Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jana201
15. feb 2012

@mirkave a za akym ucelom si si to ziadala aby t iposlali ??? ja som chcela preto aby mi neskôr niekto nezaklopal na dvere ze mam z toho a toho roku nedoplatok nejaky chapaes

jana201
15. feb 2012

@mirkave hej hej aj tak na mna kukla no .... 😀

rianka7
15. feb 2012

@mirkave to im treba zavolat, ze mam vychadzky?

gapa
15. feb 2012

@jankabambulka
ty nie
ale on to musí uviesť ako tvoj príjem, ako som písala.

mimi321
16. feb 2012

Ahojte, prosím vás koľko je maximálny denný VZ na materské? Na MD som nastúpila 28. 1. a ešte mi neprišlo vyjadrenie zo sp. Aby som si potom vedela porovnať či mám naozaj z maxima.

martineluska
16. feb 2012

@mirkave ahoj nie na prvé tri dni je len 6 eur a potom už 14 eur 😕 idem teraz do SP tak som zvedavá na vysvetlenie že prečo 😒

roberta31
16. feb 2012

@martineluska daj potom vediet co vybavis.To ma teda fakt zaujima... ☹

gapa
16. feb 2012

@martineluska
takže si v r.2011 nemala žiadne iné nem.poistenie, len dnp a to ti trvá súvisle 5rokov?

papuka
16. feb 2012

@milena35 ja posielam 1. triedou za 0,60Eur, nie doporučene, som PN od 19.12.2011 a vždy to tam došlo

martineluska
16. feb 2012

@gapa presne tak 😒 takže idem vypátrat že čo sa deje

katka9900
16. feb 2012

@lola77 ano, tiez mam dnp, neboj, urcite ti peniaze pridu, mne nikdy neprisli skor ako 18.teho 😉 a rozhodnutie, kolko mi vychadza na den mi prislo vzdy ovela neskor ako peniaze na ucet 🙂 🙂

mirellka
16. feb 2012

mne peniažky chodia 16 teho som síce pn ešte len druhý krát od poslednej materskej ale rozhodnutie mi nikdy žiadne neprišlo. 😨

katarina104
16. feb 2012

@mimi321 skoro 20 eur na deň, mimi 😉

mimi321
16. feb 2012

@katarina104 jéj ďakujem Katuš. 😉

katarina104
16. feb 2012

@mimi321 za málo, a rozhodnutie ti príde do 60 dní ,nie zmýlila som sa je to viac okolo 24eur,je tam 65% z VZ z 1116,75

martineluska
16. feb 2012

ahojte takže som sa dopátrala v oktober 2011 mi zaniklo SZčO a zostalo mi DNP ktoré sme navýšili aby bolo z maxima a to už bola zmena musím mat nepretržite 26 týždnov od zmeny aby som mala z maxima teraz mi to nejak zpriemerovala a vyšlo tých 14,50 na den. takže tolko záhada vyriešená 😠 len to ma naštvalo že ja som sa vtedy v oktobri opýtala že či to budem mat ako zmenu a bolo mi povedané že nie ! a dnes už ano ! takže tak
@gapa
@roberta31

roberta31
16. feb 2012

@martineluska no ved to,nieco tam muselo byt...by ma slak trafil.Ja pred tým,ako nieco urobim,sa tu radsej 100 krat informujem,lebo ked tu pisete svoje prispevky,tak vidim,že možne je vsetko.
Dakujem.

gapa
16. feb 2012

@martineluska
ale ved to nemáš ako zmenu! Ak by to bola zmena, tak tvoja nem.dávka by bola rátaná z MINIMA!

som sa ta pýtala, či si mala v r.2011 iné nem.poistenie, napísala si, že nie. Ale skutočnosť je taká, že si mala povinné nem.poistenie szčo v období bud 1- do ukončenia dnp v 10/2011 alebo od 7/2011 do 10/2011, čo si neuviedla, že ste platili. A podstatná je aj info, že si menila vym.základ.
Takto ti samozrejme nerátali povinné nem.poistenie szoč do výpočtu nem.dávky. Ráta sa len vym.základ z dnp. Predpokladám, ak si nemala 5rokov žiadnu odhlášku z dnp, tak z toku 2011 v obdbobí 1-10/2011 (alebo 7-10/2011) je VZ nižší ako maximum, vzhladom na povinné nem.poistenie szčo. Vym.základy z dnp a szčo sa nezrátavajú.

Viem, že niekto tu uvádzal niečo také, že po uplynutí 26týž. čo začneš paltiť z maxima, máš nárok na nem.dávku z maxima, ale to nie je pravda. Nepltí to pri zmene vym.základu. Toto platí, len ak sa odhlásiš a nanovo prihllášiš, tak vtedy pri vzniku pn/očr/nástupe na md po uplynutí 26týž. máš nárok na nem.dávku z toho vym.základu, z ktorého si platila po novom dnp (presnejšie aký bol "skutočný VZ v rozhod. obodbí).

martineluska
16. feb 2012

@roberta31 takto budem mat 480 eur na mesiac miesto 740 kým nesplním tých 26 t 😒 a to už asi nebudem na pnke. jedine ak budem na rizikovom čo dufam že budem kedže teraz absolvujem IVF 🙂

lola77
16. feb 2012

@roberta31 A z čoho ťa má trafiť šlak? Ešte riešiš PN-ku? Či? 🙂

martineluska
16. feb 2012

@gapa ano je to tak ako píšeš 🙂 a ja som teraz v januari odhlasila aj prihlasila z maxima.11 teho januara som išla na pnku a 17 teho som sa odhlasila a 18 teho prihlasila 🙂

gapa
16. feb 2012

@martineluska
ešte tolko, že aby sa ti zmenil vym.základ, tak by si musela ukončiť pn a začať novú, lebo počas jednej pn sa denny vym.základ nemení, aj keby ti uplynulo 26týž.
v tvojom prípade je dokonca pn vyplácaná z predchádzajúceho vym.základu, tj. je postatné, aby si mala v rozhod.obodbí vym.základ. Velmi lahko sa môže stať, že ak skončíš pn a začneš novú aj po 26týž, že bude nemocneské z minima, lebo musíš vedieť aké je tvoje rozhod. obodbíe a musíš v nom aspon 1den mať POVINNOST platiť, tj. nesmieš byť pn a poberať nemocenské alebo ošttrrovné.

gapa
16. feb 2012

tak bacha na to!!!
OPRAVA:
som v prechádz. príspevku chcela napísať:
V tvojom prípade je dokonca pn vyplácaná z predchádzajúceho nem.poistenia (nie z predchádzajúceho vym.základu),....
ostatné platí

roberta31
16. feb 2012

@lola77 nie,ja PN mam aj materska by mala byt najvyssia.Ale ja sa chcem este prihlasit z noveho balika,aby som to mala ako nepretrzite poistenie (koli popripadnemu dalsiemu tehu 🙂 ).A bojim sa,aby to nahodou nesprvilo cosi s touto materskou co budem mat.Baby tu tvrdia,že nie,ale ked už ozaj neviem co a ako...

martineluska
16. feb 2012

@gapa to znamená že ja budem mat 26 t od noveho poistenia 17 jula ak budem na rizikovom tehotenstve tak povedzme že 15 jula ukončím tuto pnku a 20 teho jula nastupim na novu pnku už z noveho poistenia? 😕dufam že som to dobre pochopila

alicalilica
16. feb 2012

Ahojte, som na Pn z dnp prvy krat a neviem poslu mi nejake potvrdenie alebo vyjadrenie o pn alebo o dvz z ktoreho sa mi pn bude vyplacat? teda a kedy mi to pride ......vobec nemam o tomto prehlad kedze nikto z mojich znamich bud vobec alebo velmi davno nebol Pn. A este jedna otazocka do kedy mi pridu peniazky??diq za odpovede 🙂

gapa
16. feb 2012

@martineluska
v tom konkrétnom pripade čo píšeš, by si mala nemocneské rátané z minima!!!!!
to je presne to, čo som písala, lebo síce by si nastúpila na pn PO uplynutí aspon 26týž. (najskôr 18.7.), ale v rozhodujúcom období, ktoré pri vzniku dnp 18.1. a vzniku pn 20.7. je obdobie 18.1.-30.6.2012 si nemala ZIADNY vym.základ (lebo si poberala nem.dávky a nemala ani den povinnosť platiť), preto sa dávka ráta z pravdep.vym.základu, teda minima!!!!!

treba aby nová pn vznikla najskôr 1.8., aby RO bolo obdobie 18.1. až 31.7. a v tomto obodbí byť aspon 1den bez pn= poberania nem.dávok, teda s povinnosťou platiť.

tanitta
16. feb 2012

ahojky...
viete mi povedat preco mi prisla nemocenska davka velmi nizka(nemala som DNP) ale cerpana zozamestnania kde som dosiahla max VZ(1116) k nemocenskej a PNka mi bola vyplatena len 170e za cely mesiac???? pocita sa do vymeru aj RD+VZ zozamestnania ??? z r2011???

gapa
16. feb 2012

@tanitta
to by bolo treba vedieť viac info. Ale jedna z možných kombinácií je, že máš nový prac.pomer a v predchádzajúcom si nemala žiadny vym.základ, t.j rátalo by sa to z minima.
Predpokadám za tých prvých 10dní ti vyplatil zamestnávatel inú dávku, nie z minima

martineluska
16. feb 2012

@gapa aha už to chapem dakujem ti pekne velmy si mi pomohla 🙂