Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tita201
15. dec 2011

ahoj dievčence ako ta čitam zistujem že mnohe z vas maju male deti do 3 rokov a sučastne mate male babo vedeli ste o tom že mate narok na vyrovnavaciu davku okolo 82 eur je to jednorazova davka a treba ju požiadať na urade prace socialnych veci a rodiny ale len do pol roka veku dieťaťa potom je premlčana doba ak by nebolo niečo jasne tak napište.

mima595
15. dec 2011

@elizabeth1011
a, pretože ti bude nanovo bezat lehota 270 dni, a budes sa moct prihlasit iba na DNP a nie na balik, takže budes platit iba 4.4% z VU a nie 35%
b.kym ti neuplynie lehota 26 tyzdnov, tak z minima, po jej uplynuti z VZ, z koreho si si platila

emogeon
15. dec 2011

@mima595 tak da sa to?.. odhlasit a prihlsit nanovo?.... ked mam 270 dni splnene.. dakujem za odpoved

salamandra1
15. dec 2011

celkom vela situacii nazorne vysvetlenych je tu http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr...
ale aj tak mi nie je jasne toto: DNP mi zanikne po uplynuti 270 dni v auguste. V podmienkach sa uvadza nutnost 270 pred porodom, resp. narokovanim na davky. Ak by som porodila na zaciatku septembra, budem mat narok na matersku? Do porodu by mi 270 dni uplynulo, ale ak sa o davky ziada 6-8 td pred porodom, tak to by som este 270 dni nemala. Mozem o matersku ziadat aj tesne pred porodom, alebo dokonca az po porode? dakujem

poisonblu
15. dec 2011

@salamandra1 270 dni musis mat pred porodom..takze ked porodis napr. 3.9. a 270 dni ti uplynie v auguste, tak mas naros na materske...neviem presne, ako to SP posudzuje, to ti povie dr. alebo SP...bud to riesia nejak spatne..nemam zatial skusenost

poisonblu
15. dec 2011

kočky, takže ja si zhrniem svoje otazky

1. ked k 31.12.2011 zrusim DNP z min. VZ a k 1.1.2012 si zalozim nove DNP z max. VZ je to ok? zatial sa to menit moze, zakon plati k 1.2.2012? pridem asi pocas snazenia o pracu, takze chcem si DNP zacat platit z maxima pre istotu

2. ked dosiahnem 270 dni v juli 2012, tak od toho datumu mi plynie ta 8 mesacna ochranna lehota, cize mne staci otehotniet do toho jula, ze? aspon tak som to pochopila z mihalovho blogu...

dakujem

pejuska
15. dec 2011

@tita201
ahoj nevedela som o takej davke..my mame doma rok a pol skoro dcerku a cakam druhe babo...takze pri druhom babatku mozem ziadat o takuto davku...bez zavislosti aku budem mat matersku? a kedy mozem ziadat o takúto davku.dakujem za info

snezka11
15. dec 2011

@mima595 dakujem za pomoc,
na tu PN by som chcela ist v ochrannej dobe(myslis ten tyzden, po skončení dnp nie)
ešte by ma zaujimalo že ked tu PN preruším po dvoch mesiacoch a potom by som chcela
nastupit opat z čoho by mi to počítali.

mima595
15. dec 2011

@emogeon - da

mima595
15. dec 2011

@salamandra1 - ono je to tak...že pozidas o materske normalne 6-8 tt pred porodom, aj ked nesplnas podmienky 270 dni...po porode doložis na SP rodny list, na zaklade toho oni posudia, či si splnila podmienku 270 do dna porodu a potom ti doplatia materske aj spatne, za tych 6-8tt pred porodom

salamandra1
15. dec 2011

@poisonblu Ahoj 1. rozmysli si poriadne, kedy asi by si chcela rodit, ak porodis este v roku 2012, matersku ti vyrataju z VZ v roku 2011, to je urcujuce obdobie, a bolo by zbytocne platit to z maxima... ak myslis, ze ti to vyjde az na rok 2012, tak by som postupovala asi tak, ako pises...
2. mohla by si otehotniet aj po juli, ale musela by si si platit vsetky 3 poistenia do doby otehotnenia a to uz su ine sumy .... ale ak by to bola otazka par mesiacov, stale by sa ti to vratilo, pokial by si mala poberat maximalnu matersku...

salamandra1
15. dec 2011

@mima595 dakujem, specificka situacia, mihal rozobera len vzorove...

maruska22
15. dec 2011

@mima595 diky za info...uvazujem nad tým, ze by som sa potom prihlasila aj na ten novy balik (v prípade ak by som naozaj bola PN) len som sa bála aby to nemalo vplyv na výsku materskej, ale uz som si niekde nasla, ze ked sa na ten balik prihlasim do konca februára bude sa to rátat ako nepretrzite poistenie...dufam, ze som to pochopila správne

karinkaeich
15. dec 2011

@leontinka27 mal to pospisovat vraj vcera. no zatial sa k tomu nedostal. podpisal iba nieco ine a toto stale ostava na stole ako cakajuce. aspon co viem

tita201
15. dec 2011

@pejuska tak to je tvoj pripad ked sa male narodi a budeš na urade žiadať a pridavok na babo tak im povedz že vieš o tom že sa vyplaca taka davka 41,10 po dobu 6 tyždnov to znamena spolu 82,20 mne to vyplatli jednorazovo na učet vobec nema vplyv na to aku matersku poberaš ja mam najvyšiu matersku a ten starši mal 2 roky a 3 mesiace ked som dostala tie peniažky asi bola vyhoda to že uradnička vedela že mame dieťa do 3 rokov tak sama od seba ja mam šťastie lebo naša pani uradnička ktora nam pomaha ako sa da a takych je malo je to jednoduche vypiše sa jeden papier ktory budeš vypisovať na staršie dieťa odnesieš na urad a o par dni su korunky na učte každa korunka dobra ked nam ten štat len a len berie tak aspoň takato rada ktora možno niekomu pomôže.

timka6
15. dec 2011

@poisonblu A ako sa dá sa 31. decembra odhlásiť, keď je to sobota a 1.1.2012 prihlásiť, keď je ten deň nedeľa ? Môže sa to napr. v piatok k 31.12. a potom v pondelok k 1.1. ?

emogeon
15. dec 2011

@mima595 ... tak da.. no ja s spytam este a dufam ze uz budem mat jasno.... teda ak mam splnenu podm. 270 tak sa jeden den odhlasim a na dalsi prihlasim na novo?.. este sa mi bude pocitat 4,4%?... urobit to treba do 31.1?.....cize na PN potom nemozem cerpat az po nasledujucich 270 dni ?....dakujem pekne za odpved

verushkokav
15. dec 2011

Cawte baby - bude vedieť niekto poradiť ?

Teraz 19.12. nastupujem na materskú - 270 dní mám OK.
Podla nového záona mi DPN zanikne k 1.2.12. - tomu chápem....... čo dalej ?

Som dosť často na PN , ked mi skončí cca v auguste 2012 materská budem mať ešte nárok na PN ? dakujem

oskvarka
15. dec 2011

@poisonblu no ja som to tiez tak pochopila aj z tych otazok a odpovedi vcera na HN ale nedoplnili ostatne odpovede ako tam slubili... tiez sa na to spolieham.. ale stale to nieje na 100 percent... ja zatial cakam ... spolieham sa na to ze do kocnsa februara je čas dufam že sa nemylim..

oskvarka
15. dec 2011

@salamandra1 je to tak ako pises oni ti tu matersku ten prvy mesiac a pol nedaju z DPN lebo budu cakat na porod - budes im musiet doniest nejake potvrdenie o datume porodu.. az po porode.. .. potom ti to aj spetne vyplatia k prvemu dnu nastupu na matersku.....

mimca20
15. dec 2011

@tita201 A ta vyrovnavacia davka sa tyka slobodnych mamiciek ci ako?? ked nemas dostatocnu matersku alebo ako?? Toto som nevedela.

mima595
15. dec 2011

@emogeon - PN budes moct cerpat, len už z minima...budes splnat podmienku byt poistena 270 dni za posledne 2 roky

poisonblu
15. dec 2011

@salamandra1 ano, lenze ak pridem o pracu a nebudem tehotna, tak materske z PNP mi zanikne..takze mi ostava iba DNP a to by mi v 2011 vyslo minimalne...takze ak si zacnem platit v 2012 z noveho DNP a z maxima, tak sa mi materske bude pocitat z toho, cize z posledneho poistenia..musim uz taktizovat, lebo neviem co bude...a ak by som mala zaplatit za rok 2012 350 eur na poistnom a potom ked sa aj hodim na PN, tak sa mi to vrati hned v prvej marodke....

a este, vlastne teraz by som bola nutena otehotniet co najskor, ale mam zistenu nejaky problem zdravotny, takze tehotenstvo musim odlozit, neviem este o kolko mesiacov...takze ak by som si DNP platila z maxima, tak je mi jedno, kedy otehotniem a nevadilo by mi rodit ani v 2013 a ani si to platit potom tych 35,5 %, kedze sa mi to v podobe max.materskej vrati tak ci tak....

poisonblu
15. dec 2011

@timka6 normalne, postou...poslem odhlasku aj prihlasku.....preco by sa nedalo?

emogeon
15. dec 2011

@mima595 jasne z minima kym nebudem mat zaplatenych dalsich 270 dni ?...a odhlasit sa mozem ist kedykovlek a nasledne prihlasit znova do 31.1. ?...dakujem.....riadny zmatok mam z tohto kocky

oskvarka
15. dec 2011

@emogeon odhlasit sa mozes aj prihlasit kedy len chces (teda po 1.2.2012 uz len z balicka prihlasit)
narok na minimalnu (s minimalneho zakladu) davku mas ak mas splnenu podmienku 270 dni za posledne 2 roky (moze byt aj s prestavkami)
narok na DPN z vysky zakladu aky si platis (bude z maxima ak si stale platis z maxima alebo ak si menila tie zaklady tak to nejako urcuju) mas az vtedy ak mas 26 tyzdnou nepretrziteho poistenia z posledneho prihlasenia a aktualne si prihlasena (alebo v ochrannej lehote toho posledneho prihlasenia) toto musi byt bezprestavky to je ta npretrzitost

skvele
15. dec 2011

@tita201 sice sa to na mna vztahovat nebude, ale o co vlastne ide? nechapem tomu, ako sa to presne vola?

ingrid16
15. dec 2011

@poisonblu nevies nahodou, kolko sa plati nove DNP z maxima? mne sa zda, ze som niekde citala, ze je to okolo 900 eur. tak to sa potom poistit nieze neoplati, ale u mna ani neprichadza do uvahy

mzuzanam
15. dec 2011

Ahojte dievcata,mne je vsetko celkom jasne ohladne tejto zmeny DNP,co sa mna tyka,ale rozmyslam nad tym ako vedia komu to DNP zrusia vo februari a komu nie,ako budu vediet,ktora zena je uz tehotna a ktora

nie.Moja otazka je: Ci mam nahlasit teraz oze


som uz tehotna,alebo az marci 6tt pred porodom.(270 dni mi uplynie 18.februara). Dakujem🙂

annieb
15. dec 2011

@oskvarka mozem sa opytat, ako sa mysli tych 26tyzdnov nepretrzite? a ked som bola medzitym na pn, pocita sa aj ten mesiac alebo nie?