Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
7. dec 2011

@mirojuh no vyratas to tak ze 1119 (ci tak nejak je teraz ten zaklad) - cca 540 (ale mozes as ti stat ze budes mat koli tomu kolisaniu aj preplacanie trochu a to ti uz nevratia) a z toho 4,4 percenta - priblizne 25 ecok ti to vychadza
... mozem sa ta ale opytat naco si to chces teraz zacat platit ked ti to bude platit max. 270 od zalozenia a potom uz jedine ze by si siel na ten drahy balicek ??

mimkaa2607
7. dec 2011

@oskvarka tak to ešte nemaju asi nejak domyslene ... a nevieš kedy by to mal prezident podpisat?...ja som neni momentalne na SK a neviem co sa deje ☹

mima595
7. dec 2011

@andrejkag - ak nema splnene 26 tyzdnov, tak z minima
ak vam da dr. OCR s koncom napr. vcerajsim, tak odnesies po skonceni OCr, to nie je problem...tak by vam vyplatili v januari za december

zvysovat už neodporucam, nema to zmysel

mirojuh
7. dec 2011

@oskvarka dakujem ti za odpoved,ale ak si to zacnes platit da konca januara buduceho roka,tak satle si budes platit po starom,az ty co by si to chceli platit po 1.2 .2012 tak uz budu mosiet platit ak dochodkove a v nezamestanosti,tak to my to bolo vysvetlene,tak som to cital aj novinach sme,cize staci mi platit 25 eur?Nechapen ako si to vypocitala... 🙂

oskvarka
7. dec 2011

@mirojuh no (1119-540) a z toho 4,4 percenta... tj.. vydelis 100 a vynasobych 4,4 ... 🙂 (ale tym cislom 1119 si teraz niesom ista presne...)
no hej ale po starom len 270 dni potom ti to zanika a a PNku mozes cerpat az po 270 dnoch a ochranna lehota na nastupenie na PN je 7 dni.. tj mozes si to cerpat 7 dni.. mne sa to nezda moc vyhodne...

oskvarka
7. dec 2011

@mirojuh 1116 varaj.. baby to tu v texte spominali ale to uz ti nespravi skoro nic ten rozdiel a ked sa pojdes prihlasit tak sa kludne opytaj na max. aktualny vymer.. od toho odcitaj tu hrubu mzdu a z toho 4,4 percenta... ale oni sa ta nebudu pytat kolko chces platit ale z akeho zakladu chces platit (aspon mna sa nepytali) takze len odcitat tie dve cisla potrebujes 🙂 to jedno ti povedia a to druhe je tvoja hruba mzda

darinkazv
7. dec 2011

@mima595 ahojky, chcem sa ťa opýtať. stačí mi dnp za december zaplatiť do 8.1.? lebo ja si od začiatku platím vždy v tom aktuálnom mesiaci. to zn., že november som platila do 8. novembra. a aj všetky mesiace predtým. len teraz mi to nevydá finančne, tak sa chcem opýtať, či mi to stačí, keď zaplatím 15.12. aby mi tam nevznikol nejaký nedoplatok alebo niečo, že to opozdene zaplatím. ďakujem 😉

oskvarka
7. dec 2011

@darinkazv ved ale to sa plati spetne do 8 v mesiaci.. t.j. za november musis zaplatit do 8.12 a tak.. (ja si to napr tiez platim skorej .. niekedy na konci mesiaca lebo internet banking bi to s tymi symbolmi nevedel o mesiac posuvat) ale tebe staci ak zaplatis za debember do 8.1 a teda aj ked to zaplatis neskorej tak ti nic neurobia (mne uz sa to stalo a bolo to ok bola som sa tam pytat) len nesmies mat ziadne nedoplatky (nad 5 €) v case ked ti vznika nejake plnenie...

mirojuh
7. dec 2011

@oskvarka Dakujem uz to chapem,este raz vdaka.No ja som si myslel,ze si vyplatim tych spominanych 25 eur kolko mi vychadza po dobu 270 dni,hned nato ako by mi vysli 270 dni tak by som sa hodil na marodku,a mal by som poberat aj z prace aj z socialnej poistovni.Takto mi to bolo povedane,ja len preto ze koncom roka budem urcite na PN,a s tymto som si chcel pilepsit.Ma PN budem asi 3 mesiace ,a potom by som si podal odhlasku z DNP,aby som uz nemusel platit po novom.Ak sa mylim,tak rad prijmem radu,aby som daco nezbabral 🙂 .

darinkazv
7. dec 2011

@oskvarka ja si to radšej vždy platím dopredu. som potom pokojnejšia. ja skôr budem mať preplatok, lebo mám platiť 30,48eur mesačne a platím 35eur. 🙂 tak v januári požiadam o preplatok. 😝

janka369
7. dec 2011

@oskvarka ochorieť musíš do 7 dní,PN čerpáš dlhšie,tuším max.do roka

stojdulka
7. dec 2011

@janka369 a má na nepretržitosť vplyv i výška platenia, pretože to čo mi zanikne si platím do max. a teraz sa môžem od 1.2.2012 prihlásiť z min a vždy to bude sa rátať ako nepretržité poistenie či si musím platiť z takého VZ ako to predcházdajúce?

lubica69
7. dec 2011

inak kočky konkrétne otázky posielajte na poradna@socpoist.sk a do 24 hodín máte odpoveď 😉

zubrienka1
7. dec 2011

@gapa @mima595 Ahojte 🙂,potrebovala by som poradit: do 10.10.2011 som si platila DNP (cerpala som z neho aj MD), na OCR (keby boli nahodou deti chore) este mozem ist? Dokedy? Alebo len pocas trvania DNP. Dakujem

mima595
7. dec 2011

@darinkazv - uplne staci do 8.1. zaplatit za december...hlavne je, aby si pred ty, ako das ziadost o materske, nemala nedoplatok!!!!!

mima595
7. dec 2011

@zubrienka1 - o by si sa znova musela prihlasit na DNP...bola by ti vyplatena z minima, kym budes splnat lehotu byt poistena 270 dni za posledne 2 roky

darinkazv
7. dec 2011

@mima595 ďakujem 🙂 nedoplatok nebude. len preplatok 😀

mima595
7. dec 2011

@darinkazv - podla mna tam kludne zavolaj koncom januara, alebo aj zaciatkom februara...že aky mas stav uctu....ak nebudes mat preplatok viac ako platis, tak len doplatis zvysok za januar...do 8.2.

zubrienka1
7. dec 2011

@mima595 dakujem 🙂

mima595
7. dec 2011

@darinkazv - vlastne ti budes este platit nejake dni aj za február, ...tak sa len spytaj, koko si si nasporila 😉 😉

darinkazv
7. dec 2011

@mima595 jj, isto tam zavolám. ešte za február budem musieť 4dni zaplatiť. ale to si vyriešim hneď na začiatku februára 🙂

oskvarka
7. dec 2011

@mirojuh no hej dobre to chapes len budes musiet nastupit na tu PNku presne v tych 7 dnoch.. ani skorej ani neskorej.. a ak by si nahodou misel ist skorej tak by si potreboval aby ti doktor tu marodku prerusil pocas tych 7 dni a vypisal novu ..
s tym ze odhlasovat sa nemusis lebo ti to automaticky zanikne

oskvarka
7. dec 2011

@janka369 jj to viem..

svirky
7. dec 2011

caute baby,tak isto potrebujem pomoct a poradit...ja si uz DNP platim od roku 2008,MD mi konci 22.1.2012 a podla vsetkeho mi skonci pracovny pomer a budem poberat podporu a velmi sa snazime o druhe babo...chcela by som sa opytat,ci pocas poberania podpory mozem ist na PN a ked sa nam podari,tak urcite by som bola na rizikovom tehotenstve a preto som sa chcela poradit,ci budem moct vyuzit PN napr.od januara-februara...alebo co by bolo pre mna najrozumnejsie urobit s tym DNP...dakujem vam velmi pekne a nezavidim ani jednej osobe,co si to plati a teraz ma ten neskutocny chaos v hlave 😢 😢

silviabn
7. dec 2011

@mima595 takze uz vobec nebude platit,ze narok na cerpanie z DNP musi vzniknut do 2 rokoch po zaplateni 270 dni?Uz nam vsetkym platiacim bude trvat len 8mesacna ochranna lehota na cerpanie MD a 7 dnova na PN?.Nemohlo by to byt tak,ze ja splnim 270dni v 5/2012(samozrejme ze vo februari si to doplatim do toho maja)a potom uz pokracovat nebudem a nahodou do tych dvoch rokov pojdem na PN alebo pojdem na MD a dostavat budem len minimum z DNP,kedze som do naroku nesplnila podmienku 26tyzdnov platenia.

oktavia
7. dec 2011

@oskvarka tak neviem ako sa to ráta,ale mne to bolo vysvetlené, tak, že aj keď ti materská ráta z DNP z minima, tak by tam mali prirátať aj ten VZ zo zamestnanie, aspoň môj názor je taký.Má s tým niekto skúsenosť?

mima595
7. dec 2011

@silviabn - no toto by platit malo, ved sme to rpzoberali na predchadzajucich 2 stranach....

HOLKY, trosku viac citajte, co si tu radime, lebo sa len zbytocne zamotavame, odpovedame jedna cez druhu, stale sa pyta na to iste a to iste sa odpoveda.....

katarina104
7. dec 2011

ahojte, neviete ako to bude s preplatkom ak to zanikne? treba si požiadať alebo vrátia automaticky? 😕

silviabn
7. dec 2011

@mima595 dakujem za odpoved. ja som sa chcela ubezpecit ci som to dobre pochopila,kedze este stale som nezostala tehu,tak budem mat este ,,cas,, na to skoro dva roky aj ked by som dostavala uz len minimum aj ked si teraz platim do maxima.

mirojuh
7. dec 2011

@oskvarka cize ja hned ako mi uplynie 270 dni,tak o toho posledneho 270-teho dna mam 7 dni nato ,aby som isiel na marodku,hej??? 🙂