Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jankaa15
21. feb 2010

lubica 69
nie len zdravotnu som si doplatila

sueinka
21. feb 2010

Ahojte dievčatá, prosím vás ... som teraz v 13tt, som zamestnaná dĺĺĺho ale DNP si neplatím. Tých 26 týždňov sa berie do pôrodu, alebo do odchodu na MD? Mám termín 3.septembra, tak neviem či sa mi to ešte oplatí, alebo nie...? Ďakujem.

lubica69
21. feb 2010

DNP si treba začať platiť najneskôr v 6-8týždni tehotenstva aby sa to stihlo

xpetka1x
22. feb 2010

A TYCH 26 TYZDNOU SA BERIE DO NASTUPU NA MD TAKZE TO UZ NESTIHAS

andzi
22. feb 2010

Baby, dnes som počula takú informáciu, že ak sa prihlásim na DNP tak si ho musím platiť min. pol roka, inak mi nedovolia sa odhlásiť a nanovo prihlásiť. Je to pravda? Vraj je to nejaká zmena v zákone o sociálnom poistení, keďže to veľmi nesledujem, skúste poradiť. 🙂

lubica69
22. feb 2010

andzi prihlásiť a odhlásiť sa môžeš kedykoľvek Len zmeny sa dajú robiť až po pol roku

andzi
22. feb 2010

lubica, vieš to istotne? Nebola nejaká zmena v zákone o sociálnom poistení? Tak čo potom aké bludy som počula? Nechápem. Nepýtala by som sa tak blbo, ale tieto akože "zaručene pravdivé informácie" mi povedal právnik, preto som na pochybách.

No a chcem si jednu informáciu overiť. Manželka môjho kamoša je na RD s 1. dieťaťom (dieťa má rok + 2 mes.), tak už sa "snažia" o druhé. Vraj si začala platiť DNP z max. VZ, teda 47 €. Ja som jej poradila toto, prosím overte, či uvažujem správne.
Odhlásiť sa z maxima, prihlásiť sa z minima a platiť len 14 €. Len čo zsití, že je tehotná (v 5tt to už bezpečne vie), zase sa odhlásiť z minima a prihlásiť z maxima, aby stihla 26 týždňov do nástupu na MD. Je to správne alebo som poradila blbosť?

A ešte jednu vec nechápem, ak je ona na RD, pričom prac. pomer jej trvá, tak jej trvá aj NP, len ho má prerušené. Je tak? Tak podľa mňa z maxima platiť nemusí, len z rozdielu max. VZ a brutto mzdou. Alebo sa mýlim? Aké je potom RO?

silvia123
22. feb 2010

andzi ja som čítala tu mnohé príspevky a pán Mihál raz písal, že nie každá poisťovňa posudzuje rovnako odhlášku a prihlášku, t.z. ak si poistená z minima dva týždne a zrazu otehotnieš a chceš sa odhlásiť a znovu prihlásiť z maxima, tak ti v tom každá soc.poisť. nemusí vyhovieť, pretože ťa síce prihlásia ale opäť z minima a až po pol roku je nárok na zmenu, ale taktiež dopísal, že o tomto vie svoje gapa... že proste v niektorej poisťovni to ide bez problémov, tak neviem kto sa stretol aj s tým druhým spôsobom... Ja som si to len zapamätala, lebo som tiež chcela vymýšľať s odhláškami a prihláškami, ale keď sa niekto pokúša o dieťa a platí si z maxima a pri prvom otehotnel bez problémov, tak by som radšej nevymýšľala... to je môj názor. Ja som na tom rovnako, chceme bábo a platím si z maxima, ak sa bábo narodí ešte v roku 2010, po pol roku platenia si môžem zmeniť VZ na minimum, pretože môj VZ je rok 2009. Ja som si to takto vymyslela 🙂

gapa
22. feb 2010

andzi,
doteraz som nečítala žiadny príspevok, že by mamičke odmietli zobrať odhlášku a novú prihlášku z iným VZ ako predtým a to aj pred uplynutím 6mesiacov od predchádzajúceho prihlásenia. Samozrejme, že pracovníčky v SP môžu vrtieť hlavami a aj krútiť nosom, ale prihlášku zoberú. Na ich stránkach majú len také info, že zmenu VZ možno podať až po uplynutí aspon 6mesiacov od prihlásenia a po aspon 6mesiacoch od predchádzajúcej zmeny. Nie je tam spomenuté nové prihlásenie. Aspon zatial s tým problémy nerobia. Uvidíme, čo vymyslia po volbách.

Ale samozrejme, ak niekto platí súvisle z maxima, tak to má istejšie.

Andzi, ak jej trvá PP, tak ozaj môže z cca rozdielu maxima a VZ zo zamestnania.

gabikab
23. feb 2010

Ahojte babulky,
chcem sa spytat:
- Som zamestnana na HPP uz niekolko rokov. Od 27.1.2010 si platim aj DNP. DNP som si chcela platit z rozdielu mojho platu a maxi VZ. Avsak tento moj rozdiel je mensi ako minimalny VZ, preto si DNP platim z minimalneho VZ. Budu mi potom nasledne korunky, ktore by mali byt navyse, vratene???
- Chceli by sme sa zaciatkom marca pokusit o babatko. Nechcem nic pokazit, ked uz si platim aj DNP. Niekde som citala, ze DNP si treba platit cca 4-6 tyzdnov pred otehotnenim. Je to pravda?
- Takze, ak by sa nam teraz v marci podarilo, tak by to malo byt v poriadku z hladiska maxi materskej?

andzi
23. feb 2010

gapa, dík

No vidíš, kadejaké bludy sa šíria medzi mamičkami, možno si aj vzájomne závidia vyššiu materskú. Ja si teraz platím DNP z minima, ale začala som platiť ešte v roku 2009 kedy bolo minimum nižšie ako je teraz od 1.1.2010 a chcem si tiež podať prihlášku a novú odhlášku, aby sa mi materská počítala z tohto súčasného minimálneho VZ, tak dúfam, že nebudú robiť problémy. Inak je sranda, že ja mám inú Sociálnu poisťovňu príslušnú pre povinné NP a inú pre DNP, tak som zvedavá, ako mi vypočítajú materskú. 🙂

marianne
23. feb 2010

Caute ,
vedeli by ste mi poradit?Som teraz na RD, ktora mi konci v aprili tohto roku.Dieta nastupuje v septembri do skolky a ja tiez v septembri do prace.Tie 4 mesiace od aprila do septembra budem bez prijmu u rovnakeho zamestnavatela-neviem ako sa to vola,pracovny pomer trva.Chcela by som vsak buduci rok dalsie dieta.270dni odpracovat nestihnem, takze by som si mala platitDNP aby som dostala matersku?Alebo zvysenu matersku?Kolko by som dostala keby som nebola 270 dni poistena a kolko keby som bola 270dni poistena?Vdaka

nikush
23. feb 2010

nie je to tak, ze ked nie si NP tych 270dni, tak matersku nedostanes? dostanes len ten RP, ten nizsi....

spionkaa
23. feb 2010

Chcem ísť na PN-ku, mám už 270 dni DNP ale, keďže sa to platí pozadu, zaplatených mám len 8 mesiacov. Treba to vopred uhradiť alebo stačí v termíne do 8.3.2010. Nerada by som po PN zažila šok, že mám nedoplatok za posl. mesiac a peniaze nedostanem.

gapa
23. feb 2010

marianne,
to že budeš čerpať 4mesiace neplatené volno tvoju materskú vôbec neovplyvní. Aj dni čerpania RD v zamestnaní sa ti rátajú do potrebných 270dní, t.j. jedine že by ti prac.pomer netrval k nástupu na MD alebo by si mala medzeru (neplatené volno) cca 15mesiacov alebo viac, tak to by vadilo.

weronka23
23. feb 2010

ahoj gapa, prosim ta, mozes mi poradit?
som nezamestnana. minuly rok som skoncila skolu. od januara si platim DNP z maxima. keby som otehotnela tento mesiac a isla na PN (rizikove tehotenstvo), musim si platit nadalej DNP az do porodu? a mala by som narok na nejake peniaze pocas PN? vopred ti velmi pekne dakujem!

gapa
23. feb 2010

weronka,
ak nesplnaš podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pn, tak nárok na nemocenské z DNP nevznikne. PReto by si aj počas PN musela platiť DNP, lebo nestačí samotná PN, treba poberať nemocenské, aby si platiť nemusela. Ak splniš podmienky na nárok na materské, tak počas poberania materksého platiť DNP nemusíš.

bejkn01
23. feb 2010

Dievčatá chcem sa spýtať ohľadom zmeny VZ.
Takže už mám pol roka platenia za sebou z maxima, teraz si môžem zmeniť na minimum. Po tejto zmene najbližšiu môžem urobiť zase až po pol roku?

weronka23
23. feb 2010

dakujem gapa, tak ak vsetkemu spravne rozumiem, tak kazdy clovek, co nie je poisteny min. 270 dni pred PN, bez ohladu na DNP, nedostane pocas PN nic. bola by som v podstate ako student na PN-ke🙂

popelka
23. feb 2010

ahojte baby,ja si platim dnp,od minuleho roka od novembra,ale teraz sa zvysovala minimal.mzda takze ,vyjde vyssia cena,myslim,ze nejako teraz je 47.eura maximalna vyska,co sa ma platit z maxima.ja taku nemam,mozem si to zvysit na maximum,alebo nie,,,pa

mirkamurko
23. feb 2010

Ahoj gapa prosím ťa o radu:
Som zamestnaná a od januára som si začala platiť DNP 20€,aby som mala maximum zarábam zhruba 500€ v hrubom a dneskam som sa dozvedela že my v zamestnaní strhajú len 1,4%na nemocenské čo činí 6.6€je to v poriadku?Ak hej tak ako si mám zmeniť na SP vyššie DNP?Ďakujem za radu.

weronka23
23. feb 2010

popelka- ak nie si tehotna, nic ta neobmedzuje a mozes si to zmenit. jeden den sa odhlasis a na druhy den sa prihlasis na DNP z maxima. keby si bola tehotna, tak by si tu zmenu mala urobit najneskor do 8tt, ale to by som si radsej nechala povodne DNP, lebo sa ti od prveho dna zmeny bude ratat 26 tyzdnov, kym pojdes na matersku... dufam, ze sa nemylim.

gapa
23. feb 2010

mirka,
nie je podstatné kolko odvádzaš, ale z akého vym.základu. T.j. treba dávať info o vym.základe zo zamestnania a z DNP, nie o tom, kolko platíš. Z vym.základu sa rátajú nem.dávky a nie z odvodov.

Zamestnávatel platí 1,4% + zamestnanec 1,4% ale zamestnávatel platí miesto soc.poistovne zamestnancovi náhradu mzdy za prvých 10dní PN. Preto už nie je odovd zaemstnávatela tak ako kedysi dávno 3% +1,4% od zamestnanca, lebo presunuli platenie prvých 10dní na neho.

gapa
23. feb 2010

Weronka,
to platí len pre DNP osobu, ktorá predtým nebola nem.poistená. Ak by si bola napr. rok pred prihlásením na DNP zamestnaná dajmetomu 10mesiacov, tak by sa ti tieto dni rátali do dní NP a nárok by ti vznikol, aj ked z minima.

Zamestnanci a povinne nem.poistené szčo nemajú podmienku 270dní. Oni majú nárok na náhradu mzdy počas dočasnej PN a následne na nemocenské hned.

gapa
23. feb 2010

popelka,
priznávam, že nerozumiem, z akého VZ platíš a o čo ti vlastne ide, lebo spomínaš zvýšenie minima v súvislosti z maximom a tomu nerozumiem.

martina646
23. feb 2010

Ja som sa bola dnes informovat v SocP a pani, ktorou sa poznam, ktora tam pracuje, mi povedla, ze sa teraz vela hovori o tom, ze DNP kvoli vyssej materskej maju zrusit, lebo uz to zacalo vyuzivat vela zien. Tak teraz neviem ci si to mam zacat platit. Co ste o tom poculi?

mirkamurko
23. feb 2010

Gapa ďakujem,takže dobre tomu rozumiem že ked si platím DNP 20€ a v zamestnaní mám hrubú mzdu 500€ tak dosiahnem potom to maximum

gapa
23. feb 2010

Ak budeš mať v zamestnaní + DNP každý mesiac v súčte VZ maximum a splníš aj ostatné podmienky, tak áno.

zuzanaca
23. feb 2010

Ahojte 🙂
Mohli by ste mi poradiť, som prihlásená na DNP od 17.2.2010 a VZ mám 460 eur. Prišlo mi zo sociálky, že mi to vychádza mesačne 20,20 eur. Koľko mám zaplatiť za február, to nenapísali..... 20,20 deleno 30 a krát 12 ????? Tých 20,20 je zaokrúhlené nadol.........vychádza to 20,24 eur. Mám rátat so zaokrúhlenou hodnotou 20,20, alebo 20,24? 😕
Ďakujem.

martina646
23. feb 2010

MirkaMurko, ak mas hrubu mzdu 500€ a chces maximalnu matersku, mala by si si platit poistne z vymeriavacieho zakladu vo vyske rozdielu maximalneho VZ a tvojej hrubej mzdy. To je 1084€-500€, cize 584€. Poistne je vo vyske 4,4% z VZ, v tvojom pripade by to bolo cca 25,70€. Takze ak platis len 20€, neplatis si maximum a nedosiahnes maximalnu matersku.