Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

aknaj11
12. nov 2009

andzi
ďakujem za to vysvetlenie, zatiaľ som všetko pochopila, lebo obvykle som z toho jeleň. To dobrovoľné
nemoc. poistenie musím platiť tých 270 dní, teda cca 9 mesiacov pred tým ako pôjdem na materskú,
alebo ako mám termím pôrodu ?
A stačí ísť do sociálnej poisťovne a tam požiadať o dobrovoľné platenie ?

nikiarudi
12. nov 2009

baby niečo pre vás..tak pozorne čítajte..je tam toho napísaného veľa... 😉 len sa posuňte trošku nižšie na stránke..

http://jozefmihal.blogspot.com/

baruskaaa
12. nov 2009

standa - dakujem 🙂 , takze teta na socialke mala predsa len pravdu 🙂

gapa
12. nov 2009

nella,
v tej žiadosti si pozri odkaz na 6)
tú časť vypisuje len osoba, ktorej sa dieťa nenarodilo v EU, takže túto časť, ak sa dieťa v EU narodilo ani nevypisuješ, netýka sa ta.

asan
12. nov 2009

kisska, gapa aj zajacik, ďakujem, ste zlaté, že ste poradili. Takže, už v tom mám jasno. Najprv 270 dní a až potom môžem nastúpiť, či už na materskú, alebo na PN. Od 2.11.09 mi to vychádza niekedy začiatkom augusta a dovtedy by som si mala platiť max. DNP. Ešte, že vás my tápajúce máme.

gapa
12. nov 2009

asan,
môžeš ale čerpať očr-ku, ak bude prvé dieťa chodé. Platia len prvých 10dní, od 11-teho dna už musíš platiť dalej, len počas poberania ošetrovného platiť nemusíš.

a ak by si nastúpila na MD už v r.2010, tak stačí platiť z maxima len do 31.5.2010, t.j. ak si dáš zmenu do 31.5.2010, tak od 1.6.2010 (skôr nemôžeš, ked si sa prihlásila 2.11.09) môžeš platiť aj z iného = nižšieho VZ, ak si budeš istá, že nástup na MD nebude až r.2010.

miciatko
12. nov 2009

chcem sa uistiť že tomu dobre rozumiem, takže moj prípad : pracujem v jednej firme 19 mesiacov v decembri mi končí zmluva a je dosť veľká pravdepodobnosť že mi zmluva predlžená nebude, dnes podľa testu som zistila že som tehotná, takže po 1: stačí mi zajsť do SP okolo 8 týždňa tehotenstva /to budem už nezamestnana/ a dať si DNP z maxima?

veronica1
12. nov 2009

Gapa - to co si radila ASAN-to je presne moj pripad, akurat by som chcela vediet, spominala si nejaku OCRku, cize ja by som dostavala 10dni peniaze ak mam prve dieta chore a nemusim si ani tych 10 dni platit DNP ale tych 270dni sa mi do toho rata. Je to tak?

standa82
12. nov 2009

Miciatko, tým že si zamestnaná, máš splnených viac ako 270 dní. Potom najneskôr do 8 t.t. ti treba ísť do SP a prihlásiť sa z max.VZ, ktorý je 1084,55 eur, mesačne to je 47,7 eur. Takže do 8 t.t., nie okolo. Po 8.t.t. už bude neskoro.

strasska
12. nov 2009

Ahoj zienky, uz som sa radila so standou, a ked som dnes volala na SP tak som tam habkala ako puk a ta zena si stale opakovala iba svoje.

Takze skusim este raz:
Som v TPP, momentalne na RD, syn ma 17. mesiacov. V pondelok som zistila ze som opat tehu, ale po precitani tohto:

Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.

Som sa predsa len chcela prihlasit na DNP. Ale ta zenska mi tam vkuse omielala, ze nestihnem z DNP 270 dni.
Tak poradte ako na nu?

nella1
12. nov 2009

dakujem gapa 😀 rozumiem konecne pekny dnik a si zlata ze nam takto radis..........

standa82
12. nov 2009

Strasska, skús jej to vytlačiť a daj jej to pod nos, aby to videla. Tebe stačí súčet, resp. len tých 26 týždňov, nemusíš mať aj v DNP 270 dní. Tie panie ozaj nevedia čo majú povedať. Potom už nebude mať ako ustúpiť.

deniska30
12. nov 2009

Standa, dakujem za odpoved.....
a mam este jednu otazku.
Staci ked si dam DNP z rozdielu mojho platu, z ktorého som dostávala materskú pri prvom dietati, alebo radsej minimalna mzda? Musí mi moj zamestnavatel napisat mzdu, ktorú som mala pred odchodom na MD? Alebo nemusí...? Zajtra chcem ísť do Socialnej poistovne, tak som zvedavá, ze ako pochodím.... 😕

standa82
12. nov 2009

Deniska, ak si od zamestnávateľa zistíš tvoj prepokladaný VZ, tak si DNP daj z tohto rozdielu. AK si to zisťovať nebudeš, odpočítaj si min.mzdu. Ja som si dala rozdiel 1084,55 - 295,5. Nezisťovala som si u zamestnávateľa prepokl.VZ. Pani na SP bola ochotná a odporučila mi dať si min.mzdu, lebo že je viac prípadov, kedy idú mamičky na 2.materskú a zamestnávateľ im dá pravdep.VZ min.mzdu.

deniska30
12. nov 2009

Ďakujem 😉 asi si dám teda pre istotu z tej minimalnej, ved to je na poistnom len nejakych 10 EUR rozdiel, tak to ma nezabije 😝
a ešte raz velmi pekne ďakujem za odpovede.
Další oriešok bude ten formulár, som si ho teraz vytlačila a niečomu aj nerozumiem 😅 Myslíš, že mi tety v SP poradia? Ja mám z tych úradníčok hrúzu 😖

december
12. nov 2009

aj ja potrebujem poradit, v juli minuleho roka som zaplatila posledný príspevok za jun 2008 a potom som sa odhlasila, poberala som aj matersku aj PNku z tohto dobrov.nemoc.poist.Môžem ešte teraz čerpať alebo nahlasit PNku na sociálnu poisťovnu, som na rodičovskej dovolenke, nakolko mam problemy s chrbticou .Dakujem vopred za rady.

standa82
12. nov 2009

Deniska - tetám to jednoducho ukáž a hotovo.

December - PN by si aj mohla čerpať - myslím, lebo RO je rok 2008 a to si si platila. Skús uvidíš.

mima595
12. nov 2009

december - nemožeš čerpať z predchadzajuceho DNP PN - lebo ochranna lehota je iba 42 dní, a ty kedže si ho ukoncila v roku 2008 - tak to už nie je aktualne.
To by si sa musela znova prihlasit na DNP - a keby ti sucet trvania stareho a noheho DNP daval 270 dní, tak potom možeš čerpať PN - ale len z minima.

strasska - ale ked si na TPP, a nemas ine ukončené nemocenske poistenie, tak ti DNP nepomože, lebo nesplnis podmienku trvania DNP min. 270 dni. - tvoju matersku ti vyrataju iba z TPP. ☹

b.a.m.b.u.l.k.a
12. nov 2009

KISSKA dakujem pekne za odpoved.
Takže ked chcem dnp tak musim byt min.270 dni poistena a popritom 2roky poistena v socialnej poistovni,tam kde mám trvalé bydlisko.
Ešte by som chcela vedieť koľko by mi vychadzala materska keby som si platila len ten najmenší vymeriavaci zaklad.Tam bude asi nejaky kom.výpočet.. 🙂
Ale už v tom mam viac jasno než pred pár dnami. 😀

mima595
12. nov 2009

Bambulka - nemusis byt poistena 2 roky v SP - podmienka je byt poistena za posledné 2 roky aspon 270 dni.

majcika
12. nov 2009

Ahojte, podla vas sa berie za zmenu na DNP aj odhlasenie. ide o to, ze v novembri som navysovala VZ a teraz potrebujem prerusit platenie DNP a opat sa prihlasit. Teta na SP mi nic nevie poradit. Poradite mi prosim?

gapa
12. nov 2009

deniska30,
ak si už tehotná, tak ozaj nestíhaš tých 270dní, ak nemáš iné "ukončené" nem.poistenie, ktorého dni by sa ti k dnom DNP pripočítali. To slovo UKONčENé je podstatné. T.j. ak ti bude prac. pomer trvať a nemáš iné nem.poistenie, tak ti DNP neovplyní výšku materského. Bolo sa treba prihlásiť v dostatočnom predstihu pred otehotnením. ☹

gapa
12. nov 2009

majcinka,
pred pár dnami mi písala mamička, čo sa v r.2009 prihlásila z minima. o 4dni na to odhlásila a nanovo prihlásila z maxima a dostiahla max.materskú. Takže by namal byť problém.

deniska30
12. nov 2009

Gapa, ja nie som este tehotna.... 😉 a ak tak asi len 5 dní 😅, ale to by bol zazrak, keby sa to podarilo na prvy šup. Takže v takomto prípade platí to čo napísla Standa, že sa mi to DNP oplatí, nie?
Ale aj tak ďakujem za odpoved 😵

gapa
12. nov 2009

no sa mi to akosi poplietlo. Som si ta doplietla so staskou !!! 😨 😕 😀
Dosť sa ťažko pre mna hladajú predchádzajúce príspevky, ked som taká slepá. Mám už slabé dioptrie. No už som ti odpísala. Ak nie si tehotná ani tých 5dní (pozor, tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštr.!!!), tak by malo byť OK.

deniska30
12. nov 2009

Gapa ďakujem 😉 a kuk ešte IP, pls.

gapa
12. nov 2009

takže strasska (a nie staska) 😀 😀
súhlasím, čo ti napísala mima. Ak si už tehotná a nemáš "ukončené" nem.poistenie, len trvajúci prac.pomer, tak ti DNP k vyššej materskej nepomôže.

lejna
12. nov 2009

Gapa, mozete aj mne poradit. Od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 Eur. Kedze do terminu porodu 21.12.2009 nesplnam podmienku 270 dni, budem matersku dostavat zo zamestnania. Momentalne som na RD a trva mi PP. Chcem sa opytat:
1. pocas MD, ktora nebude z DNP, mozem z DNP cerpat PN alebo OCR?
2. ci je pre mna vyhodne platit si DNP zo sumy 1003 Eur az kym nesplnim podmienku 270 dni, co bude zaciatkom januara 2010?

tinkap
12. nov 2009

čauko. ja by som sa chcela spýtať na tú dobrovoľnú nemocenskú. V auguste som skončila vysokú školu a v októbri promovala. Nedarí sa mi však zohnať robotu a som na úrade práce. Ak sa mi nepodarí nič zohnať, rozmýšľame s priateľom o bábätku. Chcem sa spýtať, kedy by som si mala začať platiť tú dobrovoľnú nemocenskú, aby som dostala vyšší rodičovský príspevok? Nerobila som nikde a nebola som poistená tých 270 dní. Bábo plánujeme zamiesiť asi na jar..Ďakujem za odpoveď

zajacik...
13. nov 2009

Tinkap DNP sa netyka rodicovskeho prispevku, ale materskej. No a najlepsie pre teba by bolo zacat si to platit hoci aj teraz, z maximalneho VZ, aby si aj matersku, pripadne PN mala maximalnu. Pretoze z DNP nemusis cerpat len materske, ale aj PN, samozrejme po splneni podmienky 270 dni poistenia DNP, cize cim skor sa prihlasis, tym lepsie 🙂