Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

weirdo
28. jan 2010

Ahoj gapa,

vedela by si mi poradit? Som nepretrzite zamesntana od roku 2003 a od juna 2009 si platim DNP do maxima. Bola som par dni dozadu na socialnej poistovni sa popytat, dokedy to mam platit, ci mi vychadza tych 270 dni a tak, ale moc som nerozumela tomu, co mi teta vravela ... moj nastup na matersku je 24.4.2010, termin porodu 5.6.2010.
Hovorila, ze koncom marca mi uplynie tych platenych 270 dni a teda mozem poziadat o znizenie platby.
Potom nieco hovorila o tom, ze sa to bude vypocitavat (asi materska) z roku 2009, cize moje prijmy za cely rok 2009 plus moje DNP od juna do konca roka 2009.
Vedela by si mi prosim poradit, ci v tom marci mozem zrusit cele to dobrovolne? Alebo ho "len" znizit na minimum?
A este otazka, budem mat narok na tych cca 16.000 Skk? Lebo som neporozumela moc tomu, co hovorila o tom, ze sa mi to moje DNP nebude ratat to, co som zaplatila v roku 2010.
Dakujem moc za rady 🙂

rubinka
28. jan 2010

No ono je to tak že ked rodíš v roku 2010 tak sa sleduje že ako si platila v roku 2009, vždy je to rok ktorý predchádza roku pôrodu.

endrixa
28. jan 2010

ahojte,
mozno som trochu mimo temy,ale chcem sa spytat ci nahodou neviete ako je to s vychadzkami pocas ocr. chodia kontroly zo socialky? ozaj a ako dlho musim platit dnp aby mi vznikol narok na davku. platim si menej ako 270dni, avsak jedna teta povedala...🙂 ze mam. dakujem za odpoved.

leeloolz
28. jan 2010

Prosííííím poradí mi niekto?

leeloolz
28. jan 2010

Dotaz na predchádzajúcej strane 🙂

weirdo
28. jan 2010

rubinka - dakujem. Znamena to ale, ze dostanem 6 mesiacov tych cca 16.000 SKk?

marciella
28. jan 2010

Ahoj gapa,

chcem poprosiť o radu. Som tehulka, teraz 11 týždeň. Zamestnaná som od februára 2008, ale dala som výpoveď k 31.1.2010. Teraz som na PN , a doktorka mi ju predlžila ešte aj na mesiac február.
Potom by som chcela skončť PN a aj pracovný pomer a asi sa ísť zaregistrovať na úrad práce.
DNP si platím od 13.7.2009, a budem v tom i pokračovať, aby som dosiahla tých 270 dní.
- viem že materské by sa malo vypočítavať z odvodov zamestnávateľa a môjho DNP za predchádzajúci rok, ale neviem či sa tak stane, ak mi zamestnávateľ prestane platiť tento rok odvody kvôli mojej výpovedi?
Neohrozím si výšku materského príspevku?

kamarátka mi radí aby som ostala PN až do nástupuna materskú, ale to mi nevyhovuje, pretože sa nemôžem hnúť z domu...
veľmi pekne ďakujem za radu 🙂

marciella
28. jan 2010

ozaj, ešte som zabudla pripísať otázku, či je možné si tento rok znížiť výšku DNP na minimum, kedy by sa mi dľžka poistenia započítavala do tých 27O dní ( pretože ak sa výška materského počíta z výšky DNP z predch.roku, keďže na materskú by som mala nastúpiť v júni tohto roku - potom je zbytočné platiť 24 € ale stačilo by mi menej... ?)
Poistenie DNP mi trvá už pol roka, takže by sa to už na poisťovni dalo zmeniť ?

ďakujem ešte raz 😉

skodka
28. jan 2010

rubinka,

vsade pisu predchadzajuci rok,ano,chapem. co to znamena ked nemam zaplatene poistenie na SVK ale v zahranici v Irsku a to mi nechcu tu uznat,mam to vydokladovane na inom irskom formulari ako by oni chceli.Nasi potrebuju E 104 a k nej sa ja tazko dostanem. Takze ak by som aj platila cely rok tak nic by sme nedostali? poradte prosim.

xpetka1x
28. jan 2010

marcila ale nove poistenie musi trvat 26tyzdnou od prihlasenia a ked nastupis na matersku uz musis mat po 26 tyzdni platenia takze keby si zmeniz vysku platenia tak by si nesplnala 26 tyzdnou a materska by bola minimum vobec by sa neratala z predchadzajuceho roku... no je tam vela zapletkou ale plad tak ako platis lebo budes mat minimum

zuzanaca
28. jan 2010

marciella, kľudne si choď znížiť výšku poistného na minimum, ak porodíš tohto roku 🙂
A mala by si stihnúť v ochrannej lehote 6 mesiacov od ukončenia pracovného pomeru ísť na materskú, tak by si mala dostať aj od zamestnávateľa aj z DNP. Toť môj názor. 🙂

zuzanaca
28. jan 2010

Zmeniť výšku môže, nie sa odhlásiť a znovu prihlásiť z minima! Len vtedy treba splniť tú podmienku 26 týždňou platenia. 🙂

marciella
28. jan 2010

zuzanaca

ďakujem za rady, si rýchla 😀
toho roku porodím, to je isté a neodhlásim sa z toho DNP, len si chcem zmeniť tú výšku, ako si správne pochopila. som rada že sa to dá. Teraz som na PN a peniažkov nemám navyše...
len neviem, ako si to myslela, že môžem dostávať od zamestnávateľa materské, keď som v ochrannej lehote?
To sa dáva nejaké tlačivo potom pri nástupe na materskú zamestnávateľovi, či sa to vybavuje na soc.poisťovni?
(ja by som mala nastúpiť asi v júni .)
toto som sa nikde nedočítala

srdečná vďaka za info

zuzanaca
28. jan 2010

marciella, toto fakt neviem ako to v praxi vyzerá ☹
Túto tému čítam už dlhšie a tu som sa o tom dočítala, že to tak je.
Nech ti poradia fundovaní - gapa a pod. 😉
Fakt neviem. Drž sa! 🙂

marcelkatt
28. jan 2010

marcelkatt • 1d, snž • Včera o 21:38

Ahoj Gapa, ešte raz Ťa musím otravovať a poprosiť o radu. Už som sa prihlásila na DNP. Teda platí mi to od 1.2.2010, ak som to správne pochopila. Bolo mi povedané, že prvýkrát mám zaplatiť až do 8.3.2010. Dobre som jej rozumela? Myslela som, že už teraz musím zaplatiť do 8.2. Vraj poštou mi príde variabilný symbol a číslo účtu. Dala som si VZ 800, čiže 35,2 € mesačne. Čiže moja materská bude 800:100x55? 440€po dobu 6 mesiacov? A popol roku RP 256€... Alebo aká bude výška mojej materskej ak teda splním podmienku minimálneho platenia 270 dní??

Druhá vec čo ma zaujíma, dokedy nemôžem otehotnieť, aby mi to vyšlo tých 270 dní plus mínus 2 týždne? Ak ostanem tehotná v marci / posledná menštruácia február/ bude mi to vychádzať, či radšej počkať? Viem, že sa pýtam ako blbec, ale už mám hlavu ako balón a už, keď som sa prihlásila na DNP nechcem to popliesť a búchať si hlavu neskôr.

VOPRED VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM GAPA ZA TVOJ ČAS, OCHOTU A TRPEZLIVOSŤ!!!!

marciella
28. jan 2010

zuzanaca
ďakujem za info, i tak potešilo! bála som sa o to, či mi nakoniec nebudú počítať materské iba z DNP...
ak by sa to naozaj počítalo i z prac.pomeru, ktorý síce skončil, ale som v ochrannej lehote, to by bolo super.

možno niekto bude vedieť ako potom postupovať a dopíše info. ďakujem

blazka24
28. jan 2010

ahojte chcem sa spýtať, prechádzam na RD a je potrebné platiť DNP aj keď som stále zamestnaná?

marciella
28. jan 2010

blazka24
ahoj, čosi som vyčítala, že keď poberáš materské, platiť DNP nemusíš a toto obdobie sa ti započítava do trvania poistenia, takže ak malé ochorie a ideš na OČR alebo nemocenskú, môžeš si znova uplatniť nárok...
ak prechádzaš na rodičovský príspevok, musíš sa rozhodnúť - buď si DNP ďalej platíš, (suma sa dá i znížiť na minimum) alebo ho ukončíš.
výhoda platenia je uplatnenie si nároku pri PN alebo OČR, nevýhoda platenie. NEviem čo sa viac vyplatí, to sa musiš rozhodnúť sama. ak ho chceš ukončiť, musíš si vypísať tlačivo na poisťovni.
Oplatiť by sa ti to mohlo, keby si chcela hneď druhé baby ...
Ale to závisí od toho ako skoro by si ho chcela, pretože DNP si môžeš prerušiť a potom uzatvoriť tak, aby si za tie posledné 2 roky mala to DNP tých 270 dní 😉 a do toho sa započítava i to predchádzajúce DNP ...

gapa
28. jan 2010

weirdo,
materské z DNP sa ti nebude rátaz z obdobia roku 2010, ale z obdobia od prihlásenia do 31.12.09, t.j. pre výšku matrského nie je podstatné aký máš teraz vym.základ. Teoreticky by si síce mohla aj DNP zrušiť po dovršení 270dní, no lepšie a rozumnejšei je nechať si ho a odhlásiť sa najskôr posledným dnom poberania materského, ak už ho potom platiť nechceš. Ak si prihlásená na DNP od 6/2009, tak ak stihneš zajtra, posledný januárový pracovný den, odniesť na SP na RLFO zmenu vym.základu na minimum 319,58eur (pozor žiadnu odhlášku!!! ak platíš z vyššieho VZ ako minimum!!!), tak za obdobie od 1.2.2010 už budeš platiť z minima (neviem kolko platiš a či je to velký rozdiel). Ak to nestihneš zajtra a podáš zmenu až vo februári, tak to bude platiť až od 1.3.

RO je obvykle predchádzajúci kalend.rok ku dnu nástupu na MD (nie ku dnu pôrodu). Ak začalo nem.poistenie v predch.roku, tak od začiatku tohto poistenia do konca roku.

timea777
28. jan 2010

Chcela by som sa informovať nakoľko by som si chcela začať platiť DNP. Ak by som plánovala otehotnieť až na budúci rok, je potrebné aby som si už teraz platila DNP alebo je to zbytočné? A tiež výšku VZ si určím sama akú chcem alebo si mám vypočítať rozdiel medzi maximálnym VZ a HM. (Som zamestnaná). Taktiež ste písali, že keď rodíš napr. v roku 2011 tak sa sleduje že ako si platila v roku 2010, rok ktorý predchádza roku pôrodu. A ak by som sa rozhodla napr. ešte v tomto roku otehotnieť a platila by som si DNP od februára 2010, tak by sa to rátalo za tento rok však, nakoľko som si rok 2009 neplatila DNP. Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie.

gapa
28. jan 2010

marciela,
môžeš v klude podať zmenu VZ, ak to stihneš zajtra, tak platí to isté, čo som písala pre weirdo.

Ak máš pravdep. termín pôrodu najneskôr 11.9.2010, tak stihneš nastúpiť na MD v 6mesačnej ochrannej lehote z PP ukončeného 31.1.2010. Nárok na materské v OL vzniká 6týžd.!!! pred pravdep.termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské. Treba aby si si vypýtala túto žiadosť 2x od lekára. 1x pre DNP a 1x zo zamestnania v OL. Od zamestnávatela si treba potom vypýtať potvrdenie zamest-la o zamestn-ovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku. To budeš potrebovať k žiadosti o materké, ktoré si odnesieš s touto žiadostou do SP zamestnávatela.

Aj na nárok na nemocenské, ak ti vznikne dalšia PN by si mala zo zamestnania v OL 6mesiacov, len ak ti vznikne príp. druhá PN po 14.3.2010 (po 42dnoch od ukonč.PP), tak by si musela predložiť potvrdenie do SP, že si bola v čase ukončenia PP tehotná, aby ti uznali 6mesačnú OL a nielen bežnú.

dasa77
28. jan 2010

ahoj gapa, moc bych chtěla poprosit o radu. jsem na rodičovské se 14 měsíčním synem, teď jsem v 8tt, jsem zaměstnaná jako učitelka a mám smlouvu na dobu neirčitou.jsem zároveň osvč při zaměstnání, začala jsem si platit dobrovolné nem.poj. a chtěla bych se zeptat pokud splním podmínku 180 dní do začátku MD, jestli mi sociálka bude vyplácet mateřskou a jak velkou? platím si měsíčně 1008 kč. To bych opravdu mohla dostávat mateřskou i ze školy i ze sociálky ?jsem z toho trochu magor. a druhá věc podmínka 270 dní nem. poj. je splněna, když jsem pořád zaměstnaná jen na RD ?snad se neptám moc hloupě, strašně oc děkuju, pokud si uděláš chvilku a trošku mi to osvětlíš 🙂

gapa
28. jan 2010

dasi,
ale ja neviem, ako je to v čr. U nás je možné poberať z oboch materské a predpokladám aj u vás. No netrúfam si odpovedať, lebo neviem podmienky ani vym.základy u vás, ani % z VZ aké sú. U nás je podmienka aspon 26týž. od posledného prihlásenia do nástupu na MD (ty píšeš niečo o 180dnoch) ale treba zvlášť z DNP splniť podmienku 270dní v dvoch rokoch pred pôrodom (t.j. predpokladám nerátali by dni zo zamestnania, z ktkorého si tiež uplatnuje mamička nárok na materské, to myslím nikto nepísal, že to skúšal)

No a u nás je aj obdobie čerpania RD považované pre účely nároku na materské ako obdobie trvania NP, aj ked je v skutočnosti prerušené. Táto zmena v zákone bola robená myslím v r.2006, dovtedy ak mamičky nastupovalai z rodič.dovolenky na materské, tak nárok na materské nemali. Takže neviem, ako je to u vás. Bohužial som ti nepomohla. No nechcem ti niečo tvrdiť, čo neovládam. 🙄

weirdo
29. jan 2010

Gapa - dakujem pekne. Znamena to teda, ze aj napriek tomu, ze sa mi ta platba z roku 2010 nebude zaratavat, budem mat narok na matersku tych cca 16.500 skk po celych 6 mesiacov? A ked by som tu platbu znizila, tak nevadi, ze nebudem platit ten rozdiel mojej mzdy a maxima az do toho 18.3.2010, ako mi pani na SP vravela, ze vtedy mi vychadza 270 dni?
Dakujem a ospravedlnujem sa, ale nerozumiem tomu az tak moc 😒

marciella
29. jan 2010

gapa
ďakujem za vyčerpávajúce info, teraz už vtom mám konečne jasno.
Je super že si taká šikulka a chceš poradiť aj iným.
pekný dník

dasa77
30. jan 2010

Gapa, díky moc, asi tam budou nějaké rozdíly mezi čr a sk, neuvědomila jsem si, že už nejsme spolu 😉 stejně děkuji, Dáša

leeloolz
31. jan 2010

Ahojte, môže mi niektorá poradiť či dostanem nejaké peniažky ak som teraz na RD od oktobra minulého roka si platím DNP, v apríli tohto roku však namiesto do práce nastúpim na rizikovú PN?

saaskia
31. jan 2010

Prosím o radu
Tehotná nie som.
Som na RD a chcela by som otehotnieť. Môj PP skončil 30.9.2008.
Takže teraz by som si mohla začať platiť DNPvN a dostala by som potom materskú? či?
Ja tomu velmi narozumiem tak preto sa pýtam

Dakujem

janka0025
31. jan 2010

ahojte, ja by som sa len chcela opýtať, či registračný list FO sa dá poslať aj poštou, alebo tam treba isť osobne...momentálne bývam v Nr a trvalý pobyt v Ke.
ďakujem za odpoved

janka0025
31. jan 2010

Podľa tohto výkladu má dobrovoľne nemocensky poistená osoba nárok na nemocenské alebo na materské len vtedy, ak jej aktuálne dobrovoľné nemocenské poistenie v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN (alebo pred pôrodom) trvalo najmenej 270 dní.....

....pričom k dobe trvania aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia sa pripočítajú aj doby akýchkoľvek predchádzajúcich - 😖 avšak už ukončených 😖 - nemocenských poistení v období dvoch rokov pred vznikom PN (alebo pred pôrodom).

baby, čo presne znamená ten úryvok čo som oddelila??? trošku ma zmiatol...ja som zamestnaná nebola za posledné 2 roky nikde a len teraz plánujem začať si platit DNP samozrejme aby som splnila podmienku 270 dní...bude to stačiť???