Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
21. jan 2011

@tinara23 @marcelkaa no ja bys om na papier od socialky necakala, vsade postupuju inak.U nas na socialke tiez daju len ten papierik s variabilnym symbolom a cislom uctu a ostatne si musime sledovat sami.Podla nich ak je to dobrovolne tak si mame vsetko sledovat sami.
Takze ja by som ti odporucala zaplatit tu alikvotnu ciastku ako ti pise @tinara23 za januar, a za februar budes platit do 8.3. plnu sumu 49,10€,ak si si dala poistne s maxima teda.
Pre istotu tam zavolaj,ale zaplat vcas a necakaj na postu od nich,lebo nie vsetky urady to posielaju.

marrcelkaa
22. jan 2011

@tinara23 dakujem velmi moc za vysvetlenie.Ano prihlasku som si vypisovala ja.Vsak uvidime,domov mi este nic neprislo,tak tam teda vyskusam zavolat.Este raz moc dakujem

danculik
22. jan 2011

tinara 23 Takze ak sme sa dobre pochopili , ak pojdem v pondelok na socialku, zacnem si platit DNP z maxima, tak este budem mat narok na matersku? Pretoze do 30.11.2010 som bola zamestnana ale od 1.12.2010 som vedena na Urade prace. A momentalne som v 4 tt. Tak ak sa to spocita, tak ked v pondelok sa pojdem prihlasit, tak by som mala teda narok na tu matersku? Ano dobre sme sa rozumeli? Lebo ak pocitam tak December 2010 a teda aj Januar som nezamestnana. Cize odvody za mna plati stat. To nevadi ak tych 270 dni bude aj s takou malou prestavkou?

tinara23
22. jan 2011

@danculik pochopili sme sa správne, však kľudne si to over na sociálke, musíš byť dokopy poistená 270 dní do pôrodu ZA POSLEDNÉ DVA ROKY, čo ty budeš splňať, keď sa ti sčíta ukončené nemocenské poistenie zo zamestnania a nové poistenie z DNP. Tá malá prestávka nevadí, dôležité je, že budeš spolu poistená nemocensky 270 dní za posledné dva roky do pôrodu a zároveň splníš podmienku poistenia z DNP a to byť min. 26 tt pred nástupom na MATERSKÉ poistená. Preto neváhaj a choď sa poistiť v pondelok z maxima.

lubkatobi
22. jan 2011

ahojte, som teraz v 6. tyzdni a 2 dni tehotenstva.
Mam zaplatene este aj 4 mesiace dobrovolneho nem.poistenia jun-oktober 2010.
Chcem sa spytat, ci este stiham sa prihlasit do Socialnej poisteovne na max.vymer dobrovolneho nem.poistenia, aby som mala maximalnu matersku.
Chcela by som tam zajst v pondelok a prihlasit sa opat na dobrovolne nemoc.poistenie a chcem si to platit, az do kedy bude treba kvoli materskej.
Stiha sa to este? Pozeraju spatne este stale 26 tyzdnov kvoli vymeriavacemu zakladu?
velkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa vdaka,

tinara23
23. jan 2011

@lubkatobi ahoj, prihlásiť sa stíhaš, je potrebné sa poistiť čím skôr z maxima(najneskôr do 8tt), aby si stihla podmienku 26 týždňov poistenia do nástupu na MATERSKÉ!!! Poistenie, ktoré si zrušila sa ti priráta k tomuto novému poisteniu, takže 270 dní poistenia do pôrodu splníš. Neviem či správne rátam, nakoľko neviem tvoje termíny, ak sa poistíš teraz v pondelok, takže ak máš termín pôrodu cca 16.9., a ak na materskú nastúpiš 6 týždňov pred pôrodom t.j. 5.8., tak podmienku poistenia 26 tt poistenia splníš 18.7.2011. Ešte si to prerátaj podla tvojich dátumov. 🙂

miah
23. jan 2011

@tinara23 ked splnim podmienku 270dni aj 26tyzdnov mozem ist pred MD na PNku, neovplyni to vypocet materskej?

tinara23
23. jan 2011

@miah PN neovplyvní výšku materskej, predpokladám, že nie si v PP.

miah
23. jan 2011

@tinara23 som stale zamestnana

tinara23
23. jan 2011

@miah keď je PP, tak neviem isto, ale si momentálne na rodičovskom a v PP? ak áno, tak myslím, že neovplyvní, lebo materskú by ti rátali z predpokladaného VZ, ak si zamestaná, tak to naozaj neviem, ja som SZČO, tak pokiaľ si zamestnaná s tým nemám veľmi skúsenosť.

katusska
23. jan 2011

Ahojte
mám otázku, som na RD syn má 2 roky , 31.9.2008 mi skončil PP na dobu určitú, chceli by sme mať druhé bábo, ale neviem čo všetko by som si mala začať platiť aby som mala nárok na materskú. Zatiaľ si neplatím nič.

Ďakujem krásne za poradenie

lubkatobi
23. jan 2011

@tinara23 dakujem za odpoved

tinara23
23. jan 2011

@katusska mala by si sa prihlásiť na dobrovolné nemocenské poistenie (DNP). Podmienkou poistenia je byť poistená minimálne 270 dní do pôrodu. Minimálný vymeriací základ (VZ) je 329,xx eur a maximálny 1116,xx eur. V tomto rozmedzí sa môžeš poistiť, z VZ, ktorý si vyberieš platíš 4,4%. Ak chceš mať maximálnu materskú je dobré sa poistiť z maxima. Tým pádom je tvoja materská rátaná z maxima a to z 1116,xx eur 60%, čiže materská by bola 670 eur. Je dobré sa poistiť skôr ako otehodnieš, aby bola splnená podmienka 270 dní do pôrodu. DNP môžeš využiť nie len na materské, ale aj prípadnú PN, OČR- ale všetko až po 270 dňoch.

katusska
23. jan 2011

tinara23 Ďakujem ti veľmi krááásne za odpoveď. 😉

miah
23. jan 2011

@tinara23 ano PP mi trva, ale som na RD
ale PN budem cerpat z DNP po splneni 270dni aj 26tyzdnov tak by to uz asi nemalo ovplynit vypocet, kedze to bude splnene, dufam 😅

lucka23
23. jan 2011

ahojte baby. chcem sa opytat ci nastali po novom roku nejake zmeny ohladom DNP. ja osm bola v tom ze nie. cize kedze som nezamestnana a zacala by som si platit DNP najneskor v tom 8tt a zaroven by som mala splnenu podmienku tych 270 dni poistenie /v poslednych 2 rokoch som pracovala/ tak by som mala narok na matersku. plati toto este stale? lebo dnes ma sestra presviedcala ze uz je jedno ci som alebo nie som zamestnana musim si DNP platit 270 dni. je to naozaj tak? dakujem krasne 😉

nikaivka
24. jan 2011

Ahojte dievčatá, ak by mi niektorá poradila, tak budem veľmi vďačná. 😉

Takže, od januára 2010 som si platila DNP s max. VZ. 21.11.2010 som nastúpila na materskú. DNP nechcem po skončení materskej ukončiť, kvôli OČR. Chem vás poprosiť o radu: Ak by som si VZ zmenila na minimum od dnešného dňa, tak by mi potom bola OČR vyplatená z maxima? Je to tak, že rozdhodujúcim obdobím by bol rok 2010? A max. OČR by mi bola vyplatená až po uplynutí 26 - týžd. od vykonania zmeny VZ? Ďakujem.

miska510
24. jan 2011

Ahojte dievčatá! Tak aj ja hľadám odpovede na otázky ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia.
V minulom roku som bola na RD do 08. 10. 2010. Od 09. 10. 2010 som nastúpila do zamestnania, kde som pracovala aj pred MD, RD. Od 01. 12. 2010 som sa prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a platím si postenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Som v 6 tt., a termín mám 21. 09. Ako laik si myslím, že spĺňam podmienky a keď všetko dobre dopadne tak mi bude vyplácaná MD aj z DNP.
Ale chcem si vlastne navýšiť tú sumu z vyššieho vymeriavacieho základu, musím to nahlásiť na SP a aká suma je vlastne výhodná, okrem tej najvyššej samozrejme?
A čo ak nastúpim teraz napr. na maródku a naďalej si budem platiť DNP, aj potom budem mať nárok na MD z DNP.
Ďakujem Vám veľmi pekne!!!

tinara23
24. jan 2011

@miah nie materské to neovplyvní 🙂

tinara23
24. jan 2011

@lucka23 pokiaľ máš ukončené povinné nemocenské poistenie a splníš spolu z DNP do pôrodu 270 dní poistenia za posledné dva roky, tak sa môžeš poistiť DNP napr. z maxima (najneskôr do 8tt), aby bola splnená podmienka 26 tt poistenia do nástupu na materské.

lucka23
24. jan 2011

@tinara23 to som potrebovala pocut. dakujem ti krasne. lebo sestra mi tvrdila ze nezalezi na tom ci som alebo nie som zamestnana aj tak si musim DNP platit 270 dni nepretrzite. ale potvrdila si moj nazor ze mne staci 26tyzdnov lebo dokopy s DNP budem mat za posledne 2 roky 270 dni poistenia. este raz vdaka 😉

lucka23
24. jan 2011

a este by si mi vedela povedat ak porodim do konca tohto roka ktore obdobie bude mojim rozhodujucim obdobim pre vypocet materskej? rok 2010 alebo 2011? dakujeeeem

katusska
24. jan 2011

@tinara23 ešte sa chcem uistiť : takže keď si budem platiť najmenej tých 270 dni DNP do nástupu na MD , materskú budem mať? príklad : začnem si platiť od februára a porodím až v roku 2012
A nevadí , že od 31.9.2008 nie som v pracovnom pomere ( kedže PP na dobu určitu mi skončil keď som bola na PN v tehotenstve )

ďakujeeem

rosaria
24. jan 2011

Ahojte, plánovali sme bábo, tak som si 21.1. začala platiť DNP. Dali mi že do 8.2. mám zaplatiť za január(celú čiastku) Lenže sme zistili že som v 3. týždni tehotenstva, oplatí sa mi to platiť? čo keď to bude 260 dní?
Rátajú celý mesiac január, že som bola DNP alebo len od toho 21.1? Poraďte mi prosím. Síce pracujem ale firma krachujte, tak neviem čo robiť, a tehotnú asi niekde teraz nezamestnajú.

silvia.t
24. jan 2011

ahojte baby aj ja potrebujem poradit
od 5.3.2010 si platim DNPO teraz som na marodke od 14.12 do zajtra-uz mi konci,mala som v banke trvaly prikaz ale nestiahlo mi za november a december,takze mam tam dlh za 2mesiace/dnes som to dorovnala/ za obdobie co som teraz marodovala mi nepriznali nic ani cent,tak mam otazku kedy mozem znova nastupit na marodku aby mi ju aj priznali a dostala som peniaze. Dakujem za kazdu radu

tehulka14
24. jan 2011

@rosrata sa ti to odo dna prihlasenia na dnp takže až od 21.1. ťažko povedat či sa to stiha lebo sa stava,že žena porodí aj o par dni skor a už jej to nevychadza

danculik
24. jan 2011

ahojte este sa chcem opytat, dneska som sa bola teda nahlasit na DNP, a mam si zaplatit alikvotnu ciastku od 24.1.2011 az do 31.1.2011. Ked som sa opytala pracovnicky ze kolko to je, tak mi nevedela povedat, ze im nejde system ze si mam zavolat zaciatkom februara, je toto normalne? Nevies ako si to vypocitam?...dala som si maximum.

Tiez mi povedala, ze tych 270 dni sa rata za posledne dva roky.

danculik
24. jan 2011

@rosaria ahoj rata sa ti od 21.1.2011.A podla mna sa ti to oplati. Pretoze ja som v takej istej situacii ako ty. Dneska som sa bola prihlasit na socialke a som v 4 tt. A tetuska na socialke mi to vsvetlovala takto: Tych 270 dni musi byt do ZACATIA MATERSKEJ ( nie porodu) . Na matersku zvycajne zena ide 6-8 tyzdnov pred porodom. A tych 270 dni sa ti rata ZA POSLEDNE DVA ROKY. Cize ja si myslim ze ano,oplati sa to... A Este jedna vec od 21.1.2011 do konca Januara nemozes platit celu ciastku, ale budes platit iba alikvotnu ciastku od 21-31.1.2011

miah
24. jan 2011

@danculik rata sa to sice za posledne dva roky pred porodom, ale k dnom DNP sa priratava len ukoncene nemocenske poistenie co je tvoj pripad 🙂

danculik
24. jan 2011

Len tak pre vasu informaciu, mozno to niekomu pomoze🙂

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/dob...