Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tessinka
10. dec 2011

Možno ak by išlo o to doplatiť aj po novo, teda okolo tých 300 euro, tak by to stálo za to, ak by šlo napríklad len o pár dní, alebo o mesiac... a potom by sa hneď nastúpilo na PN alebo na MD, či?
Mne už aj tak je z týchto donútených špekulácií akosi nanič, stále sa neviem rozhodnúť, čo s tým, ja to mám už vyše roka, nijako som to nevyužila, na pn sa hádzať nemôžem ani nechcem, a už strácam nádej, že sa nám podarí otehotnieť... Takýchto prispievateľov má asi pán Mihál iba rád, lebo je možné, že si mnohé DNP iba platíme a nevyužívame ho, že sme to chceli kvôli materskej, ktorá je v nedohľadne... A ten balíček, čo chystajú, to je podľa mňa predražené a budú si to môcť dovoliť iba bohatí podnikatelia alebo ich nezamestnané manželky... Podľa mňa nás teda pekne obabraliaj s celým DNP...K takejto vláde je ťažké mať dôveru... veci sa menia za chodu a doplácajú na to tí, čo poctivo pracujú a platia... a to sa asi tejto vláde hodí...na nich platí asi iba ostré štrajkovanie... to už asi fakt aby sa pre každú normálnu vec chodilo do ulíc, či čo? Pekne nás zvykajú...

olo
10. dec 2011

ahojte ak niekto viete poradte ja si platim od marca 2010 cize 270 dni mam davno ale snazime sa mimi kedze som 4 krat potratila najblizsie mozme skusat v marci a co s dnp prejst hned na novy balicek bude sa mi to ratat ako nepretrzite poistenie alebo ako kedze ak otehotniem pojdem hned na rizikove dakujem

silvinka666
10. dec 2011

@lill7 to by bolo super, bodaj by to tak naozaj bolo!!!!

andreaspilova
10. dec 2011

@milena35 smiem vedieť, aká je tá možnosť pre nezamestnané? mail: andrea.hrabcova@centrum.sk.

luccyna
10. dec 2011

@silvinka666 Baby ja suhlasim so silvinkou. Citala som ten schvaleny navrh a vobec sa tam nepise, ze sa 270 dni rata z posledneho poistenia, ale iba, ze sa pozera, ci posledne poistenie bolo aktivne k 31.januaru 2012. Ved to by bola strasna blbost, keby sa dalo v januari zrusit a dalsi den prihlasit nanovo. Nie, ze by ma to tesilo... ja tiez patrim k tym, co maju do konca januara 270 dni a nie som tehotna, ani nebudem mat 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia, takze jedina moznost bude poistit sa po novom a dufat, ze sa nam cim skor podari otehotniet. Uz by sice malo stacit zmenit VZ na minimum, ale tych cca 100 eur je aj tak vela... Z toho, co som precitala vsade-mozne mi ale vychadza takyto zaver, aj ked niektori tvrdia opak. Bohuzial :( Takze hlavne zatial nic neruste. Aspon do januara, kym nebude jasne, co a ako....

mb
10. dec 2011

ahojte baby,
chcem sa opytat,ze ako to je ak sa chystam na PN.Platim si od oktobra minuleho roku a teraz sa nam zadarilo 🙂
Asi pojdem na rizikove...to je ale ina tema...
Ma mi dat lekar dva vypisane PN?A jednu mam odniest na socialku alebo poslat po poste?Ako to vlastne je?Teraz budem marodovat prvykrat.Dakujem ak mi niektora odpoviete.

lubka_to
10. dec 2011

@mb ano, doktorovi povieš si aj dobrovolne poistena a on ti vypíše jednu PN ako zamestnancovi a jednu ako dobrovolne poistenej osobe, jedna ide do roboty a tu druhu odovzdáš na podatelni na sociálke, ja som si vždy PNku prefotila a dala potvrdiť že som to odovzdala, lebo oni to niekedy hocikde založia a potom ťa presviedčaju že si nič neodovzdala.............a potom takisto budeš nosiť aj papier na peniaze, ktorý sa dáva na konci mesiaca, aby vedeli že pokračuješ v marodke

silvinka666
10. dec 2011

@luccyna ano luci, aj ja si myslim, ze by to bolo straaasne jednoduche, keby to bolo tak, ako si to tu skoro kazdy vyklada, aj ked by to bolo super... ale kedze ja platim maximum len od oktobra, preco myslis, ze by mi stacilo si dat v tom baliku minimum? ked nemam splnenych 26 tyzdnov?

lola77
10. dec 2011

@lubka_to takže každý mesiac mi môj lekár musí vypísať PN-ku a s tým pôjdem na sociálku. A mám to vždy odniesť aj zamestnávateľovi? Mám takú istú situáciu ako @mb.

lola77
10. dec 2011

@mb a od kedy ideš na rizikové? A v koľkom si týždni? Mám rovnakú situáciu ako ty 🙂

lubka_to
10. dec 2011

@lola77 to nie PNku, to na konci mesiaca sa vypisuje taky papier na prechod do ďalšieho mesiaca, vola sa to že papier na peniaze a ten zanesieš jeden do roboty, a jeden na socialku aby vedeli že pokračuješ v PNke

lola77
10. dec 2011

@lubka_to a teda na vyšetrenia by som mala radšej chodiť na konci mesiaca, aby som na to nezabudla ja a ani môj lekár 🙂 Ďakujem ti za radu.

lubka_to
10. dec 2011

@lola77 mne dávala doktorka vždy na poradni, kedže som bola na rizikovom tak bolo jasne že marodku do konca tehotenstva neukončím, tak mi dala ako mi vyšla poradna aj 15,16,17 a ja som to zaniesla až ku koncu mesiaca do socialky.....To ti daju aj skoršie nie len na konci mesiaca

lubka_to
10. dec 2011

@lola77 ja som na to tiež nikdy nemyslela, ale vždy ked som prišla na poradnu tak to mala sestrička už prichystané, vypísané a už mi to len doktorka podpísala

lola77
10. dec 2011

@lubka_to No dúfam, že ani tá moja na to nikdy nezabudne 🙂 Teraz idem k MUDr 23.12 a vypíše mi PN-ku potom mám poradňu 13.1. Juj, veľmi so mi pomohla 🙂 Dakujem.

luccyna
10. dec 2011

@silvinka666 no problem je v tom, ze som zabudla na jeden dolezity fakt... a sice, ze VZ sa da zmenit len raz za 6 mesiacov (ak sa nemylim) :( tym padom, by sme museli pokracovat v maximalnom. zachranit by nas mohlo este to, keby platila nejaka vynimka, ze ked nam v januari zanikne poistenie a rozhodneme sa prihlasit aj vo februari po novom, mohli by sme sa prihlasit s akymkolvek VZ a stale by sa to pocitalo za nepretrzite poistenie. tym padom by stacil aj minimalny VZ... pri nastupe na MD v 2012 by sa vyska materskej pocitala z roku 2011, teda z maxima.

jojolenka
10. dec 2011

Ahojte,prosim o radu. som naRD pracujem na dohodu a zaroven mam splnene ppdnienky DNP mam narok na Ocr. Dakujem

mufffinka
10. dec 2011

@titinkaa11 Tiez sa s touto myslienkou pohravam. Dufam, ze to aj realne pojde takto urobit a v SP to nebudem mat problem vybavit. No mozno ani nestihnem vyuzit vyhodu DNP, ak raz otehotniem este sa toho tolko moze zmenit.

mufffinka
10. dec 2011

@milena35 Dakujem. Budem dufat, ze v SP s tym nebudu mat problem. A nevies nahodou, ci novym prihlasenim sa pocita nanovo tych 270 dni?

mufffinka
10. dec 2011

@natalia6 Dakujem. Tak to by bolo fajn keby to slo takto vybavit. Tak uz len otehotniet. 😉

jankaborka
10. dec 2011

ahojte,neviete mi niekto poradit,znma mi tvrdi ze ked sa dam vypisat tesne predtym ako bude platit ten novy zakon ze pokial mi moj dr neukonci pn ze dovtedy neplatim,vyssiu sumu?ale asi ma pravdu lebo ked som na pn tak neplatim nic ,ci???

siss_sz
11. dec 2011

mozte mi poslat nejaky link na ten novy zakon? nechce sa mi az tak strasne listovat dozadu, ked to niekto ma po ruke, bola by som vdacna 😉
resp. coho sa tykaju tie zmeny? (syna uspavame akurat cez spravy, som uplne mimo)

karinkaeich
11. dec 2011

@ivuss01 ahoj ivus. ja uz mam taky hokej ohladnom toho dnp. kedze teraz su kadejake spekulacie a diskusie o zruseni. moj pripad je nasledovny. momentalne som na rd so syncekom (ma skoro 16 mes.) a v novom roku by sme chceli popracovat na surodencovi. oplati sa mi zacat si este platit do pripoistenie nech mam opat max. matersku? ak ano prihlasit sa este teraz v dec. alebo mozem aj v jan. pytam sa priamo teba, kedze gapa ani milena35 mi zatial neodpisali (oni radia babam co som si tak vsimla). a ty si dala ten prispevok od tvojej uctovnicky (str. 703). dakujem za odpoved. viem ze este prezident nic nepodpisal ale chcem sa dopredu ubezpecit ze mi to neunikne o par dni. karin

karinkaeich
11. dec 2011

@milena35 milenka, prosim, mozes sa kuk do posty a odpovedat mi na moj pripad? dakujem, karin

karinkaeich
11. dec 2011

@gapa gapa, prosim, mozes sa kuk do posty a odpovedat mi na moj pripad? dakujem, karin

luccyna
11. dec 2011

@siss_sz Ahoj, tu je link http://epredpisy.sk/zakony-u-prezidenta/2516088... pozri zalozku "Tabulka zmien" prip. "Text novely". Dolezite su najma prechodne ustanovenia..

olo
11. dec 2011

ahojte ak niekto viete poradte ja si platim od marca 2010 cize 270 dni mam davno ale snazime sa mimi kedze som 4 krat potratila najblizsie mozme skusat v marci a co s dnp prejst hned na novy balicek bude sa mi to ratat ako nepretrzite poistenie alebo ako kedze ak otehotniem pojdem hned na rizikove dakujem
Včera o 14:04 • Odpovedz • •

vani
11. dec 2011

Prosím vás poradíte mi niekto? ja už som z tých príspevkom ohľadne DNP celá domotaná. Môj prípad je ten, že som pripoistená od decembra 2010, čiže 270 dní už mám dávno splatených.. Momentálne som od augusta 2011 bez práce a snažíme sa o bábätko, ale zatiaľ sa nám nepodarilo. čo ak teraz zistím o mesiac, že som tehotná ? Chcela som ísť rovno na rizikové, lebo tehotnú ma aj tak nikto nezamestná. Ale keď to k 1.2.2012 zaniká, tak to znamená, že nebudem dostávať nič ? A keby som neotehotnela teraz a zruším si pripoistenie a založím do 31.1. nové, čo bude v prípade,že by som potom otehotnela ? Budú mi na rizikovom vyplácať plnú PN ? bude hrať nejakú úlohu to, že už som si to pripoistenie platila ?
Neviem čo urobiť, snažíme sa každý mesiac a možno práve teraz sa to podarilo, ale budem to vedieť o mesiac....poradíte mi ? ďakujem veľmi pekne

mb
11. dec 2011

lola77 ja idem ku dokimu tento tyzden prvykrat.Som uplne na zaciatku.Mozno 4-5 tyzden.

silvinka666
11. dec 2011

@luccyna presne luci, podla mna mozme to zrusit a dat si minimum ako zase nove poistenie, ale tam zase nebude tych 26 tyzdnov v kuse... cize ostava iba napr. mne doplatit 3mesiace po maxime cize to je asi 392e, a rychle otehotniet, kedze po vyhlaseni poistky, cize po ukonceni 26 tyzdnov, musis ist do 8 mes. na matersku, na ktoru sa ide 6 tyzdnov pred porodom... aaaach jajaj, komlikovane, ale ked som to prepocitavala, a hodila by som sa hned ked otehotniem na rizikove, kedze som uz aj raz potratila a nemal by to byt problem, stale by sa mi to oplatilo 🙂