Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
7. sep 2010

@gitarka ...dni musíš splniť do pôrodu, priznajú ti až potom, keď ich budeš mať aj zaplatené. Rada: ja si platím DNP v ten istý mesiac na konci - za september si platím 20.septembra. Môže sa to, zisťovala som si to v SP.

gitarka
7. sep 2010

@standa82 dik za radu takze ked si zaplatim za sept. koncom mes.a otehotnela v oktobri tak by mi to malo vyjst vsak?

standa82
7. sep 2010

@gitarka ...napíš mi presný dátum od kdy si sa prihlásila na DNP.

gitarka
7. sep 2010

@standa82 6.9. 2010

standa82
7. sep 2010

@gitarka ...2.6. 2011 budeš mať splnených 270 dní. Takže po tomto dátume by bolo dobré porodiť, na materskú by si mohla nastúpiť 21.4.

gitarka
7. sep 2010

a ked na tu matersku pojdem toho 21.4 tak budem ju mat z DNP sak este nebude splnenych tych 270 dni nie?

standa82
7. sep 2010

@gitarka ...270 dní musíš mať splnených do pôrodu, nie do nástupu na materskú. Prepáč.
Oni musia mať dôkaz, že si neporodila skôr ako splníš 270 dní, tak materskú ti priznajú až po preukázaní RL dieťaťa, predpokladám.

gitarka
7. sep 2010

@standa82 ahaa uz chapem dik, a este jedna otazocka do materskej budem brat RP lebo maly este nema 3 roky, a ked by som nastupila na matersku tak ten RP uz nebudem poberat...?

charlize
7. sep 2010

Ahojte, mohli by ste mi prosim potvrdit alebo vyvratit, pani v SocPoist mi nevedela s istotou povedat. Minuly rok som pol roka vkuse platila DNP z max VZ. Potom som ho ukoncila, a teraz platim nanovo. Scitaju sa tieto obdobia alebo nie? Dakujem velmi pekne 🙂

zuzikka
7. sep 2010

@gitarka no toto aj mne stale vrta v hlave ako toto je, ale asi ako pisala standa, ze musi byt vsetko vyplatene az potom mas narok a neviem, ci s da z DPN poziadat neskor, to asi nie

zuzikka
7. sep 2010

@gitarka aj ja som sa prihlasila 6.9.2010 🙂

gitarka
7. sep 2010

@zuzikka super a snazite sa o babo?

zuzikka
7. sep 2010

@charlize mne pani na socilake povedala, ze sa to da, ze sa to scita, len to musi byt v pol. dvoch rokoch. To je podmienka, ale mozno ti tu este lepsie poradia kocky, co maju skusenosti

zuzikka
7. sep 2010

@gitarka no zacali sme v lete, zatial nic, tak ako som dostala menzes isla som si to prihlasit 🙂 a chcem si platit DNP, tak ratam, ako to vychadza, nech to nemam na tesnotku 🙂

standa82
7. sep 2010

@gitarka ..presne tak, nemôžeš poberať obe dávky. Ako náhle ťa vypíšu na MD, tak s rozhodnutím zo SP choď na UPSVaR. Lebo potom by si im musela vracať, čo ti dali.

alienocka
7. sep 2010

@standa82 ahoj chcem sa opytat,lebo vidim,ze si scitana: som nezamestnana a DPN si platim od 26,03,2010 z VZ 1000 euro. Termin mam 04,02,2011 a na MD by som mala nasstupit 29,12,2010. Vide mi to? A neviem ci sa ttych 270 dni berie od nestupu na MD alebo od porodu. dakujem,lebo uz mam v tom chaos.

standa82
7. sep 2010

@alienocka ...270 dní musíš splniť do pôrodu. Do pôrodu budeš mať dni splnené.

alienocka
7. sep 2010

@standa82 dakujem :D

gapa
7. sep 2010

@charlize
akoti už bolo odpovedané, ak dni predchádzajúceho ukončeného DNP spadajú do obdobia dva roky pred pôrodom, tak sa ti zarátajú tieto dni do potrebných 270dní. V prípade nemocenského sa berú dva roky pred vznikom PN.

charlize
7. sep 2010

@gapa Dakujem velmi pekne 🙂

katarina104
7. sep 2010

@charlize sčítavajú sa do podmienky tých 270dní, ale ak chceš ísť na MD musíš mať splnených ešte tých 26 týždňov.Materskú dostaneš z VZ od posledného prihlásenia.

charlize
7. sep 2010

@katarina104 Dakujem pekne 🙂

suzanah23
7. sep 2010

@gapa , ..dik moc...sama som zvedavá, ako sa to potom spatne vyplatí z DNP, hádam sa vyplatí. Píšeš, že 2x žiadosť, teda asi ide o žiadosť nejakú, ktorú má k dispozícii lekár na účel materskej, hádam teda vie čo mi má dať. Môj je taký, že má administratívne papierovanie dosť v paži, tak len preto chcem popredu vedieť, čo si mám pýtať, ak mi nič nevopchá do ruky :o)).

denisap
7. sep 2010

ahojte. neviete mi niekto poradit Splnila som vsetky podmienky a 29augusta som sa prihlasila na DNP a bola som v 7mesiaci tehotenstva. nezaplatila som zatial este ani za jeden mesiac, a dnes som sa dozvedela ze dietatko sa nevivija plod je mrtvy. ako mam dalej postupovat, ked chcem zrusit DNP, da sa odhlasit hned teraz ?

standa82
7. sep 2010

@denisap ...áno, choď do SP a podaj odhlášku - zrušenie. Je smutné čo sa ti stalo ☹

denisap
7. sep 2010

nebolo to planovane dietatko ale tesili sme sa nan ☹ dakujem

gapa
7. sep 2010

@denisap
a nezabudni zaplatiť za časť augusta + časť sept., Predpokladám, že si bola v 7tt a nie 7mesiaci. Uvidíš, nabudúce to vyjde. 😉 Bohužial to mám 2x za sebou tiež.

mimisash
8. sep 2010

baby idem po radu. Sestra je na MD a pobera rodicovsky. MD jej konci v jan. 2011 opat je tehotna termin ma april 2011 a nastup na matersku marec 2011. Moze sa prihlasit do soc.poist. Ako dobrovolne nem.poistena a platit z max vymer. Aby dostavala max. Matersku? (je zivnostnicka a zivnost ma pozastavenu) dakujem.

emjee
8. sep 2010

@mimisash no v prvom rade sestra nemoze byt na md a zaroven poberat rodicovsky - je na rodicovskej dovolenke uz asi 😉
k tvojej otazke - uz sa to asi neoplati, lebo tych 270dni poistenia, aby mala narok na matersku uz nestihne 😔

mimisash
8. sep 2010

@emjee ano je na rodicovskej 🙂
a spatne sa neda prihlasit do soc. Na dobrovolne?
A ak by sa prihlasila dnes tak do porodu uz nestiha byt 270 dni dobrovolne poistena, o to ide?
Dik