Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

annanatalia
6. jan 2012

@silviabn A nevadi to ked som sa odhlasovala a prihlasovala pred 6 dnami a teraz zasa nanovo z maxima. Aspon si muslim ze mi s toho vypocitaju matersku ak by som otehotnela niekedy jun -november.TEDA NA MATERSKU BY SOM MALA IST NIEKEDY ROKU 2013.DAKUJEM

annanatalia
6. jan 2012

@silviabn A nevadi to ked som sa odhlasovala a prihlasovala pred 6 dnami a teraz zasa nanovo z maxima. Aspon si muslim ze mi s toho zvyseneho zakladu vypocitaju matersku ak by som otehotnela niekedy jun -november.TEDA NA MATERSKU BY SOM MALA IST NIEKEDY ROKU 2013.DAKUJEM

lin123
6. jan 2012

@jamama ak mas splnenych 270 dni za posledne dva roky a 26 tyzdnov do PN od poslednej zmeny, tak Ti uznaju PN z DNP z posledneho VZ. Pocas PN nemusis platit DNP, nechas to tak, zaplat iba alikvotnu ciastku, ak zaplatis viac, mozes si neskor zaziadat o preplatok.

andreaspilova
6. jan 2012

Ahojte, chcela by som sa opytat na jednu vec, neviem, co je na nej pravdy. Zena, ktora je teraz nezamestnana, a do konca januara si este zalozi DNP kvoli materskej je obmedzena tym, ze pocas nasledujucich 270 dni jej nesmie vzniknut nove nemocenske poistenie (cize sa nesmie zamestnat)? Inak sa jej to zrusi? Nevie niekto ako to je? Dakujem.

lin123
6. jan 2012

@jamama a ci mozes prerusit PN z DNP, no, nie som si tym ista, ci Ti to uznaju v socialke, uz som tu na fore citala, ze neuznali, ze to socialka povazuje za spekulacie, ale zase niektore baby pisali, ze uznali..ale to uz bolo davnejsie..takze je tu moznost, ze to pomenili, aby sa uchranili pred spekulaciami. 🙂
jedine, ze by si ukoncila PN aj zo zamestanania na jeden dva dni a opat sa dala na PN naraz aj zo zamestnania aj z DNP, hm?

lin123
6. jan 2012

@andreaspilova o tom nic neviem..asi by bolo dobre pisat na poradnu soc. poistovne, ale myslim si, ze by to nemalo byt problem, ked sa zena zamestna...len jej bude vychadzat preplatok, zmenit VZ moze az po polroku a o vratenie preplatku si moze potom zaziadat.

annanatalia
6. jan 2012

@silvuskaa Na RD som do nov,2013 A VYM.ZAKLAD si chcem zvys. este v januari.Ak by som este otehotnela 🙂

annanatalia
6. jan 2012

@silviabn Ja som sa tu este docitala ze ten vym,zaklad nemozem pol roka menit teda ked som ho zmenila cca pred 6 DNAMI?jA UZ TOMU NECHAPEM 🙂

oskvarka
6. jan 2012

@annanatalia je rozdiel zmenit zaklad ale poistenie ostava plynule a rozdiel odhlasit sa a prihlasit sa z ineho zakladu...odhlasovat a prihlasovat sa mozes kolko chces (a tym sa da vlastne tiez menit VZ ale s tym ze poistenie je uz prerusene a ku podmienke maximalnej davky z DPN musis zase od toho dna 26 tyzdnov v kuse platit aby si mala narok na davku z VZ.. dovtedy mas len z minima)

nikolino
6. jan 2012

babenky poradte asi som to pokašlala,včera som bola na soc.(tie zamestnankine nevedia nič poradiť)zaplatila som si stare dnp za december hned nato som sa odhlásila z dátumom 5.1. a taktiež ihned som sa prihlásila na nové dnp od 9.1 a to som asi pos...rala mala som si to dať asi od 6.1. že? myslela som že ked je 6.1.sviatok a potom výkend tak to má byť až od toho 9.1. mám to zle však?

ludmilaka
6. jan 2012

@nikolino Čo ti ja viem, podľa mňa je to v pohode. Inak mne už prišiel včera papier z SP a ozaj to zafungovalo! Som ešte pod starým systémom.

ludmilaka
6. jan 2012

@annanatalia No, ja mám takú info, že keď zmeníš vymeriavací základ, tak sa ti berie poistenie akoby odznova, lebo nastala zmena. Inak je to otras, lebo na SP Vám nepovedia nič. Tak kto to má vedieť????

nikolino
6. jan 2012

@ludmilaka tak to máš super len teraz som ja na vážkach či to mám dobre

ludmilaka
6. jan 2012

@nikolino Hm...podĺa mňa je to jedno. Lebo hovorili, že z toho starého aj tak nič, takže pár dní hore-dole pri novom...to je už asi jedno. Neviem, len si tak myslím, možno niekto poradí lepšie 😒

oskvarka
6. jan 2012

@ludmilaka neberie sa ti odznova.. jedine ze by si ho zrusila a znovu zalozila z inym zakladom

tinara23
6. jan 2012

@nikolino podľa môjho názoru to nevadí, však sú kočky, ktoré sa iba teraz nanovo prihlásia a neboli predtým poistené. Akurát sa ti bude to poistenie rátať od 9.1.2012.

nikolino
6. jan 2012

@ludmilaka už som s toho uplný magor a tie neochotne panie na soc. to dá človeku tiež zabrať

nikolino
6. jan 2012

@tinara23 veď to, to znamená že poistne čo som zalatila sa mi do tohoto nebude rátať ak tomu teda chápem.

oskvarka
6. jan 2012

@jamama takto sa to urcite neda prerusit by si musela obe PNky a musel by byt dovod.. napriklad ina diagnoza alebo tak

lias
6. jan 2012

Baby ako je to v takom prípade, že mám síce splnenú podmienku 270 dní, ale z maxima som si začala platiť až v septembri, čiže 26 týždňov budem mať až začiatkom marca. Som tehotná a tú podmienku 26 týždňov si chcem splniť, inak mi materskú vyrátajú z minima 😖 . Chcem sa teda od februára prihlásiť na ten balík (keďže som splnila 270 dní, tak ma automaticky odhlásia), no neviem či sa môžem prihlásiť aj z minima alebo musím pokračovať z maxima ... ?
Písala som aj na soc. poisťovňu, ale odpoveď som nedostala, resp. nie na moju otázku 😠 .

annanatalia
6. jan 2012

@oskvarka Dakujem pekne tak zase pobezim na SP a odhlasim sa a nanovo prihlasim.Dufam ze mi tam nic ta pani nepovie, nie su tam dvakrat prijemne 🙂

ludmilaka
6. jan 2012

@lias A načo si chceš platiť zbytočne znova? A k si už tehotná, p skončení 270 dní si ešte 8 mesiacov v ochrannej dobe, teda v prípade nástupu na materskú. Pokiaľ na ňu nastúpiš najneskôr 8 mesiacov po skončení poistenia, tak ti budú vyplácať.

oskvarka
6. jan 2012

@lias ty si si v tom septembri zmenila vymeriavaci zaklad alebo si sa odhlasila a znovu prihlasila?....

suzanah23
6. jan 2012

...baby uveďte ma prosím do obrazu, čo sa týka noviniek v DNP od 1.1.2012. Mesačne sa mi už od 1/2010 sťahuje na DNP suma 16,80 Eur. Mám ročné dieťatko, využila som už materskú z DNP, teraz som na rodičovskom príspevku. Zaujíma ma, či to beží ďalej, či to treba zrušiť, čo sa stane s peniazmi, ktoré platím stále do DNP? Od januára treba priplácať aj na nezamestnanosť? Viem, že média niečo hlásili o 300 Eur mesačne na DNP, alebo že to zrušia. Čo z toho je pravda a čo sa stane s peniazmi, ak odmietnem platiť tých 300Eur mesačne? Vďaka za objasnenie a vysvetlenie súčasného stavu DNP.

lias
6. jan 2012

@oskvarka v tej dobe som už nebola poistená, tak som sa poistila z maxima. Za posledné 2 roky som bola poistená máj-august 2010 (počas rodičovskej dovolenky ešte ako zamestnanec), potom marec-apríl 2011 (nový pracovný pomer) a teraz od septembra som sa poistila z maxima. Čiže tých 270 dní mám rozkúskovaných.

lias
6. jan 2012

@ludmilaka áno, viem že som v ochrannej dobe, ale keďže nespĺňam podmienku platenia 26 týždňov v kuse, tak by som materskú dostala iba z minima a tomu chcem predísť. 😉

oskvarka
6. jan 2012

baby k tej nepretrzitosti co spomina mihal na svojom blogu pise na HN pani navratilova tu http://moje.hnonline.sk/node/9086?page=4 mrknite si to aj mne sa to zdalo blbo... je to na 5 strane ci kde...
citujem..:
Prečítala som si , čo napísal pán minister Mihál a z celého srdca s nim nesúhlasím, lebo novela zákona nič takéto neobsahuje a ani nemôže obsahovať.Uvediem argumenty
1.Novela zákona 461/2003 v prechodných ustanoveniach nerieši nepretržitosť DNP v prípade, že DNP trvá aj po 1.2.2012. To znamená, že sa musíme opierať len o v súčasnosti platné ustanovenia zákona.
Ak sa pani Dana z blogu pána ministra prihlási do novej schémy dobrovoľného nemocenského poistenia deň pred zánikom DNP, potom bude jeden deň v dvoch dobrovoľných nemocenských poisteniach, pričom nároky sa v nemocenskom poistení posudzujú z každého poistenia osobitne. Ja som presvedčená, že ide o želanie a nie právny stav.
2. Dobrovoľné nemocenské poistenie vzniká odo dňa prihlásenia, najskôr odo dňa podania prihláška a zaniká dňom odhlásenia, v našom prípade ex lege.( §23 zákona 461/2003) To znamená, že nová schéma dobrovoľného nemocenského poistenia môže vzniknúť len odo dňa prihlásenia a pretože zákon nikde neurčuje nadviazanie niektorých nemocenských poistení po 28.2.2012 nemôže byť pravda, že takýto stav je v dnešnej legislatíve možný.
3. jednoducho, zákon bol šitý horúcou ihlou, treba ho poopravovať, lebo cieľový stav by mal byť taký, že ak po skočení DNP vznikne ihneď DNP novej schéme, malo by ísť o nepretržuté poistenie, ale to musí zákon explicitne obsahovať a to by mali poslanci opraviť.
Teda platí, že ak sa do novej schémy dobrovoľného poistenia prihlásite vo februári so začiatkom poistenia od 1.2.2012( umožňuje sa spätné prihlásenie, ale len do konca februára), potom bude nemocenské poistenie nepretržité.

inak v tejto teme je aj vela odpovedi pre vsetkych co tu pisete..

poisonblu
6. jan 2012

@oskvarka podla mna by to v tomto pripade malo byt tak, ze kedykolvek niekto prejde z DNP po starom na DNP po novom, tak by ho mali povazovat za nepretrzite a hotovo..tak ako teraz vo februari, tak aj inokedy

silvuskaa
6. jan 2012

@lilyen2011 rada by som ti poradila ale toto ti urcite povedat neviem. Neni som si ista ci mozes zasa platit odznova po starom ked uz mas zaslatenych 270dni, vies ona na poistovni mi to tak mohla povedat, lebo oni sami nevedia ako to bude. Skus napisat na poradna@socpoist.sk mozno ti odpisu lebo mne zatial neodpisali.....daj vediet ako si dopadla 🙂

silvuskaa
6. jan 2012

@oskvarka nevies mi prosim ta poradit....uz som to tu raz pisala, som do sept tohto roka na RD, od dnes mi plynie novych 270dni DNP, ak by som otehotnela napr. v juni, musim ist ako tehotna od sept do prace kedze mi konci RD alebo mozem ist na PN a budem mat MD z DNP? Ak budem na PN rata sa to ze som stale zamestnana? lebo podla platu si platim VZ 280e a nie max.