Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
11. dec 2009

ďakujem krásne standa Šikulka múdra 🙂

jajka78
11. dec 2009

bola som zamestnana od 14.10.2006 do 15.10.2009.

jajka78
11. dec 2009

a este ma napadlo ked nebudem zamestnana, len dnp si budem platit, po prechode na rodicovsku dovol. budem poberat aj maxim. rodic.prispevok podla noveho zakona od 1.1.2010? alebo je to len pre tie co im trva prac.pomer.

standa82
11. dec 2009

Takže ak pôjdeš na MD v roku 2011, ešte ti budú brať do úvahy (aby si mala dni poistenia) aj rok 2009 (január - 15.10.09). Podľa tohoto by si mala splnené dni, no pokiaľ chceš získať materskú a naklepšie maximálnu, musíš sa najneskôr do 8 t.t. prihlásiť na DNP z max.VZ, ktorý je momentálne 1084,55 eur (vždy k 1.7. sa mení). Čiže do nástupu na MD musíš splniť 26 týždňov nemoc.poistenia (resp.platenia). Samozrejme, že potom budeš poberať a zvýš. RP. Zvýšenie RP sa týka mamičiek, ktoré poberali materskú. A kým ty pôjdeš na MD, možno sa tá suma zvýši. Keďže plánuješ otehotnieť až v júni (s predpokladom, že by si ozaj otehotnela tento mesiac, tak termín pôrodu budeš mať cca.marec 2011), takže VZ sa môže zmeniť.

jajka78
11. dec 2009

ja som bola vlastne v case 1.1.2009 do 30.1.2009 na materskej a potom na rodicovskej az doteraz. aj vtedy sa to teda berie do uvahy?

standa82
11. dec 2009

Jaaj, no tak potom nie. Potom je všetko ináč. Musíš teda v DNP splniť podmienku 270 dní nemoc.poistenia do pôrodu!!!
Čiže ešte pred otehotnením sa prihlás na DNP a z max.VZ. Keďže plánuješ otehotnieť v júni, na DNP sa prihlás k 1.5.2010, aby si tam mala aj nejakú rezervu (čo ak sa maličke vypýta skôr na svet). Alebo máš ešte jednu možnosť. K 1.5.2010 sa prihlás z minim. VZ, ktorý je od 1.1.2010 307 eur a keď zistíš, že si tehotná, odhlás sa a na druhý deň sa prihlás z max.VZ (najneskôr do 8 t.t.) aby si zbytočne veľa neplatila. Do úvahy ti budú brať posledný VZ, ktorým potom u teba bude max.VZ.

svetlankat
11. dec 2009

Ahoj Gapa, uz som tu po dlhom case zas. Potrebovala by som si overit nejake tie datumi,kedze som sa tu docitala novych skutocnosti. Som nezamestnana, podmienku 270 dni za posledne 2 roky splnam. DNP si platim od 15.07.2009. Takze podla vypoctov 26 tyzdnov mi uplynie 12.1.2010. Na MD by som mohla nastupit 13.1.2010 a PTP musim mat na ziadosti 24.2.2010. V takom pripadeby mi mala vyjst materska z maxima? Mohla by si sa mi na to pozriet? Ci som si to spravne vypocitala? Skutocnost je taka, ze PTP mam 21.2. docitala som sa tu ze ak by som nastupila na matersku neskor,mohlo by sa stat, ze mi budu pocitat matersku z minima, ked budu brat presne tych 6 tyzdnov pred PTP. Bolo by mi velmi luto, keby kvoly 3 dnom by som prisla o dobru matersku. Mohla by som sa este s doktorkou dohodnut na PTP na 24.2,2010, ale neviem ci je nieco takevobec mozne. Dakujem

standa82
11. dec 2009

Svetlanka, podľa toho čo čítam, 270 dní ti uplynie niekedy v apríli (presne sa mi to nechce počítať 😀 ).
Lenže ty na MD nastupuješ v januári, tým pádom nespĺňa podmienku materskej z tvojho VZ, ale len z minima 😒 . V žiadnom prípade nespĺňaš podmienku na získanie max.materskej. Len ak,.... pracovala si v roku 2008 - 2009?

miruska320
11. dec 2009

Ahoj Gaga,
vedela by si mi poradiť aj v tomto?
Som DNP,keďže pracujem na dohodu zároveň som registrovana na UP a o prácu medzi časom prišiel aj manžel-takže sme požiadali o dávku v hmotnej núdzi.DNP potrebujem platiť ešte pár týždňov keďže som tehotná a chcela by som aby mi materskú počítali z tej vyššej sumy.
Hlavne som teda chcela zistiť keď som bola PN a prídu mi nejaké korunky,či UP túto sumu môže odrátať od dávky ktorú nám stanovili.Nemám si to od koho zistiť a pani na urade je dobrý pletko ,keďže som ju ja sama musela upozorniť že ako tehotná mám ešte nárok na "tehotenský" príspevok.
ďakujem

janulap
11. dec 2009

standa82 • 1d • Dnes o 10:40 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
Janulap, áno, pre teba.
Tých 660 eur je VZ, z ktorého si tá tvoja kamarátka platí tých 29 eur/mesačne. Z tohto VZ 660 eur je prihlásená na DNP. Potom materská je cca. 360 eur/mesačne. Lenže výpočet je len orientačný, pretože výpočet závisí od dátumu začiatia poistenia a dní v mesiacoch, za ktoré sa poistenie platí.

A tych 270dni sa rata do porodu dietatka,alebo do nastupu na MD(tych 6tyzdnov pred porodom)??
A este nieco...cca tych 300€ by som dostavala 6mesiacov? a potom uz ten vyssi rodicovsky prispevok?
Dakujem

kisska
11. dec 2009

janula - 270 dni sa rata do dna porodu, ale obdobie trvania poistenia 26 tyzdnov sa pocita do dna nastupu na MD.

miruska - su zakony podla ktorych sa davka v PN berie ako prijem, takze ti to moze ovplyvnit vysku davky v hmotnej nudzi.

lubica69
11. dec 2009

janulap
270 dní musí byť splnených pred pôrodom, ale 26 týždňov platenia z posledného VZ do nástupu na MD.

lubica69
11. dec 2009

toto napísala standa82 na predchádzajúcej strane Presne na to isté som sa pýtala aj ja 😀

janulap
11. dec 2009

lubica...nechapem
26 tyzdnov platenia z posledneho VZ do nastupu na MD 😕 😕 😕

miruska320
11. dec 2009

Kisska-ďakujem,ja som si to aj myslela,len som si to chcela overiť-lebo mám skúsenosti,že aj na úradoch chcú niekedy oklamať

standa82
11. dec 2009

Janulap, v prvom rade musíš mať splnených 270 dní nemoc.poistenia do pôrodu aby si vôbec mala nárok na PN, OČR či materskú. A potom musíš mať splnených 26 týždňov platenia z VZ do nástupu na MD.
Príkl.: Prihlásiš sa na DNP 14.12.09 z VZ 300 eur.Toto budeš platiť 3 mesiace, zistíš že si tehotná, a tak sa 6.4.2010 pôjdeš odhlásiť a 7.4.2010 sa prihlásiš z max.VZ (aby si získala max.materskú). Čiže sa prihlásiš z VZ 1084,55 eur. Toto musíš platiť 26 týždňov do nástupu na MD. Ak by si išla na materskú skôr ako uplynie lehota 26 týždňov, materskú by ti počítali z minimálnej sumy (ich nezaujíma, že ty si si pri prvom prihlásení platila zo sumy 300 eur). Jednoducho by si nesplnila podmienku 26 týždňov, tak z minima. Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26 týždňov, budú ti materskú počítať z max.VZ ( z 1084,55), lebo ten bol tvoj posledný.

janulap
11. dec 2009

😢
babenky,ja fakt nechapem ☹ ☹
Ja som si myslela,ze staci len tych 270dni...a vy mi sem pletiete tych 26tyzdnov. 😖
Standa,ja som pisala,ze babo by sme chceli cca maj-jun 2011.Poradila si mi platit si to tak od cca jula-augusta(tych cca 29€ z VZ 660€??ak som si to dobre zapamatala-ako si platila aj kamaratka)

standa82
11. dec 2009

OK, tak, ale som napísala príklad ako s tými 26 týždňami a tak to bude asi aj u teba (aby si zbytočne veľa neplatila).
Ak chceš otehotnieť v máji, na DNP sa prihlás už v apríli, aby si mala ten mesiac nejakú rezervu. Prihlás sa z minima a keď zistíš, že si tehotná,najneskôr do 8 t.t. sa odhlás a znovu sa prihlás ale z maxima.Aby si získala max.materskú.
No a tu je tých 26 týždňov. Keďže 270 dní ti začne plynúť od apríla (v decembri, začiatkom januára to máš splnené), ale urobíš odhlásenie a znovu prihlásenie a toto budeš platiť do konca (tu je tých 26 týždňov, lebo si zmenila VZ tým, že si sa odhlásila a znovu prihlásila).

standa82
11. dec 2009

Alebo môžeš urobiť aj takto.
V máji sa prihlásiš z minima ( aby si zbytočne veľa neplatila) a ak ti stále bude trvať prac.pomer, keď zistíš že si tehotná (najneskôr do 8 t.t.), odhlásiš sa a na druhý deň sa prihlásiš z tých 660 eur.
Lenže (máš TPP? Nepostrehla som). 😖
Ty si sama môžeš, keď zistíš že si tehotná, určiť VZ až do výšky 1084,55. Podľa toho akú vysokú chceš získať materskú.

svetlankat
11. dec 2009

Standa: dakujem za tvoj nazor, ale napisala som ze podmienku 270 dni splnam, z toho vyplyva ze za posledne dva roky som pracovala. Asi si si to poriadne neprecitala. Ale aj tak dakujem

standa82
11. dec 2009

Tak ospravedlňujem sa Svetlankat, ale nenapísala si to priamo; len že si nezamestnaná a že spĺňaš podmienku.
Keďže PTP je na 21.2., potom na MD by si mala nastúpiť 10.1. ( ž týždňov pre pôrodom) a 26 týždňov ti uplynie 12.1. Tak skús poprosiť lekára aby ťa na MD vypísal po 12.1., ako ty píšeš 13.1. Vysvetli mu o čo ide (veď sú v tom pekné peniažky, ktoré dnes pomôžu každej rodine) a nech ti to o 3 - 4 dni posunie. 😉

svetlankat
11. dec 2009

OK dakujem, dufam ze sa to bude dat. Velmi pekne dakujem. Ma s tym niekto skusenost ci sa to da? Ukecat lekara?

standa82
11. dec 2009

JA mám kamarátku, ktorej sa to podarilo a to potrebovala na papieri posunúť TP o 5 dní. (kvôli peniažkom z materskej). Len vyskúšaj 😉

jajka78
11. dec 2009

dakujem standa. a vztahuje sa potom aj ten zvyseny rodicovsk prispevok na mna? ci to len tie mamicky ktorym trva pracovny pomer?

standa82
11. dec 2009

Jajka78, keďže budeš poberať materskú, budeš mať potom nárok aj na zvýšený RP.

kisska
11. dec 2009

svetlanka - len taky detail k tomu ukecavaniu - treba poprosit doktora o posun Predpokladaneho Terminu Porodu, nie len tvoj odchod na matersku. Lebo ako pise gapa a p. Mihal v poslednych dnoch, tak SP aj tak posudzuje narok presne k 6tt pred tymto datumom. Takze posuvat treba PTP. Vacsina lekarov je ochotna tieto veci robit, pokial ide o rozumne terminy, kedze aj normalne sa rodi 2 tyzdne okolo PTP.

stakat
11. dec 2009

Ahojte, môžete mi prosím poradiť ako získať max. materskú? Už som si to tu troška naštudovala, ale začínam pochybovať, či správne 😝 . Som zamestnaná od 10/2003 na dobu neurčitú (je to moje druhé zamestnanie). Hrubú mzdu mám cca 900 € (podľa výplat. pásky). Na budúci rok by som chcela ísť na materskú, tehotná zatiaľ nie som. Takže by som sa od 4.1.2010 prihlásila v SP na DNP - môžem si začať platiť hneď z max. VZ a nie z rozdielu VZ-DNP a VZ-HM? Ak zdravie a šťastie dá, plánujem otehotnieť vo februári resp. marci. Ďakujem 😅

kisska
11. dec 2009

stakat - bohuzial neda sa platit viac ako z max VZ 1084,55. Vlastne da sa, ale budes mat preplatky, ktore ti vratia len na zaklade pisomnej ziadosti a pri posudzovani naroku sa bude brat do uvahy len VZ 10844,55€, takze by si zbytocne vrazala eurace do systemu... Viac ako 596€ nedostanes ani ako materske, pokial nemas dobru pracovnu zmluvu, kde ti zamestnavatel doplati viac 😉

svetlankat
11. dec 2009

Dakujem baby, skusim to. 22.12. idem na poradnu, tak to skusim, fakt by bola skoda prist o matersku z maxima kvoly 3 dnom.

lubica69
11. dec 2009

stakat neplať si hneď z maxima zatiaľ si plať len rozdiel a ke´d zistíš,že si tehu teda najneskôr do 8tt zmeň si na maximum 😀