Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzanaca
20. nov 2010

@gapa po novom roku bude aj PN-ka 60% z vymeriavacieho základu, či len materská 😉 Dík. 🙂

gapa
20. nov 2010

@zuzanaca
netuším. NEpozerala som zmeny, neviem, či je to aj na nete. Nie je čas. 😒

obedwix
20. nov 2010

@gapa ahoj všimla som si že sa dosť vyznáš....vieš mi niečo bližšie napisať na moje otazky? dakujem

tinara23
21. nov 2010

http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/telev... len pre info, ževraj DNP sa meniť nebude, tak uvidíme 🙂

elise
21. nov 2010

@zuzanaca iba materská

zuzanaca
21. nov 2010

@elise dakujem 🙂

katarina104
21. nov 2010

@zuzanaca z maxima zabudla som napísať platím 49,10 EUR mesačne 🙂

teress
22. nov 2010

@gapa Ahoj vidím že si hlavička a vyznáš sa v tomto chaose, potrebovala by som poradit som v 6 týždni, pracujem ako učitelka- 2.školsý rok, neviem či sa dá ešte doplati dobrovolné nemocenské poistenie. Mám v tom miš maš, dá sa ešte navýšit materský, rodičovký príspevok alebo je už neskoro?

emka0
22. nov 2010

@gapa Ahojte, prosím vas, ako je to ked som na PN a platim si aj DNP. A ešte k tomu už nie som zamestnana? Počíta sa mi to platenie normalne? Ja som si už tento rok platila asi tak 5 mesiacov. Tak teraz by mi mohlo stačit tých 26 týždnov nie???? DAKUJEM

wewulka
22. nov 2010

@gapa Ahoj, chcela by som ta poprosit. Dnes som nastupila na PN a som dobrovolne nemocensky poistena. Na socialke som sa docitala, ze by mi doktor mal vystavit dve potvrdenia PN cize jedno ako zamestanec a jedno ako DNP, lenze moj lekar mi na jednom tlacive zaskrtol zamestnance aj DNP. A ze zelenu stranu si mam nechat, cervenu dat zamestnavatelovi a ciernu mam odovzdat socialke ako dobrovolne nemocensky poistena osoba. Ja si myslim, ze to tak nie je spravne, ale on mi proste nechce vystavit este jedno tlacivo pre DNP. Vies mi nieco prosim ta poradit ? ja by som si tu cervenu stranu farebne prefotila a odovzdala na socialke pre DNP.
Velmi pekne ti dakujem za odpoved

lenus3
22. nov 2010

Prosím Vás, viete mi poradiť. Bola som DPN
10-12/2008 z sumy 533 EUR
rok 2009 do 02/2010 z minima (obdobie 8/2009-2/2010 som nemusela uhrádzať z dôvodu materskej dovolenky)

Nakoľko som nevedela, že sa dá poberať z DPN aj OČR tak som sa odhlásila.

1. Chcem sa opäť prihlásiť. Ak si určím VZ 500 EUR, z čoho sa mi bude počítať OČR po uplynutí 26 týždňov?
2. Ako často môžem meniť VZ? predtým to bolo kedykoľvek, vraj teraz sa dá len každých 6 mesiacov?

ĎAKUJEM - alebo čo by ste mi poradili? Plánujem aj tretie dieťa ale až tak aby som otehotnela 10/2011 a v zamestaní mám mzdu okolo 500 EUR

lenus3
22. nov 2010

Ešte sa chcem spýtať, ak sa napr. prihlásim 25.11.2010 na DPN môžem hneď v tento deň začať čerpať OČR?

kloranebb
22. nov 2010

Ahoj Gapa. Prosim ta velmi o radu. Mam ukoncene DNP a trva mi pracovny pomer, avsak poberam RP. Znovu som otehotnela. V case terminu porodu splnam podmienku poistenia 270 dni pocas poslednych 2 rokov.. Avsak ak chcem poberat matersku, musi mi NP trvat. Planujem sa v 7. mesiaci tehotenstva teda opat prihlasit ako DNP. Ked sa prihlasim z max. vym. zakladu - mesacna mzda, bude sa mi ratat teoreticky maximalna materska podla poslednych platenych mesiacov? V case ked som platila DNP bol max. vym. zaklad nizsi ako je v sucasnosti.

Dakujem

kloranebb
22. nov 2010

Opravujem - NP musi byt aktivne 🙂

weronyca
23. nov 2010

@andreaspilova
Tak trochu som si pozrela na www.nrsr.sk návrh novely zákona o sociálnom poistení a novely o rodičovskom príspevku, a našla som toto k tomu čo ti písala p. Navrátilová

- Rodičovský príspevok sa bude vyplácať v jednotnej výške 190,10 eura a zruší sa zákaz súbehu poberania rodičovského príspevku a vykonávania zárobkovej činnosti. - sedí
- Ak sa rodič dieťaťa rozhodne nepoberať rodičovský príspevok, bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa do výšky preukázaných nákladov, maximálne 300 eur mesačne. - sedí
- Zruší sa možnosť dobrovoľného poistenia pre osoby, poberajúce dôchodkové dávky. - sedí, ale len pre predčasných dôchodcov
- Upravuje sa rozhodujúce obdobie na určenie výšky nemocenských dávok tak, aby sa systém nemocenského poistenia nezneužíval na špekulatívne zvyšovanie nemocenských dávok. - áno, zavádza sa lehota 31 dní pri všetkých nem. poisteniach, t.j. aj pri zamestnaní, aby bol nárok na dávky z aktuálneho obdobia. Ak netrvá 31 dní berie sa obdobie min. kalendáry rok a ak tam nebolo žiadne obdobie s NP, tak sa počíta z min. VZ. Zároveň sa ale ruší podmienka nepretržitého poistenia 26 týždňov pre DNP, aby sa vychádzalo z vymeriavacieho základu, z akého sa DNP platí a nie z minimálneho! Ide o §57 ods. 1 c), ktorý sa ruší. To by znamenalo, že stačí splniť len 270 dní a DNP stačí mať mesiac. Neviem, či si to už niekto všimol v návrhu zákona a či je to tak ako si myslím. Predpokladám, že toto poslanci meniť nebudú.
- Materské sa zvyšuje z 55% denného vymeriavacieho základu na 60% a zároveň sa predlžuje doba poberana materského na 34 týždňov. - toto som v návrhu nenašla. Prešlo to ale v NRSR vo výbore pre sociálne veci ako pozmeňujúci návrh. Uvidíme ako to dopadne v parlamente.
- Znižuje sa ochranná lehota na 7 dní a pre tehotné ženy zostáva nezmenená. - sedí, vo výbore dokonca navrhli predlženie ochrannej lehoty pre tehotné na 8 mesiacov zo 6 mesiacov.
- Rovnako sa zmenšuje priestor na špekulatívne správanie pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti. - to som nepozerala

gapa
23. nov 2010

@wewulka
na tvojom mieste napíšem dotaz na soc.poisťovnu a odpoved od nich mu potom predložím. Ale povedz mu, že mzdárka potrebuje do zamestnania čiernu aj červenú časť. Lebo jednu si necháva pre seba (do 10dní pn) a tú dašliu, zdá sa mi červenú dáva od 11teho dna na soc.poisťovnu, ktorá platí nemocenské od 11dna.

Lekára ti má vystaviť ešte jednu pn a za vystavenie tejto pn mu zaplatíš poplatok, ja som za očr platila cca 31-32Sk vtedy. LEbo sociálka prepláca lekárovi (aspon vtedy preplácala) len vystavenie jednej pn, preto za druhú platíš. Ja som bola u lekárky tiež prvý prípad a dosť bola z toho vylakaná, lebo kontrole zo soc.poistovne vraj hocičo vadí, tak mi sami zaškrtli aj uplatnenie z DNP a že si uplatnujem nárok z viacerých nem.poistení.

Skús sa priamo lekára spýtať, čo ho presvedčí, že taký je správny postup. Či mu bude stačit odpoved mailom, či má zavolať na soc.poistovnu a dať mu jeho číslo? Vidíš, možno na stránkach soc.poistovne už niečo také je písané, že treba vystaviť doklad o pn 2x.

gapa
23. nov 2010

@obedwix
škoda, že nie si konkrétnejšia.
Ale
-ak máš cca rovnaký plat (hrubú mzdu= cca vym. základ pre nem.poistenie) v celom roku 2010 (lebo hlavne v decembri, kedy bývajú aj premie atd, čo ovplyvnuje nepriaznivo výšku VZ z DNP!!!), alebo na zač. roku mala nižší plat) - a od 1.10.2010 si platíš DNP z vym.základu z rozdileu 1116,75eur mínus tvoja hrubá mzda
- a na MD nastúpiš v r.2011
- a z DNP splníš aspon 270dní NP do dna pred pôrodom a od oktobra sa už neodhlásiš,

ak toto vyššienapísané bude splnaš, tak podla mna predbežne budeš nárok na materské z cca z VZ1116,75 (t.j. ak by ostala materská len tých 55%, tak cca 610eur mesačne). Ale samozrejme záleží na konkrétnych číslach (vym.základoch zo zamestnania v r.2010) a samozrejme aj na novom zákone, aj ked v prípade, že stíhaš v pohode 270dní a sa neodhlasuješ a nanovo neprihlasuješ, tak tam predpokladám by nemali byť problémy.
ak niečo z vyššienapísaného nelatí, tak je to už iný variant (tých je velmi vela, preto je dôležítá niekedy malá drobnost)

Osobne by som bola velmi prekvapená, keby ti stačilo len tých 6mesiacov. Zatial tomu neverím, pokial to nebude v zbierke zákonvo alebo na stránkach min.práce a soc.vecí (alebo to bolo na portále? nie na stránkach min?)ako schválený návrh zákona poslancami v NR SR (tam to býva o nejaký den skôr ešte pred uverejnením v zbierke zákonov). Teraz tie zmeny velmi nesledujem. Ale vzhladom na to, že rozpočet nepustí, tak niektorým, aj ked pozitívnym správam skôr neverím.

gapa
23. nov 2010

@kloranebb
ak je rozdiel maxima a tvojej pravdepodobnej mzdy najviac vo výške minimálneho odvodu, tak by ti tomohlo vyjst. Ak je to suma výrazne nižšia taknie.

Ak nie si v ochrannej lehote po ukončení NP, tak musíš mať aktívne NP. S tou ochrannou lehotou sa bude niečo meniť vnovom zákone, tak to tiež uvidíme ako bude presné znenie.

gapa
23. nov 2010

@teress
ak máš súvisle jeden pracovný pomer (t.j. nie napr. najprv na dobu určitú a potom nie dodatkom zmene ale novú zmluvu), t.j. nemáš žiadne "ukončené nem.poistenie" v obd. dva roky pred pôrodom, tak nesplníš z DNP podmienku 270dní do pôrodu. Podla mna sa ti to neoplatí. Aj ked presné znenie nový zákon čo bude platiť v čase tvojho návrhu na materskú nepoznáme, ale osobne neverím, že by v tomto nejako polavili v podmienkach.

gapa
23. nov 2010

@emka0 .
neuvádzaš konkrétne dátumy 😒
takže poberáš nemocenské z ukončeného zamestnania. Pn ti predpokladám vznikla ešte počas TRVANIA prac.pomeru??? tak v tom prípade normálne môžeš pokračovať v platení dnp. Podla mna ak by ti táto pn skončila a išla by si na druhú, tak nárok budeš mať z dnp, lebo dni ukončeného zamestnia ti môžu prirátať k dnom trvajúceho DnP, t.j. 270dní tam splníš. Ale samozrejme podla teraz účinného zákona sa ti nem.dávka bude rátaz to "skutočného" vym.základu z DNP v rozhodujúcom období až po uplynutí aspon 26týž. od poslendého prihlásenia na dNP.

ak by ti vznikla pn až po ukončení zamestnania ale ešte v ochr. lehote, tak tam by bol asi nárok na nemocenské z oboch nem.poistení.

Pozerám, si tehotná. 😉 Predpokladám že si chceš uplatniť potom nárok na materské len z DNP?

obedwix
23. nov 2010

@gapa ahoj ale ja som nezamestnana už vyše dvoch rokov a od oktobra si platim dobrovolne poistenie z max.VZ. preto sa pytam že ak by som šla v r.2011 na matersku kolko by mi vyšla ta materska ak v roku2010 budem mat zaplatene iba tri mesiace.

gapa
23. nov 2010

@obedwix
je jedno, že v r.2010 si platiš len 3mesiace, stačil by aj 1den v r.2010, ak uplynie od posledného prihlásenia do nástupu na Md aspon 26týž a vlatne do pôrodu aspon 270kalend. dní NP.
Samozrejme je lepšie mať rezervu, kedže bezproblémové tehotenstvo môže trvať len napr. 266dní od prvého dna posledn. menštr. Ale samozrejme ak by boli problémy, aj ked nežiadané a neplánované, tak môže trvať tehotenstvo aj kratšie. Ale musíš porodiť najskôr na 271vý den DNP, ak chceš nárok na materské z tohto dnp.
Ak sa nebudeš odhlasovať z dnp až do pôrodu a budeš platiť z maxima, tak bude materské rátané z tohto maxima.

obedwix
23. nov 2010

@gapa jeeeej dakujem si ma potešila! už som myslela že dostanem iba nejakych par euro no ale ak by mi vyšlo maximum tak možem začať pracovať na malinkom...ešte raz vdaka za odpoved. pekný den

andrea16
23. nov 2010

Ahojte dievčence,
chcem sa spýtať, konči mi koncom roka MD a nastupujem na rodičovnskú dovolenku, počas MD ani PN /bola som na rizikovom/ som neplatila DNP,na socialke povedali,že vtedy netreba...ani som sa neodhlasovala,mám pokračovať teraz v platení,keď budem poberať RP-bude to pre mňa výhodné??? Ďakujem

katarina104
23. nov 2010

ahojte ešte poprosím radu, ako by ste to vy riešili, platím si z maxima od 1.10.2010, na materskú sa chystám niekedy v august september 2011, mám si dať zmeniť VZ v marci na minimum, alebo platiť stále z maxima?Keďže sa mi materská ráta od prihlásenia do konca roka 2011.ďakujem ste zlaté že tu radíte, hlavne gapa, ty máš teda trpezlivosť 🙂

gapa
23. nov 2010

@katarina104
tvoju otázku by som zadala pred koncom februára 2011. Vtedy už budú známe nové zákony a snád aj nejaká prax z toho. Teraz ani nevieš, či sa bude dať pn čerpať počas poberania rodič.prísp. celý mesiac ... Ak siponecháš, tak môžeš čerpať pn, očr. a potom záleží dokedy si ponecháš a z akého VZ.
Ešte ani tehotná nie si, tak sa mi to zdá predčasné riešiť, ked sa idú aj zákony meniť.

katarina104
23. nov 2010

@gapa ďakujem, tak potom 😉

tomato
23. nov 2010

Pls, poradte, dnes som bol u dr. s chorym dietatom a hned mi vyplnila OCR, ale aj ukoncenie, iked bude az o 10 dni, mozem napriek tomu zaslat 1 aj 2 diel OCR hned do SP? Alebo pockam, kym mi naozaj skonci OCR? (skonci az zaciatkom decembra, cize sa mi OCR prelina cez dva mesiace) Nie som zamestnana, platim si DNP. Dakujem.

katuska26
23. nov 2010

@tomato môžeš odniesť aj hneď, ja to tak bežne robím.. 😉

zvolovci
23. nov 2010

ahojte baby, viete mi poradit? resp. o radu prosi svagrina 😉 .
je zamestnana od 1.1.2008 u jedneho zamestnavatela a pracovny pomer trva. planuju babatko a chce si dat DNP od 1.12.2010 z max VZ. kedze pracuje, ak sa nemylim, moze si VZ ponizit o hrubu mzdu - ale neviem aku - o tu, ktoru ma uvedenu v pracovnej zmluve alebo z poslednej vyplatnej pasky alebo ako to ma urobit? aby prisla uz prichystana do soc. poistovne.
a este, bude platit z max VZ /ponizeneho o hrubu mzdu/ 6 mesiacov a potom si to ma hodit na minimum alebo radsej platit celych 270 dni z max? pripadne ak bude mat odplatenych 270 dni hodit si potom na min? alebo ako, co myslite, ako by to bolo pre nu najlepsie?
diky 🙂