Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gregi11
15. okt 2010

Ahojte BABY. Chcem sa spýtať, ak by som bola ana PN a prišla by kontrola SP a nebola by som doma ako zistim , že ma boli skontrolovať? Ďakuejm

smolka
15. okt 2010

@gregi11 moj manzel mal na dverach od nich listocek, ze ho prisli skontrolovat. Lenze, on bol vtedy akurat na kontrole, takze mal papier od lekarky takze v pohode. Ale raz ked som bola u gyndy na kontrole tak tam dosla jedna tehulka, ze bola na nakupe veciciek pre babo a isla mimo vychadzok, tak jej dala peciatku, ze bola u nej 😉 Zavisi aj ako sa dohodnes, a ako si natom pocas PN, ci fakt mas lezat, alebo skor byt v klude. Ja som len zvedava, ako pojdu kontrolovat k nam do kopcov pocas zimy, kde aj traktor zapadne ked je vela snehu 😀 😀

darka83
15. okt 2010

Ahojte, potrebujem poradit resp. presny navod co mam robit. Som zamestnana, momentalne na rodicovskej dovolenke, cize mala by som mat matersku podobnu ako pri prvom zo zamestnania, no zaroven si platim DNP z minima, 270 dni mi konci 2.1. termin mam 10.1. Podla toho co som sa tu docitala by som mala mat narok na matersku aj z DNP ak porodim po 3.1. (ak samozrejme nestihnu dovtedy schvalit tu paradu co bola v spravach). Potrebujem vediet co mam presne spravit, na matersku by som mala nastupit tak o mesiac, resp. mesiac a pol. Dakujem

standa82
15. okt 2010

@darka83 ...tlačivo o MD si dáš vypísať 2x - jedno zanesieš zamestnávateľovi a druhé do SP.

gallina
15. okt 2010

@vall1319 -tak dnes som bola u lekára a som od dnes PN, kontrola o týždeň. Vychádzaky zatiaľ nemám.
Papiere nesiem v pondelok do SP, dúfam, že niečo mi vyrátajú, som zvedavá koľko dostanem. Chcela som sa ešte opýtať, či je niečo potrebné dopísať na papiere, čo nesiem do SP. Videla som, že mám vyplniť č.ú., podpísala som ich a neviem, čo ešte treba. Vie niekto? ďakujem

darka83
15. okt 2010

ok to zamestnavatelovi chapem, ale do SP to mam zaniest kedy pred tym ako nastupim na matersku? aj ked nemam zatial splnenu tu podmienku 270 dni platenia DNP? To budem mat az tesne pred porodom ak to vsetko vyjde...

standa82
15. okt 2010

@darka83 ..keď dostaneš tlačivo, choď to zaniesť. Materskú z DNP ti začnú vyplácať až po splnení 270 dní, porp. až keď preukážeš RL dieťaťa. To sa ich musíš opýtať.

darka83
15. okt 2010

aha, ok dakujem 😉

nanku
15. okt 2010

sivia, tento problem mala aj moja nezamestnana svagrinna, narok na matersku nemala iba na rodicovsky prispevok a dokonca ten nizsi

tehulka14
15. okt 2010

@gregi11 najdeš si v schranke list,že si mala kontrolu 😉

katkak88
15. okt 2010

@mariro veru je to tak...........ja si tiež najskôr všetko prečítam............a až potom "tresnem"........a z toho čo som doteraz čítala, som usúdila, že nám čo si to platíme zatiaľ nič nehrozí.......................ešte tam dokonca uvádzaju, že si môžeme materskú prilepšiť 🙂 🙂 🙂

zrzuska
15. okt 2010

ahojte.

no ja ked som vcera pocula spravy skoro ma piclo.

baby ja si platim od februara a teraz som v 7tt. tak teraz neviem ci si to platit ci vobec daco dostanem 😕 alebo este radsej do konca roka platit a potom uvidime co to schvalia nakoniec 😕

lazika1
15. okt 2010

@zrzuska ahoj, možem vediet o čo ide? aké zmeny chystajú? dik za odpoved.

zrzuska
15. okt 2010

no vcera sa vyjadrili o tomto DNP ze je to diera v zakone a nic nikomu vyplacat nebudu. vraj to idu zrusit. podla toho si ja platim od februara DNP ale nebudem mat narok na nic. vrazila som tam kolko penazi lebo si platim maximum a mala som mat matersku 600eur ale nebudem mat vraj nic.

katika1
15. okt 2010

@zrzuska ale ved nejdu to rušiť pokial viem, len sprísnia niektoré podmienky 😉

zrzuska
15. okt 2010

tu je to vsetko:
http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/skvely-bizn...

a vam garantujem ze nedostaneme ani korunu. hajzli. ale ked uz to zrusili tak nech nam tie prachy vratia. 😠
okrem toho ja som jedna z tych chudobnych co tam spominali a povedali sme si ze to nejako utiahneme ked si aj budeme poziciavat len aby sme potom aspon toho pol roka mohli zit lepsie. aspon chvilu. a teraz z toho mam velke H....

silvia1124
15. okt 2010

@nanku dakujem

zrzuska
15. okt 2010

@katika1 no podla toho co vcera hovorili to tak nevyzera. ja by som bola rada ked uz som vlozila tolke prachy do statu keby mi aspon nejaku matersku vyplatili

katika1
15. okt 2010

@zrzuska no neviem, uvidime, čo z toho bude, ale aj z tej reportáže nikto nepovedal, že to rušia, len že to chce nejaké zmeny..

katkak88
15. okt 2010

Dievčatá.............podľa mňa len zrušia možnosť....deň pred nástupom na matreskú sa zamestnať...................lebo to sa najviac spomína.........že sa to zneužíva.......a pritom im to radil sám pán "múdry"..............podľa toho čo som čítala .....a už som sliedila asi všade..............tak tých , čo si to platia poctivo.................sa nič nedotkne.............

katika1
15. okt 2010

@katkak88 aj ja si myslím. Teda pevne dúfam a verím. Ešteže nastupujem na materskú ešte v roku 2010 😅

zuzla2
15. okt 2010

ahojte..
ja si tiez myslim,ze to nezrusia...pretoze hovorila,ze presla novela zakona o socialnom poisteni do druheho citania..a tam co som citala,tak sa jedna o tu moznost dat vypoved a na druhy den sa zamestnat s max.VZ...dalej,ze osetrovne sa bude moct cerpat tiez az po 270dnoch..nie ako bolo doteraz...a,ze ochranna lehota sa skrati zo 42dni na 7dni..nic viac nepisali o zruseni...

alca85
15. okt 2010

ahojte...viete mi odpovedať niekto na to (ale asi nie pri tejto nevyspytateľnej vláde), či si môžem platiť DNP z najnižšieho VZ a potom, keď zistím, že som tehu stopnúť to a hneď na to si platiť z vyššieho VZ? Nerada by som si hneď od začiatku platila tú najvyššiu sumu, keď vôbec netuším, či sa nám druhé bábo vôbec podarí 😒

katkak88
15. okt 2010

@zuzla2 presne to som aj ja čítala................proste zhrnme to tak že sa to trošku sprísni, kvôli zneužívaniu...........ale rušiť sa to nejde..................keby to zrušil, tak by si sám na seba uplietol bič

zrzuska
15. okt 2010

@katkak88 kiezby si mala pravdu 😔 lebo ja fakt nemam prachy na vyhadzovanie. kolkokrat si poziciame len aby som hlavne toto mala zaplatene aby som mohla mat matersku.

no a mihal sa moze strcit. vsak ked som toto zacala zaciatkom tohto roka studovat ze ci si to teda idem zacat platit alebo nie tak este tuto na tejto teme radil zenam co maju robit. a teraz aha ho 😠

zrzuska
15. okt 2010

@zuzla2 aka ochranna lehota? co to znamena?

ja by som bola rada keby mi dali co i len polovicu. keby aj nie tych 600eur na ktore mam teraz narok podla toho ako to bolo ale keby aj 300 ale aspon dajaku matersku na ktoru nemam narok lebo som nikdy nepracovala a prave preto som si toto zacala platit.

katkak88
15. okt 2010

@zrzuska ja som si to začala platit od marca, ale z min VZ.....a teraz som to zrušila a dala max VZ...........uvidíme či sa podarí......bábo..........a taktiež by ma nasralo keby že sa to zruší............preto som to študovala a hľadala kade tade....................takže ako hovorím...........o zrušeni neboli žiadne návrhy............ 🙂 😉

alca85
15. okt 2010

@zuzla2 a kde to písali?

katika1
15. okt 2010

No ale zas priznajme si, že to ako zamestnať sa den pred materskou a mať potom vysoku materskú, alebo vkuse špekulovať kolko budem platiť na dnp sú tak povediac "odrby", takže to mu kvitujem..
len nech nemení nič tým, čo sú normálne poistení a nič nešpekulujú 😝

zuzla2
15. okt 2010

http://ekonomika.sme.sk/c/5593372/zmena-zvysova... tu je o tom nieco
@alca85

@zrzuska to sa jedna o tych,ktori dostanu napr. vypoved..tak tym,ze su 42dni este v ochrannej lehote,tak mozu ist na pn a cerpat davky...a po novom chcu,aby to bolo iba 7dni...