Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
16. apr 2012

@gapa - nemože byt sucasne aj PN aj OCR...2 OCr možu byt sucasne, preplatia iba jednu, ale PN a OCR nemože...som tak radila aj sestre, aj kamoske, jednalo sa o 1, resp. 2 dni.../aby im zaplatili vikend 🙂 /, ale im stale volali zo SP, museli ist posunut...bud PN, alebo OCR

gapa
16. apr 2012

@mima595
aha, dík, to je z praxe.
V zamestnaní by to asi vadilo mzdárke, ale pri dnp neviem, prečo im to robí problém. MOžno teraz, ak sa vyžaduje osobná starostlivost o dieťa počas očr? Ale skôr aby nemuseli riešiť súbeh.
Ved v zákone majú jasne napísané, že počas poberania nemocnského nie je nárok na vyplácanie ošetovného. Ale nikde sa nehovorí že nie je možná očr a pn súbežne (to je odlišné ako vyplácanie nem.dávky)
Ale radšej si to nekomplikovať s nimi. @sami51

mima595
16. apr 2012

@gapa - tiež som nad tym uvazovala, lebo mne normalne nepreplatia 1 den OCR, ked sa prekryvaju..ale im obom volali /a patria pod rozlicne pobocky/, že im inak nepreplatia /už neviem, ci PN, alebo OCR/ že musia posunut...

som teda rozmyslala, že v zakone nebolo uveden, že sa nemožu cerapt 2 OCR naraz /to zmenil až Mihal/..pamatas..ale je uvedene, že na OCR nema narok, ak pobera materske, PN

ked si tak vezmes, ako by to bolo, ak by niekto zacal PN, alebo OCR v posledny den poberania materskeho??

gapa
16. apr 2012

@mima595
nad tým som uvažovala aj predtým. Ak by si sanedala odbiť, tak by to museli zobrať a proste by ti začali vyplácať nemocenské až odo dna po ukončení poberania materského. Ved aj v praxi mzdárok bývajú prípady, ked zamestnanec odpracuje svoju zmenu a ide lekárovi a vypíše mu pn so vznikom pn ten istý den. Potom ak sa nemýlim to robia mzdárky tak, že prvý den sa proste náhrada mzdy nevyplatí, ale sa začne vyplácať až od 2hého dna PN.

Im asi robí problém to, že ten den sa to nevyplatí a nevedeli by potom, či očr posunúť (čo myslllím nie je správne, aj ked by to chcelo prečítať si lepšie zákon) alebo proste nevyplatiť.Posúvať sa to podla mna nedá, tak ako podpra. Proste ak by bola PN 1.1.-15.1., očr 11.1., -30.1., tak podla mna pn vypláajú do 15.1. a očr len do 20.1. teda do 10teho dna.
to očr pamätám, predtým som si ani nevšimla tú medzeru v zákone

mima595
16. apr 2012

@gapa - podla mna je to subehom, a musia pisat do rozhodnutia ine paragrafy..preto je jednoduchsie zavolat a posunut OCR..
aj na mna to skusali, ale ja som im rovno povedala, že ja kvoli tomu nepojdem do Presova vybavovat posunutie..nech mi vyplatia o jeden den menej basta...ona ta pani na okienku aj hovorila nieco o tom zmysle: že viete, ja to beriem z nasho pohladu, mame s tym viac roboty...
ale zase aj možno chce dobre pre toho cloveka, ved ked si posunie tu OCr o jeden den, tak ma k dobru 20E ak je davka z maxima...

lebo ak prides v piatok, že si chora, tak bud ti da PN od piatku, alebo až od pondelka..ale ked prides o mesiac opravit PN, tak oni kludne daju zaciatok v sobotu...myslim, že tam to už u dr. neskumaju

lubkagro
16. apr 2012

Ahojte, som momentalne na materskej 19.4 mi konci. Mam zaplatene DNP ale od 17.1. 2012 som prihlasena nanovo. Mozem ist na OCR s malym ale bude sa mi pocitat s minima alebo maxima ?? Dakujem vam

cajova_lienka
16. apr 2012

@gapa Dakujem aj ked si ma moc nepotesila ☹ a riesenie ze by som nastupila do roboty a potom pokracovala v PN? potom budem mat obnovene nemocenske zo zamestnania a mala by som dostavat matersku aspon z VZ zo zamestnania ci? zatial som na PN od konca marca, termin mam na konci novembra, na rodicovskej som od 3.10.2011. predtym bola materska od 7.2.2011. DNP som mala nepretrzite od 2009, prerusene a obnovene v januari 2012 kvoli zmene systemu. Skus mi prosim poradit ako to zriesit aby som mala aspon nejaku rozumnu matersku (z prace mam vymeriavaci zaklad okolo 1000€) aj ked sa jedna o retazovy porod zatim. myslim ze aj ked som po potrate tak by som nepotrebovala byt nonstop PN ale ak by som nastupila do prace tak by som sa musela dat znova vypisat lebo nemam ani nahodou kam dat prcka ktory ma teraz 13,5mesiaca. Dakujem vopred za odpoved

zalka
16. apr 2012

@lubkagro
OCR bude z minima, nakoľko od 17.1. ešte neuplynulo 26 týždňov.

zalka
16. apr 2012

@cajova_lienka
Prepáč ale nepostrehla som všetko čo si písala, ale ked máš VZ zo zamestnania 1000 e, tak prečo sa tu trápiš, ak máš dostatok dní DNP .. tak materskú budeš mať z maxima. Lebo z roboty máš reťazový pôrod, takže nárok aj bez nastúpenia do zamestnania počas RD budeš mať.
Naozaj nerozumiem prečo si teraz na PN, či ušlo mi niečo?

cajova_lienka
16. apr 2012

@zalka PN som pretoze som po potrate a tak ma aj na RD lekar vypisal. a pokial som ja doteraz vedela tak pri retazovom porode by som prave nemala narok na matersku zo zamestnania - lebo pocas RD niesom nemocensky poistena zo zamestannia -aspon taku informaciu som dostala. alebo som dostala dezinformaciu? Dakujem za odpoved 🙂

zalka
16. apr 2012

@cajova_lienka
ale nie, budeš mať nárok na materskú zo zamestnania, tam je problém akurát z DNP ale ak by ti DNP skončilo, stačí sa deň dva pred nástupom na materskú prihlásiť na DNP z minima, zaplatiť za deň cca 4 eurá a vypísať materské zo zamestnania a z DNP.

AK by si mala len ochrannú lehotu z DNP, tak nástupom na materskú zo zamestnania ( obnoví sa TI poistenie a nárok vzniká ) by sa tá ochranná lehota zrušila. Preto treba sa deň dva nahlásiť na balík poistení zo SP.

cajova_lienka
16. apr 2012

@zalka ja si platim DNp od 2009 s prerusenim a opatovnym zacatim v januari 2012 (zatial som sice PN ale ked bude na konci 1. trimestra vsetko ok tak poprosim o skoncenie PN leb som chora s toho ze musim trcat doma) A urcite mi dojde k obnoveniu nem. poistenia ked mi zacne materska? lebo ked som sa pytala tetusky na socialnej poistovny ta mi tvrdila ze sa to neobnovy a ze nevie ako by ma posudzovali s materskou ☹ uz som z toho jelen

zalka
16. apr 2012

@cajova_lienka
Určite,
si vezmi kopa babeniek mala reťazové pôrody

Podmienky nároku
Podmienky, ktoré musí poistenec spĺňať, aby mu vznikol nárok na materské.
Zamestnanec
vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
- započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky

vidíš sama aj na stránke SP http://www.socpoist.sk/materske/1293s že sa Ti započítava, kedže si zamestnanec doba prerušenia povinného poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Naozaj sa neboj máš nárok.

gapa
16. apr 2012

@cajova_lienka
no ozaj, ak máš vz 1000eur zo zamestnania, tak sa ti neoplatí zvyšovať vz z dnp. Súhlas so zalka, že ak ti skončí dnp pred nástupom na md (asi je to tak?), tak ti stačí sa prihlásiť pred nástupom na md na dnp z minima a nárok ti vznikne v súčte z maxima. Aspon podla terajšieho zákona je to tak, že sa ráta materské pri tzv. reťazových pôrodoch z pravdep. VZ v zaemstnaní, ktoré uvedie mzdárka v potvrdení.
Ja som riešila len vym.základ z dnp bez toho, že by som sa pýtala na vz zo zamestnania. tj. s dnp nemusíš robiť nič.
Ak by si napísala, kedy ti dnp končí a kedy je nástup na md, tiež by to ulahčilo naše odpovede, čím konkrétnejšie údaje, tým presnejšie odpovede.

mima595
16. apr 2012

ale si predstavte, dnes mi volala jedna baba, dlhodobe DNP ukoncene 23.1. potom 25.1 nova prihlaska z maxima, termin porodu 16.10.2012, že jej na SP povedali, že nebude mat narok na matersku!!!!! lebo nesplna 26tyzdnov!!! akože uplakana, že co ma robit...

ja by som niekedy tie ženy na SP nakopala...tak ked neviem, tak som ticho..a nestresujem tehotne...

cajova_lienka
16. apr 2012

@gapa takze ak dobre ratam tak DNP mi konci 26.10 a nastup na MD mi vychadza 15.10. takze dokonca pri nastupe budem mat aj DNP este par dni funkcne 🙂 ale ked mi bude vyplacana materska aj s prace tak super a nemusim nic riesit 🙂 Dakujem vam krasne baby moc ste mi pomohli 🙂

gapa
16. apr 2012

@cajova_lienka
no uff, aké je to nakoniec jednoduché 🙂
ešte príp. ak by boli zmeny v zákone to neskôr pozri, ale počítam, toto by nemali meniť, pri reťazových pôrodoch.

gapa
16. apr 2012

@mima595
to sú teda expertky dôležité. Jediné pozitívum, že si to baby potom aspon snažia overiť. Ak by im tetuška povedala, že všetko je v pohode a nie je, tak to je ešte horší prípad. Aj ked za tie stresy by si zaslúžili!!!!

zalka
16. apr 2012

@mima595
Splna aj 26 týždnov aj 270 dní ak si platí DNP dlhodobo, na SP nevedia čo činia.

Jednej mojej známej v januári zahlásili, že po pôrode má žiadať o rodičovský lebo nemá nárok na materskú. Skončil jej PP v júly, a DNP mala aktívne. U oboch poistení splnená podmienka 270 dní .. mala nárok z oboch poistení. Kruto ju oklamali.

Takže upokoj známu, nech si priráta k 25.1. 182 dní .. už cca 25.7. minimálne bude mať splnenú podmienku 26 týždňov .

jeny
16. apr 2012

ahojte baby ja som uz zufala z tej SP, bola som na pn kvoli urazu od 11.10 do 13.2 platila som si z maxima takze po tych prvych 10dnoch mi vyslo cca 20eur na den no od 14.2. som isla na novu pn na rizikove tehotenstvo /dnp mi zaniklo 31.1 po 3 rokoch platenia/ no tak som znova isla prvych 10dni od zamestnavatela a dalsie dni mi mali vyratat tiez tych cca 20eur na den ako predtym....alebo nie???bla tam nejaka zmena? pretoze mi prisla suma mensie o cca 300eur takze by sa to zmenilo medzi tym nejak????

zalka
16. apr 2012

@jeny
To je divné, nezaložila si si nové DNP? Lebo ak si šla zo starého z ochrannej lehoty ako tehotná tak si mala mať v pôvodnej výške.

jeny
16. apr 2012

@zalka nie nezalozila, ved prave aj ja som bola cely cas v tom ze pojdem presne tak ako v predchadzajucej pn, ved preto som si nechala aj zaniknut to stare dnp lebo som tym nemala nic stratit.....tak teraz nechapem preco je to inak

zalka
16. apr 2012

@jeny určite ti prišli domov papiere, odvolaj sa. V SP sa mohli pomýliť.

mima595
16. apr 2012

@gapa
@zalka - inak, ja som už mala od sestry echo, že mi bude volat...ale kedze /obe..aj moja sestra aj dotycna sa tomu velmi nerozumeju, tak mi bolo povedane, že nevedia s dr. ako posunut termin/..tak som si myslela, že otehotnela na hrane a že bude chciet ist na matersku este v ochrannej lehote ..tak som už doma vselijako si prepocitavala mozne varianty, aby som vedela poradit a ona nakoniec s takou trivialnou 😉 vecou, co snad už polovica bab na MK ovlada...a panie na SP nie

gapa
16. apr 2012

@jeny
nevyplatili ti náhodou len pn zo zamestnania. Na pn si išla po bežnej 7dnovej ochr. lehote. Dávala si k PN z dnp aj doklad o tvojom tehotenstve ku dnu 31.1.2012? Ak nie, tak je možné, že ti nemocneské z dnp nepriznali.

jeny
16. apr 2012

@gapa nie zo zamestania mi vyplatli uz predtym za tych prvych 10dni. Davala som aj doklad o tehotenstve este som sa s nimi natahovala lebo ten prvy stratili a musela som ist k dr znova po dalsi...ja mam taku smolu na tu nasu SP.

jeny
16. apr 2012

@gapa koncom marca mi prislo rozhodnutie ze mi vyplatia prve tri dni cca 5eur a dalsich 7dni cca 10eur tak to by bolo od zaciatku pn 14.2-23.2 to som dostala presne tolko kolko som mala no a odvtedy mi uz ziadne rozhodnutie neprislo ze co bude po 10tom dni ale tak ratala som ze to bude tych 20 ako v pn predtym. No a teraz mi prisla rovno suma na ucet no mala som dostat za cely marec a este tych 6dni z februara a prislo mi iba 460 eur....

tanitta
16. apr 2012

ahojte baby... mozete mi povedat kolko je max PN za 31dni? ... celych 31dni ..bez tych prvych 25% ..uz cely mesiac tych 55% vdaka

lindusik
16. apr 2012

@zalka dakujem za odpoved. Takze nevadi ak by som do oktobra neotehotnela 😖 (predlzila som si stare DNP). Ja len nechapem ako je to s tou 15 mesacnou ochrannou lehotou 😅 😅 😅 ved ked mi skonci v oktobri DNP tak ak by som bola tehu tak je ta 8 mesacna lehota na poziadanie materskej. Ale keby som otehotnela neskor,tak nechapem,to fakt staci sa prihlasit iba jeden den z noveho balika (napr v januar )a ist na rizikovu PN a potom aj dostanem matersku a ked v akej vyske? a po skonceni materskej sa jednoducho odhlasim? to vsetko je v tej 15 mes.ochrannej lehote?

tanitta
16. apr 2012

uz som nasla 😎 .. vdaka