Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
11. dec 2009

svetlankat držím palce 🙂

stakat
11. dec 2009

Ďakujem Kisska za rýchlu odpoveď. Takže, ak sa prihlásim z toho rozdielu VZ 1084-920= 164 €, z toho 4,4% si budem platiť až do nástupu na materskú, tak získam tú maximálnu materskú? A čo sa týka napr. PN, OČR tá by mi neskôr takisto vyšla najvyššia z DNP? Ďakujem

lubica69
11. dec 2009

stakat na max PN môžeš po 26 týždni platenia si DNP 😀

lubica69
11. dec 2009

tak sa môžeš prihlásiť čo najskôr aby si mohla čo najskôr(teda po 26 týťdńoch na max PN Dni keď budeš PN sa platiť DNP nemusia ale dni sa ti započítavajú do tých potrebných 270 na max materskú

stakat
11. dec 2009

lubica69, prosím Ťa, ten rozdiel VZ sa platí len dovtedy pokiaľ nezistím, že som tehotná a nie po celú dobu do nástupu na materskú? Tzn. najneskôr do 8tt zruším rozdiel VZ a prihlásim sa z max. VZ. Ja som vedela, že sa celá dopletiem, keď to všetko čítam už 100x. 😅

kisska
11. dec 2009

stakat - pokial budes stale v tej istej praci s tym istym platom, ten VZ 164€ na DNP budes mat celu dobu a aj tak dostanes najvyssiu matersku, aj PNku (ak by bolo treba)... pre teba je Max VZ stale 1084,55 - HM... viac sa neda 😉

gapa
11. dec 2009

stakat,
1. prihlásiť sa môžeš najmenej z minimálnej mzdy, čo je 295,5eur t.č., a od nového roku sa automaticky mení toto minimum na aktuálne minimum. Platiť bud z toho minima a vyžiadať preplatok po nejakom čase vrátiť (tak som robila ja) alebo možno platiť z rozdielu na základe dohody so SP??? predpokladám. Ale do 8-meho v mesiaci neviem, či budeš vedieť svoj vymer.základ za predchádzajúci kalend. mesiac.
2. nárok na nemocenské z DNP až po uplynutí 270dní, t.j. nie 26týždnov (ak som dobre porozumela, tak toto zamestnanie ti začalo v r.2003 a je to tvoje druhé zamestnanie v poradí, t.j. nemáš dve súbežné zamestnania.)
3. v tvojom prípade, ak máš VZ zo zamestnania vyšší ako je rozdiel medzi maxim.VZ a minim.VZ je úplne jedno, či sa prihlásiš z minima alebo ako píšeš z rozdielu medzi max. a minimom (ale najmenej z min.mzdy), lebo je to u teba tá istá suma 😉
4. v tvojom prípade, ak by sa zákon o soc.poistení nezmenil a od 1.7.2010 sa neznížil max. VZ (teda aj podla dátumu nástupu na MD), tak by som sa asi ešte pred nástupom na MD odhlásila a prihlásila nanovo na DNP. Totiž ak pred nástupom na MD nesplníš podmienku aspon 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP (samozrejme podmienku aspon 270dní NP z DNP do pôrodu musíš splniť!), tak bude tvoj denný vym.základ z DNP vyšší (aktuálna min.mzda : 30) ako ked túto podmienku ... 26týž. splniš (v tom prípade DVZ cca 1084,55 - cca 920 : cca 30,5)

gapa
11. dec 2009

stakat,
treba to čítať aj 200x, ale postupne t.j. nechať si na to čas, aby sa to rozležalo v hlave a čítať POZORNE 🙂

stakat
11. dec 2009

kisska ďakujem, potešila si ma, hneď ma osvietilo a je mi to jasné. V tej práci zostanem a neplánujem odísť najbližšie roky. Ešte jeden dotaz, keď spomínaš výšku platu - nám sa platy menia vždy k 1.4.. Po tejto zmene je potrebné ísť do SP a niečo zmeniť a akým spôsobom? Vďaka

gapa
11. dec 2009

stakat,
OPRAVUJEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bod 3.
v tvojom prípade, ak máš VZ zo zamestnania vyšší ako je rozdiel medzi maxim.VZ a minim.VZ (t.č. do 31.12.2009 je min. a max. 1084,55eur - 295,5eur = rozdiel 789,05) je úplne jedno, či sa prihlásiš z minima alebo ako píšeš z rozdielu medzi max. a VZ zo zamestnania (ale najmenej z min.mzdy t.č. 295,5eur), lebo je to u teba tá istá suma

stakat
11. dec 2009

gapa veľmi pekne ďakujem, snáď sa zorientujem. Vymeriavací základ v zamestnaní si dám zistiť budúci týždeň, uvidím aký bude. A dúfam, že v SP v januári mi to vyjde.

gapa
11. dec 2009

svetlankat,
tie dátumy sú OK. A tiež už tu písala jedna mamička, že s posunutím termínu o 3dni nakoniec nemala problém. LEbo termín pôrodu môžu napísať nielen podla PM ale aj podla UVZ v 10týždni alebo aj iný. Tej kočke som vtedy odporučila, nech povie, že je nezamestnaná, dobrovolne sa poistila a ak bude PTP skôr, tak jej platenie nemalo velký význam, lebo bude min.materská. Tak nech sa darí 🙂 či už Miške alebo Rebeke 😉

gapa
11. dec 2009

stakat,
VZ v zamestnaní je tvoja hrubá mzda (ak nemáš napr.príplatky za pohotovosť, príspevok za jubileum alebo niečo také), ako si písala cca 900eur. Ale samozrejme ak by si chcela platiť z rozdielu, tak každý mesiac sa berie zvlášť!!! T.j. ak sa prihlásiš z minima čo je tuším??? od 1.1.2010 307,7eur a tvoja HM bude za 1/2010 920, za 2/10 940 za 3/2010 len 900, tak by si musela platiť vždy najviac z min.mzdy teda 307,7eur
za 1/2010 platiť z VZ 1084,55-920
za 2/2010 platiť z VZ 1084,55-940
za 3/10 z VZ 1084,55-900
...
za 7/2010 z VZ (tam už bude iný max. VZ nie 1084,55 - ...

jednoduchšie je proste platiť z min. mzdy stále
😉

stakat
11. dec 2009

gapa, Ďakujem a prajem dobrú noc, už nevládzem mať ani otvorené oči. 😵

gapa
11. dec 2009

dobrú ... ako som písala aj čas na to treba a dobré oči . 😅 Mne sa tie písmenká tiež rozmazávajú, no to už chce návštevu očnej 😢 Dobrú.

svetlankat
12. dec 2009

Gapa, ďakujem Ti veľmi pekne, dúfam, že sa nebude pítať skôr na svet a že tam vydrží aspoň do toho februára.

lubica69
12. dec 2009

stakat ešte nezabudni na tú podmienku platenia nepretržite 26 týždńov do nástupu na MD Lebo zmena v platení DNP sa môže urobiť len po pol roku Ak chceš zmenu skôr musíš sa odhlásiť a zas prihlásiť tak potom bachca aby ti vyšlo tých 26 týždňov nepretržitého platenia
Ako píše gapa radšej si plať každý mesiac z minimálnej mzdy čo je 13 eur mesačne až do pôrodu a vynde ti max materská A nemusíš vymýšlať špekulovať trápiť sa 🙂

katka888
12. dec 2009

ahoj stakat...
aj ja zvazujem nieco obdobne ako ty, moj VZ v praci je vyssi ako rozdiel max VZ 1084,55 a min VZ 295,5 = 789,05 . Presne si zistis VZ na vyplatnej paske, najdes ho v kolonke ako VZ vymeriavaci zaklad pre NEMOCENSKE poistenie, lebo napr tusim na starobne je zase ina vyska. Ja som sa rozhodla sa prihlasit z minima, a nechat to bezat celu dobu tj do MD tak, aby bolo splnenych 270 dni do porodu, pretoze aj ked sa budu menit v roku 2010 maxima a minima v podstate pri Tvojom VZ zo zamestnania ti to moze byt jedno. Stale tam mas rezervu. Je fajn sa prihlasit aj s nejakou casovou rezervou, ak by nahodou ... clovek fakt nikdy nevie... sa babo nenarodilo skor ako Ti prejde 270 dni na DNPO. Sesterkina kamoska porodila o jeden den skor ako jej vyprsalo 270 dni.... a ked berieme do uvahy, ze budeme platit len z minima, tak ten mesiac dva platenia dlhsie to zase az take strasne nebude.
drzim palceky, aby Ti to dobre dopadlo aj s otehotnenim podla Vasich predstav 🙂

stakat
12. dec 2009

katka888, ďakujem za podporu. Túto tému čítam vždy neskoro večer a už som potom nemala v tom jasné. Tie termíny 270 dní a 26 týždňov chápem, len som si už nebola istá VZ keďže každý prípad je iný.

katka888
12. dec 2009

stakat, materska sa rata / ako nemocenska / z maximalneho VZ 1084,55 ( od 1.7.2010 sa bude menit ). tzn ak mas napr z prace VZ 900 eur / a splnas podmienku 270 dni .... z pooistenia zo zamestnania / tak aby si dosiahla max VZ 1084,55 Ti treba mat ako DNPO VZ 1084,55-900 = 184,55 eur. Kedze min VZ z ktorej mozme platit DNP je momentalne 295,5, tak ked sa prihlasime, budeme platit 4,4% z min VZ. / pochopitelne, ked sa bude menit bud rok min VZ na vyssiu, tak z tej vyssej... / Takze ak by si nahodou niektory mesiac roku 2009 mala VZ zo zamestania menej ako 900 eur napr. 800 eur, tak stale 800 + 295,55 / minimum ako DNPO / je viac ako 1084,55. preto podla mna, ak si skontrolujes na vyplatnych paskach ake si mala VZ nemocenske za kazdy mesiac, asi zistis, ze je ti zbytocne casom zvysovat VZ z DNP, pretoze stale je tam ta "rezerva" .
samozrejme, za predpokladu, zeby sa Vam podarilo nastupit na MD este v roku 2010, lebo ak by si sla v roku 2011, tam by si mala pri urcovani materskej z poistenia zo zamestnania rozhodujuci rok nie rok 2009 ale 2010.
🙂

ulala
12. dec 2009

Ahojte dievcata, nakolko som uz zmagorena z toho DNP 😖 A vy vtom mate isto jasnejsie ako ja 😉 ,chcela by som si nieco overit: V januari 2010 nastupujem do prace na polovicny uvazok (nakolko som student posledneho rocnika). Zaroven si chcem platit DNP, v oktobri mi to vychadza,ze uplnie 270 platenia DNP. Chcem sa opytat ked planujem otehotniet niekedy okolo novembra - decembra 2010, ci budem mat narok na vyssiu matersku aj napriek tomu, ze pracujem na polovicny uvazok a nie TPP?? Uz neviem na koho sa vtomto obratit, pretoze to poznate aj vy na uradoch Vam nepomozu popr. si pokecate monolog a odidete 🙄
Dik moc za skore info!!!!

katka888
12. dec 2009

ahoj ulala / pekne meno 😉 /
materska sa rata ko nemocenske pri PNke a rata sa z odvodov na nemocenske poistenie. Bude za teba zamestnavatel odvadzat odvody na nemocenske? ak ano, su tam podmenky:
1. musis byt nemocensky poistena do porodu 270 dni za posledne dva roky, tzn ze ak od januara bude za teba zamestnavatel odvadzat odvody na nemoc poistenie, 270 dni ubehne cca / nechce sa mi to ratat podrobne / prelom sept / okt. ak by sa babo narodilo po tomto termine, splnas prvu podmienku
2. musis do nastupu na MD byt vkuse poistena 26 tyzdnov, co by si mala vzhladom k prvej pdmienke splnit.
3. obe podmienky platia aj pre poistenie zo zamestnania, aj ak sa dobrovolne pripoistis. / pre kazdu kategoriu zvlast /
je dobre vediet, ci si pred nastupom do prace 01/2010 bola v poslednych dvoch rokoch nemocensky poistena, tj niekde zamestnana, alebo dobrovolne poistena. to si nespomenula.
dalej je dolezite urcot sii vymeriavaci zaklad / VZ /
ten si urcis tak, ze od max VZ , ktory si mozes urcit, je to dane v sucasnej dobe na sumu 1084,55 odratas VZ pre nemocenske poistenie, z ktoreho za teba bude zamestnavatel odvadzat odvody na nemoc poistenie.
pr. mas VZ v praci cca 384,55 eur, tak ti vyjde, zeby si si mala platit DNP zo sumy 700 eur / odvadzas mesacne 4,4% z tejto sumy /. to bol len priklad, sama si zisti, kolko budes mat v praci VZ.
to je taky zaklad... ale da sa usetrit tak, ze :
1. prihlasis sa na platenie nie z VZ ktory ti vyjde ked odpocitas VZ z prace od max VZ, ale budes platit len z min VZ. co je teraz 295,5 eur a po 6 mesiacoch bud zvysis na to, co ti vyjde, alebo ked zistis, ze si tehotna a bude to skor ako 6 mesiacov od zacatia platenia DNP zrusis DNP a na druhy den sa opat prihlasis, ale s vysym VZ / ktory si vypocitas podla prikladu vyssie / tu pozor, od noveho prihlasenia musis splnit podmienku c 2, tj byt poistena DNP min 26 tyzdnov pred nastupom na MD.
vsetko zavisi od toho, kedy si zacnes platit DNP a kedy otehotnies.

ulala
12. dec 2009

ahoj Katka888, to som pocuvala taku pesnicku ked som sa prihlasovala tak mi ostalo v pameti ulala 😀
od januara ked ma zamestnaju na polovicny uvazok(ako som uz spominala,som studentkou posledneho rocnika tak preto polovicny) si chcem hned platit DNP.. Otehotniet mam v plane az v novembri-decembri 2010,takze co sa tyka tych 270 dni to splnam uplne v pohode. Len mne kamaratka "poradila",ze ak si chcem zacat platit DNP mam si dat co najnizsiu ciastku a potom niaky mesiac pred planovanym otehotnenim si ju mam zvysit na najvyssiu hodnotu. Ze sa mi neoplati si od zaciatku platit co najvyssiu ciastku Katka myslis si, ze mala pravdu? 😒

som rada,ze aj polovicny uvazok sa zahrnuje do vyssej materskej. Moj polovicny uvazok by mal platit do septembra,ak sa so zamestnavatelom nedohodnem na TPP, bolo mi povedane,ze nadalej ostanem na polovicny..
Dakujem za Tvoje info idem ho vytlacit 😉

jozefmihal
12. dec 2009

Myslím že nezaškodí pripomenúť tento link:

http://www.jozefmihal.blogspot.com/

katka888
12. dec 2009

ahoj ulala,
co sa tyka zamestnania na pol. uvazok, neviem ako to funguje, preto by so Ti odporucila si zistit, ci budes, alebo nebudes nemoc. poistena. Ak by si bola, tzn zeby za Teba zamestnavatel platil odvody na nemocenske poistenie, tak by to mal byt ten pripad, kedy sa len "dopoistis" do max. VZ ako DNPO. ale ako funguje nemoc poistenie pri polovicnom uvazku, za to ruku do ohna nedam. odporucam si overit u uctovnicky, ci ti budu platit ciastocne odvody.

co sa tyka platenia najprv minima a potom zvysenia VZ ako DNPO... staci ti platit minimum s tym, ze zvysit mozes VZ po 6 mesiacoch. ak by sa nahodou stalo, ze otehotnies skor, mozes zrusit DNPO a na druhy den sa prihlasis novym VZ, ALE tu treba ustriehnut, aby do nastupu na MD od noveho prihlasenia uplynulo viac ako 26 tyzdnov. / a zaroven ustriehnut podmienku, aby si bola DNP min 270 dni do porodu od PRVEHO prihlasenia / prve obdobie sa ti prirata k tomu novemu /

ale pozor, aj pri trvani pracovneho pomeru musis splnit podmienku 270 dni nemoc poistenia. !

a ako pisal p. Mihal, urcite si pozri tu stranku, su tam velmi dopodrobna a logicky rozpisane rozne alternativy - materska SZCO, zamestnankyne , studentky a pod. aj s prikladmi

kedze nevies, ci budes mat ten polovicny uvazok do sept alebo dlhsie, prestuduj si tu stranku, kde je presne vysvetlene ake podmienky treba splnit, kedze nevies ci budes mat pracovny pomer viac ako 270 dni. a overit si u uctovnicky, ako je to s platenim odvodov, lebo pri polovicnom uvazku naozaj neviem ci za teba nieco zamestnavatel plati alebo nie

dagi76
12. dec 2009

mna zas zaujima to co pisala nadenka, ze jej vysiel nedoplatok ........... mne sa uz 2x stalo, ze mi z SP vratili to tlacivo na OCR s dovodom, ze nemam nan narok lebo som nezaplatila vcas poistne!!!
Co vsak nie je pravda, samozrejme ze na tieto veci si davam pozor a stale platim este v posledny den v mesiaci a nie az do 8.
Tym padom ze pracovnicka SP mi to posiela hore dole, stale nemam zaplatene osetrovne v danom mesiaci ale o mesiac neskor. &uz som sa rozhodla ze napisem staznost riaditelovi SP
Ale k veci, mozu s tym vyrukovat ze k meskate s platbou napr. 1 den, tym padom nemate narok na cerpanie davky?

svetlankat
12. dec 2009

DAGI? ahoj, z nasej rodinnej skusenosti, mamka zaplatila 9-ho v danom mesiaci a socialka jej odpisala, ze nema narok na PN presne z tohto dovodu, ale bolo to uz davnejsie. Mam info, ze aj teraz to tak funguje, ale bola by som rada keby ti to este aj niekto iny potvrdil, tuto moju informaciu.Co sa tyka SP, treba si davat sakramensky pozor, ze im tie platby idu nacas a hlavne, ked aj uhradzas, ci to oni eviduju. Pretoze su potom len z toho problemi aj ked je chyba na ich strane. Oni malo kedy uznaju chybu z ich strany. Trosku tazkopadne napisane, ale dufam, ze rozumies co chcem povedat.

dagi76
12. dec 2009

Svetlanka dakujem, pochopila,,,,,,,,presne tak , cize rada pre vsetkych odkladajte si vypisy ak platite z uctu, prip. ak niekto nema internetbankong, lebo je to naozaj na porazenie hladat kazdu platbu a pritom mam vsetko uhradene pred terminom splatnosti. A aj som sa rozhodla ze napisem staznost priamo riaditelovi Sp, nech to tam trochu aspon precisti, neskutocny bordel, zeby ma obvinovali za nieco co som nespravila a fuuuuuuuuuuurt dookola

svetlankat
12. dec 2009

Dagi, mas moju plnu podporu, vo vsetkom co si pisla mas 100% pravdu, cest vynimkam. Ale tu treba na SP hladat.

jozefmihal
12. dec 2009

Neviem to napísať inak, preto píšem do fóra.
.
Prosím nepíšte mi interné správy, nebudem Vám na ne odpovedať. Som rád, ak stíham sem tam poradiť vo fóre. Radu vo fóre považujem za 100x cennejšiu, pretože ju okrem zadávateľa otázky vidí 100 ďaších párov očí a môže sa z nej poučiť.
.
Ďakujem za pochopenie.