Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

artemmiss
13. sep 2012

@janka9900 no tak uz potom neviem,ale mne na socialke povedali,ze musim nastupit do tych 7 dni a to som uz bola tehotna.je tiez pravda,ze kazda pani za okienkom povie inu verziu🙂

janka9900
13. sep 2012

@artemmiss no ved to, ze kazda ma svoju verziu 😉 ak ti poradili nastupit skor, tak nevadi, horsie keby povedali, ze nemas narok 😉 😉

janka9900
13. sep 2012

@domeli 😕 mali ta odhlasit. ale ked si uz cerpala ocr, matersku, zeby to tam nemali??? jedine potom pohladat papier o zruseni dohody alebo si ist vypytat nejake potvrdenie do spolocnosti, ak este existuje, ze tam od 2008 nepracujes 😕

moon1979
13. sep 2012

@janka9900
ale ved pri dohodach sa doteraz neodvadzali odvody ... platilo sa jedine urazove a danove, nie?

domeli
13. sep 2012

@janka9900 už som sa skontaktovala s pani, pod ktorej vedením som vykonávala činnosť na dohodu, nasmerovala ma na účtovníčku, zaslala som jej mail so žiadosťou o potvrdenie, tak verím, že mi to vystaví a v ideálnom prípade sa tam zajtra pre to zastavím (ešte že som v rovnakom meste, ako je sídlo, že?). Predtým ale budem volať ešte na ústredie SP i na pobočku, lebo toto sa mi celé nezdá...

flower72
13. sep 2012

@janka9900 ty si macher 🙂 je mi jasné, že keď tam nabehnem v takom hraničnom termíne, budú tetušky po mne pľuť, ale aspoň som sa utvrdila v mojich domnienkach. Veľmi veľmi veľmi pekne ti dakujem.

janka9900
13. sep 2012

@moon1979 neviem co platia,je to velmi smiesna suma, par centov, urcite neplatia nemocenske. viem, ze na socialku treba doniest potvrdenie, ze pocas dohody si nepracoval, ked si poberal davky,

janka9900
13. sep 2012

@flower72 😉 nemas zac 😉 neboj, nebudu plut 😀 hlavne si vypytaj potvrdenie od doktora, ze si bola tehotna 😉

gapa
13. sep 2012

@tinka_14
aj ked nastúpiš v zamestnaní na md neskôr ako 6týž. pred termínom, tak podla usmernení zo sp, čo odpísali (týkalo sa síce dnp, ale malo by to byť predpokladám rovnako, aj ked tiež nemôžem písať na 100%) by rátali rozhodujúce obdobie podla toho, kedy pripadal dátum 6týž. pred termínom. Ale pre uplnosť dodám, záleží od konkrétnej pracovníky, ako to sprví, bo často oni ich usmernenia nepoznajú.

gapa
13. sep 2012

@domeli
odpovedz, príp. aj zavolaj im zatial aspon tak, ako píšeš tu, že dohoda bola uzatvorená na dobu určitú do konca roku 2008 a si prekvapená, že je aktívna. Napíš, že vzhladom na to, že sa zdržuješ mimo, nemáš možnosť to zdokladovať. No napíš niečo také, ako že čestne prehlasuješ, že si sa v čase očr riadne starala o dieta osobne a nevykonávala si zárovkovú činnosť (o to im teraz ide, bo v zákone čo sa týka očr-iek je teraz nová podmienka riadnej starsotlivosti o dieťa počas očr, no definícia tam aj tak chýba). A zavolala by som do tej firmy, nech to skontrolujú a dajú do poriadku, že ti to robí problém a možno z toho dôvodu ti nevyplatia ošetrovné (aj keby to vyplatili, nech to máš v poriadku), ale nech máš dôkaz, že si odpovedala SP.

prípadne si zájdi na socpoistovnu.

aj v našej firme to tak dopadlo a neviem, či to je v poriadku u niektorých ludí

vall1319
14. sep 2012

@janka9900 Janka, ďakujem za odpoveď....nebola som si v tomto istá 😉 Momentálne som doma, poberám RP na synčeka, ktorý má 22 mesiacov - predtým som bola nezamestnaná.......

janka9900
14. sep 2012

@vall1319 tak je to ok, mala by si zbytocne sa prihlasovat 😉

vall1319
14. sep 2012

@janka9900 ĎAKUJEM..... 🙂

kukucg
14. sep 2012

Ahojte, viete mi niekto poradit?? DNP mi konci v oktobri, v januari nastupujem na matersku. V clanku co teraz vysiel k novym davkam som sa docitala ze "Táto dávka bude priznaná aj ženám, ktorým skončilo nemocenské poistenie v období tehotenstva a ktoré ku dňu 6. týždňa pre dňom pôrodu určeným lekárom, alebo ku dňu pôrodu, poberali nemocenské alebo ošetrovné."
Myslela som ze budem mat narok na matresku lebo som v ochrannej lehote no toto vyzera ze budem mat narok len ako do nastupu budem poberat nemocenske alebo osetrovne?? ci to zle chapem?? viete niekto ako to je?
Vdaka

sunset
14. sep 2012

@gapa dakujem 🙂

abika26
14. sep 2012

@kukucg nie ty matersku normalne dostanes 6tyzdnov pred porodom.v tom clanku podla mna myslia,ze ju dostanu(matersku)aj zeny co boli napr PN alebo brali inu davku nemocenskeho poistenia

abika26
14. sep 2012

@domeli ja som mala podobny problem s dohodou a pani na socialnej poistovni mi dala podpisat len cestne prehlasenie ze som nepracovala a bla bla

kukucg
14. sep 2012

@abika26 len je to tak napisane divne akoby si to musela mat splnene aby si to dostala v pripade ze ti dnp zaniken pocas tehu. tak som zostala zaskocena 😒

ynguska
14. sep 2012

baby, prosim vas o radu: som na rodic.dov., platila som si DNP aj v r. 2011, v jan. som ho zrusila a nasledne sa prihlasila este po starom. pocas r.2011 som bola PN 4mesiace, v tomto r. tyzden + 2xOCR po 10dni. teraz som tehotna, termin mam v aprili 2013. chcela by som ist na PN, len mi pani zo socialky nevedela /resp.nechcela-nemohla/ povedat, odkedy sa mam dat vypisat, aby mi bolo vypocitane max. nemocenske. platim si z maxim. vym.zakladu. kolko dni musim mat zaplatenych? dni, ktore som bola PN alebo OCR som neplatila. DNP mi zanika 27.10.2012. dakujem za pomoc

alicek14
14. sep 2012

@janka9900 dik za odopved, tak sa teda prihlasim len na tie dalsie poistenia a bude to z min, snad mi to tam vyrataju, lebo ja som z toho jelen... a ked by som isla na pn, napr.este tento rok tak by som to musela platit? a druha otazka bola by mi to platene aj z dnp?

domeli
14. sep 2012

@gapa ďakujem za radu - tel. som dnes aj na SP aj do spoločnosti, v ktorej som vtedy robila na dohodu. SP - milý prístup, postačí zatiaľ čestné prehlásenie, nakoľko zo spoločnosti mi vedia potvrdenia vystaviť najskôr po 24.9. z dôvodu neprítomnosti tej pani, ktorá má tieto veci na starosti a vzhľadom k tomu, že je to pár rokov staré. Poslala som aj mail do spoločnosti a ich odpoveď im zašlem spolu s čestným vyhlásením.
Ale: nechcem nikomu krivdiť, ale "zádrheľ" bude na strane SP, pretože spoločnosť, pre ktorú som robila žije z grantov a ak sa uchádzala odvtedy o ďalší grant (čo sa isto uchádzala), musela mať vyrovnané záväzky/pohľadávky voči všetkým poisťovniam i daň. úradu - čiže museli ma odhlásiť, inak by ďalší grant nedostali. Ešte raz ale dík ohľadom rady s tým čestným prehlásením - aspoň som vedela ponúknuť dočasne náhradné riešenie 🙂

domeli
14. sep 2012

@abika26 dík, aj ja budem dokladovať čestné vyhlásenie zatiaľ, kým sa nedostanem k potvrdeniu.

domeli
14. sep 2012

dievčatá a maminy, ktoré plánujú platiť DNP aj po uplynutí 270 dní a chcú, aby to bolo považované za nepretržité - písala som na ústredie SP a došlo mi táto odpoveď (sľúbila som zavesiť to tu, keď sa vyjadria):
V prípade, že sa rozhodnete aj naďalej platiť dobrovoľné poistenie, budete povinná platiť toto poistenie z celého balíka, to znamená, že budete platiť nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a zároveň poistenie v nezamestnanosti. Aby nedošlo k prerušeniu dobrovoľného nemocenského poistenia, odporúčame Vám dopoistiť sa na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti napr. 269. deň trvania tohto poistenia. V prípade, že sa dopoistíte až po splnení podmienky 270 dní, dôjde k prerušeniu nemocenského poistenia, čím vznikne aj nové rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej, to znamená, že na predchádzajúce obdobie dobrovoľného poistenia sa pri výpočte dávky prihliadať nebude. Ako uvádzate vo Vašom podaní, dobrovoľné poistenie Vám zanikne dňa 15.10.2012, a preto sa môžete na dobrovoľné poistenie prihlásiť napr. dňa 14.10.2012, teda 269. deň.
V prípade, ak sa budete chcieť dopoistiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, prihlásenie robíte na jednom Registračnom liste FO. Prihlásiť sa môžete na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa trvalého bydliska a prihlášku môžete podať aj v septembri 2012, kde uvediete dátum od ktorého dňa sa chcete pripoistiť.

gapa
14. sep 2012

@domeli
dohoda aj ked je aktívna (nie si odhlásená), nemusia sa platiť odvody. Niededy sa stávalo, že sa prihlasovalo mailom a aj potom sa to muselo poslať originál a oni na sp mohli dať prihlášku 2x do systému a odhláška bola len 1x, tj. jedna mohla ostať. ale môže byť aj tak, že zabudli odhlásiť alebo iné, to nech potom zistia, snád budú doklady (bohužial naša mzdárka nevytláčala tieto odhlášky, tak som nemohla dať do poriadku ani moju rodinu, čo tam mala dohodu)

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka9900
15. sep 2012

@evamarek77 ... toho 27.5. nezacala nove poistenie, ale ma poistenie nepretrzite od 1.9., hej? pri rizikovom tehotenstve zvyknu doktori vypisovat 8 tyzdnov vopred, ale ked cerpa pn, oplati sa jej ist 6 tyzdnov pred porodom, lebu bude cerpat PN o dva tyzdne dlhsie 😉

adka12
15. sep 2012

@gapa DNP mi končí 22.9. a som tehotná. Mám niečo oznamovať v sociálke alebo potom v marci rovno žiadať o materské? ak pôjdem na PN čo robiť? ako mám postupovať? Prosím píšte do IP alebo cez odpoveď. Ďakujem pekne.

miruska7979
16. sep 2012

Dobre ranko dievcence poprosim o radu...ja som bola dobrovolne pripoistena, normalne ako zamestnana zena. ked sa pripoistenie v januari menilo, znova som sa do 31.1.2012 dala na novo pripoistit..teraz som od 3.9. na pnke boo som zistila, ze som tehotna a som rizikovy pripad...ale to pripoistenie mi plati az po uplynuti doby 270 dni a to je niekedy tusim v novembri...mam vypisanu len jednu pnku, az v novembri po uplynuti tych 270 dni si mam dat vypisat aj tu druhu na socialnu poistovnu? alebo ako mam postupovat...mam zrusit pnku a zalozit nove dve, alebo mam doktorovi povedat nech mi este da jednu do socialnej poistovne od toho novembra? Dakujem za radu. Mirka.

horseshoe
16. sep 2012

@adka12 nemusis socialke nic oznamovat teraz. Ked ti gyndos vypise ziadost o matersku - predpokladam ze u teba to vychadza niekedy vo februari - treba ju zaniest na socialku - datum nastupu na matersku a predpokladany termin porodu -musi byt presne 6tyzdnov -nie 8 - keby ta poslal doki na matersku skor ako 6tyzdnov pre TP tak uz je problem. Tiez si treba dat pozor na datum uhrady posledneho DNP - u teba v oktobri za september - v socialke ked sa spytas ti povedia dokedy musi ta posledna platba prebehnut - napr. mne konci DNP 26.9. a poslednu platbu za september musim urobit do 8.10.- nie neskor, lebo stratim narok. Bola som sa na toto osobne pytat v socialke.
Co sa tyka PN tak to neviem ako...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz