Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lilyen2011
21. jan 2012

@svetkaadamko kľudne napíš do IP ak budem vedieť rada pomôžem

annie6
21. jan 2012

@gembird do 31.1 ak stihnes tak platis este 270dni po "starom" (co je z max. cca 50eur)a preto, lebo potom sa bude moct platit uz len komplex balik a ano, ak sa nepodari, tak nebudes mat narok, iba na PN do 7dni od zrusenia dnp...a rodicovky neviem ci sa pocita, skus sa este opytat, ale myslim, ze nie a najlepsie je platit z maxima

lilyen2011
21. jan 2012

@katuska24 áno to je pravda papierovo. Ja len hovorím čo som čítala na nete - sme tu všetky len ženy, nikto nie je študovaný na zákony ani právo (ja tiež nie) len ak si máme byť na 100% isté, tak ten jeden deň nám za to stojí nie?

- hovorím ja som to len čítala, že ak sa žena odhlási/prihlási 31.1. 2012 tak to nenabehne do systému hneď a budú to brať po novom. nie je to 100% overené, neviem ani kto to napísal, len viem, že som sa to dočítala a ja osobne som to nechcela riskovať tak som sa dala poistiť skôr. nikomu nechcem zle, nikoho nechcem strašiť, chcem len pomôcť ak môžem pomôžem. Ak neviem som ticho. 🙂 myslím to všetko v dobrom 😀

lilyen2011
21. jan 2012

@gembird ja som RP a nepočíta sa ti nič. to sú sociálne dávky.

- pri synovi som bola RP a platila som z maxima a pri dcére mi vyšla normálna max materská.

katuska24
21. jan 2012

@lilyen2011 NO ja sa odhlásim s jedného poistenia 30.1.2012 a hneď 31.1. 2012 sa prihlásim no ved ešte si to pre istotu overím ... 🙂 ďakujem

lilyen2011
21. jan 2012

@katuska24 daj potom vedieť 😉

gembird
21. jan 2012

annie6 lilyen2011 ďakujem Vám veľmi pekne, ak sa ešte vyskytne nejaká otázka tak sa obrátím na Vás🙂

katuska24
21. jan 2012

@lilyen2011 Podám info 😉 😉

svetkaadamko
21. jan 2012

@lilyen2011 tak ked ti nasi spoluobcania, co cely zivot nic nerobia a len beru peniaze od statu, a ovela viac ako pracujuci clovek, ked oni mozu dostavat prachy za NIC, tak aj my zeny si mozme aspon takto na materskej alebo PN prilepsit.... aj ked je to tiez take, ze ked chceme mat lepsiu matersku, musime si to tak ci tak "predplatit" a ti prizivnici nemusia nic a aj tak maju viac 😠 joj mna to strasne stve, ked si predstavim, ze clovek sa snazi, aby mal nejake zazemie, rodinu, strechu nad hlavou, ide robit do zahranicia, aby nieco nasetril a pride na to slovensko, kde len menia zakony z mesiaca na mesiac, clovek ani nevie co vlastne plati, vsetky tie novely, blbosti, ani prehlad uz pomaly nemame a niekto si sedi v chatrci, place do kamery, ze nema z coho zit a nas super stat vytiahne peniazky a sup im pod nos, a pre istotu im aj domceky postavi (ktore si oni sami pred spojazdnenim okradnu a po zabyvani sa aj znicia) a my len hypoteky mozme platit, rozmyslat kde prispievat, aby sme mali aspon nieco, aby nase deti mali nejaku buducnost, no otras, mne z toho strasne stupa tlak.... lutujem, ze som sa vratila zo zahranicia tu do tohto bordelu, hanbim sa za nas stat ☹

sloto
21. jan 2012

prosim vas o radu, skusala som sa uz pytat, ale nikto mi neodpovedal.
prave som zistila ze som asi tehotna, test ukazal dve ciarky. chcem sa opytat, ci ma pre mna zmysel sa este prihlasit na doplnkove dobrovolne poistenie, ci ako sa to presne vola. mohol by mi niekto prosim poradit?
ide o to, ze v praci mame minimalne platy a zbytok na ruku, cize by mi materska vysla nijaka. pomoze mi to teda nejako?

annie6
21. jan 2012

@sloto vraj sa to ltt stuhnut ak sa poisti zena o 8tt, ale neviem naisto

sloto
21. jan 2012

ja by som mala byt zrovna 31 den od poslednej menstruacie, cize este len nejaky stvrty tyzden. prosim poradte co mam robit

zuzulienocka77
21. jan 2012

Ahojte. Aj ja by som chcela poprosiť o radu. Od 16.februara 2011 som si platila DNP. 11.1.2012 som si ho zrušila. Dnes som zistila, že som tehotná. Moja otázka je: bude mi platiť to čo som si platila do 11.1.2012, alebo sa mám spätne prihlásiť k 11.1.2012, aby som mala poistenie nepretržite a dostanem vyššiu materskú? Ďakujem za radu. Pekný večer

silvuskaa
21. jan 2012

@lilyen2011 mam ten isty nazor ako ty ale pozri na stranu 882 co pise silviabn....ja fakt neviem kde zistit uplne presne ako sme na tom my mamicky na RD a trva nam PP, kedze na SP sa nic nedozvieme 😠

vani
21. jan 2012

@zuzulienocka77 tak toto si treba zistiť jedine priamo v sociálnej poisťovni, pretože teoreticky v tom termíne, čo si si to rušila, si už tehotná bola

annie6
21. jan 2012

@sloto Treba si to dobre prerátať.
Tehotenstvo trvá obvykle 38-42týždnov t.j. 266-294dní od prvého dna poslednej menštruácie (no niekedy, ked je problematické aj menej).
A pre nárok na materské musíš byť aspon 270dní nemocensky poistená v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Takže treba byť DNP radšej ešte nejaký čas pred prvým dnom poslednej menštr., aby si sa zbytočne nestresovala, či to stihne uplynúť a neporodíš napr. už na 270-ty den, t.j. nárok by ti nevznikol. Vznikol by až v prípade, že porodíš na 271-vý den trvania DNP.
No a ešte lepšie bezproblémovejšie je, ak splníš tých 270dní do nástupu na MD (no nie je nevyhnutné)t.j. 6 alebo 8týždnov pred predp.termínom pôrodu, ktorý uvedie lekár na žiadosť o materské.

sloto
21. jan 2012

@annie6 takže mi radíš čo? mám sa rýchlo ešte poistiť? teraz keď bude platiť nový zákon od 1.2. bude to mať pre mňa ešte zmysel? ako sa vypočítava poistné? je to tých 4,2% z vymeriavaceho základu? chcela by som platiť poistné z rozdielu medzi platom čo mám na páske a maximom. pomôže mi to teda?

janulap
21. jan 2012

@sloto vyrataj si,keby si sa prihlasila ako DNP napr.v pondelok 23.1-kedy ti vychadza 270-ty den.Alebo este lepsie,271-ty prvy,v ten den by si teoreticky mohla najskor porodit.A vyrataj si termin porodu,ci ti to vyjde 🙂

janulap
21. jan 2012

@svetkaadamko,jasne napis.Ja sa v tom az tak nevyznam,tiez len co citam tu...a neviem,ci si zamestnana,alebo na RD,alebo na RD zo zamestnania...

janulap
21. jan 2012

@lilyen2011 ani ja sa v tom az tak nevyznam,ale toto dost pochybujem,ved datum 31.1. je este stale pred 1.2.A ten zakon je dost rozdielny toho 31. a toho 1.Tam na papieri sama vypises,od ktoreho dna-datumu chces byt DNP a ten den sa ti uz aj pocita.Oni v SP,aj ked to daju do pocitaca napr.na druhy den,alebo na druhy den to tam len nabehne tak s datumom na prihlaske zo dna 31.1.ved by im to potom v pc ani nevychadzalo,keby sa zacalo poistenie 1.2 a poistenec by platil po starom z toho max VZ tych 50,75eur.Po 1.2 tam uz taka suma nikde nebude,ale poistenie by mu islo nove?Pochybujem.
Ale ako pisem,nerobim v SP,aby som toto vedela presne,Len sa mi zda divne,ze zaplatis aj ten den a neratal by sa ti.A ak sa to aj nejakej mmainke stalo,tak nech ide do SP,ona svojim podpisom sa prihlasila tym konkretnym dnom,a ak v SP davaju papiere do pc co ja viem raz tyzdenne,tak predsa nemoze ona za to niest chybu.
Na druhej strane je naozaj ltt nechat si to na posledny den,aj ked 31.1-plati este stary zakon 🙂

dany85
21. jan 2012

@janulap ja tak odveci 🙂 nahlasovala som sa 2.1.2012 a od toho dňa mi aj DNP beží a od toho dňa mi aj vyrátali sumu na zaplatenie za január, za február už je o kúsok vyššia keďže v januári nerátajú 1.deň... takže u mňa to bolo tak že DNP beží a platí od dňa podpisu 😉

sloto
21. jan 2012

@janulap no skusila som to spocitat a vyslo mi ze 270 den od 23.1. kedy by som sa teoreticky poistila by bol 18.10.2012

janulap
21. jan 2012

@dany85 ano,odo dna podpisu.Mozem sa opytat za kolko dni od prihlasenia ti prisli papiere domov?
@sloto a termin porodu si vyrataj od prveho dna poslednej menstruacie.Ak ti vyjde po 18.10 tak ty to moze vyjst,ale babatko sa moze na svet vypytat aj 2-3tyzdne skor.No skus vyratat. 🙂

dany85
21. jan 2012

@janulap vidíš, sranda je že ešte nedošlo nič, hlavná vec že koľko a dokedy mám platiť už mi povedali 🙂

janulap
21. jan 2012

@dany85 ja som sa nahlasovala 10.1 a tiez este nic neprislo,ale do 8.2 treba zaplatit za januar...dufam,ze buduci tyzden to pride 😕Mne pravaze ani nepovedala,kolko mam zaplatit za januar,povedala,ze to vyrata a aj s mojim osobnym cislom,pride mi to postou.

dany85
21. jan 2012

@janulap hej, tiež mi tak povedali, že do 8.2. .... ja rátam aj s tým že možno prídu až vo februári, keby som si to náhodou rozmyslela a nezaplatila to, veď škoda ich ťažkej roboty a papiera 😉

sloto
21. jan 2012

@janulap no vyslo mi to predpokladane na 26.9. tak je to zbytočné asi.... a ako sa dá dopracovať k vyššej materskej? keby mi teraz zvýšili výplatu, alebo sa zamestnám ešte niekde inde, tak to pomôže?

dany85
21. jan 2012

@janulap aha, mne dali telefónne číslo, mala som si zavolať na druhý deň, pani za okienkom to nazvala "na počkanie" tak som na druhý deň volala a oni mi podľa rodného čísla povedali koľko a dokedy

janulap
21. jan 2012

@dany85 no uz rozmysliet a nezaplatit len tak nemozes,to sa zas uz musis ist odhlasit.Ak nepride buduci tyzden,tak tam zavolam...ale ak by tebe nieco prislo,daj mi prosim vediet 😉
@sloto a predtym si si neplatila DNP?

sloto
21. jan 2012

@janulap nie neplatila práveže :( chyba :(