116,75€ z čoho sa mesačne platí 49,14€ ak som dobre rátala. DNP musí trvať 270 dní za posledné 2 roky a 26tt pred nástupom na materskú. materskú´by si potom dostávala okolo 670€

lucia.kl
10. jún 2011

@natyi25 áno dobre tomu rozumieš 😀

natalia777
10. jún 2011

@lucia.kl dakujem velmi pekne 🙂 nie nemam na svk nijaky pracovny pomer zatial...... mohla by si mi prosim ta uviest nejaky priklad ze kedy asi to mam zacat platit? kedze planujeme niekedy na jesen zacat 😅 😅 😅 s babatkom.....som z toho jelen prepac ak otravujem...... ale na svk som par mesiacov a lepsie sa teda vyznam v anglickych zakonoch ako v tych nasich, dakujem

natyi25
10. jún 2011

@lucia.kl ako zistím aký mám celkový vym. základ? v mzovej účtárni si mám pýtať sumu, z ktorej mi platí firma odvody do Soc. poisťovne?( lebo aj na páske mám kolonku, že denný vymeriavací základ pre PN - ako sa potom počíta celkový vym. základ?)
či je na to nejaký termín, z ktorého sa mi berie vym. základ pri odchode na materskú? TP 19.12.2011. a tiež som zabudla, z presne akého vym. základu si platím DNP ☹ to mi povedia na SP, nie? 🙂 dakujem, si poklad 😉

straska
10. jún 2011

@lucia.kl dakujem za odpoved!!! 🙂 🙂 🙂

straska
10. jún 2011

@nosoroztek...podla toho, co som sa docitala, tak sa rata 26 tyzdnov nepretrzite pred poberanim davky...teda materskej...ak by si to nestihla a do 26 tyzdnov by ti chybal co i len den...dali by ti iba z min. vymeriavacieho zakladu...tusim je to 196€.
Drzim vam vsetkym palce dievcata!!!!!

lucia.kl
10. jún 2011

@natalia777 no čím skôr začneš tým lepšie, môžeš totiž po uplynutí 270dní čerpať aj PN - čiže môžeš ísť na rizikové, ak by si išla na PN - po uplynutí 270dní, nemusíš už poistenie platiť, doba na PN sa zarátava do poistenia, ani pri poberaní MD nemusíš platiť... až po jej skončení, a to sa rozhodneš, či si budeš platiť alebo sa odhlásiš...

lucia.kl
10. jún 2011

@natyi25 ja som brala ako VZ zo zamestnania moju hrubú mzdu - ktorú mám na zmluve...
to z akého VZ si platíš DNP si lahko zistíš, suma ktorú si platíš je 4,4% z VZ

zuzuli27
12. jún 2011

ahojte baby vedeli by ste mi niektora poradit? chcela by som zrusit dobrovolne nemocenske poistenie nakolko si to uz platim od minuleho roka od januara cize cely rok 2010 az do teraz a chcem to zrusit ale neviem ci to bude mat v plyv a ci to mozem vobec zrusit alebo som povinna to dalej platit az do nastupu na matersku som totiz v 13tt dakujem pekne za kazdu radu budem vdacna 😵

lucia.kl
12. jún 2011

@zuzuli27 určite nerušiť, na to aby si dostala materskú si musiš platiť 26tt v kuse pred nástupom na ňu... inak by si dostala materskú len z minima... môžeš sa vypýtať na PN - vtedy platiť nemusíš a dni PN sa rátajú do dní poistenia, takže by si mala potom aj nárok na materskú....

zuzuli27
12. jún 2011

@lucia.kl cize je uplne jedno ci si to platim od minuleho roku teraz to musim az do nastupu na matersku neprerusene? a to sa nerata to obdobie do dvoch rokov? a ked sa dam na pn to je ako rizikove a su urcene vychadzky atd.? a co mam robit ked v augeste je posledna rodicovska a potom sa mam kde prihlasit na tie dva mesiace do nastupu na matersku?

zuzuli27
12. jún 2011

@lucia.kl neboli sme na svk prve som rodila v zahranici tak tam sme vybavovali nieco uplne odlisne ako tu a teraz mam v tom riadny misunk 😀

lucia.kl
12. jún 2011

@zuzuli27 je tam podmienka 270dní za posledné dva roky ale ja 26tt pred nástupom na materskú. pri PN sú vychádzky ale niektorý dr. dávajú neobmedzené vychádzky alebo sa dá dohodnúť, že keby bola kontrola tak dajú papier...
no asi na úrade práce- neviem ako to máš, či si zamestnaná - alebo nie- do tohoto sa nevyznám.., alebo sa hodiť na PN na tie dva mesiace...

zuzuli27
12. jún 2011

@lucia.kl a ked idem na matersku v novembri koncom novembrra presne a DNP si platim presne k dnesnemu dnu 75 tyzdnov ? ja som ztoho fakt blba asi neviem to pochopit 😲 😠

kosska3003
12. jún 2011

@lucia.kl ahoj tak ak tomu dobre rozumiem ja si platim od oktobra este nie som tehu ale snazime sa a ak chcem mat matersku tak si to musim platit cele tehu ako 26tyzdnou pred nastupom na matersku hej

lucia.kl
12. jún 2011

@zuzuli27 to je jedno, teraz to naozaj nesmieš zrušiť, nemala by si tých 26týždňov pred nástupom na materskú.. ku dňu nástupu na materskú musí poistenie trvať... oni to majú tak dobre vymyslené, jediné čo môžeš urobiť aby si nemusela platiť a vrátili sa ti platby, je ísť na PN - to by sa ti zarátalo k tým 26týždňom, ke´dže počas PN si stále poistená ale platiť nemusíš...

lucia.kl
12. jún 2011

@kosska3003 môžeš to urobiť tak, že sa odhlásiš a potom najneskôr do 6tt keď budeš tehotná znovu prihlásiš, ale neriskovala by som, lebo môžeš porodiť skôr a potom by si mala nárok iba na minimálnu materskú, môžeš sa ale hne´d ako zistíš že si tehotná dať na PN a ak ti uznajú, tak nemusíš platiť do DNP a táto PNka by sa ti rátala do tých 26tt...

zuzuli27
12. jún 2011

@lucia.kl aha fakt teraz tomu rozumiem uz tak to maju fakt dobre premyslene 😠 ale nevadi urcite to stoji za to platit si a dr co mam povedat ci by mohla vypisat a dovod tento konkretny? a to potom mi nieco aj platia do nastupu na matersku ked som na pn?

kosska3003
12. jún 2011

@lucia.kl tak to fakt nejdem riskovat a dufam ze budem coskoro tehu tak su ine haciky

lucia.kl
13. jún 2011

@zuzuli27 dr. môžeš povedať kludne aj tento dôvod, ak je normálny/a tak to pochopí... budeš mať vyplácané 55% z vymeriavacieho základu z ktorého si DNP platíš...a ešte k tomu aj rodičovský ak ho dostávaš...

ada11
13. jún 2011

chcem sa vás opýtať, či treba medzi PN-kou a OČR-kou treba aspoň jeden deň zaplatiť, lebo pani v sociálke mi povedala, že nie, ale ..................teraz som na PN, ale mám ísť s deťmi na liečebný pobyt, takže moju PN musím ukončiť a ísť na OČR. len neviem či si mám dať OČR hne´d po PN alebo aspoň deň počkať, poprípade skôr ukončiť PN.

gapa
13. jún 2011

@ada11
nemyslím, že by bol nejaký dôvod, že by medzi ukončením pn a vznikom očr musel byť aspon 1den bez pn.

Ak ide o vyplácanie z dnp, tak predpokladám vieš, že očr je platená len 10dní, tj. od 11dna treba platiť dnp.

Ak ide o zamestnanie, tak od 11dna očr ti prerušia poistenie v soc. poistovni. Tj. niekto to riešil tak, že očr ukončí 10den a potom čerpá riadnu dovolenku a príp. po pár dnoch dovolenky dostane novú očr s inou diagnozou.

ninan2
13. jún 2011

@lucia.kl Ahoj, prosim Ta, od piatku mi zacina MD z titulu DNP, nemam ale este zo SP rozhodnutie o priznani materskej. Malo by to vsak byt v poriadku, kedze od maja som na PNke, a tu mi z titulu DNP v pohode priznali a v max. moznej vyske. Momentalne som este evidovana na Urade prace, ktory za mna plati zdravotne poistenie. Nastupom na MD by uz ale za mna mal platit stat, aj bez evidencie na UP, nie? Alebo to poistenie plati stat az od datumu narodenia dietata? Rozmyslam totiz, ze sa nastupom na MD sa z UP odhlasim, aby som tam nemusela ist 6tt po porode s rodnym listom dietata a nemala teda potom zbytocne vybavovacky uz s nimi. Ale len teda v pripade, ze si nebudem musiet pocas toho casu sama platit zdravotne. Vdaka za info 🙂

ada11
13. jún 2011

@gapa ďakujem, viem, že OČr je platená len 10 dní. Ja idem s 2 deťmi, tak chcem aby mi dokina dala 1. OČR na jedno dieťa a 2. OČR na druhé dieťa, keďže tam budeme 21 dní. Na prijímacej kancelárii mi povedali, že nárok na OČR mám, ale musí mi ju vypísať obvodný pediater. V MINULOSTI mohol dávať OĆR aj liečebný ústav, ale teraz nie.Tak uvidím, či dokina nebude mať s tým problém.

pepastev
13. jún 2011

dnes mi prislo rozhodnutie zo soc poist. vie niekto ako sa vypocitava materkse na den, aby som si to mohla prekontrolovat? vdaka 🙂

ivuss01
13. jún 2011

@lucia.kl prosim ta, ked budem mat splnenu podmienku 270 dni DNP, mozem ist hned na PN, aj ked nie som tehu? ako dlho mozem byt PN? a podla coho sa socialni pracovnici vyberaju na kontroly? kedy najneskor moze vecer prist kontrola? chodia aj cez vikendy? sa bojim, ze ked budem PN, tak na napr. cez vidend vymaknu, ze nebudem doma, co potom? dakujem za odpovede 🙂