Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sny
27. mar 2011

@mima595 Ahoj,Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď,už to konečne chápem.No platím si z max.VZ,preto sa chcem s doky dohodnúť,aby ma vypísal,malá ide aj tak do škôlky,tak nech z toho niečo mám 😉 A tie kontroly si dám bachy,ale mne to fakt taká milá pani v SP vravela,tak si to overím....ešte raz díky 🙂

jeny
27. mar 2011

Ahojte, dnp si platim od 1.12.2010 s maxima no platim len 40eur kedze ostatne mam zo zamestnania, no od minuleho mesiaca mi zvysili plat tak sa chcem opytat ci už musim stale platiti tych 40eur alebo si to mam dat znovu prepocitat a mozem platit menej a nic sa tym nezmeni? teda ta doba platenia doteraz by sa mi nepocitala od znova v pripade ze by som platila menej??? A este jedna otazocka, to co som preplatila za minuly mesiac mi mozu vratit? alebo to sa uz nevracia??? Dakujem krasne za radu a dufam ze som to napisala dost zrozumitelne. 🙂

karin415
27. mar 2011

Ahojte, chcela by som sa Vás opýtať či mi viete poradiť, chystám sa vybaviť si DNP na socialnu poisťovnu, momentálne som zamestnaná. Treba mi brať zo sebou nejaké doklady napr. zo zamestnania?

solinkarka
27. mar 2011

@karin415 ahoj..nie nic ti netreba, staci ti OP 🙂

lea1333
27. mar 2011

@lucia.kl aha a babi pisali aj o niakych 1000e tak to je potom co???tak ale stale lepsie ako 190e!a potom tu matersku kolko budem dostavat?dakujem za odpoved

mima595
27. mar 2011

@lea1333 - 1000E je max. podpora v nezamestnanosti, ktora sa da za urcitych podmienok ziskat
max. materska je ako ti pisala lucia -cca. 660E

karin415
27. mar 2011

@solinkarka ok dakujem pekne 🙂

lucia.kl
27. mar 2011

@lea1333 tých 1000€ bude asi vymeriavaci základ z ktorého sa ráta suma DNP ktorú treba mesačne platiť, je to nejakých 1100€ ale presne ti povedia na sociálke, ak si zamestnaná, tak si treba s tých 1100€ odrátať hrubú mzdu a z toho ti na sociálke vyrátajú sumu poistného, ktorú treba mesačne platiť. aby si dostávala materskú aj z DNP teba splniť tých 270 dní pred narodením dieťaťa prípadne pred nástupom na materskú.
materskú budeš dostávať po dobu 37 týždňov?? - toto neviem, aby som nezavádzala ja som ju mala pri dvojčatách 43 týždňov, preto neviem presne... potom budeš dostávať až do dovršenia 3 rokov dieťaťa sumu 190€ ako rodičovský príspevok...

mima595
27. mar 2011

@jeny - znizit VZ si možes až po 6 mesiacoch, teda ty až od 1.5.2011... teraz musis platit z toho VZ, ktory si si dala...
ono ten rozdiel sa ti tam bude hromadit ako preplatok a potom si ho možes pozadat o vratenie, alebo ked budes ukoncovat, tak nezaplatis poslednu splatku...uvidis podla situacie....
ak možem poradit, tak ten preplatok si tam nechaj, može sa vselico stat, zabudnes zaplatit, alebbo nieco ine, a mohla by si mat potom problem..... tak to budes mat k dobru a vyziadas si to napr. ku koncu roka

lea1333
27. mar 2011

@lucia.kl aha dakujem si zlata tento tyz idem na to vybavovat to este raz vdaka 😉

lea1333
27. mar 2011

@mima595 jasne dakujem....a ak v juny pridem o pracu a budem nahodou uz tehu tak nic sa nedeje hej?len si to budem dalej platit?lebo nasa prevadzka sa rusi a keby som nahodou do tej doby ostala tehu tak uz ako tehotna si nenajdem pracu len za to sa pytam...

mima595
27. mar 2011

@lea1333 - platit si možes dalej, len sa hned ozvi, lebo tam je viac alternativ.... ak budes napr. tehu už aspon 2 mesiace, tak budes mat narok na matersku aj zo zamestnania a z DNP ti doplatia len do maxima...
ak budes tehu len tesne, tak by si nemusela stihnut ist na matersku v ochrannnej lehote, teda by ti isla materska len z DNP a tam by si si potrebovala zdvihnut ju na maximum.....
takže vsetko zavisi od konkretnych datumov a najlepsie sa radi, ked sa vie co najviac veci naisto, a neradi sa s vela "keby"

kakika123
27. mar 2011

@gapa Ďakujem veľmi pekne za radu 😀 😀 😀

tanjja
27. mar 2011

@gapa
Ahoj. Ako je to v tomto roku? Som od februara na predlzenom RP, ktory aj poberam a zaroven aj na PN, ktoru poberam z DNP. Mozem byt na PN cely mesiac, aby som mala narok na RP aj na PN, alebo musim PN prerusit? Diky.

maminka76
27. mar 2011

žienky, chcem sa opýtať, momentálne som na MD do 5.4., ale zároveň som aj na maródke. som DNP, ale prišlo mi rozhodnutie, že počas MD nemám nárok na príspevok ako DNP osoba. pokiaľ by mi PN trvala aj keď nastúpim na rodičovský príspevok, môžem sa odvolať a požiadať o zmenu rozhodnutia??? ďakujem za rady.

bobocka
27. mar 2011

zdravim.ja by som si chcela len zacat platit dnp.momentalne mam rp a planujem druhe babo.vzhladom na to,ze som pri prvom pracovala v zahranici a s danou firmou uz zmluvu nemam,tak teda ani na matersku uz pri druhom narok nemam. preto to dnp.no neviem ci som to uplne dobre pochopila.je to tak,ze ja si mozem zacat platit ten najnizsi mozny co je 329(mesacna splatka 14,50) a kazdeho polroka sa to moze menit a teda si kludne polroka na to mozem navysit aj na ten najvyssi mozny co je 1116 (mesacna splatka49) a materska sa rata spriemerovanim tych sum platenych 270dni pred narodenim dietata?vysvetlim to na priklade.dajme tomu,ze si zacnem platit dnpo v aprili 2011 na tej najnizsej hranici 329,v oktobri 2011 otehotniem a teda si k januaru 2012 navysim na najvyssi mozny 1116.babo sa mi narodi v juni a teda budem mat zaplatene
oktober 2011 -329
november 2011-329
december 2011-329
januar 2012 -1116
februar 2012 -1116
marec 2011 -1116
april 2012 -1116
maj 2012 -1116
jun 2012 -1116
teda priemerna zaplatena suma bude 7683:9(270dni)=853 teda to bude akoze ten moj zaklad plateny a z toho materska vyjde 511euri.a materska je vyplacana 34tyzdnov a teda je to 8 mesiacov celkom ferove to je.a je to tak naozaj.ci som to zle pochopila? a kedy sa da teda navysovat alebo znizovat? januar a jul,ci ako? a je to tak,ze pocas poberania materskej sa dnp neplati a ked by som to potom chcela zrusit,tak mozem? a dajme tomu,ze chcem pokracovat v plateni aj po materskej,no dajme tomu,ze posledny mesiac ked dostanem matersku bude matrec(to si vymyslam teraz priklad) a ja som skoncila svoje platenie pred materskouu na najvyssom moznom zaklade,tak zas musim pokracovat v plateni toho najvyssieho mozneho zakladu az do najblizsieho terminu kedy sa to zas bude dat nanizit?alebo to mozem zrusit a zas zalozit s najnizsim moznym zakladom?ja viem,ze vela otazok,ale chcela by som to uz mat konecne poriadne vysvetlene,nech viem na com som a ake su moje moznosti.lebo tie panie na uradoch su niekedy fest neprijemne a tvaria sa ako keby tie peniaze sli z ich vrecka a poriadne info nepovedia 😠 dakujem za kazdu odpoved 🙂

tedina
27. mar 2011

Najlepsie urobis, ked sa pojdes spytat priamo do socialnej poistovne, na oddelenie nemocenskeho poistenia.
Tam by ti mali odpovedat na vsetky tvoje otazky a budes to mat aspon z prvej ruky.

bobocka
27. mar 2011

@tedina no vsak som bola a nasla som tam sediet pani,ktorej ocividne vadila kazda jedna otazka.pozerala na mna ako keby som mala dvojciferne iq,ze odpovede na svoje otazky davno nepoznam 😠 no prijemna ako rakovina bola 😠 😠 😠 tak som z nej vytiahla co sa dalo,no aj tak som odtial sla s pocitom,ze v podstate nejake info mam,ale som si musela pozliepat to co mi povedala a vyslo mi to,co som hore napisala.ale ci to tak je? ktohovie. a nie su to male peniaze co by som mesacne platila a preto potrebujem poriadne info ci do toho mam vobec ist,ci sa mi to vyplati,alebo v konecnom dosledku vdaka tomu az tak neziskam.lebo z toho ako som to ja pochopila je to celkom fajn 😉

lea1333
27. mar 2011

@mima595 len ked budem mat ukoncenu zmluvu zo zamestnavatelom tak nebudem mat narok od nich nieco dostavt ci?

gapa
27. mar 2011

@tanjja
môžeš byť aj celý mesiac.

gapa
27. mar 2011

@bobocka
v tom prípade, čo uvádzaš by sa ti materské rátalo z vym.základov v obd. 10-12/2011. Podla teraz účinných zákonov je výhodné, ked platiš len z minima sa odhlásiť a nanovo prihlásiť (nie podať zmenu!!!), ale treba to stihnúť do 8tt (no lepšie skôr) a na MD (najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu) treba nastúpiť až po uplynutí 26týždnov od tohto POSLEDNéHO prihlásenia na dnp, inak by bola materská minimálna!!! Samozrejme treba splniť aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred pôrodom, to je prvoradé, inak žiadny nárok na materské nevznikne.
Tým, že by si sa odhlásila, materské (PODLA TERAZ účINNéHO ZáKONA!!!) by sa rátalo z obdobia od nového prihlásenia, ak splníš tých 26týž. do nástupu na MD.

Aké znenie zákona bude však v čase tvojho nástupu na MD? Takžko predpovedať aké zmeny môže priniesť další rok.

gapa
27. mar 2011

@kakika123
dúfam, že sa chápeme, že po platení z minima sa treba odhlásiť.

bobocka
27. mar 2011

@gapa dakujem krasne za odpoved.no mne bolo povedane,ze ten vymeriavaci zaklad sa potom pocita spriemerovanim vymeriavacich zakladov 270dni pred nastupenim na md.tak ako to,ze by sa mi ratal len ten nizsi aj keby som si to v obdobi ked sa to navysovat moze,aj navysila?porazi ma z tej zenskej co na socialnej robi.a tak teda by som asi radsej od zaciatku zacala platit z vymeriavacieho zakladu okolo 800,aby bola ta materska ok a ak by som sa dozvedela skor ako v 7tt,ze som tehu,tak si to zrusim a zmenim.a dajme tomu,ze by som si platila pol roka,neotehotnela by som,tak by som platit prestala,potom by som otehotnela,no niekedy sa zena dozvie ,ze je tehu aj neskor,niekedy ma menzes,takze dajme tomu,ze by som si to potom zacala platit v 3 mesiaci tehu.teda by som mala dokopy zaplatenych 12 mesiacov(6mesiacov pred tehu 6mesiacov pocas tehu) na md by som nastupila tesne pred porodom(aj tak som doma so synom a budem este rok a pol,takze md nepotrebujem skor ako tesne pred porodom).je ok mat zaplatenych tych 270dni a viac ak neboli zaplatene naraz(ted tych 270dni za sebou)?a este nieco.na maleho poberam rp a budem do oktobra 2012.ak by mi vyslo ist na matersku od cca juna 2012,tak stracam narok na rp na maleho alebo nie?dakujem 🙂

mima595
28. mar 2011

@bobocka - podla teraz platnych zakonov ti RP ostane, ak budes PN...ak budes na materskej, o rodicak prijdes.....
s tym VZ je to velmi komplikovane, tazko ti to tu vysvetlovat, stale plai, že VZ sa berie z predchadzajuceho kalend. roka a ten sa spriemeruje.....
lenže ked si spravis odhlasku a znova prihlasku, tak sa ti to rata ako novy poistny vztah a teda aj VZ sa berie z tohto poistneho vztahu....

ak nie si tehotna a planujes, tak doporucujem platit aspon 3 mesiace z minima a potom sa ozvi... samozrejme, ked už budes tehotna, ak sa treba odhlasit a hned prihlasit z maxima....to treba stihnut do 6-8tt

mima595
28. mar 2011

@lea1333 -ale pre tehotne plati 8 mesacna ochranna lehota, teda ak by si u nich skoncila a bola by si už tehu, tak by stihla nastup na matersku este v tej ochrannej lehote a tym padom by si mala narok na materske aj od nich... teda ratal by sa ti VZ aj od nich....

janulap
28. mar 2011

Baby,aka je suma,ak by som si chcela hned od zaciaktu platit z max. VZ?Viem,ze minuly rok to bolo okolo 46-49€....

lucia.kl
28. mar 2011

@lea1333 materskú platí sociálka, od zamestnávatela by sa ti vyrátala suma, ktorú by ti vyplácali v sociálke, MD neplatí zamestnávatel...

scrabble
28. mar 2011

Prosim vie mi niekto poradit? Este v maji 2010 som si pocas rodicovskej dovolenky pre dlhodobo nepriaznivy zdrav stav syna zacala platit aj DNP na odporucenie pracovnicky soc. poist. Uz vtedy som vsak bola tehotna a do terminu porodu som nestihla byt DNP 270 dni. Matersku mam len velmi malu. Stale som aj zamestnancom, ale mala som elmi maly plat a preto aj moja materska je aj teraz po tom zvyseni menej ako 300 eur. Myslite ze teraz ked uz tych 270 dni DNP preslo mozem poziadat o pepocitanie materskej????? Moje babatko uz ma takmer styri mesiace. Da sa to este? Alebo ina otazka, ked beriem matersku z normalneho zamestnaneckeho poistenia, mozem ist s druhym dietatkom na OCR z DNP????

timea777
28. mar 2011

Dobrý deň. Potrebujem veeeeľmi vašu radu, nakoľko mám v tom mierny chaos. Od polovice decembra si platím DNP z rozdielu, do konca apríla 2011 mi končí PP. Plánujem otehotnieť, predpoklad. nástup na MD v roku 2012. Čo mám spraviť, aby som mala čo najvyššiu materskú? Odhlásiť a znova sa prihlásiť, ale z maxima? Alebo požiadať o zmenu VZ (ale až po 6 mes, ak sa nemýlim). Ak by som sa mala odhlásiť a znova prihlásiť, tak kedy ? Môže byť súbeh dobrovoľ. a povinného poistenia? Nie je mi celkom jasné, či by som sa odhlásiť (ak je to dobrá alternatíva) až od 1.5.2011 alebo aj skôr ? Materská by sa mi rátala aj z ukončeného PP+ ukončeného DNP + nového DNP ? ĎAKUJEM

lea1333
28. mar 2011

@lucia.kl aha to som nevedela!dakujem