Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tin007
26. jan 2012

@spisiacka je tam kolonka DPO, lebo sa prihlasujes na dobrovolne nemocenske nie? 10 neporadim, no 11 davas datum, odkedy sa prihlasujes (a musi byt najskor v den, ked sa prihlasujes, neda sa spatne). sadzbu ti neporadim

zuzik1983
26. jan 2012

@gapa prosim ta poradis mi? lebo stale som nedostala priamu odpoved na moj problem.
vcera som sa odhlasila z dnp, ktore mi trvalo od 1.8.2011.prihlasila som s nanovo od 30.1.2012.u nas na socialnej mi este nevie nic povedat.podmienka 270 dni bude v tomto pripade splnena cca 25.10.2012.ak pocas tejto doby otehotniem, a isla by som na pn hned po splneni podmienky, a potom hned z pn na matersku.budem mat narok na pn aj matersku z tohto dnp? dakujem velmi pekne za odpoved

spisiacka
26. jan 2012

@tin007 dakujem snad mi tam poradia. Kedze som uz v minulosti poistenie mala... tak neviem ci sa to niekde vpisuje ci co

tanjja
26. jan 2012

dobre clanky o DNP aj s prikladmi 🙂 http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

danielita13
26. jan 2012

@gapa takze ked som zamestana tak je problem v tom ze by som musela nastupit na matersku este v tej dobe 270dni? inak mi to zanikne, alebo si platit po novom az kym nepojdem na matersku?
teoreticky: 30.1 sa nahlasim na dnp, a aby som mala narok na matersku z dnp musim nastupit na matersku (6Tyz.) pred ukoncenim 270d? alebo si platit dalej novy balik?

datanka
26. jan 2012

@zuzik1983 tak presne toto zaujima aj mna! 😉

gapa
26. jan 2012

@zuzik1983
ak budeš tehotná v čase ukončenia dnp a od ukončenia dnp ti nevznikne nové nem.poistenie a budeš platiť v splatnosti , tak áno.

martinaema
26. jan 2012

@spisiacka mesačne sa platí 4,4 % z VZ - t. j. vypočítaj si mesačnú platbu deleno počet dní v mesiaci a vyjde ti platba na 1 deň

sisull
26. jan 2012

@oskvarka dakujem

deninka14
26. jan 2012

@gapa, ahoj... aj ja sa chcem s tebou poradiť. Materskú už neriešim. Mám 10 mesačné bábo, ktoré je dosť často choré a tak som to riešila OČRkou (čo mi popri RD aj celkom prilepšilo fin.situáciu) DNP som nepretržite a zvažujem či sa mi ešte oplatí "kupovať" si nový balík. Chcem sa opýtať, či tomu dobre rozumiem, že ak sa do 30.1 odhlásim a 31. následne prihlásim z min.VZ aj pre mna bude mes. platba 119,45? vdaka za odpoved

lola77
26. jan 2012

@papuka áno, aj ja som júlovka 🙂

gapa
26. jan 2012

@deninka14
ak sa nanovo prihlásiš 31.1. na dnp, tak platíš 4,4% z vym.základu a nie 35,15%. To ak by si sa prihlásila od 1.2.už platíš 35,15%

merry_v
26. jan 2012

baby viem, že odpočujem od témy ale čo poviete nato, že nemáte byť na PC keď ste tehotné ??? odporúčajú nosiť antiradiačné veci??, viete o tom niektorá niečo???? 😕 😕 😕

tannia87
26. jan 2012

@merry_v nepovedali v tv ze nemame byt na pc ale to novinka potrebuju to spropagovat podla mna somarina 😀

merry_v
26. jan 2012

@tannia87
aj ja si to myslím, že ide iba o cash 😀

megan999
26. jan 2012

@evina0 ahoj, dakujem za odpoved. ano,klasika. zevraj to este nemali sparovane, takze nemam nic platit, chyba je u nich v systeme... pekny vecer

megan999
26. jan 2012

@gapa ahoj Gapa. mas pravdu, chybu mali oni v systeme, dnes som tam volala, takze nemam nic platit. dakujem, maj sa

alla
26. jan 2012

Ahojte! Dnes som bola zistiť si na soc. poisť, či nemám nejaký nedoplatok v DNP(v marci mám nastúpiť na materskú dovolenku). Pani bola veľmi ochotná všetko mi pozrela a sama od seba mi poradila, že z DNP je dôležité nastúpiť na materskú dovolenku najskôr 6 týždňov pred pôrodom a treba si dať pozor na vypísané tlačivo od lekára, aby zobral do úvahy, že február má tento rok 29 dní. Dobrá rada pre tie, ktorých sa to týka, lebo o ten jeden deň by som o tú materskú z DNP prišla. A to už som si myslela, že viem všetko 🙂

kinka555
26. jan 2012

ahojte, prosim vas, ake doklady potrebujem mat so sebou ked sa chcem prihlasit na DNP? aby som tam nesla zbytocne dvakrat.... dakujem 😉

minewka
26. jan 2012

@gapa Ďakujem za odpoveď, myslím, že už tomu celkom rozumiem. Ešte by som potrebovala odpoveď na 3 otázky, kde si nie som celkom istá, tak ak máš čas, veľmi pekne ťa prosím o odpoveď:

1) To, že som počas Pn oslobodená platiť DNP viem - ale zaujíma ma, či si ho môžem platiť sama z vlastnej vôle?Aj napriek tomu, že nemusím? Alebo ako to je, ak sa odhlásim a nanovo prihlásim počas PN? POvinnosť platiť DNP nemám - ak by som neplatila, otehotnela počas PN (za predpokladu, že PN bude trvať tak dlho, kým nenastúpim na materskú) - nedostanem ale nič - síce spĺňam podmienku byť poistená 270 dní - ale počas týchto dní som DNP neplatila. (preto sa pýtam na to, či si to môžem platiť aj napriek tomu, že nemusím)

2) Ak sa rozhodnem DNP nezadať nanovo a samé mi zo zákona zanikne k 1.2.2012 - a počas nasledujúcich 8 mesiacoch otehotniem , za predpokladu, že živnosť ostane stále nepretržite prerušená od r. 2011 - spadám pod ochrannú lehotu a max materskú dostanem , keďže som si DNP nepretržite platila od apríla 2009 do septembra 2010 a ešte od novembra 2011 do januára 2012 (medzitým PN a materská, DNP neprerušené)???Je pre mňa v takom prípade výhodné si DNP odhlásiť a opäť prihlásiť?

Ešte raz vďaka za odpoveď.

mariynka
26. jan 2012

kocky, aky papier si to mam vypytat k danovemu? pani na socialke nechapala,co ja od nej vlastne chcem 😅 😀 😉

mariynka
26. jan 2012

@danielita13 do ukoncenia platenia DNP musis byt tehul, potom ti plynie ochranna doba 8mes, dokedy musis porodit 😉

datanka
26. jan 2012

@kinka555 ziadne 🙂 ja som tam len vypisala ziadost,podpisala a bolo.ani obciansky si nepytala,nic 🙂

kinka555
26. jan 2012

@datanka dakujem, lebo chcem sa tam zajtra zastavit a aby som sa zbytocne neprehnala keby mi nieco chybalo. ahhh som sa skoro spamätala ku koncu mesiaca 😅

datanka
26. jan 2012

ja som bola 12teho januara.nevadi,ved do utorka mas casu dost 😉

gapa
26. jan 2012

@minewka
1. platiť síce dobrovolne môžeš, ale bude ti vznikať v soc.poistovni preplatok, nebude sa ti to brať ako vym.základ. tj. nič tým nevyriešiš
2. ty musíš v nasledujúcich 8mesiacoch nastúpiť na md, aby sa ti rátalo materské z toho vz, čo si platila. Ak otehotnieš neskôr, tj. do 6mes. nenastúpiš na md, tak už nesplníš jednu z podmienok na vznik nároku na nem.dávku a to, tebudeš mať trvajúce nem.poistenie a ani nebudeš v ochrannej lehote zo zaniknutého nem.poistenia. Preto na uplatnenie nároku na materské z dnp budeš potrebovať nové nem.poistenie, z ktorého nanovo bude plynúť 26týž.. Samozrejme ak sa nezmení zákon a výklad k nemu, tak dni ukončeného nem.poistenia sa ti prirátajú k tomu novému, ale už sa nebude brať z neho vym.základ.

erika12345
26. jan 2012

@gapa ahoj, prosim ta, poradis mi? Mam DNP uz dlhsiu dobu, cerpala som z nej PN a po tom som presla na MD. Teraz mi zacala RD. DNP som si platila a zaroven som bola zamestnana. Vlastne som si vtedy platila do toho max. zakladu, aby som mala maximalnu matersku a pn. No a teraz neviem, kolko mam platit, ked som na rodicovskej dovolenke, ked chcem mat maximalnu dalsiu matersku, prip. pn. Ak mozes, prosim , porad mi, ja som v tychto veciach uplne mimo...Dik.

gapa
26. jan 2012

@erika12345
zamestnanci na rd sú komplikovaný, je to tu viackrát rozoberané a neviem dať 100% radu.

dedian
26. jan 2012

@gapa , ahoj, pls mozem poprosit o radu? som na RD, pred tym som ukoncila pracovny pomer dohodou... od septembra 2010 som si platila dobrovolne nem. poistenie... teraz som v 18 tyzdni a rodit by som mala v juni... tento tyzden som bola hospitalizovana a dala som si normalne vypisat PN, ... chcem sa spytat ci mi vies poradit ako to funguje, ci sa budem musiet nejako znova nahlasovat koli zmene legislativy a ci mam narok na vyplatenie nemocenskej ked som na RD... myslim ze matersku by som mala dostavat normalne vypocitanu na zaklade toho aku smumu som si platila ako dobrovolny platca... v nemocnici mi nevedeli ani normalne vyplnit papier na PN kedze nemam zamestnavatela ale som dobrovolny platca na RD ☹ ... dakujem krasne za info 🙂

erika12345
26. jan 2012

@gapa aha, tak aj tak dakujem. Tak , ak by nahodou ste niekto riesili to, co ja, dajte prosim vediet. 🙂